Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din USA, poftiti la o barfa! (30)


Recommended Posts

Salutare tuturor! Fetelor, ma alatur si eu grupului vostru si sunt tare bucuroasa ca v-am descoperit! As vrea sa va pun si eu o intrebare, poate vre-una dintre voi a mai fost in situatia mea! Eu am ajuns aici cu o viza J1 care imi expira la sfarsitul lunii iulie, anul viitor. Acum sunt insarcinata iar daca totul o sa mearga cum trebuie, minunea o sa vina pe lume in luna mai. "Taticul" este tot roman, venit si el cu aceeasi viza, numai ca a lui expira la sf. lunii octombrie. Eu nu as vrea sa plec cu copilul singura in luna iulie, as prefera sa-l astept pe el sa termine contractul si sa plecam impreuna. Aveti idee daca am vre-un drept ca mama, sa pot sta peste viza, fara ca acest lucru sa ma afecteze pe viitor? Am auzit tot felul de supozitii, cum ca inainte parintii erau procesati pentru green card dupa nasterea copilului, dar ca acum nu se mai pune in practica.... poate voi sunteti mai informate decat mine! Sincera sa fiu nu ne-ar displace ideea de a mai poposi pe aceste meleaguri...macar un an - doi! Va multumesc mult! Va pupic pe toate! Tina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu, Tina, nu poti sta peste viza datorita cetateniei copilului. Poate sa ceri viza de turist ca sa iti prelungesti sederea. Singura facilitate ca copilul este american e aceea ca la 18 sau 21 ani (nu mai stiu exact) poate sa stea aici si sa aplice pentru parinti pentru green card. Altfel, tu nu ai nici un avantaj ca copilul este cetatean american si tu nu ai green card-ul. El nu te poate ajuta. Si eu m-am interesat pentru asa ceva pe Internet si asta a fost rezultatul. A functionat o buna bucata de timp chestia cu statul aici timp de 10 ani, dupa care iti puteai face actele. Se tinea cont ca copiii nu ar mai fi putut sa se adapteze in tara nativa. Am prieteni care au fost deportati anul trecut, dupa 10 ani de sedere in USA, iar fata lor era aici de la 5 ani. Romaneste stia decat foarte putin, iar pe cei de la INS i-a durut drept in cot, nici macar nu i-a interesat de mama sau copil. Fetele pot sa ma corecteze in cazul in care am dat informatii gresite ref. la intrebarea ta. Numai bine, Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit fetelor noi! Hai sa va zic ca azi m-am interesat de comenzi de mezeluri la astia de langa casa noastra, Sunnyside Meat Market, ca am zis ca vin sarbatorile si poate va e dor de o toba, un caltabos ceva. Am vorbit cu baiatul proprietarilor (care are afacerea pe mana acum) si mi-a zis ca desigur ca se pot face comenzi telefonice (nr. e 718-786-2626) si ca le trimit prin ups (el trimite si overnight, dar e mai scump), impachetate in vid si cu dry-ice, dupa cum e cazul. Produsele de Craciun precum raciturile (adica piftie) si caltabosul trebuie sa le trimita overnight, dar ma rog, astea-s detalii care le puteti voi discuta daca vreti sa faceti comanda. In alta ordine de idei, ce planuri aveti de Revelion? ca noua ne-a venit asa...sa o luam sud, unde-i cald si bine, dar nu stiu unde ca-s niste preturi de Revelion de 3 ori mai mari decat in restul anului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lexi, [flo][pup]! nici nu-mi faceam vreo speranta ca mie imi va trece, nici peste 3 zile, nici peste 3 saptamani, nicicand, deja sunt batrana si romantico-sentimentala, deci no chance :))! speram insa ca lui ii va fi mai bine, da' acu' m-au apucat toate gandurile negre daca zici ca la al tau s-a mai estompat... si asta dupa 2 ani juma'... uof, uof si iar uof... Cherie, si zii asa, te duci spre C de revelion... :)) I.&[url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi"]Andrei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Florentina G bine ai venit ... dac avrei sa te trec pe lista de la inceputul subiectului te rog sa imi zici un stat unte sa te incadrez, ok? Cat despre faza cu copilul nascut in USA, si eu am cunoscut pe cineva intr-o situatzie asemanatoare cu ce a povestit ciuf si acuma este in Ro si nu a tzinut nimeni cont de faptul ca bb este aici nascut, si mergea la scoala si ei aveau servici (ilegal, normal). Bic, oana0204 bine atzi venit si voi .. suntetzi trecute pe lista de la subiectul cu nr. 31 , deci spor la scris. Gabbriela [flo] & Julian [bibe] [url="http://www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor. Samila, cred ca da, a primit acasa un check cu 25 $. mi-a zis sa va multumesc tuturor pentru ajutor .va fi extrem de greu. lui florin nu ii da nici macar o reteta gratuita. i-a zis medicul ca "CE NU POATE SA_I CUMPERE?" daca ati mai pomenit asa ceva..[bang][bang][bang]desi are dreptul macar la atat. va pup si va multumesc inca odata andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Florentina G
Salutare tuturor! ...Eu nu as vrea sa plec cu copilul singura in luna iulie, as prefera sa-l astept pe el sa termine contractul si sa plecam impreuna. Aveti idee daca am vre-un drept ca mama, sa pot sta peste viza, fara ca acest lucru sa ma afecteze pe viitor?
Florentina, din pacate nu exista inca o lege care sa proteje parinti. motivul este numarul mare de mexicani care s-ar legaliza. Din pacate picam si noi tot in aceasi oala. Copilul poate aplica pentru intregirea familiei dupa virsta de 21 ani (http://uscis.gov/graphics/services/residency/family.htm) -- mn
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...