Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o problema ...religioasa


Recommended Posts

Am o intrebare...(evident:D). Eu sunt crestina dar spre rusinea mea putin practicanta si inca mai putin cunoscatoare a legilor shi regulilor religiei...O prietena de-a mea foarte buna are o mare dilema. As fi curioasa sa aflu si parerea voastra...din cate stiti voi. Sora ei este prietena cu un baiat (:D) iar prietena mea este impreuna cu fratele baiatului respectiv. Deci doua surori cu doi frati. Li s-a spus ca situatia asta nu este normala, ca din punctul de vedere al bisericii acesta este un pacat de moarte..Alti preoti au spus ca nu este nici o problema. Amandoua cuplurile vor sa se casatoreasca, dar familiile nu prea sunt de acord. Acum as vrea sa stiu daca intr-adevar acesta este un pacat, si de ce...Chiar as vrea sa o vad si pe prietena mea linistita si fericita...e o fata care merita foarte mult de la viata. Multumesc Don't get mad, get even!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pacat-nepacat...! Gandindu-te logic nu are de ce sa fie pacat. Ei practic nu sunt rude, adica cei care se casatoresc nu sunt rude de sange. Parerea mea e sa nu se mai ia atat dupa regulile anumitor preoti si sa faca cum ii dicteaza inima si cum au mai spus si alte fete bisericesti ca nu e pacat. Tot ce pot sa-ti spun este ca bunicii mei din partea mamei au fost casatoriti 2 frati cu 2 surori si vreau sa-ti spun ca au avut niste casnicii de invidiat, si-au sarbatorit si nunta de aur. Pacat ca acum a mai ramas doar una dintre surori: bunicii mei si unchiul meu au murit. Ce pot sa-ti mai spun ca mama mea si cu verii ei primari au fost si sunt mai ceva ca fratii si noi la fel cu verisoarele mele. Deci din experienta vreau sa-ti spun ca nu are de ca sa-si faca probleme! Pupici si casa de piatra, Dea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca nu e bine. Prin casatorie - barbatul si femeia devin UN SINGUR TRUP. Parintii lui sunt si parintii mei si invers. Si inseamna ca fratii lui sunt si fratii mei. Si atunci cum se poate casatorii fratele (sora) mea cu sora (fratele) lui[?] Daca cauti in Predicile Parintelui Cleopa vei gasi ca e interzisa relatia dintre cumnati. Imi pare rau de prietena ta. Lumy [mamica] si David (11 Martie 2004)[copil] "Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]Originally posted by spic de grau
Eu zic ca nu e bine. Prin casatorie - barbatul si femeia devin UN SINGUR TRUP. Parintii lui sunt si parintii mei si invers. Si inseamna ca fratii lui sunt si fratii mei. Si atunci cum se poate casatorii fratele (sora) mea cu sora (fratele) lui[?] Asta e si parerea mea. Cat despre preotii care i-ar fi spus ca nu e nici o opreliste...mai bine ar intreba la o manastire. Acolo nu se joaca cu vorbele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.sfaturi-ortodoxe.fx.ro/pcleopa/32nunta.htm iata ce am gasit eu pe net. de aici eu am tras concluzia ca putem sa-i spunem "Casa de piatra" si sa-i uram multa fericire prietenei tale [flo] Anca si [copil] Matei (1 ianuarie 2004) http://community.webshots.com/user/ancutza124
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Din ce mi-ai trimis, Anca, si eu am inteles ca nu e o problema...prietena mea era incurcata pentru ca un preot a amenintat-o cu "focul iadului" iar altul i-a spus ca nu e nici o problema...O sa ii spun sa mearga la o manastire - cei de acolo trebuie sa stie mai bine... Imi era mila de ea - ca la un moment dat se ajunsese la discutii de genu "noi ne-am cunoscut primii - n-aveti decat sa va despartiti voi". Ca si cum cineva ar putea masura iubirea cu gramul si secunda... Don't get mad, get even!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by xenocid
Credeti ca Parintele Cleptopa a vazut filmul "7 mirese pentru 7 frati" dacacat in predicile lui as putea afla. Alin. *Ex astris, Scientia*
xeno, ai o marota cu filmu' asta??? [:D] serios vorbind, daca te uiti pe linkul pe care l-am dat nu ai sa gasesti nimic despre frati care se insoara cu surori si sint chiar parerile parintelui Cleopa Anca si [copil] Matei (1 ianuarie 2004) http://community.webshots.com/user/ancutza124
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by xenocid
Credeti ca Parintele Cleptopa a vazut filmul "7 mirese pentru 7 frati" dacacat in predicile lui as putea afla. Alin. *Ex astris, Scientia*
In film doar EI erau frati, ele nu aveau nici o legatura de sange. Lumy [mamica] si David (11 Martie 2004)[copil] "Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...