Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sunt foarte suparata!


Recommended Posts

Sa vedeti ce s-a intamplat! Sotul meu ia hotarari fara sa ma consulte.Nu lucruri mari, ci legate de copil. Am trecut cu vederea ca a dus-o pe Sofia la tuns fara sa-mi spuna si arata ca un baietel( macar a dus-o la Ciufolici, unde a stat f. cuminte se pare), dar dus-o cu masina la sora lui.Dar cum a dus-o? Singura pe bancheta din spate!!!Fara centura, fara scaun special Am facut scandal normal, dar azi a vrut sa faca acelasi lucru , a vorbit cu sora lui cand eram eu in baie, ca sa mearga cu ea , sotul ei si alti prieteni cu alta masina la parc.In loc sa vina cumnatul meu cu masina!!! Asta pretextand ca daca ii duce el poate sa stea cu Sofia cat vrea, nu depinde de ei.Pana la urma am dat telefon si au venit ei sa-i ia la parc, eu nu pot sa merg pt. ca am de compus. Pai e normal sa mearga un copil de doi ani singur pe bancheta, chiar si numai 10 minute? Si avem o Dacie veche fara centura si fara scaun de bebe. Iar el nu a inteles nimic, din contra mi-a aruncat niste cuvinte grele, ca sunt paranoica, n-am sa las fata sa faca nimic toata viata etc, si ca sunt tot timpul o frana! Nu mai stiu ce sa fac, mi se pare grav ca s-a ajuns aici, el care e atat de calm si de obicei e cel care ma incurajeaza in tot ce fac a ajuns sa-mi spuna ca am o atitudine negativa, ca nu las niciodata copilul sa se dezvolte etc. Sunt foarte foarte trista.[q][q][q]Cum lucrez eu acuma? Dupa cearta asta.Plang incontinuu.... Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sabina, nu fii trista! Cred ca toti barbatii sunt mai putin capabili sa vada pericolul pt copii lor in comparatie cu mama. Cit despre mersul cu masina: in Germania trebuie si tu om mare, daca stai in spate sa mergi cu centura! Iar copil fara scaun special inseamna amenda! La cum se merge in tara, e pacat sa nu se asigure din partea lui ca ii e copilul in siguranta... Iar chestia de principiu ca face lucruri fara sa te consulte, aici trebuie discutat cu el serios, dar cindva cind aveti amindoi capul limpede! Si eu mi-as ciufuli barbatul la asa ceva! Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[blabla] Uff, nu aveti scaunel de masina? Eu nu concep sa pun fata fara scaunel in masina!!! Sotul tau s-o fi gandit ca asa l-o fi dus si pe baiatul mai mare si nu a patit niciodata nimic. Si pe noi ne-au dus parintii tot asa... Am fost cu toata familia in voiaj pe coasta Marii Negre (Rom. Bulgaria,Turcia) si tot drumul eu si sora mea am zburdat fara probleme pe bancheta din spate. Ca sa nu mai zic de drumurile scurte.. Poate l-ai luat si tu prea tare, o fi avut el mai multe adunate si a izbucnit din motivul asta minor. Nu te mai necaji,se mai intampla,du-te acum la pian si lasa gandurile.Fiecare avem zile mai proaste. Mama de Lara, 10 Mai 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sabina daca esti nervoasa compune cu furie! Canta, danseaza fa orice iti place ca sa te calmezi. Apoi discuta cu sotul tau calm si categoric! "Sunt calma si nu sunt paranoica (zambet!)! Copilul trebuie sa fie intotdeauna safe! Din pacate, intamplarile nu pot fi prevazute iar regretele dupa ce-ti intra unul cu masina in spate sunt tardive! Nu am sa te iert niciodata daca din orgoliu Sofia va pati ceva! NU contest veleitatile tale de sofer ci atitudinea gresita a colegilor tai de trafic. Imi pare rau ca s-a ridicat tonul dar in ceea ce priveste siguranta copilului nici unul dintre noi nu are dreptul sa faca vreun compromis!" Zambete, cafelutze, hai sa-ti arat ce-am compus etc[;)] Daca nu mere incepi cu un mik santaj: eu am impins atitea ore, m-a durut, eu , eu (sper ca ai nascut natural![:D]) Daca facusi cezariana: eu am fost taiata, mutilata blablabla si frustrata ca n-ai vazut copila din prima!!! Heeeei ultimele "sfaturi" nu sunt aplicabile!!! am incercat doar sa te fac sa zambesti [pup] Hai fruntea sus si gandeste-te ca ai fi cu mult mai suparata daca Sofia ar avea vreo urma de guturai, insa pune piciorul in prag in ceea ce priveste mersul asta aiuristic cu masina. "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa-ti mai spun Papa, decat ca Sofia chiar are guturai.... [:D] Laura, avem scaun de masina, dar neavand centura la spate nu se poate fixa, asa ca il folosim doar la drumurile pana la Busteni, unde stau eu in spate si daca e nevoie tin scaunul.In Bucuresti o tin de obicei eu. Si bineinteles ca am facut ceva care-mi place ca sa ma calmez, am intrat pe DC!!! Va pup si mai stau nitel, dupa care compun cu furie.... Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by aschiutza
Cred ca toti barbatii sunt mai putin capabili sa vada pericolul pt copii lor in comparatie cu mama.
Aici trebuie sa te contrazic![:D] - sotul meu e excesiv de atent si grijuliu cnd vin e vorba de siguranta lui David, a mea si a lui. Iar Papadie - sfaturile tale mi-au mers la inima! [:-)))][:-)))][:-)))] In legatura cu ce face sotul tau Sabina [starwars][toanerele... eu una faceam scandal sa ma trezesc ca ia decizii (oricare ar fi ele - mai ales in ceea ce-l priveste pe David), fara sa ma intrebe[box].. a 2a oara numai incerca cu siguranta![:D] Si apropo de scaun - al meu se putea fixa (proptii de scaunul din fatza) daca-l puneam invers. Asa am circulat cu el in Bucuresti cnd am fst la ai mei. Nu sunt de acord cu tinutul in brate, ptr ca la un soc, din impact dai involuntar drumul la brate si zboara copilu! Am vazut la TV un reportaj in genul asta. Ca in fatza nu cred ca ai voie sa te urci, ca sa zici ca va fixati amandoua in centura! [majoreta] Luminita [mamica] si [copil] DAVID - 11.03.2004 [bibe] "Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sabina, siguranta nu e obligatorie, este mai mult decat atat!! Poate salva vieti, chiar daca nu a ta in mod special. Eu aveam 11 ani, eram cu mama si fratele meu in masina, nici unul cu centura macar, a intrat un tir in noi, 2 ore a durat pana ne-au scos din masina contorsionata. Mama in coma a murit in 2 saptamani, fratele meu la cateva minute dupa impact...eu nu am avut nimic (fizic), caci dupa 14 ani inca mai retraiesc cosmarul... Spui ca tie nu ti se poate intampla nimic, ca sunt sanse foarte mici sa patesti ceva, dar pericolul exista si nu trebuie sa expunem viata copiilor nostrii! Acum 2 luni am avut si eu un accident minor, eram cu David in masina, el statea in scaunel...ne-a busit unul in spate la trecerea de pietoni. Daca nu era scaunelul, David ar fi zburat de pe bancheta, desi impactul nu a fost prea puternic... Vorbeste cu sotul tau, spune-i ca daca "prin absurd" s-ar intampla ceva, si-ar ierta-o??? Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/user/sinzi_ana"]Poze cu David la 19luni[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanziana, n-am stiut de tragedia asta, imi pare sincer f. rau.Cat despre incident....am discutat chiar acuma cu sotul care a zis ca imi face pe plac, desi el considera ca tocmai am retrogradat-o pe Sofia de la un bun castigat....ca ea statea f. cuminte si intelesese ca nu trebuie sa se miste in masina.Nu sunt de acord cu el, dar macar n-o sa se mai intample.Sper! Barbatii astia... Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Romania nu stiu daca legea spune ceva de siguranta copilului in masina, dar aici nu ai voie fara scaunel in spate si cu atentionare de :bebe la bord. Daca vreti cred ca se poate atasa o centura in spate in masina ca sa fixati scaunul copilului. Cred ca majoritatea barbatilor sunt usor teribilisti. Si sotul meu nu e prea atent cand pune copilul in scaun in masina si tot timpul am impresia ca ii loveste capul!! Poate suntem noi prea grijulii! Cand se intampla lucruri din astea eu ii spun sa se gandeasca la constiinta lui in caz de ceva... doamne fereste ! Sabina, sufletel, incerca sa ierti, tu ai nevoie sa te concentrezi in alta parte. capul sus!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sabina, niciodata nu vei sti cum e mai bine, iar daca legea nu o impune, eu sunt de acord cu sotzul tau, nu handicapa copilul degeaba. Am o buna prietena, acum 20 ani parintzii ei au avut un fatal accident de masina, sigurul care a scapat a fost nepotul lor in varsta de 2 ani, plasat pe bancheta din spate si, din socul accidentului, usa din spate s-a deschis si copilul a fost aruncat in camp inafara de orice pericol. Bunicii au murit pe loc. Daca ar fi avut centura sau fixat in scaun, copilul urma soarta bunicilor, pentru ca masina s-a facut "afis". Asa ca lasa disputele minore si succes la compozitzie [pup] Caro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...