Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tata sau... tata?


Recommended Posts

Craciunitzo, cred ca esti foarte fericita pentru ca ai un sot pe care il iubesti si care este tata pentru copiii tai. Asta este cosmarul unei femei singure (cel putin al meu): faptul ca nu stiu cum as putea suporta sa-l vad pe Luca crescut de un alt barbat. Mi-e groaza doar sa ma gandesc ca as putea avea o relatie. Mi se pare ca asta ar insemna sa imi tradez copilul. Stiu ca nu e adevarat dar, fara sa vreau, gandesc ca e mai bine sa fim singuri decat sa il creasca altcineva. La mine este ca la vulpea cu strugurii. Cred ca n-am sa gasesc niciodata un tata bun pt Luca si de aceea spun ca e mai bine sa fim singuri. Incerc sa ma educ, dar e tare greu. Cred, insa, ca tatal e cel care creste copiii si nu cel care-i face. VV
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pacat ! ... Nu pot concepe cum cineva poate fi gelos pe fericirea altcuiva ... si mai ales pe fericirea propriilor lui copii. El trebuie sa stie ca atat timp cat se comporta ca un adevarat tata nimeni nu-i poate lua locul, chiar daca ii spun tata si "celuilalt" ... cred ca este invidios pe fericirea voastra! Pacat ca din putinul timp pe care-l are de petrecut cu copiii si-l rezerva pentru a-i "certa" ... cu singuranta nu va rezolva nimic (asta daca esti tu pe faza) ... pentru ca s-ar putea sa bage tot felul de strambe ... "Mama voastra nu va mai iubeste ... il iubeste pe ala ..." si cum copiii, mai ales cand ajung la varsta cand vor sa fie independenti, sa faca ce vor ei ..., vor deveni un pic razvratiti si te trezesti cum iti arunca-n fata una ca asta ... pentru ca ei sunt alimentati cu tot felul de idei de tatal lor ... eu am vazut asa ceva intr-o familie ... s-ar spune ca oamenii, odata cu trecerea timpului, se maturizeaza, devin mai intelepti ... " Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii." I. Golescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor eu n-am indraznit sa spun ce mi se-ntampla,pana acum ce am gasit acest subiect. Si pt ca ma roade problema mea si as vrea si o opinie venita din exterior va spun si eu ce ma doare. Am divortat de tatal fiicei mele pe vremea cand ea trecuse cu putin de varsta de zece ani. Cand eram impreuna,pt el copilul era ca o jucarie cu care te lauzi in fata prietenilor,dar atunci cand se plictisea nu o baga in seama. Eu nu pot sa spun ca nu o iubea,n-as putea sa spun asta,dar nu s-a comportat ca un parinte,comportamentul lui fiind ceva asemanator cu al unei rude oarecare Sigur venea la serbarile ei,o ducea la plimbari uneori,ii vorbea si o asigura ca o iubeste dar au fost multe momente in care copilul ar fi avut nevoie de el si astepta sprijin si de la el dar l-a primit doar de la mine. A avut cateva operatii copilul nostru si a fost bolnava de multe ori. Vedea cat de multe eforturi fac pt ea,chiar si cand nu era bolnava dar ceea ce a lovit-o cel mai mult e ca vedea ca in momente cruciale ...eram singura langa ea. Asta a durut-o si in ciuda faptului ca eu ii gaseam scuze lui,fetita "simtea" scuzele. La un moment dat m-a acuzat fata ca o mint si atunci am incetat sa mai inventez scuze pt tatal ei. I-am spus ex sotului meu ce e in sufletul copilului si rezultatul a fost ...e vina ta,trebuia sa-i spui ca un tata nu e asa sensibil ca o mama. Am incercat in toate felurile sa-i explic ca fata noastra isi doreste un tata in toate privintele,in toata puterea cuvantului,ca nu cere mult si fata chiar nu cerea mult de la el. Apoi s-a intamplat ca am divortat,viata noastra devenise un chin si nu s-a mai putut.Nu incapeam atatia in familie:eu ,el,fetita noastra,soacra,prietenii ,prietenele si mai ales fetitele vesele si bautura. Cand am divortat el s-a comportat ca un om de nimic.A dus din casa si o parte din cadourile ce i le-a facut fetei,n-a venit la ea luni de zile si cand a venit...a fost o catastrofa. A dezamagit-o crunt. Apoi am incercat a nu stiu cata oara sa-i explic lui ca fata isi doreste un tata,ca indiferent ce fagas va avea viata mea, el este tatal pe care fata si-l doreste. A inceput sa vina sa o vada,o mai ducea chiar si in week-end cu el. Dar fata se intorcea dezamagita spunand:m-a laudat la toti cat sunt de frumoasa si desteapta ,apoi m-a pus sa ma joc cu alti copii in timp ce el isi vedea de bere si de prieteni. A urmat ca fata n-a mai vrut sa plece cu el si el era furios. Fata nu vroia sa-i spuna ca nu vrea sa mai iasa cu el,ii era frica,pt ca el ii reprosa ca e nerecunoscatoare ca doar el a dus-o in excursii in locuri frumoase si ca i-a cumparat aia sau ailalta. Ce conteaza ca a stat cu ea doar o ora in tot week-en-dul? Si ma ruga cu lacrimi in ochi fetita:"zi ca nu vrei tu sa ma lasi sau ca am febra." In tot acest timp tanjea sa se schimbe tatal ei si dupa ce-si lingea ranile,incerca din nou sa iasa cu el da daca s-o fi schimbat ceva in comportamentul lui. Mi se rupea inima fetelor de ce era in sufletul ei. Acum suntem in strainatate,asa a fost sa fie ca eu n-am planuit asta,el n-a mai vazut-o de mai bine de doi ani. Cand i-am cerut acordul,m-a santajat,vroia bani,multi bani.Asta mi-a pus capac. Nu i-am dat,l-am denuntat la politie. N-am vrut sa-i spun fetei dar a aflat.Trecuse de varsta de 10 ani,imi punea zeci de intrebari si simtea daca evitam raspunsuri rezonabile. Acum ma suna disperat sa-i trimit fata,sincer il cred ca ii e dor de ea. Dar ea....a incetat sa-i mai spuna tata..ii spune pe nume cand vorbeste despre el si uneori plange. Si asta ma doare ingrozitor. Nu pt el ma doare sufletul...ci pt ea. As trimite-o cu drag la el,doar sa stiu ca el s-a schimbat dar cand fata i-a spus ca nu vrea sa plece in tara deocamdata, el i-a retezat-o scurt:Mersi de refuz eu care planuiam sa fac revelionul cu tine si prietenii mei,acuma cum le explic ca tu nu mai vii? Deci asta-i problema lui. Si ea,fetita mea,merge mai departe,invata bine,se comporta frumos,isi linge ranile si uneori plange pe ascuns.Dar eu o vad si ma doare. Stiu ca nu va numi tata pe nimeni in viata ei oricat de generos suflet ar avea cel cu care traiesc acum si oricat de frumoasa si sanatoasa ar fi relatia din noua noastra familie.Dar nu din rautate,ci pur si simplu nu mai spera ca exista o figura paterna pt ea. Si mai stiu ca lucrurile ar fi la fel chiar daca am fi in tara,ca el ,tatal ei nu s-a schimbat,macar in privinta ei. Ca nu-i zice tata celui care a luat locul tatalui ei nu-i o problema pt noi si nimanui nu-i trece prin cap sa discute decizia ei. Toti o inteleg si sunt fericiti ca fata nu e influentabila,ca gandeste cu capul ei. Ma doare ca nu are tatal ce si-l doreste...nu-l va avea niciodata. Si ma doare ingrozitor sa o vad cum isi linge ranile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marcelina - cred ca cel mai bun lucru pe care il poti face e sa fi in continuare alaturi de fiica ta, asa cum ai fost si pana acum. Totusi, poate ar trebui sa mergi cu ea la un psiholog bun. Nu sti niciodata ce-i in mintea unui copil! Multa bafta ... " Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii." I. Golescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marcellina, tatal fetitei tale imi aduce aminte de tatal meu. Aceeasi neseriozitate, aceeasi bere si ... aceeasi dorinta de a avea un tata. Ani de dezamagiri, apoi ani plini de refuzuri de a-l vedea, dupa care ani de acordare de noi sanse. Am ajuns la un punct in care am spus "stop, ajunge!". A trebuit sa moara, ca sa-l iert. Dar n-am uitat! Ce pot sa-ti spun? Ranile sunt si vor mai fi o vreme, apoi vor ramane cicatricile. Daca ea nu doreste sa-l vada, respecta-i dorinta. Fii alaturi de fetita ta si sprijin-o, atunci cand are nevoie. Este o fata cu capul pe umeri, care stie ce vrea si asta conteaza. Multa putere va doresc! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by vioviju
Craciunitzo, cred ca esti foarte fericita pentru ca ai un sot pe care il iubesti si care este tata pentru copiii tai. Asta este cosmarul unei femei singure (cel putin al meu): faptul ca nu stiu cum as putea suporta sa-l vad pe Luca crescut de un alt barbat. Mi-e groaza doar sa ma gandesc ca as putea avea o relatie. Mi se pare ca asta ar insemna sa imi tradez copilul. Stiu ca nu e adevarat dar, fara sa vreau, gandesc ca e mai bine sa fim singuri decat sa il creasca altcineva. La mine este ca la vulpea cu strugurii. Cred ca n-am sa gasesc niciodata un tata bun pt Luca si de aceea spun ca e mai bine sa fim singuri. Incerc sa ma educ, dar e tare greu. Cred, insa, ca tatal e cel care creste copiii si nu cel care-i face. VV
vioviju gresesti! mama s a luptat o viata singura sa si creasca cei 4 pui pe considerentul (asemanator cu al tau) ca "nu aduc tata strain copiilor mei. Niciunul nu va fi destul de bun pt ei" Si ce a realizat? O viata chinuita, muncita pina la epuizare,... Crezi ca puii i au multumit intr un fel? Ca are o batrinete fara griji" Judecind dupa faptul ca are 4.. ar fi trebuit sa traiasca in paradus acum!!! Aiurea! Baietii nici macar un telefon de ziua ei ori de sarbatori nu i dau.. iar fetele (printre care si eu) uneori o mai reped, n o inteleg, caci deh batrinetea are hachitele ei! Nu ca ma laud, insa am cam ramas singura care sa aiba grija de ea si recunosc, asta si de gura sotului meu... Offf tare nerecunoscatori pot fi copiii!!! Cu putina rabdare, vei reusi sa accepti ideea ca ai si tu dreptul la viata iar puiul tau acer dreptul la o familie! Doamne ajuta! In fine, precum unele dintre voi stiti Thea are un tatic nou.. i a spus "tati" dintr un inceput, dupa citeva pendulari intre Ovidiu si tati. Ioana dintotdeauna mi a spus "mami", fara ca eu sa i o cer.. Mamei naturale ii spune "mama" atunci cind pomeneste de ea Nu stiu ce crede tatal natural al Teodorei.. nu cred ca ii pica bine, dar.... Dar atunci cind Thea a spus ca are 2 mame in momentul in care a aflat ca Darius s a recasatorit, am sarit ca arsa! "mama este cea care te a nascut si te creste! Nu orice pupaza!!" si nu am acceptat sa i spuna mama unei femei pe care a vazut-o o singura data in atitia ani.. Pur si simplu consider ca acea femeie nu are aceste drepturi! Este o straina pur si simplu pt Thea pupicei grasunei http://community.webshots.com/user/tora97 "da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez "Sunt doua feluri de a-ti trai viata... Unul - de a crede ca nu exista miracole Altul - de a crede ca totul este un miracol" Albert Einstein
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Craciunitza draga, Eu pe tatal meu l-am iubit tare mult, dar il iubeam si pe tatal meu vitreg in agala masura. Dar cand tata m-a auzit ca ii spun celuilalt tata i-a facut mamei mele criza de nervi... iar mama mi-a cerut sa nu ii mai zic tata barbatului din casa noastra, a celui care ne crestea in fapt. Concluzi??? Universul meu de copil a fost zdruncinat si mi s-a rupt inima in 14! Pentru ca eu aveam nevoie de un tata care sa ma creasca si nu unul de week-end. Si inca ceva, tatalui meu ii ziceam tata pentru ca nu stiam altfel cum sa ii zic, dar barbatuluio mamei mele ii ziceam tata pentru ca asa am simtit eu! Pupici! http://community.webshots.com/user/roxytrixy Roxana & Bianca micuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Ieri am avut primul termen la procesul pentru pensia alimentara. Ex-ul nu a venit dar a trimis o hartie prin care spune cat este el de sarac, afirma ca venitul lui este de 100EUR/ luna si ca ii pare rau ca nu poate da mai multi bani copiilor [mariaj] Cu o seara inainte m-a sunat sa ma intrebe de pasaportul copiilor, ca vrea sa mearga de sarbatori in strainatate [bruta] Asta in timp ce tatal vitreg a platit saptamana asta 500.000 cartea de engleza, 1.000.000 orele de chitara, 400.000 excursia si 200.000 culegerea de matematica. Frumos, nu? Urmatorul termen este de ziua ex-ului, asta e cadoul nostru pentru el [box] Nu certati copiii cand viseaza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...