Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

vi se pare normal???


Recommended Posts

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns
va multumesc ca mi-ati scris,fiecare cum si ce crede.Sunt sigura ca ati facut-o cu draga inima si cu dorinta de a ajuta.In foarte multe din ce ati spus nu m-am regasit,in altele consider ca (m)-ati judecat in necunostinta de cauza,fara sa.mi stiti casa si sufletul,nevoile,ce fac si ce nu fac,sau de ce fac..in alte aspecte v-am dat dreptate..Aseara eram cumplit de suparata si mi-am revarsat oful si amarul dintr.o suflare.nu a fost o idee inteleapta. .Mi se pare ca unele dintre voi ati tras prea repede concluzii superficiale asupra vietii mele,ba ca.mi slugaresc barbatul,ba ca.mi prea alint copilul,ca nu-mi implic sotul in cresterea lui,ba chiar ca eu i-am insuflat ca n-ar fi destul de priceput sa schimbe copilul sau sa.i dea de mancare,ca nu-s suficient de inteleapta,diplomata...si numai Dumnezeu stie de cata diplomatie sunt in stare,astea fiind doar cateva din vorbele ce s-au repetat,ma socheaza si ma dor prin nedreptatea lor...oricum ar fi tot rau o dau.Nu asteptam nimic de genul,vai saraca ce amarata e...dar nici unele fabulatii,sau speculatii cum am citit. Cu siguranta ati avea dreptate in alte situatii,si v.ati dat silinta sa ma ajutati cumva,dar pe cazul meu nu se muleaza,din contra,ranesc adanc de o mie de ori mai tare. Inca o data multumesc fetelor care mi.au scris cu intelegere,intelepciune si mai ales cu mult suflet si sensibilitate si rog moderatorii sa inchida subiectul,nu cred maí este ceva de spus si,oricum,mi-a ajuns,am inteles ce a fost de inteles si cu cine as putea comunica la nevoie. cu drag,Anca http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by danat
Adela, buna ideea cu biletul [:D][cool] Dana - mama lu' Radu Stefan Poze la: http://community.webshots.com/user/danateu
Da si eu obisnuiam sa las bilete cu "Nu minca .... bla-bla-bla" si acum am ajuns la faza ca maninca pe furis, sau daca sunt eu prin zona ma intreaba de fiecare data cind pofteste ceva "Pot si eu sa maninc asta?". Si ma simt ca zgripturoaica, asa ca m-am hotarit, poate sa manince orice si o sa gasesc ceva si pentru copil, sa nu ramina flamind. Danutza, mama lu'Alexutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, cand e vorba de mancare cam toti barbatii prefera sa aiba masa pusa, mancarica calda in fatza cand ii paleste foamea sau cand vin de la serviciu infometati , si mai toti barbatii(cu foarte mici exceptii care intares regula, si aceia de fapt marea majoritate dau fuga la mama lor si iau masa asa ca sotia isi permite sa nu gateasca zilnic) cand nu au sau cand vad ca sotia nu acorda destula atentie acestui aspect: mancarea cam fac mutre sau se supara. Acum desigur fiecare barbat de diferit, are si bune si rele, dar eu ce-ti pot spune ca ca eu m-am invatzat minte, asa a fost si tata, si varu-meu, si unchiu-meu si frate-meu si barbatu-meu si toti barbatii pe care i-am cunoscut, asa ca eu gatesc sa-i ajunga si sa aiba ce manca caci nu am chef de suparari din cauza asta.Si cand e liber el, sau eu sunt bolnava sa stii ca el chiar apreciaza ca in restul timpului imi dau silintza(le fac asa cu dragoste cum spune el) si gatesc pentru el. Poate ca nu e vorba de copil la sotul tau, poate el pur si simplu in felul asta iti spune ca ar trebui sa-i acorzi mai multa atentie.Sa stii ca barbatii toti, dar absolut toti chiar daca nu o spun, daca ei aduc banul in casa, sau daca ei muncesc la servici mai mult(ca pentru unii cresterea copilului sau tinerea casei si ranitul de dimineatza pana seara e floare la ureche, ca fara nevasta i-ar manca sobolanii si gandacii, chiar i-am zis si eu la al meu sotz asta acum cateva zile) au impresia ca acasa nu mai trebuie sa miste un deget, se asteapta sa fie serviti, bibiliti, etc. Eu in locul tau as face in asa fel sa ma asigur ca el are mancare calda de fiecare data,(sincer mie imi face placere sa gatesc , mai uit de griji si necazuri) si copilul la fel in fiecare zi si pentru asta nu as gati specialitati sau mancaruri complicate, cum spui tu ca ai facut tortellini, eu nici nu stiu ce sunt tortellini, as face un piure, as face un pui la cuptor, ceva mult si care se gateste repede, sa aiba ce manca un barbat care lucreaza.Pentru copil daca pofteste as face si tortellini. Oricum Anca incearca sa te mai menajezi si tu.Eu te inteleg in multe privinte prea bine ca si eu sunt singura aici si in afara de sotz nu am pe nimeni.Stiu cam ce simti si prin ce stari treci. Dar eu cred ca nu are rost sa te instrainezi chiar asa de sotul tau din astfel de motive, nu spun ca ca el procedeaza bine, dar nu mai pune nici tu atatea la suflet si incearca sa impaci si capra si varza ca doar e barbatul tau si nu o fii mai rau ca altii nu? Si eu de multe ori ma gandesc (desi imi iubesc sotul si stiu ca el este perechea mea pe lumea asta) ce mi-a trebuit mie maritat, nu puteam sa mai stau eu pe fundul meu asa pana la 30 de ani linistita, dar sa stii ca nu gandesc bine, sa stii ca si fetele care sunt in aparentza mai calme sau mai zambitoare, sau au o casnicie mai tzais din pc tau de vedere, sa stii ca si ele au necazurile lor, dar poate sunt mai abile, mai optimiste, poate nu pun atat suflet, poate nu se consuma atata, poate cine stie... Tu zici de taica-tau cum a fost, dar lasa ca asa e si taica-meu dar in tinerete nu a fost asa, nu punea mana nici sa curete un cartof.Cu timpul s-a facut educatia dar nu cu cearta. Asta este...acum tu esti probabil obosita si putin depresata dar eu iti trimit de aici de la mine UN MARE SI GRAS PUPIC sa nu mai fii suparata si iti spun ca esti o fata tare faina si chiar o mamica dulce asa ca nu iti sta bine sa fii plansa si suparata. [pup], Alina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by slakje sa stii ca si fetele care sunt in aparentza mai calme sau mai zambitoare, sau au o casnicie mai tzais din pc tau de vedere, sa stii ca si ele au necazurile lor, dar poate sunt mai abile, mai optimiste, poate nu pun atat suflet, poate nu se consuma atata, poate cine stie... [pup], Alina.
Doamne Alina cata dreptate ai! [flo] Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004 [url="http://community.webshots.com/user/adinaiulia"]pozele noastre [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamica dulce, Nici sotul meu nu se poarta cu copilul nici pe departe fata de cum s-a purtat tatal meu cu mine sau cum se poarta tata cu copilul meu dar motivul este ca nu stie sa se poarte deoarece cu el nu s-a jucat nimeni cind a fost mic nu i s-a spus ca este iubit nu l-a alintat nimeni ca sa zic asa. Cind mi-am dat seama de acest lucru, destul de tirziu, am incercat sa indrept lucrurile si sa il implic asa cum m-am priceput eu, mai mult in "viata in trei" iar acum incep sa culeg roadele. Mi-ar place sa te pot ajuta macar cu un sfat deoarece inteleg ce poate fi in sufletul tau de mamica. Incearca sa fii fericita cu copilul tau si pentru copilul tau, nu-l indeparta pe sot poarta-te cu el asa cum se poarta si el adica de parca nu s-ar fi intimplat nimic (am impresia pe undeva ca te testeaza sa vada pe cine iubesti mai mult)da-i incredere si mai ales daca Marc e topit dupa tati nu-l lasa sa sufere din cauza ca tati nu il alinta la fel de mult ca tine. Mult curaj si succes. [pup] Rodica si [copil] Stefan-Daniel http://community.webshots.com/user/stefandaniel10 http://www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Danutza Mamaruta
quote:
Originally posted by danat
Adela, buna ideea cu biletul [:D][cool] Dana - mama lu' Radu Stefan Poze la: http://community.webshots.com/user/danateu
Da si eu obisnuiam sa las bilete cu "Nu minca .... bla-bla-bla" si acum am ajuns la faza ca maninca pe furis, sau daca sunt eu prin zona ma intreaba de fiecare data cind pofteste ceva "Pot si eu sa maninc asta?". Si ma simt ca zgripturoaica, asa ca m-am hotarit, poate sa manince orice si o sa gasesc ceva si pentru copil, sa nu ramina flamind. Danutza, mama lu'Alexutza
chiar zambesc! Uite nu m-am gandit ca ar manca pe furis. Macar io fac cel putin 3 feluri de mancare si nici o sansa sa ia din macarea copilului. Deci: io mananc supa de varza (cine mai doreste?), copilul are snitzele din pui si sotul are chilli con carne! Si intre snitzele si chilli o prefera pe cea din urma! (asa ca nici o sansa sa ajunga la mancarea copilului) Mai am si friptura de vita cu legume la cuptor si ciorba (asta e pentru cine vrea- adica pentru toti 3). Cand este mancare nu prea las bilete... doar in cazuri cand sunt la ultima lingura de mancare si el ar putea sa-si faca niste cartofi cu 1 ou prajit acolo nu sa sara pe ultimul snitel :)))))))) AM scris pe fuga ca trebuie sa plec. ~~Adela & [zana]Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am trimis sotul la cantina si am scapat si de grija gatitului si a biletelor . [:D] Totusi , cum in ultima vreme obisnuieste sa alerge foarte mult, vine mort de foame acasa asa ca am grija sa gaseasca intotdeauna ceva in frigider.Il si anunt din timp "Vezi ca ti-am pregatit [papica] " Iar pentru situatiile cand nu am avut timp sa gatesc, i-am aratat unde tin borcanele cu zacusca. [jamaica] Acuma, serios vorbind, Ancuta, mie mi se pare ca sotul tau e si el un copil.Pai numai un copil putea sa-ti pretinda sa-i dai lui mancarea lui Marc.Eu ma intreb, daca tu i-ai fi propus atunci sa-i faci si lui doua ochiuri ca mancarea ce a mai ramas e pt Marc, ce ar fi zis? Sfaturile pe care ti le-a dat Andrada sunt foarte bune.In rest, nu stiu ce sa-ti spun ca, tot citind pe la subiectele de aici, incep sa cred ca am un sot de milioane.Si, Doamne, eu cat il cicalesc! Dar, gata! Promit sa nu mai fac! Rabdare si bafta, iti doresc! Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mamico dulce, imi pare rau ca te-ai suparat... mesajul meu nu voia sa te certe, ci sa te informeze asupra faptului ca majoritatea barbatilor sunt asa! imi pare rau daca ai inteles altceva...[V] iti dai seama, avem aceleasi probleme ca tine, dar fiecare in felul sau, si, de fapt, raspunsurile au venit in functie de fiecare caz (al nostru) in parte... de aici si "fabulatiile" de acre zici sa stii ca toate trecem prin momente grele... daca ai impresia ca noua ne e "roz", iti spun sincer ca te inseli dar pe mine ma intaresc f mult exemplele prietenelor mele care au mai multi copii, mai multa treaba, mai multe griji si mai putin ajutor decat mine (nu exagerez!) si ele nu se plang... pe mine ma intaresc lucrurile astea... imi pare rau, incercam sa te fac sa vezi ca nu e asa de rau... dar probabil nu mi-am ales bine cuvintele! sa-ti ajute Dumnezeu![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gandacelu
.. nu ca nu-si iubesc copiii, dar atata pot, atata fac!
Si mai jos
quote:
Originally posted by gandacelu
.. ... al meu, e drept, ma ajuta la treaba...
quote:
Originally posted by gandacelu
dar chiar al tau nu te ajuta deloc? nu pot sa cred... uite, a facut tortellini, tot e ceva! mie mi se pare o falsa problema problema ta... cred ca vine si din lipsa de organizare:
tortellini alea le-a mincat gindacioaico si erau ale copilului nu le-a facut el!!!
quote:
Originally posted by gandacelu e datoria ta ca mama si gospodina sa le faci pe toate[flo] chiar daca nu perfect...
wow!!!!!! A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelalte stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...