Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

la Municipal ce conditii sunt?


Recommended Posts

dragele mele[flo] desi mai am un copil (nascut vara, la polizu), ma intereseaza cam care ar fi conditiile la spitalul Municipal, avand in vedere ca voi naste la sfarsitul toamnei, cand e mai frig... trebuie sa-mi iau camasa de noapte groasa sau, cum banuiesc, subtire? (banuiesc ca nu e frig, din moment ce bebeii vor sta cu mamicile - vor sta?! la polizu am avut copilul in camera) trebuie sa iau la mine pampersi si hainute (inclusiv caciulita)? la polizu ii infasau acolo, si dadeau si pampersi gratis (cand nu-i furau asitentele) tampoanele pentru noi... se dau sau nu? (la cantacuzino se dau niste tampoane speciale, si sunt gratis) va pun aceste intrebari pentru ca stiu ca fiecare bordei cu obiceiul lui... si acuma imi fac bagajul si nu stiu ce sa pun! adica nu vreau sa pun tot sifonierul! ce se mai da gratis? (stiu ca fiecare spital e sponsorizat de animite firme, parca municipalul era cu jhonson's?) la asistente mai merge cu 10.000 sau cu 50.000? la intrare cat e spaga? este curat? o nastere normala cam cat mai face? dar o cezariana? (la un medic mai... cunoscut!) difera "preturile" pe cele 2 sectii? a2 si a4, parca... si cat? merci fain, am mai citit diverse raspunsuri, dar n-am gasit nicaieri informatiile complete! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Gandacelule, situatie din MARTIE 2004: 1. Camasa de noapte nu poti sa-ti iei de acasa (este singurul lucru pe care esti obligata sa-l iei din spital). Poti sa-ti iei halat (gros/subtire - cum vrei tu), papuci de casa - daca nu ai iti vor da din spital. 2. Pampersi - ia-ti obligatoriu. Eu n-am vazut nici un pampers dat gratuit din spital. 3. Hainute - ti-l imbraca, daca doresti tu, cu hainutele tale. Daca nu, ii imbraca cu lenjeria din spital (la mine a durat pana m-am prins de faza pentru ca toti erau imbracati cu lenjeria din spital si abia la sfarsit ne-au zis ca se poate si cu hainutele personale). 4. Tampoane - n-am vazut nici unul. Trebuie sa ai la tine. Toata lumea recomanda acolo vata, nu tampoane (m-am conformat). Iti trebuie multa (ia-ti 2 pachete la tine). 5. Gratis - mie mi-a dat un pachetel cu un body pt 3 luni si parca o mostra de pampers nr 2. Depinde ce promotii mai au acum. 6. Asistente - eu am aruncat cu sutele de mii in stanga si-n dreapta la inceput - mare greseala, dar asta e. 7. De spaga la intrare eu n-am auzit - habar n-am. 8. Curat - hmmm. Intelege ce vrei din asta. Nu mori, dar nici lux nu e. 9. La cezariana eu am dat: 300usd doctor, 100 eud anestezist, 1.5 mil mana a doua. Nu stiu de diferentele intre a2 si a4. Nastere usoara! Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004 [url="http://community.webshots.com/user/adinaiulia"]pozele noastre [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adina Iulia 9. La cezariana eu am dat: 300usd doctor, 100 eud anestezist, 1.5 mil mana a doua. Nu stiu de diferentele intre a2 si a4. Nastere usoara!
m-a luat brusc o durere de burta...!!![bang] despre cele 2 sectii am aflat ca una e extrem de moderna, si intra acolo numai pacientii anumitor dr-i (badea, anca, si mai erau cativa) merci fain de informatii, esti o scumpa![bis] m-ai ajutat foarte mult![pup] poate mai aflu si alte preturi de nastere... inca nu stiu daca e cazul de cezariana... o nastere normala "face" 100 euro? merci!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gandacelu, daca aripa aia moderna e aia cu desene - da, si eu am fost acolo. N-am fost pacienta nici a lui badea, nici a lui anca. E posibil cotatiile sa fie mai mici, noi ne-am trezit aruncand in dreapta si-n stanga (deh, prima nastere) - parca de asta depindea ca sa fie copilul sanatos. Na, asta e, prostia se plateste. Data viitoare am sa dau mai putin, mai ales asistentelor. Scuze pt durerea de burta [:D], sper sa posteze si alte fete cu cotatii mai decente, deci cu mai multa minte decat mine.[:D] Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004 [url="http://community.webshots.com/user/adinaiulia"]pozele noastre [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vad ca situatia nu e prea schimbata din oct 2002 cand am nascut eu la municipal, cu dr. horhoianu (care e seful de sectie). in plus, pot sa-ti spun ca in salon era destul de cald, nu am avut nevoie de caciulite si alte paltoane pt bebusha, chiar deschideam geamul de cateva ori pe zi ( mi s-a parut chiar prea cald). asistentele au fost ffff amabile, dar asta depinde si de dr cu care nasti. 50 mii cred ca e de ajuns, mai ales ca nu vine de doua ori aceeasi. intr-adevar, in sectia aia cu desene sunt mai putine paciente. ps eu la mana a doua nu am dat nimic, nici nu stiu cine a fost, in schimb barbate-miu l-a umplut de bani pe infirmier (cred ca asta era, intra in sala de operatie si iesea din 5 in 5 min cu cate un cos in mana - il tinea pe sotu' la curent cu ce se intampla. Sotzu', emotionat, ii dadea cate 50 mii de fiecare data. pana cand s-au terminat ... si a inceput cu hartiile de 100 mii... era ala intr-un extaz... mi-a povestit o asistenta, i se dusese buhu'[:D][:D]). asa ca ai grija: daca ai sotul emotionant, nu-i da bani pe mana!!![:D] O. [flo] Om intr-adevar bun e numai acela care ar fi putut fi rau si n-a fost. Nicolae IORGA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gandacelule, Eu am nascut la Municipal Duminica trecuta (pe 26), asa ca informatiile sunt proaspete, proaspete. - Camasa de noapte pentru travaliu si pentru imediat dupa nu iti lua: nu te lasa cu ea si oricum le faci praf la cat sange curge. - Pentru dupa (in salon, cand esti cu bebe deja) iti poti lua camasa, eu zic sa fie mai subtirica, era o caldura acolo de noi am stat tot timpul (in afara noptii) cu geamul deschis. - Imediat dupa nastere mai stai un pic in salonul in care ai stat in travaliu, unde nu il ai pe bebe langa tine (desi ti se aduce sa ii dai san), apoi te muta pe sectia de lauze unde vei fi cu bebe in camera. - Tampoane trebuie sa ai tu, nu ti se da nimic de acolo. De preferat pentru primele ore e sa iti iei vata. Eu mi-am putut pune tampon la cateva ore dupa nastere, si nu comentat nimeni. Si inca ceva (din experienta proprie): daca nasti natural si iti va face epiziotomie, tampoanele astea din comert care nu au invelisul din bumbac pot fi cam "incomode", si atunci ia-ti niste faza sterila pe care sa o pui impaturita in 2-3 deasupra tamponului. Mie mi-a facut tare bine. - Pampers sa iti iei, nu multe totusi. Eu nu am apucat sa schimb decat unul de al meu cat am stat in maternitate, exact cand l-am pregatit pentru externare. In rest i-au pus ei de la ei Pampers Newborn. - Hainute ia doar daca vrei: se da la fiecare mamica "setul complet" bentru bebe in momentul in care ti-l dau in primire in sectia de lauze: 14 scutecele, 7 camasute si 7 caciulite parca. Ei ii imbraca in camasuta, caciulita, Pampers si jos in loc de pantalonas scutec infasat pana la brau. Eu mi-am imbracat totusi bebele in hanutele mele si nu a comentat nimeni. Oricum nu lua tona de hainute la tine (cum am facut eu) pentru ca nu vei sta mai mult de 2 zile cu bebe, si un set de hainute pe zi ajunge (camasuta de corp, salopeta, caciulita). - gratis noi am primit niste cadouri de la firme (cred ca 3) care contineau multe materiale de propaganda (pliante) dar si carticele mici cu ingrijirea copilului si servetele pentru bebe (pachetele mici de 15 sau 24 bucati, niste mostre de creme, sampon, etc. - la asistente dai cat de tine, de exemplu la neonato eu nu am dat chiar nimic, dadeam la toaleta daor - este curat pentru ca sunt intr-o perioada din aia cu controale multe (ba asistenta sefa, ba Oprescu, ba sanepidu', etc), dupa faza cu pioceanicu de la Bagdazar (sau pe unde a fost...) - eu pentru nastere normala fara epidurala am dat 6 mil la dr, 1.5 mil la 2 moase (aici a exagerat sotu' in fericirea lui - dar recunosc ca au meritat din plin, au fost super implicate desi habar nu aveau daca o sa primeasca sau nu ceva), 500.000 la asistenta de la neonato si in rest maruntis pe ici pe colo (la adus bebele la inceput, apoi schimbat asternuturi/camasa de noapte dupa nastere, toaleta, baita copil, etc). - Eu am stat pe A4 - nu stiu daca mai merge faza cu pilele, era o aglomeratie incat era coada: eu am stat de cand am nascut (duminica la 22.10) pana a doua zi la 18.00 pe sectia de travaliu ca nu aveau locuri libere pe nici una din sectiile de lauze, era o ingramadeala de faceau externari pe banda rulanta. Eu am nascut Duminica seara iar Marti la 15.00 eram acasa. cam asta, daca mai ai intrebari....da-i drumul. Adela PS: mingea aia smechera de travaliu de carea intrebai unde mi-am scris eu "povestea nasterii" e la Municipal. [cool][cool] http://community.webshots.com/user/adutaiepure
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la fel si eu (mai 2003), tot cu tamp. de-acasa, cu vata si tifon,cu diferentza ca am nascut la Denisa Protopopescu (250 $ nastere normala), am stat in aripa pictata A2 c-am avut prematur de 1 kil jumate. Super curat, atentzie insa daca ai nevoie de sterilizat, ca alea sunt singurele nesimtzite de-acolo (stiu eu, pompa de san sau atentzie mare la scutecele pe care le aduc) Dr. Culcer ne aruca caciulitzele si dezbraca copiii (e f. cald)[copil] Am fost dezamagita ca desi au termopane, peretzi pictazti si curatzenie luna, vii de-acasa cu vata, perfuzoarele si alte alea (chit ca-tzi sar banii din buzunar in toate partzile [bang]- sotzul meu nebun ca are copil a zis sa nu ma uit la bani[8D]) - cu noi o duc bine astia din personal.[:D] poze la http://community.webshots.com/user/energy1602 "Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetele, va multzamesc din toata inima![pup] sunt inca socata de cati bani ati dat, maicutule!!! iaca freia povestea ca i-a dat lui badea anul trecut (daca mai tin bine minte) pe cezariana 100 euroi! si a fost ok... apoi am mai aflat din parc tot la badea cezariana 200 euroi (cam atat mi s-a parut okey![8D]) - dar o "normala 250 para...[bang] oana, am ras sa mor la povestea sotului matale![:D] dar asa e... si apoi, nu uitati ca am trecut si eu printr-o nastere si am avut si noi, eu si sotul, cateva gesturi d-astea de a baga simultan, in buzunare diferite ale aceleiasi persoane, bancnote... emotii mari, deh![:D] cred ca asistentele astea ar avea ce povesti, zau! nu ai spus insa cat ai dat! sau... tot la fel? fetele, ma cam strange un ciorap![:D] iepuroaico! merci de info! mai ce-mi place de tine, ti-am citit nasterea cu sufletu la gura, nici nu visam sa fie la municipal mingiile alea![bis] ai sa vedeti ce fotbal trag![:D] tampoane voi folosi vata plus comprese sterile... (daca nasc normal) pentru ca celelalte ar fi neigienice, asa mi s-a spus, asa fac! deci nu se dau, nu-i nimica! bine ca se dau pampersi... (oricum voi lua si la mine, ca am vazut ca se mai si fura...) mai da ce de cadouri ati primit! imi faci pofta sa nasc![:D] ca tare-mi plac cadourile[:D] la toaleta cat dadeai? ca acum 2 ani la polizu mergea cu biletul de 10.000... energy - merci fain! dar de ce ati dat asa de mult, fratilor, la o nastere normala? nu-mi revin! am proietene care au dat si 1 milion jumate! si nu sunt sarace, dar au aceasta conceptie de a nu da multa spaga, din moment ce ele duc greul... fratilor, surorilor... sa vedeti ce emotii [:D]va avea barbatu-meu cand ii spun de preturile astea! va multumesc! si mai veniti si cu preturi mai mici:) ca io nu mai sunt asa "entuziasta" ca la prima nastere (cand, e drept, am cotizat la randul destul de "greu";) va pup![il]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gandacel,eu am nascut in februarie anul asta,tot la municipal si am dat 100euro nastere normala+300.000lei o asistenta si 400.000lei cealalta,50.000lei asistentele care veneau dimineata si seara,20000lei l-a toaleta si cam atat,spaga la intrare exclus,aaa si am mai dat 100.000 pt gaurile din urechi ale Mariei.Cam asta e mercurialul de la municipal.In ce priveste curatenia am fost foarte multumita si a fost si foarte cald in salon.Daca mai ai vreo intrebare,dai drumul! Andra ,mamica lui Robert si a Mariei http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/ralualexandrei/album?.dir=/2037&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gandacelule, nu te lua dupa mine, am spus-o ca fapt divers (ca spune fiecare aici ce si cum), noi am avut copil nascut in o doua zi a sapt. 32 si nu se stia daca poate respira singur si daca traieste... sotzul meu plangea pe hol ca disperatu', facea filme indiene la Municipal, cred ca de emotzie ca n-a avut plodul nimic (vezi poza de la externare in buzunar la Dr. Culcer - avea 1720 grme) a aruncat bani peste tot, dar noi suntem un caz special. dr. Protopopescu m-a tzinut in spital 2 luni ca sa duc sarcina si se ocupa zilnic de mine, ca altfel nu aveam plodul. Cunosc tot etajul 4 si etajul 5 (cand nu dadeam bani sa nu-mi sparga venele -am facut 50 perfuzii si 80 intramusculare, urlam la asistente si le dadeam afara din rezerva), ca daca ma mai tzineau astia mult ii luam locul lui Oprescu[:D][:D][:D][:D] poze la http://community.webshots.com/user/energy1602 "Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...