Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamicile care nu au alaptat, sau prea putin


Recommended Posts

Si pe mine m-a deranjat la inceput ca nu am reusit sa ii dau san, dar mi-a trecut repede...nu cred ca vad vreo diferenta intre un bebelus alaptat la san si un bebe trecut pe formula de la inceput. Inafara de faptul ca laptele de san e gratis si laptele praf costa o caruta de bani! Nici eu nici David nu avem regrete...cand avea David vreo 6 luni (nu mai vazuse sanul de 5 luni!!!) am incercat sa il pun la san la o prietena care alapta...se uita asa mirat si speriat la umflatura aia care ii se infigea in gura de parca se pregatea sa il inghita. Nici gustul nu l-a incantat... Nu a fost sa fie si asta e tot! Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/user/sinzi_ana"]Poze cu David la 19luni[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ma inscriu si eu in clubul mamicilor care au alaptat foarte putin. Am alaptat-o exclusiv aproape 3 saptamani, dupa care i-am dat si Milumil, ca plangea de foame si luase foarte putin in greutate. Dupa aia, pana la 3 luni i-am dat si tzitzi si Milumil, dupa care s-a oprit lapticul meu de tot. La inceput am fost suparata ca n-am destul lapte, dar mi-a trecut relativ repede, ca piticutza e sanatoasa, vesela si grasunica si cu Milumil. Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004) http://community.webshots.com/user/paloma297
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ce usurare sa descopar ca nu sint unicat!!Am nascut cu cezariana,iar laptele mi-a venit dupa trei zile.Nu am avut nici un fel de probleme,nici febra laptelui,nimic.In schimb domnisoara mea se obisnuise cu biberonul,ca deh!!curge singur.De cite ori o puneam la sin ori adormea,ori urla cit o tineau puterile,ca nu curgea laptele singur ca in biberon.Cit am stat in maternitate m-am muls cu o pompa cu aer comprimat, a fost super,reuseam sa scot cam 40ml !!!!!!!!Cind am ajuns acasa nu am mai reusit sa ma mulg,am incercat o pompa manuala si nu reuseam sa scot nimic,deci am lasat-o balta.O puneam la sin si cite o jumatate de ora,si sugea 10ml!!!!!!(La sugestia asistentei care venea acasa,am facut proba cintaritului) Concluzia? Am lasat-o balta si am trecut-o pe lapte formula,laptele meu s-a dus singur fara nici un medicament,iar Anna e bine merci sanatoasa si creste parca prea repede.La doi ani si o luna are 94cm si 15.200kg!! Pupici Corina si Anna nazdravana!![fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Corina
Doamne ce usurare sa descopar ca nu sint unicat!!Am nascut cu cezariana,iar laptele mi-a venit dupa trei zile.Nu am avut nici un fel de probleme,nici febra laptelui,nimic.In schimb domnisoara mea se obisnuise cu biberonul,ca deh!!curge singur.De cite ori o puneam la sin ori adormea,ori urla cit o tineau puterile,ca nu curgea laptele singur ca in biberon.Cit am stat in maternitate m-am muls cu o pompa cu aer comprimat, a fost super,reuseam sa scot cam 40ml !!!!!!!!Cind am ajuns acasa nu am mai reusit sa ma mulg,am incercat o pompa manuala si nu reuseam sa scot nimic,deci am lasat-o balta.O puneam la sin si cite o jumatate de ora,si sugea 10ml!!!!!!(La sugestia asistentei care venea acasa,am facut proba cintaritului) Concluzia? Am renuntat si am trecut-o pe lapte formula,laptele meu s-a dus singur fara nici un medicament,iar Anna e bine merci sanatoasa si creste parca prea repede.La doi ani si o luna are 94cm si 15.200kg!! Pupici Corina si Anna nazdravana!![fetita]
Corina si Anna nazdravana!![fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

io am avut lapte, dar nu sugea, iar cand il puneam la san imi venea sa mor de durere, credeam ca sunt eu imbecila si nu ma descurc! plus ca urla la sam si era ingrozitor. mi-am luat aparatori pt san si dijaba. am cumparat o pompa de la avent si m-am muls cu ea 5 luni, ca atat am rezista si asa i-am dat laptele meu in biberon! cand a facut 5 luni am zis stop si l-am intarcat ca nu mai puteam, cu toate ca as mai fi avut lapte, dar nu mai suportam pompa! Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fitzi atente: copil de 1 kil 600 gr[alcool] lapte dupa 4 zile de perfuzii, 2 transfuzii si glucoza la copil[V][mariaj] dupa care lapte galben si gras ca untul la copil prea mic ca sa poata suge[bang][bang][bang], 3 saptamani gavaj la spital (bagat din pompa de san cu tubul pe gat, puahhh!!) dupa care luat acasa si trei luni hranit la 2 ore (fierbe pompe, fierbe biberoane, scoate iar lapte c-a venit ora de masa...tine-l pe umar 30 min. sa ragaie) ce?? mai vrei sa si dormi??? dupa trei luni am facut criza de nervi ca nu mai aveam lapte de stres, am spart un set de pahare la piciorele sotzului - cu ce mi-o fi gresit?, am baut o sticla de vin ca sa-mi treaca dracii si uite-asa s-a incheiat frumosul capitol cu alaptatul.... si acum mai am in nari mirosul laptelui de mama... ce sila ....bine ca a trecut!! poze la http://community.webshots.com/user/energy1602 "Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bibi
... pentru mine alaptatul a fost un CALVAR. Cand il puneam la san ma lua cu transpiratii, ma ustura de innebuneam si in secunda 2 imi ieseau ochii din orbite de nervi si suferinta. ...numai rani, transpiratie, nervi si disperare..
Si n-am copiat chiar tot mesajul... Calvar e putin spus, au fost cele mai grele zile din viata mea. E adevarat ca facusem si o fixatie ca trebuie sa alaptez si chestia asta s-a terminat cu o depresie urita. Am alaptat fix 5 saptamini, prima saptamina la sin, urmatoarele cu laptele meu la biberon. Cele 5 saptamini m-au costat scump -- dormeam cca 3 ore pe zi (nu legate evident), ca in intervalele cind Ana dormea eu trebuia sa produc urmatoarea masa, moral la pamint (nu sint o mama buna pt. ca nu-mi pot alapta copilul...) si 11 kg pierdere in greutate (eram slaba oricum, deci n-aveam nevoie). Ma gindeam sa scriu mai mult, dar numai cind imi aduc aminte incepe sa mi se faca rau. De durere, simteam cum imi intra coloana vertebrala in creier... Intr-o nota mai vesela: Ana mea cred ca atit de tare a suferit de foame in aceste saptamini, incit cred ca in mintea ei e ceva care-i spune permanent "n-am sa mai sufar de foame niciodata". Din clipa in care a trecut pe formula si pina in ziua de azi n-am avut niciodata probleme cu mincarea cu ea (e? citi parinti se pot lauda ca bb lor maninca ORICE?). Cu mintea de acum imi dau seama ce femeie nebuna am fost. Daca se poate bine, daca nu... exista lucruri mai importante in viata... Carmen "Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume. " (Enriyeu Castaldo)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi mamici, ma inscriu si eu (facem un club? [;)]). Sentimente? Cand am vazut ca puiuta mea nu accepta sanul, plange si-mi impinge pieptul (asta in spital, imediat ce s-a nascut), am inceput sa-mi ma simt vinovata ca-mi slabeste copilul, si ma gadeam la tot felul de prostii: ca va muri de foame, ca nu va avea anticorpi din cauza mea si ca o va tine tot intr-o boala, etc. M-am muls in primele zile si i-am dat cu pipeta, cum m-a invatat o asistenta de acolo. Ii completam cu laptic formula inca de atunci, desi nici din acela nu manca prea mult. Cand am plecat din spital,o alta asistenta si-a sugerat sa-i dau laptele cu biberonul, nu cu pipeta. Nu am produs eu mai mult lapte, dar copilul a mancat mai bine formula. Deci ea a mancat si laptic de la mine (tras cu pompa) si formula in completare, si asta de cand era mica-mica. Eu am avut (ceva) lapte vreo doua luni, apoi gata! Sentimentele mele de vinovatie au trecut rapid cand am vazut ca Diana ia bine in greutate si pare sa se dezvolte cat de poate de normal. Pana acum, la 1 an si jumatate, nu mi-a racit decat doua ori, si atunci in forme mult mai usoare decat am facut cu aceleasi ocazii eu si Andrei. Am si acum o oarece parere de rau, dar din egoism: mi-as fi dorit sa simt si eu ce simt toate mamicile care alapteaza copii la san, sentimentele de duiosie si intimitate care poate numai atunci apar dar... incerc sa le "compensez" in alte duiosii cu fata mea. Laura [url="http://ca.f2.pg.photos.yahoo.com/ph/laura00ro/album?.dir=/3065"]Poze noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote E adevarat ca facusem si o fixatie ca trebuie sa alaptez si chestia asta s-a terminat cu o depresie urita. Cele 5 saptamini m-au costat scump -- dormeam cca 3 ore pe zi (nu legate evident), ca in intervalele cind Ana dormea eu trebuia sa produc urmatoarea masa, moral la pamint (nu sint o mama buna pt. ca nu-mi pot alapta copilul...) si 11 kg pierdere in greutate (eram slaba oricum, deci n-aveam nevoie). Ma gindeam sa scriu mai mult, dar numai cind imi aduc aminte incepe sa mi se faca rau. Cu mintea de acum imi dau seama ce femeie nebuna am fost. Daca se poate bine, daca nu... exista lucruri mai importante in viata... Carmen "Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume. " (Enriyeu Castaldo) [/quote] o, Doamne, ca bine zici... nu stiu cum m-au indoctrinat in halul asta "cu laptele de mama" (dr. neonatolog, revistele, cartzile de specialitate, site-urile, familia, prietenii...) ca nu-mi trebuie al doilea plod ... in vecii vecilor!! poze la http://community.webshots.com/user/energy1602 "Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu! Si eu! Calvarul vietii mele! Nu mi-am imaginat niciodata ca va fi asa greu! Poate pt. ca nu ma avertizase nimeni? Toata lumea (inclusiv aici pe site) era plina de "vai ce bine". Da' de unde! Alaptat exclusiv 1 saptamana, partial (cu complatare formula) pana la 2 luni 1/2. Monica e f. sanatoasa, mananca orice (Pegasis mare dreptate ai!) si eu o tembela care s-a chinuit 2 luni degeaba! Pediatra mea insista sa o alaptez exclusiv si dupa 2 luni am urlat la ea si am facut cum am vrut eu - de ce n-am facut de la inceput? - de fraiera! Monica si Sorana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...