Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din America...(28)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Conchita, Nu sari la mine, ca ma bag in discutia ta cu Syracuse, dar fata a pus punctul pe I si a avut dreptate in majoritatea celor scrise. Si eu sant casatorita intr-o familie de americani, si am o soacra de milionae, care ne ajuta cu multe. Nu vreau sa par ca musc mana celui care ma hraneste. Hai sa-ti dau un mic exemplu. Acum cativa ani ne-am cumparat frigider nou. Puteam platii sa ni-l aduca acasa, dar dura 3 zile. Eu vroiam frigiderul in ziua respectiva. Nu a incaput in SUV-ul nostru, si tot incercand diferite idei, i-am zis sotului. "sora ta are pick up truck, vezi daca ni-l imprumuta si noua." Planul era simplu, el mergea, lua masina, o aducea inapoi si gata. O ora maxim. Ne-a refuzat ca avea musafiri in casa. Mi-a trecut de atuncea, dar m-a deranjat motivul refuzului. Nu putea sa-I zica - ma fratele meu, nu am incredere sa umblii tu cu masina mea, sau mie frica ca o zgarii cu frigiderul, sau orice altceva. Are musafiri. Pai nu venea ea sa ni-l aduca, doar iesea 2 min din casa sa-I dea cheile. Dar nimeni nu a incercat sa-si impuna puctul de vedere. Oamenii sant diferiti in toate colturile lumii. Am un prieten care a fost in vacanta in N Europei, iar Estonia i-a lasat un gust amar. Oamenii pareau tristi, si amarati si omul a simtit nevoia sa cheltuie si faca cumparaturi acolo, numai ca sa-I poata ajuta cu ceva. American fiind, poate ca daca s-ar fi oprit omul in Romania, nu in Estonia, ar fi avut aceiasi impresie. Observam si noi comunitatea in care traim, si incercam sa o analizam din diferite puncte de vedere. Partea frumoasa e ca santem in diferite locuri din tara asta, si putem sa comparam si noi pareri, trase din experiente personale. [ilp] Ce faci, ti-ai tras cablu sau esti pe dial up? Scrie si tu mai des si trimite, nu mai sterge atata (nu mai analiza si tu atata). numai bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri


Eu vroiam frigiderul in ziua respectiva.
Poate si cumnata ta a fost deranjata de faptul ca ati intrerupt-o cind avea musafiri. Nu putem judeca oamenii ca nu au sarit neaparat atunci cind am vrut noi si din asta nu se poate generaliza o intreaga natie de oameni. Sint oameni ciufuti slava domnului si la Romanika (mai multi congregati la mine in familie cred[:D]) Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Samila, in zona mea nu-i nici un magazin romanesc, desi sunt destul de multi romani prin preajma; nici macar restaurant nu mai e, inteleg de la cei mai vechi pe plaiurile astea ca fuse si se duse, dar ca sarmaile nu erau chiar bune si nici mititeii nu-ti declansau precipitatii prin zona gurii, asa ca mare pierdere pentru comunitatea romaneasca nu-i. Dar aud ca se va deschide in curand o creparie, unde doua romancute pricepute vor invarti la clatite, live, la momentul salivarii omului de rand de la coada. Insa aprovizionarea o facem de la magazinele rusesti, armenesti, cateodata arabesti, pentru te-miri-ce nu-stiu-ce-uri care numai de acolo au gust. Bineinteles ca n-o sa gasesc niciodata mititei si crenvursti din aia de plesnesc (si io cu ei, dar de invidie), si nici ciocolata cu rom si eugenii, sau, poate, mai stii?... ii dam noi pe brazda, mama lor de rusi! [:D] Daca nu, tot in fetele de pe coasta de est ne e scaparea, nu ne lasa ele la nevoie! Konki, bine te-am zarit! Kleomacs, crengutele alea isi asteapta cuminti randul, tre sa prind momentul s-adoarma ochiul vigilent al vecinilor in curtea carora a crescut visinul; nu ca nu mi-ar da si pe trezie, dar mi s-a facut de-un "la cirese"... :-) Cine si ce mai stie de iubibubi, mircea? ca sa zic numai doi, insa catalogul ramane deschis.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor imi iau cimpii cu homeworku' lu' fimiu'!!!! Pigulim de la ora 6 (acum e 7:11) si nu ispravim. La clasa II are si rezumate (zilnice) si 2-3 pagine de matematica, acuma terminaram gramatica (2 pagini) plus chesti gen "current events" si "community". Se duce taicasu (fac parintii cu rindul) luni sa le vorbeasca la copii de jobu' lui (asta pentru community) si ei trebuie sa faca o mica sinteza cu fiecare. Plus le da un aparat de fotografiat si in fiecare saptamina sa se duca la firehouse, la police station, la supermarket si sa faca poze si iar sa scrie la nesfirsit ce au vazut acolo si ce impact are asupra comunitatii. Plus citit 20 de carti cu capitole, cam 50-60 de pagini fiecare pe luna. Plus religie, mitologie si greaca. [bang] Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ocebine [brPlus citit 20 de carti cu capitole, cam 50-60 de pagini fiecare pe luna. Plus religie, mitologie si greaca. [bang] Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg
Anamaria, se vede ca baiatul tau nu e la scoala de stat. Zau ca asa ceva i-ar trebuii sa aibe si copilul meu, si nu ar avea timp sa se planga ca s-a plictisit. Asta seara mergem sa-l auzim vorbind pe Rosemound - recomandat de ML pentru positive parenting. Debea astept, sper sa ma intorc de acolo toba. O sa trag masina in noul meu drive way cum vezi numai in filme americane
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit discutia din ultimile zile...parerea mea e ca nici americanii , ni europenii nu sunt mai buni-sunt pur si simplu diferiti. Mie imi vine greu sa ma adaptez la un an si doua luni dupa venirea aici tocmai ca sunt diferita . Mi-am pastrat firea balcanica/latina- galagioasa ,impulsiva, curioasa, deschisa as spune deschisa acolo unde americanii nu sunt( nu prea sunt politically correct), si retinuta in domenii in care ei sunt mai deschisi. si cred ca in genere americanii se simti stingheri prin felul meu de a fi- care nu e nici mai bun, nici mai rau de a fi...altfel fetele de la munca sunt la fel ca in romania- barfa-dar nu asa rautacioasa ca in Romania, am gasit mult suport pentru perioada asta in care sunt gravida , ne mai plangem de barbati/iar barbatii de neveste, sau discuta politica, ultimile filme samd...Imi place modul lor comfortabil de a se imbraca- eu si in Romania evitam fustele si tocurile-asa ca aici ma simt in elementul meu. Dar pe de alta parte desi m-am obisnuit cu barbatii cu palaria pe cap la restaurant, tot mi se pare ciudat. si daca cineva merge in slapi si pijama la cumparaturi cu siguranta ca eu ma voi uita fix la acea persoana-intr-un mod foarte balcanic. Toleranta americana- are si ea limitele ei. Accentul meu a intalniyt destule bariere -dar mult mai putine decat colega mea alba care are un logodnic de culoare... Serviciile- economia Americana fiind bazata pe servicii nu ma mira ca sunt atat de bune.Dar, nu toti functionarii publici sunt politicosi-am auzit. Iar din punctul de vedere a unei persoane care lucreaza in domeniu- sa stiti ca putin ne pasa. Politetea, este parte a meseriei, trebuie sa spui-inteleg , imi pare rau, dar tu stii ca de fapt ma doare-n cot... Ce ma deranjeaza pe mine e atitudinea unora - totul mi se cuvine. Da-mi...Vreau si vreau acum...Mi se pare ca sunt multi acestia care nu apreciaza avantajele economice, sociale ale vietii de aici... Ce nu-mi place e protectia sociala- dezorganizare, inconsistenta... scuze ca ma bagai si eu ca musca in lapte acum la spartul targului... oricum notez, ca e doar opinia mea si poate ca nu am dreptate in totalitate... si ultam pentru numarul de telefon- barabta-miu nu e chiar ata de topit dupa bucataria romaneasca-dar adora mititeii... anamaria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, voi cum va simtiti de Craciun? Mi-e dor sa-l sarbatoresc cum faceam in Ro. Aici aceasta sarbatoare simt ca nu are o semnificatie crestina, a suferit asa un proces, ca pana la urma totul s-ar rezuma la cumparaturi. Ii vezi pe americani cumparandu-si tot felul de lucruri inutile, bibelouri din ghips (apropo am incremenit cand am vazut la Wal*mart ingeri negri), si te miri ce. Asta e obiceiul lor si ei asa stiu sa-l petreaca. Si uite asa marfa se vinde, banul merge, societatea prospera, iar omul de rand are bani sa-si ia si el ceva de sarbatori. Ce-mi place aici e referitor la limba. Nu se uita nimeni stramb la tine daca nu vorbesti o engleza corecta. Cred ca din prea mult respect pentru cetatean or sa se trezeasca ca nu mai au o limba nationala. Cum spunea cineva, noi avem o limba nationala, ei au una oficiala. La noi in Colorado, sunt destul de multicei mexicani, incat la unele magazine, casierii trebuie sa vorbeasca spaniola. Vrei sa te duci sa dai examen pentru soferie, poti cere translator. Am fost in Curte pentru o amenda de circulatie si m-au intrebat daca am nevoie de translator. Unele indicatoare au scris mesajul in mai multe limbi. Acum ma gandesc la noi, in Ro, cum ar fi sa fie cam la fel cu maghiara? Cum ar interpreta poporul? Ar interpreta ca e stat in stat??? Printre romanii de pe aici cunosc o pereche care spun ca sunt din Italia si si-au schimbat si numele (si ce nume pompoase!!!). Pai ei cred ca in felul asta au scapat de trecutul lor, ca in felul asta isi refuza originea? Asta denota snobism. Imi cer scuze daca am lovit in cineva, asa gandesc eu. Sanca, da. Mi-am facut conserve. M-a apucat o asa harnicie ca parca nu ma recunosc. Eu fata mamii care nu stia sa faca nimic. Ehehe, cum te mai schimba vremurile. Cleomax, mai, o sa ma uit pe pungi si saci sa vad daca au o adresa, un nr. de telefon. Noi am cumparat legumele dintr-un oras numit Pueblo care e renumit prin multitudinea de ferme si mexicani. V-am lasat. Noapte buna Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi o tinem in petrecere din noiembrie. Il am pe Alex la sfirsitul lui Nov, apoi vine Mos Niculaie (foiala mare si acolo), apoi vine ziua tatalui meu, Craciunul (piftie, cozonaci, sarmale) - colindam si noi de Craciun, familie mare (sintem impreuna cu familia sotului vreo 45 de persoane). In Ianuarie il am pe sot si pe mama, in Februarie pe Nick iar pina in Martie de ziua mea-----s-au terminat banii[alcool] Avem petrecere pentru copii si la biserica catolica (soacra mea e foarte activa in biserca). Noi serbam Ajunul la ei (vine Mos Craciun si acolo) si ziua de Craciun la noi acasa (runda II). In fiecare an ii duc la Macy's pe 34th Street sa-l vada pe Mos Craciun, este un vis mini oraselul de Craciun de acolo:pitici, batoane de zahar, mini fabrica de jucarii... Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...