Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere, spre Canada! (10)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Ira
Da, habar nu am care sunt conditiile, dar cred ca o conditie e venitul mic sau ajutorul social, nu stiu. Dar eu nu am adus nici un act doveditor ca as avea venit mic, doar am declarat ca sunt pe social si nu m-a verificat de vreun fel.
toti copii pina la 18 ani au medicamente gratuite! http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878 http://community.webshots.com/scripts/controlPanel.fcgi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Ira
Si stiu ca daca esti pe social ai si dentist gratis, orice problema de urgenta ai avea. Of course ca n-o sa-ti faca dinti de portelan, dar.....te rezolva[:D]. Concluzia e "Traiasca Quebecuuuuuuul ! "
ai grija ca trebuie sa fii pe social de un an de zile ca sa ai dintii gratis! si numa anumite chestii! http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878 http://community.webshots.com/scripts/controlPanel.fcgi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am uitat sa precizez ca medicamentele sint gratuite doar cu reteta! o prietena m-a sfatuit sa cer reteta ptr orice! si asta fac, si vitamina D p ecare am platit-o la inceput 14 cad acuma o iau gratis pe reteta! singurele care se platesc sint anumite vaccinuri care nu sint acoperite de stat! http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878 http://community.webshots.com/scripts/controlPanel.fcgi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen 77 eu sunt cam aeriana cu calculatorul, am incercat sa-ti vad profilul ca sa caut adresa ta de privat mail dar nu ma lasa...Cum sa fac sa iau leg cu tine ? Toate polemicile voastre mi se par interesante, dar e greu sa stai pe margine si sa te uiti la altii care zic : E bine aici veniti, nu ,nu e bine stati acasa ...aici acasa nu avem valori materiale prea multe, pe mine sincer ma ingrijoreaz directia descendenta in care merge tara noastra ...nu va luati dupa cosmetizarile politicienilor...treaba e naspa rau de tot...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Si pentru cine nu stie, aide social in Quebec plus alocatie este 1350 CAD cu posibilitatea de a castiga legal inca 200 dolari, legal, adica cu maxim 3 zile de munca pe luna. Sa-mi spuna cineva ca nu se poate trai din banii astia, in conditiile in care medicamentele si consultatiile sunt gratis, chiar si "examen des yeux", e gratuit, sau de la gradinita copilului ti se returneaza jumatate din suma platita, iar daca te duci si la cursurile de franceza ti se mai dau vreo 120 pe luna si gradi gratis.
Irina, apreciez foarte tare optimismul tau, si eu sunt la fel, si-mi place la nebunie aici [olala] Totusi, tin sa-ti spun ca-n primele luni e usor sa consideri ca poti trai cu 1500 dolari / luna... dar asta e tot, e vorba de primele luni. Nu stiu cit platesti tu chirie si-n ce zona stai, ce conditii sunt, dar cum vrei s-o dai pe ceva mai bine, se schimba situatia. Cind ai masina, platesti benzina, intretinere, asigurari, apoi asigurari de viata, asigurari de bunuri (eventual pe lucrurile din apartament, sa zicem), celelalte facturi si abonamente, mai iesi intr-un week-end (transport + motel + mincare + un eventual suvenir + o mica vizita intr-un locsor; si pe linga toate festivalurile gratis din Montreal, ia uita-te la admission.com sa vezi cit e un bilet la un spectacol... si deh, mai vrei sa mergi, ca doar iti doresti de o viata sa vezi nu stiu ce artist, iar cind inmultesti cu 2... sau fa calculul cum e sa mergi la Formula 1, ca sotul e pasionat, sau prin alte locuri), mai ai cite un hobby de colectionar, faci sport si iti trebuie echipament si abonamente, pleci in vacanta 2 saptamini pe an (ca un om normal, consider), platesti biletele la parinti sa vina in vizita (minim 2000 CAD), asigurarile lor de sanatate in functie de virste, plimbarile in diverse locuri, le mai trimiti bani si lor si bunicilor, care nu se pot descurca din niste pensii amarite, cind desi ai asigurare dentara la serviciu tot mai platesti un anume procentaj care consta in sute si sute, pina la urma, cind mai cresc copiii sau ai copii mai maricei care nu-s de gradinita, dar de scoala, si le trebuie haine, carti, activitati, vara ii trimiti in camp (si sa vezi preturi acolo!), atunci sa-mi tragi o linie si sa-mi spui cum te descurci cu 1500 pe luna, ca pe bune de nu-mi schimb normalitatea de acum pe ceva mai lejer... [:D] Am mai auzit aceasta sintagma [bang]: "ce, sunt fraier sa ma duc sa muncesc, sa platesc taxe la stat, cind pot sa stau pe social si sa-mi intre in casa tot atitia bani cit ai si tu poate dintr-un salariu, unde-ti bati capul si te stresezi?" (cazul unei familii cu 2 copii, iar el mai munceste la negru pe te miri unde, ajung la 2 mii si ceva pe luna, si nu platesc taxe, nu nimic, iar 2 mii si ceva e pina la urma un salariu de 40K / an la care se aplica taxele si toate celelalte avantaje sociale de care beneficiezi mai mult sau mai putin, in functie de companie). Dar... Stiu ca multi sunt dezamagiti si-si scriu pe forumuri toate nemultumirile, astfel ca toti cei doritori de emigrare se intreaba ce sa mai creada: e vorba de ciini cu covrigei sau de conditii nasoale. Apar mereu idei extreme. Ce le-am spus mereu prietenilor nostrii, este sa fie increzatori in fortele proprii, deoarece daca vor si mai ales stiu ce vor sa faca, vor reusi sa aiba o viata normala, asa cum si-o doresc. E greu, intr-adevar, dar... "nu mori de foame". Acei 1500 / luna care poti sa-i ai la inceput, fac situatia acceptabila cit de cit. Important este sa stii sa mergi inainte, sa depasesti aceste etape. Bafta multa tuturor! Si Ira, sa-ti pastrezi optimismul, este vital! Nici eu nu mi l-am pierdut nici in situatiile extreme, si nu am intrat niciodata pe social, nici la inceput, si Slava Domnului, sper sa nu se intimple vreodata, muncesc, invat si sunt tare fericita aici, acasa. Sper sa nu creeze vreo polemica mesajul meu, inca ma gindesc daca sa-l resetez sau nu; mai bine-l trimit inainte de a ma razgindi. Dar luati-l ca pe o opinie, nimic mai mult. [flo] Cu drag, Bianca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Pepsi
quote:
Originally posted by Ira
Da, habar nu am care sunt conditiile, dar cred ca o conditie e venitul mic sau ajutorul social, nu stiu. Dar eu nu am adus nici un act doveditor ca as avea venit mic, doar am declarat ca sunt pe social si nu m-a verificat de vreun fel.
toti copii pina la 18 ani au medicamente gratuite!
Nicidecum ! Hai sa ne mai informam nitelus ... extras de pe site-ul Regiei de asigurari medicale din Quebec http://www.ramq.gouv.qc.ca/fr/questionsfrequentes/assurancemedicaments.shtml Le régime d'assurance médicaments Question : Est-ce que j’ai droit à l’assurance médicaments? Réponse: De façon générale, les personnes qui ont accès à un régime collectif en raison de leur emploi ancien ou présent, de leur profession ou de leur occupation habituelle doivent y adhérer et en faire bénéficier leur conjoint et leurs enfants (personnes âgées de 0 à 17 ans et personnes âgées de 18 à 25 ans, sans conjoint, aux études à temps plein) qui sont domiciliés chez elles ainsi que la personne atteinte d’une déficience fonctionnelle domiciliée chez elles. Si vous détenez un régime collectif, informez-vous auprès de votre assureur. Toutefois, si vous perdez ou quittez votre emploi et que vous n’avez plus accès à un régime collectif, vous devez aussitôt vous inscrire et inscrire vos enfants à la Régie de l’assurance maladie du Québec. Il suffit de téléphoner à la Régie. Si vous ne retirez plus de prestation d’aide sociale et n’avez pas de régime collectif, vous devez vous inscrire. Il suffit de téléphoner à la Régie. Deci in traducere scurta, daca ai un servici care iti ofera o asigurare colectiva (si aproape toate ofera), TREBUIE sa aderi la el (de fapt poti sa-l refuzi dar atunci nici RAMQ nu te asigura) atit tu cit si familia ta, inclusiv copiii. In acest caz, desi medicamentele sint cu reteta de la doctor, vei plati o parte din ele si o parte va fi platita de asigurarea ta de la servici. In functie de medicament partea acoperita variaza de la 50%-95%. Intotdeauna am avut ceva de platit, fie suma cit de minima. Deci daca copiii aveau antibiotice prescrise de 47$ cred ca plateam pina in 10$. In functie de asigurarea de la servici poti avea o cartela de medicamente si farmacistul cere direct banii de la asigurari si tu platesti numai diferenta neacoperita sau in cazul mai putin fericit, platetsi totul si pe urma faci cerere de recuperare de la asigurare (dureaza citeva saptamini). Numai bine, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Bubbles
quote:
Si pentru cine nu stie, aide social in Quebec plus alocatie este 1350 CAD cu posibilitatea de a castiga legal inca 200 dolari, legal, adica cu maxim 3 zile de munca pe luna. Sa-mi spuna cineva ca nu se poate trai din banii astia, in conditiile in care medicamentele si consultatiile sunt gratis, chiar si "examen des yeux", e gratuit, sau de la gradinita copilului ti se returneaza jumatate din suma platita, iar daca te duci si la cursurile de franceza ti se mai dau vreo 120 pe luna si gradi gratis.
Irina, apreciez foarte tare optimismul tau, si eu sunt la fel, si-mi place la nebunie aici [olala] Totusi, tin sa-ti spun ca-n primele luni e usor sa consideri ca poti trai cu 1500 dolari / luna... dar asta e tot, e vorba de primele luni. Nu stiu cit platesti tu chirie si-n ce zona stai, ce conditii sunt, dar cum vrei s-o dai pe ceva mai bine, se schimba situatia. Cind ai masina, platesti benzina, intretinere, asigurari, apoi asigurari de viata, asigurari de bunuri (eventual pe lucrurile din apartament, sa zicem), celelalte facturi si abonamente, mai iesi intr-un week-end (transport + motel + mincare + un eventual suvenir + o mica vizita intr-un locsor; si pe linga toate festivalurile gratis din Montreal, ia uita-te la admission.com sa vezi cit e un bilet la un spectacol... si deh, mai vrei sa mergi, ca doar iti doresti de o viata sa vezi nu stiu ce artist, iar cind inmultesti cu 2... sau fa calculul cum e sa mergi la Formula 1, ca sotul e pasionat, sau prin alte locuri), mai ai cite un hobby de colectionar, faci sport si iti trebuie echipament si abonamente, pleci in vacanta 2 saptamini pe an (ca un om normal, consider), platesti biletele la parinti sa vina in vizita (minim 2000 CAD), asigurarile lor de sanatate in functie de virste, plimbarile in diverse locuri, le mai trimiti bani si lor si bunicilor, care nu se pot descurca din niste pensii amarite, cind desi ai asigurare dentara la serviciu tot mai platesti un anume procentaj care consta in sute si sute, pina la urma, cind mai cresc copiii sau ai copii mai maricei care nu-s de gradinita, dar de scoala, si le trebuie haine, carti, activitati, vara ii trimiti in camp (si sa vezi preturi acolo!), atunci sa-mi tragi o linie si sa-mi spui cum te descurci cu 1500 pe luna, ca pe bune de nu-mi schimb normalitatea de acum pe ceva mai lejer... [:D] Am mai auzit aceasta sintagma [bang]: "ce, sunt fraier sa ma duc sa muncesc, sa platesc taxe la stat, cind pot sa stau pe social si sa-mi intre in casa tot atitia bani cit ai si tu poate dintr-un salariu, unde-ti bati capul si te stresezi?" (cazul unei familii cu 2 copii, iar el mai munceste la negru pe te miri unde, ajung la 2 mii si ceva pe luna, si nu platesc taxe, nu nimic, iar 2 mii si ceva e pina la urma un salariu de 40K / an la care se aplica taxele si toate celelalte avantaje sociale de care beneficiezi mai mult sau mai putin, in functie de companie). Dar... Stiu ca multi sunt dezamagiti si-si scriu pe forumuri toate nemultumirile, astfel ca toti cei doritori de emigrare se intreaba ce sa mai creada: e vorba de ciini cu covrigei sau de conditii nasoale. Apar mereu idei extreme. Ce le-am spus mereu prietenilor nostrii, este sa fie increzatori in fortele proprii, deoarece daca vor si mai ales stiu ce vor sa faca, vor reusi sa aiba o viata normala, asa cum si-o doresc. E greu, intr-adevar, dar... "nu mori de foame". Acei 1500 / luna care poti sa-i ai la inceput, fac situatia acceptabila cit de cit. Important este sa stii sa mergi inainte, sa depasesti aceste etape. Bafta multa tuturor! Si Ira, sa-ti pastrezi optimismul, este vital! Nici eu nu mi l-am pierdut nici in situatiile extreme, si nu am intrat niciodata pe social, nici la inceput, si Slava Domnului, sper sa nu se intimple vreodata, muncesc, invat si sunt tare fericita aici, acasa. Sper sa nu creeze vreo polemica mesajul meu, inca ma gindesc daca sa-l resetez sau nu; mai bine-l trimit inainte de a ma razgindi. Dar luati-l ca pe o opinie, nimic mai mult. [flo] Cu drag, Bianca
F frumos punctat.Ai exprimat si ideile mele. Eu as mai adauga ca si cind ai salarii mai mari tot ai datorii ,ca deh iti cresc pretentiile. In plus iti cumperi casa,ca deh de ce sa platesti chirie la altii cind iti poti plati ratele la casa ta,iti schimbi masina (masinile) si multe altele. Si eu sunt tot optimista,si mai cred ca cu cit ti-e mai greu la inceput( pe social,gasirea primului servici,continuarea studiilor,etc) cu atit stii sa apreciezi mai bine ceea ce vine dupa. Si mie mi-e tare dor de R,dar AICI e casa mea. Dana si gemenii http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Eu as mai adauga ca si cind ai salarii mai mari tot ai datorii ,ca deh iti cresc pretentiile. In plus iti cumperi casa,ca deh de ce sa platesti chirie la altii cind iti poti plati ratele la casa ta,iti schimbi masina (masinile) si multe altele.
Multzam, Dana! Ai mare dreptate cu... continuarea... dar asta se numeste evolutie, nu? [:D] Pe zi ce trece, aici constati ca daca nu ai datorii, atunci este o problema, nu esti... in rind cu lumea. Inseamna ca nu vrei sa faci nimic si nu risti, nu investesti (si-n proprietati, dar mai ales in tine, ca om -- in educatie, in sanatate, in calitatea timpului petrecut alaturi de familie). Si mie mi-e un anume tip de dor de Romania... mai precis de parinti, bunici, matusa mea cea draga (iar ei trec oceanul mult mai des decit noi) ... insa de prieteni mai putin, c-aproape toti au plecat deja din tara. Imi mai este dor de muntii nostrii, de manastiri, de delta, un pic si de mare, dar toate astea asa cum le stiam eu, vazute prin ochii de copil fara probleme, inocent si plin de sperante. Realizez c-acum e totul departe de amintirile mele, s-atunci mai imi trece din dor si ma apuca planurile de calatorie prin muntii nostrii de aici, de acasa, de la un ocean la celalalt... [canada] Va doresc un week-end super fain tuturor! Acum, cit mai sunt frunzele atit de frumoase. [dual] Bianca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bianca, sunt de acord cu tine, si eu zic ca cel mai important este sa stii ce vrei mai ales la multitudinea de posibilitati pe care o ai aici.Dorul de casa ne macina si ne va macina in continuare si eu visez la excursiile care le faceam pe munti si nu stiu daca voi mai avea timp de ele in 2 saptamani de concediu. Noi am ales drumul asta asa ca mergem inainte cu bune si rele. Eu incerc sa ma bucur de cele bune si sa trec cat mai repede peste cele rele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...