Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Perle de la gradinita


sinzi_ana

Recommended Posts

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sinzi, merci, sunt grozave perlutele de la gradi, am ris in hohote! [:-)))] Mai vrem! [pup] ~Otilia&[url="http://community.webshots.com/user/laadelita"]LaAdelita[/url]~ [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia"] [fetita][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La gradinita unde am lucrat eu, era si o turcoaica, Yaren- frumoasa foc, inteligenta si haioasa! Aveam masina la gradinita- luam si duceam copiii acasa. Într-o zi, masina era plina de copii, iar Yaren a mea- era febletea mea- a început sa cânte în "turca"- cuvânt "învatat° de la ea. Si cânta asa de tareeeee! Cânta si râdea cu pofta. La un moment dat, un baietel: "Yaren, nu-mi mai înturcaci atât capu'!" Ea râdea si cânta în continuare; Copiii îmi cereau ajutorul: "Jonny- asa îmi spuneau copiii-, spune-i tu lu'Yaren sa taca ca nu mai putem!" Ma întorc nervoasa catre ea: "Yaren, tu esti turc?"- celebra expresie româneasca. Deodata se face liniste in microbus...Yaren nedumerita: "Da' eu sunt turca, Jonny!" [:-)))] Asta mai mult e o perla de-a mea, decât de-a copiilor! Dar "înturcacitul"- de la "turca", nu-mi apartine mie! Sânzi, de câte ori risti sa fii împuscata saptamânal?[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bogdanel, vecinul meu, la 5 ani (mami ii facuse de curand un fratior): - Ma, tu ai un frate? - Da, e baiat. - Si cum il cheama? - Nu stiu, e de la mami. [:-)))] Bogdanel dupa prima lectie de spaniola retinuse mandru "Busta calabusta!" (hasta la vista) Cu timpul, a devenit "Busta calavista" si am ajuns s-o folosesc si eu cu prietenii din Spania carora le-am povestit!!!! [:-)))] Si tot Bogdanel la spaniola, recita zilele saptamanii: lunes, martes, viercoles ... (combinatie de "miercoles" cu "viernes") *** La lectia de engleza cu o clasa a 3-a, acum doi ani: Eu: Which is your favourite country? Andrada: My favourite country is (sic!) England, Romania and Tara Florilor! Sorin: Hahahaha! Nu exista, doamna, Tara Florilor! Andrada, pe punctul de a plange: Ba da! De acolo e Zana cea Buna! Toti catre mine: Doamnaaa, e adevarat? [bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, acum am vazut topicul si-s cam off [bang], dar pur si simplu citind perlutele copiilor de la gradi mi-am adus aminte de Bogdanel si de aia mici ai mei [:)] Exact asa cum zice sanzi era Bogdan cand era mic: iti trantea niste raspunsuri monosilabice de te lasa paf. Si iar "pacatuiesc": Tata catre Bogdan: Ma, da' slab mai esti, ma. Ce mananci tu acasa? Cuie? Bodgan, senin: Cartofi. [pup] si iertare!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bogdanel, deja clasa a 2-a, la meditatie la engleza primeste un text de tradus. Masoara dimensiunea textului in romana, masoara bucata de pagina nescrisa din caiet ... se scarpina in cap ... si in sfarsit intreaba: - Da' cum e engleza, mai lunga sau mai scurta ca romana? *** Fetita unei prietene de familie, la 5 ani: - Of, mami, am cazut si m-am lovit la mintea care judeca! *** Si ... yours truly, la gradinita, ii duce Tovarasei o esarfa de 8 Martie, din matase naturala: Tovarasa emotionata: Vai, dar nu trebuia sa se deranjeze mamica! Eu, cunoscatoare: Nu s-a deranjat deloc, ca are viermi la scoala! [sala de sport a scolii era, intr-adevar, crescatorie de viermi, pioniereste aprovizionata cu frunze de dud de toti elevii ... de la viermii aia pana la esarfa de matase mai era insa cale lunga ...]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...