Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tata sau... tata?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Banuiesc ca, craciunitza se refera la faptul ca el nu are bani de dat pt. copii lunar, dar are bani de mers in excursii in strainatate. Stiu si eu unul care se baga in datorii pina peste cap (caci obrazul subtire cu cheltuiala se tine) dupa care nu-i mai ramin bani de copil. Si oricum copilu' creste, ce rost are sa-i mai iei haine ca-i ramin mici. Mincare poate ciuguli de la masa adultilor si in rest pe ce consuma copilu'?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este interesant de citit despre Paternitate in dreptul american sau cine este tatal. Raspunsul la întrebarea “cine este tatal” nu este asa de simplu, precum s-ar putea crede. Exista unele diferente legale importante între diferitele situatii relative la paternitate. În dreptul american se face distinctie între tatal recunoscut, tatal presupus ( prezumtiv), tatal necasatorit, tatal vitreg. Astfel: Tatal recunoscut este orice tata biologic al unui copil nascut din parinti necasatoriti, dar a carui paternitate a fost stabilita ori prin recunoasterea tatalui, ori prin întelegerea parintilor. Un tata recunoscut trebuie sa plateasca sprijin material pentru copil. Un barbat este presupus a fi tatal unui copil, în cazul în care mama nu dovedeste contrariul în tribunal, daca oricare din urmatoarele ipoteze este adevarata: -el a fost casatorit cu mama în perioada când copilul a fost conceput sau nascut, chiar daca unele state nu considera ca un barbat este presupus tatal copilului în cazul în care cuplul s-a despartit; -el a încercat sa se casatoreasca cu mama ( chiar daca mariajul nu a fost validat ) si copilul a fost conceput sau nascut în timpul “mariajului”; -el s-a casatorit cu mama dupa nasterea copilului si a fost de acord ori sa îsi puna numele pe certificatul de nastere, ori sa sprijine material copilul; -el a primit copilul în casa lui si l-a întretinut ca si când ar fi fost al lui. Un barbat necasatorit, care lasa însarcinata o femeie, este denumit tata necasatorit. Tatal necasatorit are putine drepturi în ceea ce priveste copilul. De exemplu, nu are dreptul sa-i pretinda mamei sa faca avort, iar daca mama decide sa patreze copilul, el va trebui sa plateasca sprijin material copilului, daca instanta a decis acest lucru, sau daca el recunoaste ca este tatal copilului. Are drept de vizita si poate solicita custodia. Un tata vitreg nu este obligat sa întretina copiii femeii cu care este casatorit, cu exceptia cazului în care le adopta legal copiii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine spune dreptul american. Dar exista si un drept al corectitudinii si al bunului simt, pe care il capeti de mic, prin educatie si cultura. Lipsa lui denota carente in educatie si vorbeste clar despre structura omului respectiv. Aici e vorba, cum bine zice miau-miau, despre faptul ca ex-ul profita, are bani destui dar nu pentru copii. Nu avem nevoie de banii lui asa cum nu avem nevoie de el. Cu toate astea se interpune in viata noastra si isi cere drepturile de tata biologic. Ok, are aceste drepturi si suntem obligati sa le respectam. Dar cum ramane cu faptul ca tot greul e pe umerii nostri iar distractiile raman in grija lui? Ce putem face cand noi hotaram reguli clare pentru copii si apare ex-ul care le spune ca se poate si fara regulile respective? Si nu o face din rautate, o face pentru ca nu gaseste alta cale de a-si recuceri copiii. Ii cumpara. Cum e posibil sa nu le cumperi copiilor tai un creion la inceput de an scolar dar sa faci planuri pentru revelion la Paris? Cum e posibil sa nu fii alaturi de ei in momentele cheie dar sa-i duci la nudism pentru ca esti modern? De asta spun, in afara de dreptul legal, exista un drept al corectitudinii. Un drept pe care ar trebui sa-l respecte fiecare dintre noi. Nu certati copiii cand viseaza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Craciunitza Sa speram ca nu sunt multi ca fostii nostri soti. Si eu ma confrunt cu aceleasi probleme cu ex-ul, cel putin in privinta banilor si a lipsei lui din viata fetei... mele. Sigur, la mine inca e usor, pentru ca fetita mea are doar un an si trei luni, dar o sa inceapa si la mine intrebarile. Ioana & Maria Catalina http://photos.yahoo.com/ioana_sora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puiul meu Stefan-Dimitri (2 ani) cu toate ca nu si-a mai vazut tatal de cateva luni, incepuse sa pronunte foarte des si intrebator "Ta-ta ?" Intamplator incercand sa-i satisfac acest "moft" m-am lovit de refuzul categoric al respectivului tata, cert este ca pana la urma s-au vazut si din fericire copilul a incetat sa mai silabiseasca. NICIODATA NU VOI PUTEA IERTA ACESTA INDIFERENTA TEATRALA SAU REALA FATA DE COPILUL MEU. ORICE PE LUMEA ASTA ARE O MOTIVATIE DAR SA-TI UITI COPILUL CHIAR SI DE ZIUA LUI ESTE ORI prostie ORI AM DEA-FACE CU un gunoi. Acesti indivizi (ca nu pot fi numiti oameni) ori avea ei drepturi la indiferenta dar sunt maturi si ar putea sa satisfaca simpla nevoie de afectiune a unui copil. Nu costa bani sa zambesti propriului copil si nu este o pierdere de timp sa-i oferi siguranta sufletesca unui mic sufletel care se incapataneaza sa-ti demonstreze ca-ti este superior in iubire neconditionata. Poate ca sunt nedreapta crezand in vinovatia acestor elemente cu suflet de piatra care considera sa puna mai presus de orice confortul lor sufletesc, material etc. .... dar comportamentul lor ii condamna si nu merita traiasca pe acest pamant. Nu inteleg rostul existentei lor pe pamant atata timp cat "aceasta uitare gratuita" nu le da mustrari de constiinta ci dimpotriva le ofera confort si liniste. Ioana si al ei [pup] STEFAN DIMITRI http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b371605805da
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bebetica, pe 29 iulie, Cata a implint un an. Ma suna tatal (??) ei la prima ora, sa-mi spuna: La multi ani, sa NE traiasca fata si sa fie fericita ! Raspunsul meu: Da, la multi ani si sa-MI traiasca fata, pentru ca tu n-ai mai vazut-o din aprilie ! El: Ei, mai las-ma cu asta ! Te sun mai tarziu, sa-ti spun cand vin azi sa-mi vad fata. Eu: Bine. Inchid si ma suna fosta soacra, sa-mi ureze la multi ani si sa-mi spuna ca pe la 6 vine la mine, impreuna cu nepoata ei ( deci si a fostului sot ) s-o vada pe fetita mea si sa-i aduca un cadou. I-am spus ca le astept cu mare placere. Suna el din nou: Uite, nu mai pot sa vin azi. I-am promis nepoatei mele ( nepoata lui traieste in Italia si vine o data pe an in Romania ) ca trec pe la ea si nu pot sa-mi incalc promisiunea. Eu: Cum poti sa promiti asa ceva cuiva, in ziua in care e ziua COPILULUI TAU ? El: Hai, lasa, ca vin cand ii rupi turta. Stii ca nepoata-mea o sa plece curana inapoi in Italia. I-am promis, n-am ce sa fac. Eu: Stii, mama ta si nepoata ta sunt la mine in clipa asta. Unde te duci tu de nu-ti poti vedea fata, de ziua ei ? De ce minti in halul asta ? De ce nu spui adevarul, ca nu-toi pasa si nu vrei sa vii s-o vezi ? El: pauza jumatate de minut... Da, numai din cauza ta mint ! Pentru ca tu nu intelegi niciodata nimic ! Am probleme si tu nu ma crezi si de asta am spus ca ma duc la nepoata mea. Eu: Deci vii sau nu ? El: Nu. Am inecput sa plang... Mi-a fost ingrozitor de raud. Simteam un gol in stomac si ca imi vine sa vomit. Mama lui, care era la mine, socata de-a dreptul, m-a luat in brate si a inceput sa planga, spuandu-mi ca nu credea ca baiatul ei sa ajunga vreodata asa. Dar... ce sa-i faca ? E copilul ei, pana la urma. N-O SA-L IERT NICIODATA PENTRU MINCIUNILE SPUSE FETEI LUI. CHIAR DACA FATA LUI AVEA DOAR UN AN SI NU INTELEGEA "VINE TATA", TOT PE EA A MINTIT-O... Si, pe masura ce va trece timpul, va fi tot mai rau in privinta asta. De fapt, de cand i-am rupt turta, de la sfarsitul lunii iulie, n-a mai vazut-o. Ioana & Maria Catalina http://photos.yahoo.com/ioana_sora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu un caz care imi este foarte apropiat in care o mama naturala si-a lasat copilul de 5 ani cu tatal in urma divortului, cerand in schimb o casa pe care a primit-o. Copilul respectiv are acum 13 ani, ii spune mama actualei sotii a tatalui care il creste si care nu face nici o diferenta intre el si fratele sau mai mic. Mamei naturale evita sa ii spuna in vreun fel atunci cand se intalnesc (o data pe sau sau mai rar) sau la telefon (la cateva luni), dar daca nu are incotro ii spune tot mama. E normal sa nu-ti imaginezi ce ai face daca ti-ai auzi copilul spunand mama altei persoane pentru ca ar fi imposibil sa se ajunga intr-o astfel de situatie in cazul unei mame normale. Manuela si bb Costin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Incredibil.. am crezut ca numai eu am reusit sa fac <rost> de un specimen aparte de <tatic>.. Al meu ex-sotior la toata lumea se plangea ca eu nu-l las sa-si vada copilul.., ca-i interzic orice legatura cu el.. m-a dat in judecata pentru program de vizitare si cand a fost ziua de vizita.. bineinteles nu a venit pentru ca nu a putut...Jenant... Oare, ce o fi in capul lor...???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...