Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din America...(28)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Oana_B Da' cel mai tare e cheese-cake cu fructe pe deasupra, din ala as manca non-stop:)) Stiu ca s-a deschis un Ruby Tuesday in Bucuresti pe b-dul Dacia (parca). Oana_B
Cheese cake cu cherry topping. Lucram cu o colega, si facea crusta de la cheese cake de ti se topea in gura, cu spices.... Nu a vrut sa-mi dea reteta, cica secret de familie. Ce au la Ruby Tuesday?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ocebine
Syracuse, noi ne mai stringem aici si mai tafasuim din viata noastra, ce avem in comun, cum mai e viata prin alte locuri, si uite asa... Fara suparare, dar tonul tau este foarte tendentios si superior. Aici nu e loc de duelat diplome si joburi ci pur si simplu mai schimbam pareri. Sint lucruri bune si sint lucruri rele, si daca mai indicam ceva care ne calca pe nervi o zicem nu cu rautate (sau motive ascunse, sau struguri acri, sau altceva) ci doar pentru a cauta ori o alinare ori o rezolvare. Asa ca (asta ca sa iti dau curs la favoritele tale zicale americanesti: "Get off your high horse!"
Draga ocebine, Tot fara suparare, sa stii ca nimeni nu te poate face sa te simti "inferior" fara ca tu sa aprobi in sinea ta acest lucru. Nu stiu in ce context a aparut mentionat jobul meu dar cu siguranta ar fi fost mult mai bine sa nu il fi listat la profil si sa nu il fi pomenit. Daca ai sa citesti mesajele mele anterioare (pana cand conchita a intervenit intr-un mod destul de agresiv, cu atacuri de genul "te rog nu mai jigni americanii!! care ar irita absolut orice persoana, nu numai pe cele "superioare" ca mine) ai sa observi ca nu exista nici o urma de tendentiozitate, jignire, "superioritate" sau mai stiu eu ce in mesajele mele. Faptul ca tu simti acest lucru pt. simplul motiv ca vezi lucrurile mai mult ca conchita si mai putin ca mine - este alta poveste. Nu este vina mea. Ai putea sa spui doar "eu sunt cu conchita" si totul ar fi minunat. Daca binevoiesti sa te uiti in urma la posturi, ai sa remarci ca observatiile mele initiale nu aveau nimic de-a face cu a "blama Americanii" si a "glorifica Romanii" ci cu a prezenta diferentele de cultura dintre ei. Chiar am si comentat ca in multe privinte acest fel de a fi "anglo-saxon" este avantajos - desi eu nu m-as putea adapta vreodata la el 100%. Asta este tot ce am spus. Faptul ca nu totul suna "glorios" vis-a-vis de cum sunt Americanii v-a pus pe voi pe jar. Sa inteleg ca asta este un thread unde nu se pot exproma decat pareri unse cu miere la adresa Americanilor?... Pana una alta, daca e sa tinem scorul la "atacuri la persoana", eu am pana acum zero la activ(America si Americanii nu sunt "o persoana") - iar tu si conchita aveti cateva foarte concrete la adresa mea - pe care cu siguranta nu le-am apreciat. Iar daca faptul ca eu refuz sa recurg la jigniri si atacuri directe viz-avis de voi, personal... te face sa crezi ca am "ton superior"...atunci asa sa ramana. Superior. ________________________ Take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented. -- Elie Wiesel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anamaria, chiar ma bate gandul sa deschid o gogoserie de cand am fost in Provincetown - Cape Cod, si i-am vazut pe portughezi cum vand scovergi cu $2 [:D] Terasa este in Oraselul Copiilor, chiar in spatele Casei Surprizelor. Surpriza e ca nici nu-ti dai seama ca esti in Orasel, asa frumos e asezata. Are si inauntru cateva mese (2, 3 si cred ca inca 3 in alta camaruta) si mai are un restaurant pe la Ozana, care cica e la fel de frumos aranjat. Ambele se numesc "rest. Spaniol" dupa porecla proprietarului. Incarc pozele acum.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Oana_B
quote:
Originally posted by Sanca
Oana, Oana, bag de seama ca tie iti plac gogosile americane. Eu tot astept sa se deschida un Starbuck in Bucuresti.
[:D]Lol cred ca m-am tzacanit. La inceput nu le suportam da' dupa un timp au inceput chiar sa-mi placa si sunt unele modele care sunt chiar bunicele:))) Da' cel mai tare e cheese-cake cu fructe pe deasupra, din ala as manca non-stop:)) Oana_B
[:-)))] Oana cu Starbucksul...btw ai incercat si cafeaua ca cica ala ar fi pointul pina la coada ? L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite hoteluri mai convenabile (si nu bombe). Am pus ratele din jur de Craciun: Metropolitan Hotel (Midtown Manahattan): $112.00/Noapte Habitat Hotel, New York (Manhattan): $92.00 Wyndham Garden (LaGuardia Airport): $106.00 Howard Johnson (LaGuardia): $95.00 Howard Johnson Express (JFK): $92.00 Mai caut si revin. Secretul la cheesecake crust este: unt topit si frimituri de graham crackers + un praf de scortisoara. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SYRACUSE, fara suparare dar si mie mi s-a parut putin nelalocul ei parerea ta despre americani. Dar e parere personala si ti-o respect desi nu sunt de acord cu ea. Mi-a parut bine ca a intervenit CONCHITA si a zis-o si pe a ei (parere) fiindca eu nu as fi facut-o. Si nu pentru ca nu am taria sa-mi sustin punctul de vedere ci pentru ca mi s-a intamplat de vreo doua ori pe forum sa-mi fie rastalmacite cuvintele. (Atat imi mai trebuia, sa mi-o pun pe AC in cap si in privinta americanilor!:)) Oricum, ce vreau sa zic e ca eu nu ii vad pe americani asa de "negri" cum ti se par tie. Alta cultura, alte obiceiuri pe care noi ar trebui sa le intelegem daca vrem prieteni printre ei. Numai bine! Daniela si papusa Lara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ocebine
Si ma consider atentionata de moderator[alcool]
Din partea mea nici un fel de atentionare pentru tine ocebine, pentru ca pina acum nu te-am vazut jignind romanii si francezii si olandezii fara discriminare si cu epitete grele si apoi lezindu-te daca cineva ataca polonezii sau americanii. E numai fair daca vrei sa fii respectata sa respecti la rindul tau. Nu tii discursuri populiste si nici nu te-am vazut agatindu-te de vreo replica ca sa iti exersezi solipsismul, A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ocebine
Uite hoteluri mai convenabile (si nu bombe). Am pus ratele din jur de Craciun: Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg
Ana Maria tu esti o draguta. Ma faci sa vin. Ce temptant....Am putea sta in NJ si am conduce in NYC in ziua cu reuniunea. Ar fi o idee. Cherie, te-ar costa vreo 3 dollari gogoasa ca sa faci profit. Platesti pe permise si asigurari cat nu face daca esti in food industry. Eu mi-as fi deschis o taraba cu clatite, ca nu sant mare arta de facut, dar e asigurarea care te seaca la buget. Dar daca iti deschizi gogoserie vin sigur la deschidere. [pofta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...