Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

vi se pare normal???


Recommended Posts

Io una, nu-mi revin din mirarea de a constata cat de mult se aseamana barbatii astia intre ei....[bang][bang][bang] Cu toate ca, la inceput mesajul postat de gandacel m-a indignat un pic, cititndu-l inca odata, am realizat ca ea are mare dreptate, daca reusesti sa fii realist, sa gandesti "la rece" fara spumele de rigoare, cam asta e! Trebuie, cred eu, sa ne resemnam ca nu vom obtine de la tatic ceea ce-i oferim noi copilului. Iar faza cu mincat ultima bucata sau portie de ceva din frigider, asta ma umple si pe mine de spume, pentru ca am observat-o la absolut toti barbatii. Nu exista altcineva in casa aia, chit ca e copilul sau nevasta, nu conteaza! [bang] Dana - mama lu' Radu Stefan Poze la: http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Danat, te contrazic. Faza cu mancatul ultimei portii de mancare, nu exista la TOTI barbatii. Poate la ai vostrii, dar la al meu nu. Mamica dulce, eu iti inteleg supararea. Dar, greseala a fost a ta. Daca este adevarat ca tu dormi cu Marc, iar taticul in alta parte, e o mare greseala. Daca il obligi sa faca anumite lucruri, iarasi, gresesti. Implica-l in activitatile voastre, dar nu fortat. Nu stiu sa dau sfaturi in privinta asta, ca nu am deloc experienta. Sotul meu nu petrece mult timp cu Martijn, ca nu are cand. Abia are timp sa doarma. Daqr stiu ca il iubeste, se gandeste la el si, de cele mai multe ori, pune copilul pe primul plan. Mai putin cand trebuie sa mergem undeva si intarziem pt ca e ora de masa a copilului si trebuie sa mai stam un pic, sa pape. Nu intelege de ce nu poate copilul sa astepte o ora. Dar il cunoaste, iar Martijn se simte bine si in siguranta, atunci cand e numai cu taticul lui. Nu stiu, sincer, ce sfaturi sa-ti dau. Stiu cat iti e de greu, imi imaginez. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai de mine,ce citesc ma sperie de tot [:D]Adica sotu sa pape si sa se rasfete in detrimentul copilului??Asta-i chiar culmea.Sa stiti ca faze din alea gen : eu nu schimb scutece,si nu-l spal ca fund ca nu stiu???,nu le au toti barbatii, depinde cum ii inveti.Si ce daca au servici,cind vin acasa e pe primul plan[bibe]si dupa aia cafeluta si rasfatul. Eu personal n-am schimbat seara niciodata copilul singura, ori de cite ori sotul e acasa, facem tot impreuna, ca doar are si el aceeasi indeminare la baita,scutece, etc.[:D]Eu nu m-am nascut pedagog, si poate nici inclinatii n-am,asa ca de unde sa stiu eu sa-l educ mai bine decit o poate face tatal lui.E firesc sa incerci sa-l implici la cit mai multe activitati alaturi de copil,chiar daca e mic[bibe].Sa stii ca barbatii daca ajung sa se rasfete si sa se puna ei pe primul loc inaintea celui mic, asta e semn clar de imaturitate,asa ca trebuie sa ai rabdarea sa-l "maturizezi" si sa-i oferi sansa unor sarcini gospodaresti de la cele mai marunte,cum ar fi vasele(ce-i aia sa speli numai tu vasele??? el nu stie cum??)Sint oameni care se descurca de minune cu copii, socrul meu, de exemplu a crescut singur 4(patru) copii, ca ..doamna- adica soacra mea - a plecat cu altu...Si stia saracu sa spele si vase, si rufe,nu ca azi cind doar arunci pur si simplu un pampers si nu te spetesti frecind rufele..Au fost vremuri grele , mai demult, azi avem tot confortul al indemina, chiar nu vad de ce n-ar face sotii menaj alaturi de noi, ca pe urma ramine timp pentru amindoi sa ne bucuram de copil. Si apropo de comunicare, [bibe]al meu are aproape trei luni, iar taticul lui sta cu el..de vorba[:D]ii povesteste meciul si-i vorbeste mereu,chiar daca rezultatul e un zimbet mic si kk in pampers,urlete la miezul noptii, etc. E aiurea sa te enervezi cind educi un copil sau un animal(noi avem si un motan, asa ca...).Implicarea trebuie neaparat sa vina de la amindoi.De altfel ma indoiesc ca singura as sti cum sa educ eficient un baiat, are mare nevoie si de componenta masculina in educatia lui. Nu stiu daca ti-am fost de folos cu experienta mea, am vrut numai sa stii ca nu e bine sa muncesti singura la cresterea si educarea [bibe], chiar e o munca, si inca grea. Jojonel si bebe Freddy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, si eu te contrazic... Al meu sotz, a pus umarul si a facut de toate fara sa cranceasca si fara sa ii spuna nimeni. Eu am avut si "avantajul" (a se observa ghilimelele) de a ii da biberon inca din ziua 3 si la capitolul asta Radu era expert (cu tot cu ragait!!!). Eu cred ca pe barbati trebuie sa stii cum sa "ii iei", sa le gadili orgoliu ("da-i tu biberonul asta ca stii ca la tine bea mai bine" - nu e nevoie sa fie adevarat, sau "numai cand iese cu tine in parc e asa cuminte", sau "a inceput sa iti imite gesturile"!!!) Daca nu imparti copilul cu ei, aleluia!!!! In mintea lor, tu apartii copilului, copilul tize...si el ramane undeva pe afara si este mereu ceratat si "pus la punct" si nu faci alceva decat sa adancesti gaura. Anca, daca reusesti sa ii acorzi si sotului aceiasi rabdare, acelasi calm si aceiasi dragoste si rasfat pe care i-l acorzi lui Marc...cred ca o sa traiti fericiti pana la adanci batraneti!!!! Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/user/sinzi_ana"]Poze cu David la 19luni[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate si al meu (ca sa nu generalizez ) are in dotare o doza considerabila de egoism ...[bang] Nu face chiar tot ce face sotul tau, dar este pe aproape oricum. A mancat si el o data fara sa se gandeasca la noi, dar i-am "batut obrazul" si n-a mai indraznit de atunci. Aveti dreptate fetelor ca nu reusesti cu circ sa-i schimbi, este nevoie de multa diplomatie,rabdare... este greu sa fi intelegatoare atunci cand acumulezi atata oboseala cu copilul si tot ce este de facut prin casa. Ce sa-i faci, nu-i deloc usor sa fi si mama si sotie, insa cele care reusesc merita tot respectul ! Hai ca n-am reusit sa-ti dau inca nici un sfat, cred ca mai intai de toate ai nevoie de rabdare si de multa dragoste ca sa reusesti sa te apropii de ceea ce-ti doresti.[dual] Bafta! Cu drag,[bis] cristina & catalina g.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamica dulce, sincer, mie nu mi se pare normal un asemena comportament. Mi se pare tipul prea egoist. Si daca nu realizeaza, ar trebui ca cineva (tu!) sa-i deschida ochii, cu toate riscurile aferente! Pai daca o sa-ti faca asa toata viata, ai sa rezisti? Si subscriu la ceea ce a scris oz! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by oz
eu cred ca si tu esti de vina, sotul il ai cum il educi, ca si copiii. Auzi, astepti cu cafeluta calda sa se scoale la ora 10 hahaha...al meu ar primi asa ceva numai daca ar fi cu un picior in groapa, altfel nici o sansa, sau sa stea la calculator in timp ce eu ma rup in figuri prin casa, poate ca i-ar place dar cine-l intreaba? [:D]. Eu zic sa iti faci un plan de educarea sotului, dar unul realist, nu astepta transforma radicale peste noapte. Si nu-l mai slugari atata ca e baiat mare si poate sa isi gaseasca singur cafeaua sau sa-si incalzeasca manacarea!
Asta e si parerea mea. mamico> Si apoi cum pui problema? "il face pe baietelul meu isteric". Mai bine il face pe baietelui lui isteric ca al tau e cuminte.[:D] E un joc de cuvinte dar nu uita ca e baietelul vostru si impreuna trebuie sa il cresteti..... si nu ar fi mai bine sa fauriti vise impreuna pentru copil? (cum ar fi daca ti-ar spune ca visul lui e sa faca box? si tu vii cu tenisul.[:D]) Si zi-mi si mie de ce i-ai dat cu manuta ta sa pape mancarea copilului???[bibe] ~~Adela & [zana]Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi fete, va rog mult daca ii raspundeti cuiva nu mai cititi "pe diagonala" raspunsului aceluia [biz]. Sinzi ana eu nu am spus ca barbatii nu ajuta, ci ca toti (ma rog, eu m-am gandit la marea majoritate) "fura" ultima portie din frigider, chiar si in detrimentul copilului. De ajutat, asta-i alta poveste, al meu ma mai ajuta, asa ca nu aveam de ce sa ma iau de treaba asta... dar nu da pe dinafara [bang] Dana - mama lu' Radu Stefan Poze la: http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

danat> poate nu toti barbatii mananca lapte si mancare pasata (si de asta se afirma ca nu mananca din mancarea copilului [:D])? In fine, la al meu husband e suficient sa-i spun (sau las bilet: nu manca de aici!!!) si nu am probleme de genul asta. ~~Adela & [zana]Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...