Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamicile care nu au alaptat, sau prea putin


Recommended Posts

Si eu am detestat alaptatul. Ma simteam ca o vaca de muls, tot timpul scoate tita, baga tita...ma plictiseam de moarte. Primul copil a avut 4.5 kg si sugea de ma termina. Dupa o luna a trebuit sa ma intorc la servici si l-am intarcat, spre regretul sotului meu care a auzit citeva vorbe dulci de la mine cu ocazia aceea. La al doilea copil a trebuit sa ma intorc la servici dupa doua saptamini de la nastere asa ca am incercat timid sa alaptez si fara convingere, dupa care am lasat-o balta, mai ales ca trebuia sa dorm bine noaptea ca sa pot rezista ziua si in garzi. Am dat banii degeaba pe o pompa electrica de inchiriat, pe care am returnat-o nefolosita. La al treilea m-am desteptat si le-am spus de la inceput ca nu alaptez, ca sa le demonstrez ca sint hotarita, aveam deja laptele praf cumparat din luna a 8-a. Eu le admir pe mamicile care pot alapta dar nu ma simt absolut deloc vinovata ca nu am alaptat, este o prostie sa faci presiuni asupra gravidelor si sa le faci sa se simta inferioare pentru ca nu alapteaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by amuleta
Eu le admir pe mamicile care pot alapta dar nu ma simt absolut deloc vinovata ca nu am alaptat, este o prostie sa faci presiuni asupra gravidelor si sa le faci sa se simta inferioare pentru ca nu alapteaza.
Foarte adevarat!!! Si eu simt la fel. Iar copiii nostrii nu au avut nici un fel de pb din cauza asta. Eu sincer nu vad nici o diferenta intre un copil alaptat si unul care papa lapte praf...(poate doar cei care au avut parte de lapte praf sunt un pic mai destepti!!!!) Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/user/sinzi_ana"]Poze cu David la 19luni[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu n-am alaptat, a fost un CALVAR!!!! La o luna cand am fost cu copilul la control am intrebat-o pe doctorita ce lapte praf sa-i dau ca nu mai pot sa alaptez si mi-a zis sa fiu serioasa, sa nu renunt, bla-bla-bla...am renuntat la 6 saptamani, cu nervii la pamant, epuizata total si cu un sentiment de vinovatie cat casa [bang]. Am spus tuturor celor care isi exprimau parerile de rau la adresa 'bietului' copil ca trebuie sa ma intorc la scoala si ca n-am incotro...dar adevarul e ca in momentul cand am renuntat am simtit ca am redevenit OM. La al 2-lea copil mi-am pus un tel rezonabil, am hotarat ca voi alapta 10 zile si voi da copilului colostrul, a fost mult mai usor stiind exact cand se va termina cosmarul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...