Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tata sau... tata?


Recommended Posts

Poate sunt mai relaxat, pentru ca in urma divortului eu am ramas cu fata. Cand mi-am cunoscut sotia actuala, iar fata ei s-a cunoscut cu fata mea, au hotarat de la prima intalnire sa ne spuna tata si mama (nici nu eram casatoriti). Am fost uimiti, pentru ca daca fata ei traieste de mult fara tata (aparitii sporadice) si isi dorea un tata permanent, fata mea o avea pe maica-sa destul de des la dispozitie. Dupa cateva "greseli", am ramas "tati". Nu stiu daca tatal ei natural este deranjat de acest lucru, ea ii spune acum pe nume (cand vorbeste de el). Ce vreau eu sa va spun este ca, dupa parerea mea, nu poate sa-i pice bine nimanui (femeie sau barbat) daca copilul lor spune altcuiva mama sau tata, chiar daca nu mai au nici un drept. Si asta pentru ca oricat de nemernici ar fi, au ceva ce nu le poate lua nimeni: ei sunt originalii. Sigur, uneori copia este mai buna ca originalul, nu? http://community.webshots.com/user/tora97
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Articolul 97 din Dreptul Familiei spune asa: "Ambii parinti au aceleasi drepturi si indatoriri fata de copiii lor minori, fara a deosebi dupa cum acestia sunt din casatorie, din afara casatoriei ori infiati. Ei exercita drepturile parintesti numai in interesul copiilor". Din pacate unii isi exercita numai drepturile. Eu nu l-as fi dat in judecata daca nu ma dadea el mai intai, ca sa ia copiii. Dar daca m-a adus cu forta la tribunal, mi-am facut timp sa scriu o cerere pentru pensia alimentara. Despre care el considera ca nu este obligatia lui. Si ca veniturile lui nu sunt problema mea. Culmea e ca toata lupta asta mi-a lasat un gust amar. Nu certati copiii cand viseaza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...