Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o problema ...religioasa


Recommended Posts

Annie, iti spun si eu ce cred, din moment ce ai intrebat. Eu, sa fiu in locul uneia din cele 4 persoane implicate in relatia "dubla" - 2 surori cu 2 frati - as propune sa ne intalnim toti 4 si sa ajungem la un acord! Ne casatorim toti in aceeasi zi, avem o nunata dubla, la aceeasi biserica, cu aceeasi invitati, cu aceeasi distractie, bucurie si voie buna. Si m-as asigura ca toti 4 vom fi fericiti si bucurosi si impreuna pentru tot restul vietii... Atunci cand ai probleme cei care au stat pe masrgine si si-au exprimat nedumeririle nu se vor opri sa te mangaie pe crestet si sa iti intinda o mana de ajutor, ci majoritatea te vor discuta la cafele cu "prietenii". Eu sa fiu in locul tau, mi-as ajuta prietena sa ia o decizie care sa le faca viata senina celor 4 - iar despartirea unui cuplu va atrage dupa sine resentimente si certuri in familie pentru totdeauna!!! Tot ce trebuie sa faca e sa gaseasca un preot care sa ii cunune deodata, 2 nunti in una! Si sa stii ca extremismul nu e bun nicaieri - nici in religie, nici in viata de zi cu zi!!! Multa bafta prietenei tale si transmite-le fericire si bucurii si familii fericite!!! "Where there's a will, there's a way!!!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dupa mine, cata vreme nu sunt rude de sange, deci nu risca sa aiba copii cu malformatii, nu vad nici o problema. Astea sunt niste reguli facute de oameni, nu de D-zeu. Pentru a fi cu sufletul complet impacat, sa faca o nunta dubla atunci. [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 19 aug 2002 Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit tot ce ati scris si tot despre nunta crestina de la Parintele Cleopa. Dupa Parintele Cleopa ar fi interzis, caci gradul este 5 intre cei dintr-un cuplu in ipoteza ca cel de-al doilea cuplu e format. Pe de alta parte P. Cleopa spune : "Are dreptul ras-strabunicul sa ia in casatorie pe o ras-stranepoata" si mi se pare ciudat rau. Daca nu suntem religiosi deloc (atei inraiti ca mine) spunem ca nu e nici o problema. Casa de piatra la cele 2 cupluri ! Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere nu este absolut nici un pacat, ei nu sunt rude de sange...deci nu vad care ar fi problema.Intradevar ei au devenit rude prin alianta dar atat.Am mai cunoscut mai multe cazuri asemanatoare.Si sincer nu mi se pare anormal.Sunt cazuri de veri de gradul 3 care se casatoresc, daca biserica nu impiedica asta de ce ar fi o piedica aceasta situatie.Numai bine si bafta prietenei tale. rely RELY
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Regulile cu casatoriile au fost puse pentru a nu se mai casatorii rudele intre ele si a rezulta in copii cu defecte genetice. Ei nu sint rude de singe, sint persoane complet diferite, nu vad de ce ar fii un pacat. Mi se pare chiar frumos, in special in cazul in care se hotarasc sa se casatoreasca in aceeasi zi. Sint o multime de cazuri in care o pereche de gemeni, s-au casatorit cu alta pereche de gemeni si nu au fost probleme. ai dreptate cind le urezi "CASA DE PIATRA". Eu sunt de acord.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de parerea ca este ok...ba cred ca o sa fie o familie fericita si foarte unita!!! Am avut o cunostinta care a aflat ca prietenul cu care vroia sa se casatoreasca era varul ei primar...(ca in teleovele)...au aflat de la o matusa comuna (parintii erau divortati si el nu a avut parte sa cunoasca rudele din partea tatalui)...eu as fi fost de acord si cu realatia aia...din moment ce se iubeau, nu a fost un pacat mai mare ca s-au despartit si au suferit ca niste caini amandoi? Nu prea e drept! Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/user/sinzi_ana"]Poze cu David la 19luni[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by sinzi_ana
Si eu sunt de parerea ca este ok...ba cred ca o sa fie o familie fericita si foarte unita!!! Am avut o cunostinta care a aflat ca prietenul cu care vroia sa se casatoreasca era varul ei primar...(ca in teleovele)...au aflat de la o matusa comuna (parintii erau divortati si el nu a avut parte sa cunoasca rudele din partea tatalui)...eu as fi fost de acord si cu realatia aia...din moment ce se iubeau, nu a fost un pacat mai mare ca s-au despartit si au suferit ca niste caini amandoi? Nu prea e drept! Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/user/sinzi_ana"]Poze cu David la 19luni[/URL]
Cind e vorba de veri primari nu mai e acelasi lucru caci sint rude de singe si pericolul este foarte mare ca ai lor copii sa iasa cu malformatii din cauza materialului genetic prea apropiat dintre parinti. stiu ca in tarile arabe e foarte intilnita casatoria intre veri, chiar si primari, cu consintamintul medicului. eu cunosc o tipa din siria casatorita cu varul ei, chiar au crescut impreuna. Eu una n-as avea curajul sa ma bag la asa ceva, brrr
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...