Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

USA - Cum sint colegii, sefii de la job?


Recommended Posts

Sintem o familie din Brasov si daca avem noroc la interviu (DV2005) urmeaza sa plecam in februarie la Philadelphia. Pe privat am discutat numai cu Syracuse care s-ar putea muta in Phila in curind. As vrea sa va intreb cum vi se pare jobul cu colegi americani, fie get-beget, fie importati (ca noi), ati avut si experiente neplacute cu colegii sau sefii? S-a intimplat sa “prestati” ore suplimentare care sa nu fi fost platite, macar 100% daca nu mai mult? Vi s-a intimplat sa faceti munca altora in prezenta acelora la job pentru ca respectivii s-au descurcat sa paseze treaba? Sotul (sotia) cum se descurca cu jobul pe tema asta? Imi pare rau daca ati mai discutat problema cindva si n–am observat-o, eu sper sa fie un subiect interesant. Toate cele bune. Brasov--->>Philadelphia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mutual, Imi cer scuze ca inca nu ti-am raspuns la al doilea e-mail de pe privat - promit sa o fac in curand. In linii mari, in ceea ce priveste serviciul: cred ca o sa iti convina mai mult stilul de munca de aici decat cel de la Romani. Mult mai putina barfa, mancatorie, turnari la sef, favoritisme, clicute, eschivari, incompetenta, etc - care sunt din pacate destul de frecvente la noi. Ironia soartei este ca tocmai vin de pe un al thread unde facusem niste observatii ceva mai putin favorabile vis-avis de viata PRIVATA in America, sfera ne-publica, non-servici etc. Unele persoane s-au agitat de-a dreptul furtunos ca de ce am zis ceva "ne-favorabil" la adresa Americanilor (...ca doar stim cu totii ca ei sunt "natia flawless", nu?). Insa uite ca la intrebarea ta trebuie sa recunosc avantajul net al Americii fata de Romania. Eu zic ca temerile ridicate de tine vor deveni mult mai atenuate odata ce vei incepe un servici aici. Nu garantat...dar ..."chances are...". ________________________ Take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented. -- Elie Wiesel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici o sa vorbesc la modul general, fiecare loc in America avind particularitatile lui legate de natura meseriei, geografie..etc. Fiecare job vine cu un job description asa ca ceea ce o sa faci si cui dai socoteala e destul de clar. Daca esti angajat direct al companiei esti platit un salariu fix pe an pe care il negociezi cind te angajezi, in general nu esti platit pentru overtime. Numai in regim de consultantza esti platit "pe ora". La angajare poti discuta toate aspectele care te intereseaza kegate de concediu, overtime, beneficii medicale, pensie, etc. Ce le place la angajatori: oamenii dedicati, care sint interesati sa ramina pe pozitie ceva timp, sa nu plece la prima oferta de 5% mai mult, sa dezvolte relatii bune cu colegii (team player), sa aiba nevoie de cit mai putin ajutor cind isi face treaba (leadership) si mai ales sa respecte regulile (orarul de munca, regimul zilelor personale..etc). Sint si situatii extraordinare fireste: sefi care te muncesc pina seara tirziu, stiind ca si tu ai familie sau drum lung pina acasa. Sau alta situatie care se intilneste in companiile mari este "the dead wood", A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mutual, doua lucruri sa-ti spun: 1. Spre deosebire de Romania unde ti se da in cap, aici toata lumea spune multumesc pentru orice rahatzel facut. Te face sa te simti implinit. Reversul este ca dupa toate plezanteriile astea, daca nu mai au nevoie de tine, te dau afara in doua ore. 2. Ai vazut Forrest Gumpo? Aici oamenii normali pot duce o viata decenta, iar geniile o duc nemaipomenit. Munca din greu si ambitita dau roade in timp. Suta la suta. In Romania, in plus fata de munca trebuie sa fii si smecher. Politica la serviciu se face si aici, dar nu asta e cel mai important.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut multe joburi (eu cu sotul ne-am intretinut singuri prin facultati) aici si pot sa apun ca spectrul e larg. Am avut job unde trebuia sa stau in masina vreo 10 minute si sa ma indemn singura sa intru (pur si simplu imi era groaza) dar am avut si job unde m-am simtit minunat (in prezent, de exemplu). Aici nu exista siguranta serviciului din RO (unde erai repartizat, acolo intepeneai), piata e foarte mobila si pliabila. Depinde enorm felul de servici si depinde zona. Mult noroc. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de mutual As vrea sa va intreb cum vi se pare jobul cu colegi americani, fie get-beget, fie importati (ca noi), ati avut si experiente neplacute cu colegii sau sefii? S-a intimplat sa “prestati” ore suplimentare care sa nu fi fost platite, macar 100% daca nu mai mult? Vi s-a intimplat sa faceti munca altora in prezenta acelora la job pentru ca respectivii s-au descurcat sa paseze treaba? Sotul (sotia) cum se descurca cu jobul pe tema asta?
eu am avut si experiente bune si mai putin bune, egal cu localnici si alti emigranti. ore suplimentare neplatite nu te pot forta sa faci, e lege clara in sensul asta. legea noua limiteaza mult orele suplimentare, s-a dus vremea cand puteai scoate un al doile salariu lucrand in weekend. daca esti angajat la salariu fix, deci plata se exprima "pe an", iti pot cere sa stai in plus si sa vii in we sau te trimit in delegatii fara nici o rezerva. munca altora nu-ti poate cere nimeni s-o faci, dar poti pica in plasa daca nu esti atent. sau daca nu te descurci suficient in engleza. bineinteles ca toate astea depind in final de tipul de job. succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspunsuri. Eu am fost obisnuit in RO cu calculul venitului pe ora fiind contabil si, trebuie sa recunosc ca plec la mai rau, de la 15-30$/ora aici, depinde de client, si program foarte flexibil, in sfirsit, pentru citeva sute de $ luna nu am dat in brinci, plus ca eram propriul meu sef. Dar avind clienti numai patroni si patronasi am putut sa vad cum isi slugaresc angajatii, nu mai vorbesc de respectarea legilor din domeniu, cum dispretuiesc financiar aceasta slugareala si cum considera normal sa-si bata joc de angajatii lor. Din experienta mea, in cel putin 90% din firmele din RO se intimpla asta, inclusiv din cele cu asociati (directori) straini, mai putin 3 nemti si 1 englez, care erau “normali”. Sora mea, cumnatul, cumnata si sotul, dar mai cunosc citiva, lucreaza in Bucuresti in multinationale si ceea ce m-a deranjat pe mine in mod deosebit, sint multele orele overtime neplatite pentru ca suma lunara este de 800-1000 $, considerata mare la noi. Dar cind pe luna se fac 220-230 de ore lucrate ajungi la 4-5 $/ora pentru functii de middle management si asta li se intimpla luna de luna. In asa fel incit masina de firma, mobilul, laptopul le folosesc majoritar in interesul serviciului. Mi se povestea ca totusi, in state se respecta macar orele de overtime si se platesc deseori cu un spor normal de 50-100%, dar vad ca nu este chiar asa. Inteleg sa fiu si actionar unde stau overtime si neplatit direct, pun umarul la cresterea valorii actiunilor, dar sa aduc profit cuiva fara sa iau parte macar cu o parte la acesta, mi se pare inacceptabil. Cind mi s-a intimplat in RO asa ceva, am renuntat la jobul respectiv, si intotdeauna am facut bine, nu am mai pierdut din timpul meu, mai ales ca nu mi s-a intimplat sa invat ceva nou in situatiile respective ca sa merite un sacrificiu. Toate cele bune. Brasov--->>Philadelphia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...