Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din America...(28)


Recommended Posts

Buna fetele, deja mi se face rau cand vad cum puneti problema..... Cochita si Syracuse fiti fete serioase. Nimeni nu cred ca a luptat sa faca un scor, ca o fi ala pozitiv sau negativ. Daca vreti asta, faceti un topic pt. vot. Va plac americanii? da nu si noi celalalte ne vom ingramadi sa votam, poate :-))) Dicutia a fost la modul general si in linii mari de asta atata generalizare. Asta e doar concluzie trasa de mine. Si sincer m-am bucurat sa citesc atatea pareri si cred ca am mai invatat ceva. Asa e toata viata inveti! Raspunsu meu este: mie imi plac americanii cu care am avut de-a face si daca cineva ma intreaba :iti plac americanii? eu ma voi gandi la cei de pe langa mine si voi spune un DA raspicat. numai bine la toata lumea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by samila Discutia a fost la modul general si in linii mari de asta atata generalizare.
Cum nu se poate mai adevarat. ________________________ Take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented. -- Elie Wiesel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bai ca sa ma mai leg o data de ei, ca tot se vorbea despre mancarea lor, in curand o sa ajungem sa luam o pastila si nu va mai fi nevoie de mancare. Sunt satula de atatea reclame la TV ca "am slabit atata luand x, y, z", "am folosit nu stiu ce masinarie", etc. Ii vezi ca sunt cat namilele si mancarea e de vina (spun ei). Nu ca sunt ei pofticiosi (parca mananca cu ochii atat sunt de lacomi) si isi cumpara mancarea nepotrivita. Ii vad si parca ceva tipa la mine: nu sunt sanatos, sunt bolnav ca sunt gras. Uitati-va cate cazuri sunt de boli de inima provocate de nivelul mare al colesterolului. Parca acasa nu auzeam atatea cazuri de colesterol. Ca-i din ala bun sau din ala rau. Ma uitam la emisiunea lui Oprah si incuraja lumea sa slabeasca prin persoanele aduse la ea in studiou care au slabit prin nu stiu ce metode. Asta are nevoie lumea? De incurajare? Parca nu o fac dintr-un simt propriu, pentru sanatatea lor. Au nevoie de sfaturi, advisori, etc. Ii vezi ca-si "cantaresc" grasimile si vad pe unde le au distribuite. O sa ajungem ca in filmele SF sa luam o pastila si asa vom trai. Ce va mai urma? O ruda de-a mea din Olanda mananca foarte putin si ia foarte multe pastile care cica ii asigura necesarul nutritiv. Nu vom mai stii ce e ala gatit. Cu o pastila vom rezolva o masa. Asta este urmatorul pas de la batoanele de proteine. Cine se uira in magazine la lista nutritiva: GRASII. Tot ce e la moda, copiaza si ei. Isi fac camere de gym, fac jogging, vorbesc despre mancare sanatoasa, despre corpul omenesc ca despre o masina. Si vreau sa vad rezultatul. Cand nu o sa mai vad asa de multi grasi? Pardon, nu sunt grasi, sunt mari, cum le place sa-si zica. Ma urc in avion si vad o centura enorma. Imi imaginez ce persoana a stat acolo. Chiar as vrea sa vad figura unui gras cand se asaza pe un scaun in avion si nu are loc. Se simte prost? Nu. Chiar parca i s-ar cuveni si al doilea scaun ca sa stea comod. V-am lasat ca tre' sa-mi pun odrasla la culcarica. Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ciuf
Bai ca sa ma mai leg o data de ei, ca tot se vorbea despre mancarea lor, in curand o sa ajungem sa luam o pastila si nu va mai fi nevoie de mancare. Sunt satula de atatea reclame la TV ca "am slabit atata luand x, y, z", "am folosit nu stiu ce masinarie", etc. Ii vezi ca sunt cat namilele si mancarea e de vina (spun ei). Nu ca sunt ei pofticiosi (parca mananca cu ochii atat sunt de lacomi) si isi cumpara mancarea nepotrivita. Ii vad si parca ceva tipa la mine: nu sunt sanatos, sunt bolnav ca sunt gras. Uitati-va cate cazuri sunt de boli de inima provocate de nivelul mare al colesterolului. Parca acasa nu auzeam atatea cazuri de colesterol. Ca-i din ala bun sau din ala rau. Ma uitam la emisiunea lui Oprah si incuraja lumea sa slabeasca prin persoanele aduse la ea in studiou care au slabit prin nu stiu ce metode. Asta are nevoie lumea? De incurajare? Parca nu o fac dintr-un simt propriu, pentru sanatatea lor. Au nevoie de sfaturi, advisori, etc. Ii vezi ca-si "cantaresc" grasimile si vad pe unde le au distribuite. O sa ajungem ca in filmele SF sa luam o pastila si asa vom trai. Ce va mai urma? O ruda de-a mea din Olanda mananca foarte putin si ia foarte multe pastile care cica ii asigura necesarul nutritiv. Nu vom mai stii ce e ala gatit. Cu o pastila vom rezolva o masa. Asta este urmatorul pas de la batoanele de proteine. Cine se uira in magazine la lista nutritiva: GRASII. Tot ce e la moda, copiaza si ei. Isi fac camere de gym, fac jogging, vorbesc despre mancare sanatoasa, despre corpul omenesc ca despre o masina. Si vreau sa vad rezultatul. Cand nu o sa mai vad asa de multi grasi? Pardon, nu sunt grasi, sunt mari, cum le place sa-si zica. Ma urc in avion si vad o centura enorma. Imi imaginez ce persoana a stat acolo. Chiar as vrea sa vad figura unui gras cand se asaza pe un scaun in avion si nu are loc. Se simte prost? Nu. Chiar parca i s-ar cuveni si al doilea scaun ca sa stea comod. V-am lasat ca tre' sa-mi pun odrasla la culcarica. Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Ciuf, Nu ma arunc in subiect. Dar acum ca ai preluat stafeta "SUA: Volumul 2 - Partea mai putin roza a lucrurilor" de la mine, te las singura la atac. [blabla] [:D] Succes! [fuga] ________________________ Take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented. -- Elie Wiesel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ati auzit ca producatorul de produse farmaceutice Merck vrea sa retraga de de piata medicamentul Vioxx ca ar mari riscul de atacuri de inima si infarcturi? Si ce bun era, eu il luam pentru durerile de spate. Numai bine, Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ciuf
Asta are nevoie lumea? De incurajare? Parca nu o fac dintr-un simt propriu, pentru sanatatea lor. Au nevoie de sfaturi, advisori, etc. ............... Tot ce e la moda, copiaza si ei. Isi fac camere de gym, fac jogging, vorbesc despre mancare sanatoasa, despre corpul omenesc ca despre o masina. Si vreau sa vad rezultatul. Cand nu o sa mai vad asa de multi grasi?.................. Ma urc in avion si vad o centura enorma. Imi imaginez ce persoana a stat acolo. Chiar as vrea sa vad figura unui gras cand se asaza pe un scaun in avion si nu are loc. Se simte prost? Nu. Chiar parca i s-ar cuveni si al doilea scaun ca sa stea comod.
Eu as vota sa nici nu le mai dea voie sa-si cumpere aparate de gym, sa li se interzica categoric sa mai faca jogging pina nu slabesc. Ai naibii grasi! Si nici cu avionul sa nu mai zboare, decit dupa ce sint facuti de rusine in fata celorlalti pasageri, sa auzim cu totii ca se simt prost. Si sa stea in picioare ! Lacomi si pofticiosi ce sint ei! Iar negrii, PE PLANTATII cu ei! Democratie prost inteleasa. Ei cred ca pot avea aceleasi drepturi ca noi, oamenii slabi?!?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Syracuse, noi ne mai stringem aici si mai tafasuim din viata noastra, ce avem in comun, cum mai e viata prin alte locuri, si uite asa... Fara suparare, dar tonul tau este foarte tendentios si superior. Aici nu e loc de duelat diplome si joburi ci pur si simplu mai schimbam pareri. Sint lucruri bune si sint lucruri rele, si daca mai indicam ceva care ne calca pe nervi o zicem nu cu rautate (sau motive ascunse, sau struguri acri, sau altceva) ci doar pentru a cauta ori o alinare ori o rezolvare. Asa ca (asta ca sa iti dau curs la favoritele tale zicale americanesti: "Get off your high horse!" Si ma consider atentionata de moderator[alcool] Ce ziceti fetelor: organizam ceva de Craciun? Poate fetele care stau departe si nu au acces la produse romanesti fac o mini vacanta la New York. Ne stringem, aducem un Mos Craciun, ne veselim....Daca bat cimpii, potoliti-ma[alcool] Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele!!! Missed you all! Am venit de la Bucuresti abia aseara tarziu. Si stiu ca o sa ma intrebati cum a fost asa ca v-o iau inainte. A fost scurt, inainte de toate. 2 saptamani fix in cap si-n coada, si au fost momente cand abia asteptam sa vin acasa si momente cand imi venea sa plang ca va trebui sa plec. Am avut prieteni care m-au dezamagit si prieteni care mi-au reamintit ca sunt si zile bune. Am cunoscut si amici virtuali si am devenit prieteni, cu altii am ramas doar cunostinte. Am plans si am ras. Nu asa e viata? Deci. Am baut mult must si am mancat multa pastrama si mici si cotlete de berbecut proaspete si facute la gratar la o terasa deschisa unde nu te-astepti sa gasesti asa o comoara. Cel care o tine e un om extraordinar de gospodar si harnic, care nu stiu cand doarme ca e acolo de dimineata pana seara. (Si voi spune asta doar ca sa mai distrug un mit si o generalizare: e tigan.) Isi fac mustul in ograda, fara aditivi (nici macar zahar), isi pun muraturile lor - eram acolo cand le bagau la borcan si puneau borcanele intr-o caruta cu paie, la soare. Dupa cateva zile am si mancat din ele: conopida, gogonele, gogosari, catraveti. Oi fi partinitoare ca mi-a facut o surpriza intr-o zi: am comandat niste pastrama si prietena mea un piept de pui, si ne-au adus ca aperitiv din partea casei, SORICI! Va jur ca mi s-a facut pielea de gaina. De mult pofteam, si a fost fraged si parlit si sarat oleaca, asa cum trebuie. Am mancat covrigi, dar nici macar o gogoasa n-am apucat sa gust. Au cam disparut covrigariile si gogoseriile care acum 2-4 ani erau la toate colturile de strada. Sunt patiserii peste tot, dar cu chestii total diferite. Evolutie, deh. Am luat motzul nepotelului (care e un nebun si jumatate dar a fost tare cuminte la taiere), vreo 3 mm de par ca atata are (mi-era ca-i taiem pielea capului). A ales de pe tava bani, cheie de masina si bani (pusese si un prieten niste bani pe tava langa cei pusi de noi). Masa am facut-o la terasa de care am povestit mai sus si toata lumea a fost extraordinar de incantata. Eu si mai si cand a venit si nota de plata. Abia $100 pentru 12 persoane, de la aperitive (ciorbe, ficatei, sorici) pana la papanasi si cafele, cu mult vin baut *un Cabernet de Murfatlar din 2001, excelent. Unii au plecat pe la 11, altii am ramas la vorbe pana la 1 noaptea, in ciuda fulgerelor si tunetelor si a unei ploicele anemice (ne-am inghesuit intr-un foisor acoperit). O sa pun poze pe webshots in curand. Impresii: Bucurestiul se curata mai mult la fiece vizita. Exista semne ca se renoveaza Lipscaniul (care e mult curatat) si Selarii. Una lume a inceput sa aiba initiativa sa-si zugraveasca apartamentele si pe afara - si desi sar in ochi cele zugravite, eu zic ca e semn bun. Nimic nu mai e extrem de ieftin. Artizanatul s-a scumpit destul de mult ($3-6 un ou, tot asa o canitza de artizanat, $10-30 o farfurie sau o vaza), la fel si Curtea Sticlarilor, nici o vaza medie fara $50. Cartile in jur de $5-10. Nu mai zic de mancare. O conopida amarata aproape un dolar, iar cele frumoase tot asa dar la kg. O fi mai ieftin ca aici, dar pentru cei din tara trebuie sa fie destul de greu. Desi am luat taxiul mai mereu, la insistentele alor mei am mers o data si cu noul metrou de care ei sunt foarte incantati. Da, e ok. Si ma opresc aici cu raportul meu. Ma bucur ca floridienele noastre sunt ok, iar fetele din NY: abia astept sa mai vorbim.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...