Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din America...(28)


Recommended Posts

Vai fetelor, pai ce sa ma fac eu aici, in gaura asta??? Parca ma mananca un pic invidia cand va aud cum petreceti. V-am zis ca alor mei le-a dat viza pe 10 ani? Multumesc-multumesc pentru urari. Mama deja si-a facut planul ce va face pentru trei luni aici: mers cu Luca de Halloween (el va fi reprezentantul), apoi vine curcanul, dupa Craciunul, pe 13 ian. ziua ei si apoi gata, se intorc la Ro. Taica-meu va fi pus la treaba prin casa, ca sunt atatea de facut. In rest, si la noi ne intalnim cu ceilalti rom. de Ajun, poate de Craciun, iar de Anul Nou nu ma bag ca ei se duc in locuri prea scumpe pentru buzunarul nostru (deocamdata). In rest, stam pe langa casa. Zau ca e grozav sa aveti parintii, rudele pe langa voi. Asta imi lipseste cel mai mult aici. Numai bine, Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Oana_B
Abia astept sa vina sarbatorile. In familia noastra incep de pe la Sf. Nicolae si se mai termina pe la Sf. Ion:))) Gramezi de cozonaci, colindat, cadouri, petreceri, sarmale si toate celelalte bucate specifice. E chiar mai bine de cum sarbatoream in Ro:)))) Oana_B
Si la noi e la fel. Potol, beutura, lumeeee multa, voie buna, muzica, galagie si veselie. D-abia asteptam sarbatorile, iar atmosfera de aici nu ma deranjeaza, palmierii-s impodobiti, muzica de craciun in toate magazinele, Mos Craciuni peste tot, vanzatoare (i) zambitoare(i) si binevoitoare(i), lume calma, e super. Ce ma-ntereseaza pe mine ca vecinu' american are curcanu' pe masa, si eu infunec porcu' cu carnatz? Uneori de Craciun ne adunam cu mic cu mare, de la romanasi, americani pana la japonezo-chinezi. Sunt dati deja pe brazda, au deja merindele preferate - sarmale, ciorba de burta, mici. Mie imi place sa am casa plina si sa gatesc, asa ca-s bineveniti.[cheers] Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita
Syracuse, printre altele, ai spus:"De exemplu...Cleomax, la faza cu vecinii cred ca te poti considera super norocoasa. Se pare ca in realitate, "trendul" este opusul la ceea ce ai intalnit tu. " citez asa ca nu pot da replay, e de pe pagina a 10-a a episodului trecut. si sa ma gandesc ce pot scrie numa in 10 minute cat am la dispozitie, la cate argumente+exemple am adunat in mine de cand citesc ce scrii tu pe topic :))in primul rand, te rog frumos, vorbeste din experienta si nu mai generaliza asa jignitor despre americani. multe dintre noi au familiile aici, si nu ma refer la familii romanesti. as vrea satz spun ca mama soacra e o bomboana de femeie si nu este exceptie, dupa parerea mea (experienta vorbeste). de sotamiu, cumnata-miu/mea alea-alea nu mai vorbesc ca intru in intimitaturi. dau in scris ca trendurili tale e duse pe campii, mai ales alea legate de relatiile private. profunzimile romanesti m-au lasat fara cartofi prajiti si o mie de draci in prima zi dupa penultimul uragan, cand am intalnit un cuplu de romani aici. da, dom'le, ne-au sterpelit cartofii prajiti! in aceeasi dimineata, nu mai povestesc cati vecini au venit sa ne ajute sa ciopartim copacii cazuti care ne izolasera casa total! vecinul de-alaturi se trage din Ungaria, dar e american, nascut aici adica. nevasta-sa, Debbie, vine mai zilele trecute intr-o dimineata cu un castron de sarmale la usa (i-am oferit chiftele la schimb :) ), un buchetel de nush ce ierburi adunate de ei de prin Georgia, fotografii luate casei noastre in timpul constructiei- pentru asigurari, zice Debbie-...ca sa vedeti "superficialitate" americana. si in toata zona nu zic ca atunci cand plecam de-acasa, tre sa oprim masina din doi in doi ca ne-am imprietenit cu o gramada de oameni de pe strazile din jur, si no, e nevoie sa schimbam doo vorbe macar. oamenii zambesc aici ca zambetul si salutul sunt primele dovezi de respect reciproc. daca madam frosa de la posta din berceni s-a sculat cu fatza la cearceaf si isi varsa nervii pe mine, nevinovata, io chiar nu vad ce dovada de profunzime e asta. sau daca prietenii cei mai buni din romania nu mai au aer pana nu iti stiu casa, lucrurile, secretele pe dinafara, atunci, sa ma scuzati, aia e maladie obsesiva, nu prietenie. am incercat de cateva ori sa raspund la discutia asta, pe parcursul saptamanilor trecute. si de fiecare data am sters. povestisem prea mult si prea intim. si, uite ca m-am dezobisnuit de meteahna asta. sa fiu si eu americanizata oare, in sensul asta? daca da, inseamna ca mi-a venit mintea la cap, n-am asteptat pensia sa inteleg un lucru elementar: libertatea mea se termina acolo unde incepe libertatea altora. iar in romania, "profunzimile" de care vorbesti sunt pur si simplu slabiciuni si abuzuri. imi amintesc cu naduf cat am investit sufleteste intr-o prietena pe care o considerasem sora mea, si ce scatoalca peste ceafa mi-am luat de la ea in cel mai nefast moment al vietii mele...cine e de vina? io, normal. am crescut in "transparenta" totala fata de oamenii inconjuratori, balcanism curat nu alta. aa, poate si latinism. sigur si latinism. asa m-am obisnuit sa cred ca arata prietenia si relatiile dintre oameni. si imi place sa cred ca experienta de viata americana a adaugat, nu a luat. am mai invatat ca nu tre sa astept o reactie romaneasca din partea americanilor la incercarile mele de apropiere. am trecut granita, nu? sa-i cer lu' jeannie sa-mi raspunda ca paula mea din bucuresti? calm down, baby, ia-o usor, dovedeste ca meriti incredere, si prietenia va veni si pentru tine, syracuse. respecta regula si traditiile casei -iata ce sfat profund iti dau- inainte sa vii cu sacul la pomul cu roade :) si, pliz, nu mai generaliza, o iau ca pe o ofensa adusa familiei mele si familiilor vecinilor+prietenilor mei. nu dispui de mijloacele necesare analizelor sociologice, din cat am putut sa-ti analizez discursurile; si nici detasarea omului de stiinta nu o ai.:) esti subiectiva, ca si mine dealtfel. hai sa ramanem la experiente personale, e mai cinstit asa. [flo]
Conchita, imi pare rau ca te-ai simtit ofensata tu pt. Americani. Sunt convinsa ca Americanii ti-ar fi profund recunoascatori pt. ca ai primit ofensa in numele lor. Ceea ce ai relatat despre Romania si Romani este in multe privinte adevarat. Iti inteleg suferinta si ai tot sprijinul meu - am trait si eu situatiile relatate de tine si intr-adevar nu sunt placute. Da, asta este partea negativa a Romanilor. Nu am negat-o niciodata deci nu era nevoie sa o insiri aici. Insa tu incerci sa negi ca exista si o parte negativa a Americanilor, ceea ce este complet incorect. In ceea ce priveste "subiectivitatea" mea - iata 2 axiome: 1. Nu exista om de stiinta perfect obiectiv - MAI ales in domeniul stiintelor sociale. Cine ti-a spus treaba asta te-a mintit la modul regal. Mai mult decat atat, aparenta detasare stiintifica de care vorbesti tu se adopta (ca stil, nu si ca fond!) intr-un jurnal de specialitate, nu pe un forum unde vrei sa stai la o tacla cu fetele si sa-ti descarci sufletul, insirand chair si puncte de vedere SUBIECTIVE. 2. A fi "subiectiv" nu inseamna a relata ceva "fals sau neadevarat" -ci o anume latura perfect VALIDA a realitatii. Cat despre ce am scris eu, multe din acele observatii pe care le-am facut au fost validate si super-validate cu studii pur "stiintifice" (asta ca tot esti tu asa de indragostita de "stiinta"). Altele, sunt relatate din punctul MEU de vedere personal, non-American, de "outsider", desigur, subiectiv si pt. care nu am nici o intentie sa imi cer scuze (chiar daca te-a ofensat tu). Nu prea vad de ce. Repet, subiectivitatea nu este egala cu "ne-adevarul". ________________________ Take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented. -- Elie Wiesel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lasa syracuse, nu mai fi necajita ca nu iti recunosc meritele stiintifice in catalogari si generalizari. se gasesc destui fani ai dezinformarii pe zona. fie ca tine, ai dreptate, esti fericita? sper ca si cenzorul de serviciu e satisfacut. [bis] in alta ordine de idei, de ce e galben in casuta mea de logare[bibe] Lexi, Veve si restul gastii zambitoare, pupici. [cheers] ---------- been there, seen that, so what?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita
lasa syracuse, nu mai fi necajita ca nu iti recunosc meritele stiintifice in catalogari si generalizari. se gasesc destui fani ai dezinformarii pe zona. fie ca tine, ai dreptate, esti fericita? sper ca si cenzorul de serviciu e satisfacut. [bis] in alta ordine de idei, de ce e galben in casuta mea de logare[bibe] Lexi, Veve si restul gastii zambitoare, pupici. [cheers] ---------- been there, seen that, so what?
As fi fericita daca ai adopta un ton ceva mai putin agresiv. Si eu care credeam ca pasisem intr-un forum super-armonios... Cat despre meritele stiintifice, asta este ultimul loc de pe Planeta unde as veni ca sa-mi fie validate astfel de merite. Am venit aici sa stau la taclale. Daca intalnesti pareri cu care nu esti de acord , le poti dezbate, poti intra in discutie, poti sa spui ca tu nu vezi lucrurile chiar asa - este foarte OK ...numai nu te lua la cearta. Raspunsul tau a avut un ton foarte agresiv din capul locului - pe simplul motiv ca te-ai simtit "ofensata" in numele Americanilor. Sau ai imprumutat de la ei tendinta de a se supara atunci cand unii considera ca nu sunt o specie 100% adorabila sau perfecta ... ________________________ Take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented. -- Elie Wiesel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Sanca Dar nimeni nu a incercat sa-si impuna puctul de vedere. Oamenii sant diferiti in toate colturile lumii.
atunci e greseala mea ca am intervenit sa-mi spun si io punctu' de vedere, crezand ca se face referendum si ca ies numa voturi negative. :) asa am citit, negru pe alb: ca americanii sunt nascuti salesmen (nu "unii sunt", ci "toti sunt"), ca sunt superficiali si prefacuti (nu "unii" sau "aia de i-am cunoscut eu", ci "toti"), ca romanii ("toti") leaga relatii private mult mai profunde decat americanii, etc etc. nu mi-e de cine citeste (printre aspirantii la viata americana), pentru ca exista surse de informare mult mai serioase decat pareri razlete si , cumva, lipsite de relevanta sociala. mi-e exact de ce-am spus: mi s-a parut nedrept pentru familia si prietenii mei sa suporte asemenea catalogari. si am dat exemple personale. normal ca ar fi interesanta si o discutie cu date certe din istoria si sociologia americana, votez pentru, cu o singura conditie: sa se dea sursa informarii. :)
quote:
Observam si noi comunitatea in care traim, si incercam sa o analizam din diferite puncte de vedere. Partea frumoasa e ca santem in diferite locuri din tara asta, si putem sa comparam si noi pareri, trase din experiente personale.
idem, puiu. nu stiu daca v-am mai spus, dar la inceput am fost foc si para, nimic nu mi-a placut. in cazul meu, socul a fost real si am reactionat copilareste. am invatat din greseli, intelegand ca daca imi bate maine cineva la usa si vrea sa-l gazduiesc, voi avea pretentia sa-mi respecte casa, familia si regulile=traditiile. asa e oriunde in lume, nu conteaza nationalitatea. cine ar primi ca prieten sau ar oferi mai mult decat uzual cuiva care ar intra cu noroi pe talpi, ar tipa la aia mici, ar mazgali peretii cu carioca de exemplu. e dupa cum te porti, nu? aia primesti. am avut si eu experiente esuate cu prieteniile aici. m-am asteptat la acelasi stil invatat de-acasa, e normal. a trebuit sa o iau usor si sa-mi reconsider atitudinea, pur si simplu pentru ca am inteles ce e diferenta intre culturi si basta. asa sunt ei, mai cu step by step, nu se arunca la confesiuni totale si sacrificii melodramatice de la prima intalnire amicala. sunt mai retinuti cumva, desi par deschisi, zambitori. okay, asa si? asta nu e dovada de superficialitate, ci de maturitate. e parerea mea si probabil ar trebui sa o tin pentru mine :) sau poate ca e altceva la mijloc: suntem noi maturi, nu mai putem lega prieteniile cu usuratatea din adolescenta sau studentie...io stiu? dar sa ii bagi pe toti americanii (pe soacra-mea inclusiv :) ) la gramada si sa zici ca au suflete de vanzatori ambulanti...hehe, adu-l incoa' pe sociologul care a spus asta, ca-l mananc :)) pragmatici e cuvantul, in sensul ca ei mai mult fac decat vorbesc. era o discutie altadata pe alt topic si ii spusesem amuletei o constatare personala: ca americanii par sa nu aiba asa simtul tragicului ca romanii (nu e o chestie negativa nici pentru unii, nici pentru altii:)), ei sunt mai solari-activi, noi mai lunatici- in sensul de meditativi, ca sa zic asa. io una sunt ultra-lunatica, teoretic m-as potrivi ca nuca in perete cu filosofia lor sociala, aia gen "fii confident, pozitiv, cel mai bun, popular" etc. pe mine m-a salvat curiozitatea. vorbesc cu pasiune despre americani, ca despre orice altceva care imi atrage atentia, pentru ca vreau sa aflu adevarul, nu ca sa ma contrez cu x si y. pe bune. exista mereu o alta intrebare care vine dupa un aparent raspuns total si, ei bine, pe mine intrebarea aia post-factum ma obsedeaza mai mult decat raspunsurile temporare. exista mereu un alt unghi de vedere, chiar cand s-au epuizat toate alea prezente: "dar daca? la asta te-ai gandit? asta ai vazut-o?" etc. revenind la americani: cand am incetat sa incerc cu orice pret sa ma integrez, abia atunci am obtinut detasarea si oarecum o minte mai limpede sa-i privesc fara sa-i judec. am incetat sa am o agenda cu americanii, adica sa caut special acele fapte care sa imi confirme o pre-judecata. si uite ca nush cum s-a intamplat, dar abia atunci am inceput sa ma imprietenesc cu lumea, sa imi continui viata fara cramponari obsesive de trecut, am incetat sa mai fac comparatii secunda de secunda. ei, bine, nu total :) ideea e ca generalizarile sunt intotdeauna triviale, stii de ce? ca tre sa pui o anexa la sfarsit si sa zici care sunt exceptiile si, dupa cum se vede din discutia de fata, exceptiile sunt mai multe decat permite regula enuntata. :))
quote:
Ce faci, ti-ai tras cablu sau esti pe dial up? Scrie si tu mai des si trimite, nu mai sterge atata (nu mai analiza si tu atata). numai bine.
am sunat pentru dial-up. o sa vina cand o sa vina, cica prin octombrie, a doua jumatate. bey, tie chiar ca ti-e dor de polemici cordiale cu mine :)) [pup] --------- been there, seen that, so what?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ciuf
Am fost in Curte pentru o amenda de circulatie si m-au intrebat daca am nevoie de translator. Unele indicatoare au scris mesajul in mai multe limbi. Acum ma gandesc la noi, in Ro, cum ar fi sa fie cam la fel cu maghiara? Cum ar interpreta poporul? Ar interpreta ca e stat in stat??? Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Ciuf chestia cu translatorul e asa ca a votat Clinton o lege care obliga politia, spitalele, majoritatea serviciilor cu publicul sa ofere translator, la costul lor. Bushulica incearca sa o anuleze pana cand isi termina termenul in office.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita :) asa am citit, negru pe alb: ca americanii sunt nascuti salesmen (nu "unii sunt", ci "toti sunt"), ca sunt superficiali si prefacuti (nu "unii" sau "aia de i-am cunoscut eu", ci "toti"), ca romanii ("toti")
Poti sa imi arati exact unde am zis ca Americanii sunt TOTI asa? Cand se face o generalizare (Americanii, Romanii, etc) (confirmata stiintific, cu semnificatie statistica...asa cum iti place tie), nu este nevoie sa observi acel comportament pe 100% din populatia analizata! Adica pe TOTI! Ci pe un numar suficient de mare din populatie care sa faca acel comportament "comun" sau sa-l faca "tendinta". Nu vreau sa ma apuc sa scriu aici teoria semnificatiei statistice si sa dau si formula...ca ar fi asa de ridicol ca m-as pravali pe jos de ras si apoi de plans dupa ce as termina-o de insirat. Faptul ca esti asa de pasionala si asa de grabita in "a te ofensa" te-a facut sa interpretezi "tendinta/trendul" pe post de "TOTI". Si a propos...obiectivitatea (ca tot esti fan al ei) nu merge mana in mana cu firea pasionala. ________________________ Take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented. -- Elie Wiesel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...