Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tata sau... tata?


Recommended Posts

Deschid acest subiect cu gandul ca barbatii de pe acest forum, tatii in special, isi vor spune parerea. Pe drumul vietii ne asteapta vami multe, la una dintre ele eu am ales sa traiesc alaturi de alt barbat, mi-am luat copiii si ne-am mutat la el. Traiam singuri, eu si copiii, de aproape doi ani cand ne-am hotarat sa ne mutam. De atunci au trecut cinci ani. Cinci ani inseamna jumatate din viata baiatului cel mic. Copiii ii spun "tata". Desi prietenii nostri de familie si-au invatat copiii sa le spuna pe nume. Nimeni nu mi-a fortat copiii sa se adreseze cu "tata". Nu stiu nici macar cand au zis prima data asa. Nu era ceva foarte important pentru noi. Sentimentele dintre noi patru erau definite prin alt mod, nu prin formulele de adresare. La un moment dat ni s-a parut firesc sa auzim din ce in ce mai des ca-l numesc "tata". Probabil ca in cinci ani de zile s-au intamplat suficient de multe ca sa merite acest nume. Undeva, in alt oras, traieste cel care legal poarta numele de tata. Si care se simte lovit si jignit si nedreptatit. Si care incearca sa explice copiilor ca el este adevaratul tata. Am incercat sa-mi imaginez ce as simti daca pe sotia ex-ului ar numi-o "mama". Nu pot sa-mi imaginex asa ceva. Nu certati copiii cand viseaza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
tata e cel care il creste si nu(neaparat)cel care il concepe! avem si noi,eu si Cosmin un asemenea exemplar.care se lauda doar ca a facut un copil si nu l-a crescut,sprijinit,educat.si eu copil fiind am crescut cu un tata vitreg.i-am spus pe nume mereu.dar fata de altii il numea tata.fiindca asa a fost pentru mine.si pot sa jur ca m-a iubit m-ai mult decat tatal meu natural. sa fiti fericiti si iubiti! o mamica de pui, Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am vazut ca i deschis subiectul asteptind raspunsuri de la barbatii de pe forum dar ma incumet sa-ti raspund si eu ! cred cu convingere ca cei mici(copii in general)sint "dotati" cu un simt al "valorii" oamenilor.sint convinsa ca daca tatal lor real,natural cum sa-i zic ar fi fost lim=nga ei,i-ar fi ajutat s-ar fi jucat ,le-ar fi creat si intretinut notiunea de "tata" puii tai nu ar fi spus altcuiva tata. copii(revin)simt dragostea cuiva nu prin cadouri sau telefoane de la distanta ci prin prezenta,prin implicarea persoanei in viata lor... nu cred ca se pot compara situatiile in care i-ar spune mama...sotiei ex-ului.greu se ajunge ca un copil sa-si "schimbe" singur mama.chiar si in cazuri cu abuzuri "mama " ramine vesnic pentru copil mama. si daca deabia acum "tatal" a observat ca ai lui copii spun altcuiva tata ....pina acum ce a facut? de ce nu le-a "explicat"=dovedit ? cam atit am avut de spus! te pupacim, cu drag Andreea si eu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa vina o zi cand o sa ma confrunt si eu cu aceasta poveste, probabil. Si stii la ce ma gandesc ? ASsa cum au spus si altii, tata e cel care creste copiii si care are un rol in viata lor. Sigur, copiii trebuie sa stie si cine le e tatl biologic, dar daca acesta nu e interesat de viata copilului ? Atunci, de ce sa aiba pretentia sa i se spuna "tata" ? Nu merita ! Ioana & Maria Catalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt tata ci doar o viitoare mamica, dar ma gandesc ca stiu ce inseamna pentru ca am avut si am un tata care merita din plin acest nume! Nu poti fi numit tata sau mama, decat atunci cand te comporti ca atare! Adica sa te ingrijoreze soarta copilului, sa stii de el, ce face, daca e sanatos, daca se simte fericit, daca ii este dor de tine, daca e necajit, in fine sa stii aproape si pe cat posibil totul. Daca tatal biologic are pretentia sa fie numit tata, intreaba-l ceva din trecutul acestor 5 ani, ce anume stie de copil. Stie ce ii place sa manance? Stie ce desen animat ii place sa vada, stie ce jocuri prefera? Stie cand a fost bolnav, i-a dat ceva dulce macar o data la saptamana? I-a cumparat ceva, i-a facut vreo surpriza in zilele de nastere, s-a jucat cu el? Stie el daca o furtuna, intunericul sau altceva il sperie? A sunat vreodata fara un motiv anume, doar sa-i auda vocea, pentru ca ii era dor de el? Daca nu stie nimic de el , atunci ii poti spune ca sunt barbati care doneaza sperma si nu au pretentia sa fie numiti tata. Sper ca nu am fost prea dura, insa asa gandesc! GabrielaHope si bebitza din burtica!!! DPN 18 Martie [gravi] "Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama si tata mi-au fost cei care m-au crescut ,care au muncit pt ca mie sa nu-mi lipseasca nimic,care m-au vegheat cand am fost bolnava si care nu m-au abandonat niciodata la greu,adica bunicii mei.Din pacate cei care m-au conceput n-au vrut sa stie de mine asa ca nu consider ca au vreun drept la numele de mama sau tata. Andra ,mamica lui Robert si a Mariei http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/ralualexandrei/album?.dir=/2037&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Craciunita, spuine-i tatalui legal sa nu chinuie copiii si sa nu le distruga sufletul mai rau. Un parinte adevarat nu-si paraseste familia. Trebuia sa se gandeasca la asta cu multi ani in urma. Meseria de tata nu se practica la fara frecventa. Iar tu fii inteleapta si nu te mai gandi la posibilitatea de a o numi pe alta 'mama' cand nu are grija de ei. Nici un om matur nu ar avea o astfel de pretentie. Tin minte un caz similar cu al tau, tatal legal s-a recasatorit iar cand baiatul i-a cunoscut noua sotie tatal i-a spus: 'uite, aici este Mama". La care femeia, matura si inteleapta a completat: "Nu, eu sint Maria. Mama e cea care te creste". AlbaIulia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am inteles un lucru. Tatl natural este suparat, ok, dar copiii? Ei refuza sa-i mai spuna tata? In ceea ce priveste tatal care ii creste acum: Nimeni nu poate interzice ( nici macar sau mai ales tatal natural) copiilor sa numeasca tata sau mama pe acela care ii creste fiind langa ei non stop si cu bune si cu rele. Pe de alta parte daca ei vor sau nu sa zica tata si tatalui natural..cred ca este si aceasta alegerea lor. Baietelul meu are doua mame, eu si "mami din Austria", si asta pentru ca asa a simtit el, mami care l-a nascut si a plecat cand el avea 3 ani a ramas "mami din Austria" ( e drept ca acum ii zice mai mult pe nume) iar eu am devenit "mami". Daca el nu simtea asa l-as fi lasat sa-mi spuna pe nume si gata. Oricum e ok asa, nu avem nici un fel de problema. Deci si copii tai, Craciunitza, pot avea un "tata" si un "tata de la Brasov ( de ex. )" . Ideea este ca mama sau tatal naturali nu se pot schimba, si nu cred ca trebuie sa le alimentam copiilor ideea ca trebuie sa le fie lor rusine ca mama ( sau tata), a plecat, nu a fost bun, o batea pe mama etc. De asta raspunde fiecare in parte ( la adulti ma refer). Copiii nu au nici o vina intr-un divort/separare/relatie proasta intre parinti. Si asta trebui sa le inoculam nonstop. Pentru ex-sotul tau ( tatal natural) acelasi mesaj ca si al altora de aici de pe forum: copiii de cresc, cu nopti nedormite, cu tinut in brate, cu drumetii, cu sfaturi si stat la povesti, cu sacrificii si bucurii. Iar daca ei simt ca acest barbat care e cu voi de atat timp este "tata"....bravo lor ca si-au gasit un echilibru. Si bravo si tie. Nu-ti mai fa tu probleme pentru ce il deranjeaza pe ex-ul. Cand ati ( a ) ales sa va despartiti trebuia sa se gandeasca si la asta. Nu e un capat de tara. Poate continua sa aiba grija sau nu in acelasi fel ca si pana acum de copii, faptul ca ei mai au un tata nu are nici o legatura cu felul in care el are grija de copiii lui. Iar la posibilitatea cu "mama" cealalata..nu e cazul sa te gandesti. Traiti-va voi viata frumos si gata. Va pup, Yaky
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere lucrurile sunt foarte clare, cine ma cunoaste stie ca sunt o mama excesiv de mamoasa, nu in sensul de pupaceli ci de ocrotire si sustinere neconditionata a copiilor mei. Dar uneori, normal, ma intreb daca nu percep gresit ceea ce se intampla, daca nu sunt absurda, si atunci intreb persoane care pot judeca la rece. Copiii mei ii spun "tata" celui care ii creste. Si pentru asta sunt certati de tatal lor natural. Raspunsurile voastre au adus la lumina si aspecte la care nu m-am gandit dar pe care, probabil, la constientizam indirect. Si pentru asta va multumesc! Nu certati copiii cand viseaza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Auzi ce tupeu pe el,( pe tatal natural) sa-i mai si certe ca nu-i spun tata...hmmmm. [blabla] Cand a plecat l-a durut undeva de ei?? Un asa zis tata care doar face copii si-i lasa balta nu merita nici macar sa-l mai bagi inseama , dar sa-i mai zici si "tata". Tata, nu inseamna doar ca ai conceput un copil,tata inseamna sa-i cresti, sa ai grija de nevoile lor, sa te joci cu ei, sa discuti cu ei...implica mult mai multe. Tata e cel care te creste, nu cel care te concepe, asta e usor, iar copiii nu au nici o vinaca nu-l recunosc. Monica [mamica] si [copil] ALBERT EDUARD (19 ianuarie 2004 ) [foto] [url="http://community.webshots.com/user/monica1816"]Album Albert[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...