Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o problema ...religioasa


Recommended Posts

Situatia asta o am eu in familie. Parintii mei s-au casatorit si, la cativa ani s-au casatorit si fratele mamei cu sora tatalui meu. Eu cu vara-mea sunt verisoara de doua ori (si din partea mamei si din partea tatalui) iar mama cu unchi-miu sunt si frati si cumnati in acelasi timp. Idem la tata.[alcool] Intotdeauna mi-a placut sa vad ce fete lungi fac unii cand le spun povestea asta, mai mult ca problema de logica si perspicacitate. Nimeni, niciodata, n-a comentat alianta asta din pct de vedere religios. Si avem si preoti in familie. Eu chiar nu vad nici o problema. Sa se iubeasca si sa fie fericiti! Religia a fost inventata sa sprijine omul nu sa-i dea in cap! Yesterday I dared to struggle, today I dare to win!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
mie nu mi se pare normal sa li se interzica casatoria unuia dintre cupluri!!! nu este nici o legatura de sange intre ei,nu exista riscuri pentru copii,pur si simplu sunt 4 oameni care se iubesc.Ca devin dupa aia cumnati,cuscri,nepot de sora cu matusa...asta-i alta poveste. cred ca regulile astea au aparut doar fiindca cazurile sunt extrem de rare si destul de surprinzatoare. poate oamenii astia chiar sunt facuti unii pentru altii si niste legi absurde vechi din anul 900 nu fac decat sa ii nenoroceasca pe viata. eu zic sa.si vada de treaba si de chemarea inimii. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce nebunie!!! sa vad daca inteleg...daca se casatoresc impreuna atunci e ok pentru ca in momentul casatoriei nu erau cumnati, dar daca se casatoresc 2-3 saptamani dupa atunci e pacat?? eu cred ca pe Dumnezeu nu-l fentezi asa usor [;)]. Cateodata am senzatia ca preoti n-au alta treaba mai buna decat sa bage bete-n roate oamenilor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Danelutza Eu din cite stiu cind se casatoresc doi tineri, rudele lor se incuscresc.
Ahaaaaaa, acuma inteleg eu de ce socrii mei pe toate rudele mele le denumesc "cuscru" sau "cuscra". Eu credeam ca cuscrii se denumesc numai parintii mirilor intre ei, unchii, matusile, verii si verisoarele isi pastreaza denumirea pentru ambii miri. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact întrebarea asta o puneam si eu când eram mica si imaginatia zburaaaaa departe:" Mami, daca 2 surori dintr-o familie se îndragostesc de 2 frati din alta familie, ei se pot casatori?" Eu si sotul meu zicem ca DA! Nu sunt rude de sânge si atâta timp cât se iubesc si se respecta, este bine! Dumnezeu vrea ca oamenii sa se iubeasca, nu sa se dusmaneasca- ca în cazul acesta, sa se ajunga la "noi ne-am cunoscut întâi". Ce-ar fi sa-i faca o vizita parintelui Cleopa ambele cupluri si sa discute detaliat?! Sa ne anunti ce se mai întâmpla! Pupici pt mamici, pt aspirante si nu numai![;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai lasati chestia asta cu Dzeu...si eu cred ft mult in Dzeu , in El si nu in regulile facute de oameni in numele Domnului dar de fapt dupa bunul lor plac. Ce este asa de greu?? De ce sunt anumite restrictii la casatorie?? Pt evitarea fenomenului de consanguinare in cazul in care fac copii (unele cupluri aleg sa nu aibe copii)... in cazul de fata nu se pune problema ... ei nu au nici o legatura de sange,deci nu risca sa dea nastere la copii cu probleme de sanatate... Din partea mea CASA DE PIATRA!!! A propos de casatorii nerecomandabile: Tatal meu a avut o verisoara primara care s-a casatorit cu verisorul lor primar (deci toti veri de sange de gradul I) si nu i-a mai impiedicat nici o religie. Desi cred ca va imaginati ca nu ar fi trebuit sa faca asta... Mai tarziu ei au avut doi copii o fata si un baiat. Fata a fost ok...dar baiatul a fost retardat si la 17 ani a murit de infarct , deci se vede treaba ca au fost mai multe malformatii... asta a fost cu ... aprox 20 de ani in urma. Denisa si bebica din burtica - 32 sapt. "Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gianna_r Ce-ar fi sa-i faca o vizita parintelui Cleopa ambele cupluri si sa discute detaliat?!
Dumnezeu sa-l odihneasca pe parintele Cleopa! nu mai e demult printre noi! si, daca va imaginati ca Pr. Cleopa va zice (ar fi zis): "dragii mosului, va iubiti, luati-va!..." atunci... cred ca va inselati aceste canoane sunt puse de Biserica nu de fantezie... se iubesc se iubesc... dar dincolo?! scuze de interventie, nu prea intru pe aici... dar ma gandesc ca, daca le pasa intr-adevar de aspectul religios(altfel n-ar vrea sa se cunune in Biserica, nu?!) ar trebui sa se gandeasca putin - desi deja traiesc impreuna, deci deja calca aceste canoane cu frati si surori daca nu le pasa, atunci pentru ce atata discutie?! sa se roage la Dumnezeu sa-i lumineze, ca omeneste, trebile sunt incurcate rau! ;(( [url="http://photobucket.com/albums/v127/ancamonique/27%20septembrie%2004/"]burtici si pitici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa mearga la Pr. Arsenie Papacioc la Techirghiol, la Manastirea Adormirea Maicii Domnului... a fost prieten bun cu Pr. Cleopa si este un duhovnic tot atat de renumit! dar... sa se grabeasca, sa nu amane prea mult, ca cine stie cat o mai duce si Parintele... Dumnezeu sa-i ajute![flo] [url="http://photobucket.com/albums/v127/ancamonique/27%20septembrie%2004/"]burtici si pitici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...