Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mai bine divortata decat fata batrana?


Recommended Posts

DA, Tania, din pacate la noi asta e mentalitatea, am auzit de multe ori "e fata batrana,nu a vrut-o nimeni!"[xx(] Pe vremea cand eram nemaritata(si pretentioasa,deh...) am fost sfatuita de multe ori sa-mi gasesc odata pe cineva si sa ma marit, chiar daca apoi voi divorta, numai sa nu raman fata batrana! Dar norocul e pus deoparte, am gasit ce cautam si nici nu eram fata batrana la nunta, la 25 de ani![ispita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am auzit si eu vorba asta de mai multe ori, insa nu cu implicatia "e mai usor apoi sa gasesti pe cineva," ci cu implicatia "ai un alt statut in societate" - folosita ca argument pentru "musai sa te mariti, mai departe vezi tu ce faci." Nu prea inteleg de ce.. adica de ce ar fi preferabil sa suferi langa cineva nepotrivit iar apoi sa treci prin trauma unui divort doar de dragul de a te marita. Pe de alta parte insa, nu cred ca nemaritata fiind trebuie sa duci o viata de calugarita in asteptarea perechii perfecte, mi se pare perfect normal si chiar de dorit sa te relationezi cu sexul opus, fara sa conduca neaparat la casatorie. Da' ma rog, asta-i parerea mea, daca cuiva nu-i trebuie astfel de relatii pur si simplu, asta nu inseamna ca nu poate fi un om implinit si in alte feluri sau ca nu le poate oferi implinire altora, iar societatea nu ar trebui sa-l/-o vada ca pe un "animal ciudat." Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Consider ca e o conceptie invechita aceea ca femeia trebuie sa se marite ca sa capete un statut social superior celei singure. De ce ar avea femeia divortata un statut mai bun decat cea nemaritata ?! Eu m-am casatorit relativ tarziu (30 ani) si n-as fi facut-o daca nu as fi simtit ca mi-am gasit perechea potrivita. Iar vorba ca "nu-mi place sa spal ciorapii altuia" e total depasita in era masinilor de spalat si a aparatelor casnice ultra-performante, unde mai pui ca exista femei care pt. cateva sute de mii de lei iti fac casa luna, spala, calca etc. Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

---- mariamumteanu: unde mai pui ca exista femei care pt. cateva sute de mii de lei iti fac casa luna, spala, calca etc. ----- Draga Maria, dupa cum vezi prejudecata despre rolul femeilor in societate, familie, e adanc inradacinata in mintea noastra. Ce te faci daca esti una dintre femeile care nu au cateva sute de mii sa plateasca altei femei? Poate de-asta se teme doamna respectiva. Si mai e un fapt, la varsta asta e greu de crezut ca unui barbat i se aprind calcaile subit si s-ar da peste cap sa se insoare cu respeciva domnisoara, doar de dragul ei. Mai degraba barbatul de insoara pentru ca ii este greu sa se descurce singur si are nevoie de cineva sa ii gateasca, pentru curatenie, calcat, spalat, fara sa trebuiasca sa plateasca pentru asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de dady68
De ce oare aceasta prejudecata? Am o prietena f. buna care are 36 de ani si este nemaritata:frumoasa ,desteapta si cu un serviciu de invidiat(min. de justitie). De aprox. 3 ani nu are absolut nici o relatie. Curios , dar adevarat. ca sa nu mai spun ca este f. devotata familiei si o fire altruista in general.Dar pt. ca nu a avut norocul sa se marite pana acum...nimeni nu are curajul sa-i faca cunostinta cu cineva. Eu o cunosc bine si ...sincer nu este nici o ciudata, ci pur si simplu nu a avut noroc . A avut doar 2 legaturi mai serioase, dar nefinalizate. Incetul cu incetul au trecut anii, au aparut probl. de sanatate cu parintii , cu familia si pe ea s-a pus pe ultimul plan. Cand merge pe strada nici nu priveste in jurul ei.In felul acesta nici relatii efemere nu au sanse! Din discutiile cu apropiatii se pare ca sanse mai mari are o femeie divortata decat o fata batrana sa se marite. E CORECT????SI DE CE ACEASTA PERCEPTIE?? Tania cu[ispita]Anduta(14sept'96)+ [bb] Bibi(14febr'04) [url="http://community.webshots.com/user/dady1968"]...albumul fam.Bugy [/url]
Te potzi marita la orice virsta. Eu m-am casatorit anul trecut, aveam 36 de ani. E adevarat ca mi-a facut cineva cunostintza cu sotzul meu. Cred ca am aceeasi fire ca prietena ta. Prea serioasa si prea devotata familiei. Stii ce-mi spunea sotzul unei prietene: "Vrei sa-tzi fac cunostintza cu un tip." Eu "daaaa". El: "Poate vrei sa tzi-l trimit si acasa ?!" Acum rid, dar avea dreptate, eu nu prea ieseam din casa. Serviciu foarte bun aveam si atit stiam serviciu-casa. Cel mai mult m-am enervat cind a spus sora mea ca nu-i nici o problema daca nu ma marit, tot ceea ce fac, ramine la nepotzi. Cica glumea. Eram atit de nervoasa ca daca nu ma maritam, eram hotarita sa fac un copil. Si asta cu "mai bine femeie divortzata decit fata batrina" nu-mi place. Citeste cite fete au probleme saracele si s-au casatorit din dragoste, nu doar pentru a fi maritate. Spune-i prietenei tale sa nu dispere, fruntea sus si sa zimbeasca cit mai mult in fiecare zi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tare mi-as dori sa-i pot arata ce ati postat! Dar mi-e teama sa nu o ating intr-un punct sensibil, mai ales ca la una dintre discutii mi-a replicat ca s-a obisnuit cu ideea ca ramane fata batrana! Tocmai aceasta renuntare ma doare la ea. Nu lupta si nu se ajuta pe sine! Cum as putea sa o ajut, dar in acelasi timp sa nu primesc un raspuns de genul: <Tu crezi ca eu n-as vrea sa ma marit, sa am copii mei, sa....>si sa ma simt ca ultimul om ca o indurerez! Tania cu[ispita]Anduta(14sept'96)+ [bb] Bibi(14febr'04) [url="http://community.webshots.com/user/dady1968"]...albumul fam.Bugy [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de dady68
De ce oare aceasta prejudecata? Am o prietena f. buna care are 36 de ani si este nemaritata:frumoasa ,desteapta si cu un serviciu de invidiat(min. de justitie). De aprox. 3 ani nu are absolut nici o relatie.
[:D] Si nu are probleme hormonale? Cand vor tropai si la ea hormonii sigur va ridica privirea in sus si va prvi in jurul ei. [/quote][:D] Din discutiile cu apropiatii se pare ca sanse mai mari are o femeie divortata decat o fata batrana sa se marite. E CORECT????SI DE CE ACEASTA PERCEPTIE?? [/quote][:D] E corect. Perceptia vine de la experienta si de la faptul ca o femeie divortata stie cum e in doi pe cand una singura .....nu. Mamica lui Raducu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Si mai e un fapt, la varsta asta e greu de crezut ca unui barbat i se aprind calcaile subit si s-ar da peste cap sa se insoare cu respeciva domnisoara, doar de dragul ei. Mai degraba barbatul de insoara pentru ca ii este greu sa se descurce singur si are nevoie de cineva sa ii gateasca, pentru curatenie, calcat, spalat, fara sa trebuiasca sa plateasca pentru asta.
De ce e asa de greu de crezut ca un barbat s-ar indragosti de o femeie de 36 de ani?.. si ca s-ar casatori cu ea de dragul ei? doar pentru ca e altfel de dragoste decat la 20 de ani, asta nu inseamna ca nu e dragoste - tocmai, poate sa fie o dragoste mai matura, mai profunda. iar daca decizia are un element rational mai pregnant, nu inseamna neaparat ca barbatul isi cauta servitoare neplatita.. poate amandoi doresc sa se bucure de viata impreuna, sa construiasca ceva impreuna, sa isi tina companie, sa se sustina, sa puna bazele unei familii, sa aiba copii.. Eu stiu ca e mai greu in Romania, din cauza presiunilor care exista din partea societatii, incepand de la cei apropiati - si rudele mele au inceput cu intrebari legate de maritis si tot tacamul - insa atat de mult mi-as dori ca fetele astea sa nu ajunga deprimate si frustrate, ca nu au de ce, eu ma uit aici in jurul meu si vad, mai ales in zona si in mediul in care traiesc eu, o gramada de femei cu varsta peste 30 de ani, care nu sunt maritate, sau s-au maritat dupa 30 de ani, si nu zic ca e mai bine asa, nici ca ele nu au avut niciodata nici un moment de indoiala, teama sau frustrare, insa una peste alta sunt tinere, energice, dezinvolte, increzatoare, nu considera subiectul unul "dureros", o tragedie, un capat de tara, unele chiar si-au propus sa astepte pana la 30 de ani pentru a putea lua atunci o decizie cu mai multa maturitate si responsabilitate. Pupici prietenei tale, Tania, si multa incredere in ea. Si sa faca tot posibilul sa iasa, sa intre in diverse activitati prin care sa cunoasca oameni - nu neaparat pusa musai pe maritat, dar asa isi mai face prieteni si isi imbogateste oricum viata, iar dintr-una intr-alta nici nu stii de unde sare si iepurele ei [amoras] Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lai, eu vorbeam de Romania, unde relatiile dintre oameni sunt un pic diferite fata de cele din America. Uite, prin simplu fapt ca Tania si-a pus problema cum s-o ajute pe prietena ei sa se simta bine, se vede ca fata e privita ca fiind "altfel" de catre cei din jur. In Romania, putini asteapta, ma refer si la femei si la barbati, sa depaseasca 30-35 de ani ca sa se casatoreasca. Sunt si exceptii, dar marea majoritate fac pasul asta pana in 30 de ani, daca nu chiar mai devreme. Iar majoritatea barbatilor care asteapta atat, nu se casatoresc din romantism, ci din motive mai pragmatice. Bine, nu neaparat sa aiba servitoare neplatita, poate doar sa aiba pe cineva cu care sa isi imparta grijile cotidiene, sa nu imbatraneasca singuri (asta mi-a spus-o tata, in tinerete, cand stateam noi de vorba). Dar sa stii ca la barbati cantareste serios in balanta si aspectul asta, sa isi ia nevasta si astfel sa scape de grija menajului. Si am mai observat ca valorile societatii in care traiesti se rasfrang vrei, nu vrei si in stilul de viata adoptat. Dintre fostii mei colegi, cei care traiesc in Romania, s-au casatorit apropape imediat dupa terminarea scolii, majoritatea au copii. Cei care au plecat catre Occident sau America, s-au casatorit mai greu, sau deloc. Mai mult, am colegi care s-au casatorit in Romania, dupa facultate, au plecat in America, sa isi continue studiile, acolo alt model de relatii interumane, s-au conformat noului model, realizarea personala a fiecaruia a devenit mai importanta decat familia, au divortat si au schimbat fiecare partener dupa partener, in functie de necestiati. Parerea mea personala e ca tot mai bine e sa ai un suflet langa tine, omul n-a fost facut sa fie singur. Dar ca sa gaseasca pe cineva si relatia sa mearga, trebuie ca ea sa fie impacata cu ea insasi, in primul rand, sa se placa si sa aiba ce oferi ca om, sa zambeasca mai mult, sa fie mai cocheta si mai indrazneata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Casandra, ai dreptate ca in Romania oamenii in medie se casatoresc mai devreme, si tind sa puna familia inaintea realizarii personale (care de multe ori inseamna realizare profesionala). Si nu mi se pare un lucru rau, dimpotriva. Pe de alta parte nu mi se pare ok ca cineva sa fie facut sa se simta nepotrivit, ciudat pentru ca nu a urmat intocmai pasii majoritatii, la varsta "prescrisa". Nu stiu, poate sunt eu idealista, poate pentru a prezerva valorile familiei e necesar ca "intrarea in randul lumii (casatorie/copii la o varsta nu foarte inaintata)" sa aiba statut de norma si sa existe "penalizari" pentru cei care deviaza. Dar mi-ar placea sa cred ca nu trebuie sa fie neaparat asa.
quote:
Dar ca sa gaseasca pe cineva si relatia sa mearga, trebuie ca ea sa fie impacata cu ea insasi, in primul rand, sa se placa si sa aiba ce oferi ca om, sa zambeasca mai mult, sa fie mai cocheta si mai indrazneata.
Sunt mai mult decat de acord cu afirmatia de mai sus [flo][flo] Poate nu am fost suficient de clara, dar asa gandesc si eu. Si de aceea mi se pare trist ca ea sa se simta deprimata/frustrata/ratata (sentimente alimentate, sunt convinsa, de stimulii/reactiile pe care le primeste din afara), tocmai pentru ca primul pas spre o viitoare fericire in cuplu este impacarea cu ea insasi. Daca ea se vede ca o victima, ca o "ciudata", un potential partener va capta asta si se va indeparta de ea. Daca, dimpotriva, ea emana incredere in sine, multumire de sine, asta o va face atractiva. Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...