Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sus...in Scandinavia (12)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Katarina
Bey, pe mine sa nu ma trimita sa-nvat la Rinkeby,in carteru' ala numa de imigranti ca fac moarte de om.[duel]Crezi ca vreau sa-nvat suedeza cu accent somalez? Nu mi-e de-ajuns accentu' romanesc?[blabla]
Nu stiu ce sa iti spun...hai sa-ti povestesc de ieri,de cand am stat la birou si l-am asteptat pe Daniel:se apropie un tip la geam la birou la noi si spune"Tjäna ,flicka!"eu o dau si eu pe suedeza(de obicei vorbesc engleza)la care,dupa cateva cuvinte schimbate,ma intreaba de unde sunt[alcool]ii raspund politicos si -mi spune ca suntem vecini,el fiind din Macedonia,de 22 de ani in Suedia(avea la vreo 45 ani) si avand ca serviciu-vanzare de materiale feroase sau asa ceva...asa ajunse si la geam la noi,vrand sa ne vanda chestii-trestii..Concluzia,si totodata parerea mea personala,imigrantii nu vor ajunge niciodata sa vorbeasca limba pura a tarii de adoptie,si nici chiar copii acestora!Deci,chiar daca vei fi cu somalezi,cu macedoneni sau arabi...important e sa te intelegi...ca accentul tot ramane....de orice fel...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 192
  • Creat
  • Ultimul răspuns
La noi au dreptul sa urmeze cursul gratuit, SFI-ul ( svenska för invandrare) doar cei care au domiciliul in Suedia,deci cei care au primit codul numeric personal ( personnummer). Cursul SFI este structurat pe 4 nivele in cadrul asa numitor studieväger( nu-i gasesc deocamadata un corespondent in romana): SFI1-curs A si B, SFI 2-curs B si C si SF3- curs C si D. SFI1 este pt analfabeti [xx(] si pt cei care au facut doar 5 clase , SFI 2-pt cei care au terminat scoala generala,iar SFI3-pt toti ceilalt natangi, deopotriva pt cei care au terminat un gimnaziu sau o facultate. Eu trebuie sa sustin un test pt a invata la nivelul urmator.Pana acum am dat testele A si B. C urmeaza acum, in maxim 2 saptamani si Dumnezeu cu mila mai departe.. Eeee, dar terminarea SFI-ului e inceputul unui alt calvar, suedeza A si B .Daca vreau echivalarea dimplomei de liceu, e musai sa urmez suedeza A si B la Komvux,un fel de liceu ( cred eu).Pt a studia mai departe la nivel de universitate sau högskola, e musai sa am echivalata diploma de liceu, pe baza ei sunt admisa. Diploma de facultate foloseste doar sa " impresionez " unii angajatori,probabil.Nu-i vad inca utilitatea aici.Am inteles ca-mi sunt recunoscute studiile universitare, am sunat la Högskoleverket,dar n-am facut inca nici un pas in sensul asta. Mi-e ciuda insa ca ritmul de studiu e f lent,pana la sf lunii august,numai 2,5 ore pe zi..si acum 4..in conditiile in care in alte comune au posibilitatea sa invete 6-8 ore pe zi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by frantuzoaica
quote:
Originally posted by Katarina
Bey, pe mine sa nu ma trimita sa-nvat la Rinkeby,in carteru' ala numa de imigranti ca fac moarte de om.[duel]Crezi ca vreau sa-nvat suedeza cu accent somalez? Nu mi-e de-ajuns accentu' romanesc?[blabla]
Nu stiu ce sa iti spun...hai sa-ti povestesc de ieri,de cand am stat la birou si l-am asteptat pe Daniel:se apropie un tip la geam la birou la noi si spune"Tjäna ,flicka!"eu o dau si eu pe suedeza(de obicei vorbesc engleza)la care,dupa cateva cuvinte schimbate,ma intreaba de unde sunt[alcool]ii raspund politicos si -mi spune ca suntem vecini,el fiind din Macedonia,de 22 de ani in Suedia(avea la vreo 45 ani) si avand ca serviciu-vanzare de materiale feroase sau asa ceva...asa ajunse si la geam la noi,vrand sa ne vanda chestii-trestii..Concluzia,si totodata parerea mea personala,imigrantii nu vor ajunge niciodata sa vorbeasca limba pura a tarii de adoptie,si nici chiar copii acestora!Deci,chiar daca vei fi cu somalezi,cu macedoneni sau arabi...important e sa te intelegi...ca accentul tot ramane....de orice fel...
Fratzuzo,da un search pe google dupa cuvantul rinkebysvenska si ai sa intelegi ce vreau sa spun. http://barnzino.rb.se/zino.aspx?articleID=533 Eu invat in Riksby,iar in articolul de sus ai sa vezi ce diferenta enorma este intre suedeza pe care o invat eu acum si rinkebysvenska.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Culmea ca e posibil sa ajung sa invat in Rinkeby, in urma inchiderii scolii.Motivul cica ar fi lipsa de fonduri si ca marea majoritate a elevilor ar proveni tocmai din acel cartier,ceea ce este un mare neadevar.S-a facut o centraliare la scoala, numai 15% locuiesc in Rinkeby.Am semnat si o petitie..naiba,balamuc mare !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Abo = utrop när man blir förvånad Ajna = polis Baitare = en som ställer till bråk Ball = tuff Baxa = att snatta Baxare = snattare Bomba = ljuga Bäzza = att ha samla Cach = pengar Cho = hur är läget?/vad händer? Fett = häftigt, läckert, skönt, stort, mycket Fucke = fuckad, vrickad, knäpp Gash = cigarett Gola = skvallra och sladdra Guzz = tjej Gött = häck Habibi = älskling Hak = ställe Idde = idiot Idit = idiot Jalla = skynda dig Kom lann = kom snabbt Langa = hämta Lenn = kompis; som "man" i amerikansk slang Maimon = apa Shuno = kille Softa = koppla av, ha det skönt Tagga = gå Pundig = dum Tjacket = paketet med droger eller cigaretter Warja = hallå; hördu Zombie = levande död Cam cum crezi ca m-as face inteleasa,daca as folosi cuvintele de mai sus? Si asta e doar o mica parte din ceea ce inseamna fenomenul Rinkeby.[alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Katerinutzo mami,aia e limba vorbita e adolescentii de acolo,io stiu,ca am lucrat in Hjällbo,echivalentul din Göteborg.Suedeza care o inveti la scoala este riksvenska,dica aia care o auzi la stiri.Numai daca te muti acolo e riscul sa te dai pe brazda.Si accentul bre,de ala nu scapam nici daca invatam la academie,parol![bang] Elena[hippi] si pisicutza Amelie[copil] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos"]poze Amelie[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...