Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

parul cretz??


Recommended Posts

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si mie mi-ar prinde bine ceva sfaturi in domeniu. Eu folosesc sampon si balsam SunSilk (si mai nou am luat Pantene pt bucle perfecte) dau cu spuma (dar asta inseamna ca sta bine o zi si apoi la spalat ca se imbacseste) sau cu gel, putin fixativ si gata. Nu sunt prea multumita de rezultat insa. As rea sa stiu, daca stie cineva cu ce produs stiling rezulta buclele acelea lucioase si elastice de prin reclame. Trebuie sa existe ceva. Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parul lucios se obtine cu o vopsea de par buna, un sampon, un balsam, un tratament de par (eu folosesc in ultima vreme ulei de masline cu ou odata pe luna, desi dupa primul spalat parul este foarte moale dar se drege la urmatoarele spalari) si cu putina spuma. Eu nu cred ca acele bucle si lucioase si elestice totodata existe intradevar! Doar in reclame.[;)] Eu am alta intrebare: voi cele cu parul cret va pieptanati in fiecare zi astfel incat parul sa stea frumos ca dupa prima zi de la spalare ? [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parul cret nu e recomandat sa fie pieptanat in fiecare zi, doar cind iti clatesti parul de conditioner. Ceea ce vedeti voi este doar in recklame...varul meu este cameraman la un studio de manechine si stiu de la el ca fac multe trucuri ...chiar si pe fotoshop dupa ce poza e facuta. "Un sfirsit e un inceput..." ella&com.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai de noi, cretele naturale!!![alcool] Buclele alea superbe, lucioase si conturate din reclame sint "lucrate" pe par drept, de catre profesionisti.Cine crede ca daca dai cu...(nu spun cu ce,ca-i reclama)o sa ai astfel de bucle??Oaia tot creata, adica sta sirmos si cum vrea el,se onduleaza chiar daca il dau cu tot felul de lotiuni.Balsamul nu are decit efect de descilcire,adica sa-l pot pieptana ca lumea, sa nu ramin cu pieptanul infipt in el[ups] Jojonel si bebe Freddy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu marturisesc ca folosesc conditioner-ul in fiecare dimineata si nu-l mai clatesc. Pun balsamul respectiv (nici prea mult, nici prea putzintel) pe parul uscat, dupa care ud parul cu minile de la chiuveta si-l las asa sa se usuce. E drept ca iarna fac tzurturi , dar alta solutie n-am gasit. Seara strins zdravan intr-un coc sau impletit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am parul ondulat nu chiar cret dar oricum trebuie avut grija ca si la cel cret. In primul rind il pieptan doar cind pun balsam, iar cind dorm trebuie stris neaparat in clama. So ritualul e asta: sampon, balsam(amindoua pt par ondulat nici nu conteaza firma ca aproape toate sunt la fel, depinde ce prieste) apoi tinut in prosop un pic iar dupa, foarte important pentru mine e un conditoner live on(din ala pe care nu trebuie sa-l speli) special pentru par ondulat. Aici e buba sa gasesti unul bun. De ceva timp am gasit la salonul la care merg eu ceva de la VELEDA e foarte bun zic eu. Stiu cind eram in tara ca balsamul de lasat pe par il luam intotdeauna de la saloanele de coafura. Apoi uscat cu feounul si apoi ca sa nu arat ca afro, neaparat puneam in mina citeva picaturi de ceara lichida(silicon se mai numeste sau ceva pentru definitivare si luciu) asa ca sa-l mai "cumintesc". Am gasit recent ceara in amestec cu gel, e ok si asa dar prin alte tari pe unde am mai fost am gasit si mai bune. Tot asa cumparat din salon. Mi-a placut si aicila salou la care merg dar era prea scump. In magazine mai greu sa gasesti ceva cu adevarat bun pentru ultimele 2 chestii: balsamul live on si respectiva ceara de fixare. In buclele alea de la tv nu cred nici eu. Daca intrati pe albumul meu pe primul cu poze din familie am o poza de la casatorie, cam asa arata parul meu cind ma straduiesc sa-l fac frumos. Am pus in el chestii super bune in acea zi, scumpe si tot tacimul, so, cu toata reclama lor tot un drac sunt cam toate. Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cele cretze, de cate ori pe saptamana va spalati pe cap? Eu de 2 ori. In caz ca tre' sa ma prezint pe undeva, poate mai des. Cand aveam parul scurt, cca. 2-3 cm era super si drept. Nu l-am avut niciodata ingrasat, in schimb era incurcat. Noroc ca s-a inventat balsamul, ca mi-l face mai moale si mi-l descurca. Pe langa ca-i cretz este si sarma. Dupa ce ma spal, folosesc balsamul si apoi ma pieptan. Uneori ma usuc, uneori il las sa se usuce singur. Mai pun un usor gel, ce-mi face parul sa luceasca, si sa-mi faca parul mai ordonat in bucle. De pieptanat nu ma pieptan decat cand ma spal pe cap, am un pieptane special cu dintii rari, pentru parul cretz. Am niste clame, ce-mi tin (uneori) bretonul (care-i de vreo 30 cm), si restul e pe spate, sau imi fac coc, sau codita pe spate. Cand mi-l vopsesc trebuie sa folosesc cate 2 cutii de vopsea, iar de cazut, nu-mi cade, si sper sa o tina tot asa. Produsele ce le folosesc sunt numai pentru par cret sau ondulat. De cele mai multe ori le cumpar de la raionul pentru african-american, acolo sunt tot felul de sampoane, balsame si geluri, speciale pentru pentru "cretzi". Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dezarmante raspunsuri, si eu care mai credeam ca e vreo speranta. Nu ma pot lamuri insa cu pieptanatul. Mi-au mai spus si mie diverse persoane de la saloane de coafura ca parul cret nu se piaptana. Dar cum sa ies, Doamne fereste, din casa nepieptanata? Eu il perii de vreo 2-3 ori/zi si dimineata il ud cu apa si il dau cu gel sau spuma si ori il usuc cu feonul ori il las sa se usuce de la sine, il mai aranjez cu degetele , fixez si gata. Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...