Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din USA, poftiti la o barfa! (30)


Recommended Posts

ce intelegi tu prin burse academice? acelea care iti dau bani ca ai note bune? ca esti un copil multilateral dezvoltat si care poate sa faca dovada scrisa ca e va fi un "asset" pentru universitate? eu am plecat cu ochii in lacrimi de la interviul cu tipa de la harvard, caci intrebarile pe care mi le puneau erau de o prostie patentata. de ex, -"unde au facut parintii tai facultatea?arata-mi pe harta." -"cum e cu curentul electric"; eu fiind declarata ca vreau sa studiez fizica -"si cum, atatea materii studiati pe semestru in romania?" -"si ce premii ai obtinut la olimpiada?" scria clar in aplicatia mea si pe fisa ei toata istoria mea.. apoi, au urmat sfaturile: -"tu mai trebuie sa faci un an pregatitor la nu stiu ce academie pentru cei care visau "mare", da' sa stii ca trebuie sa platesti 40k$ pe an. dar intrarea ti-e asigurata" si ca sa spun si cum a ajuns ea acolo, pe bursa sportiva..isi urmaresc interesul si singurul combustibil pe care il au e banul. tot o studenta:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mi se pare normal sa ii intereseze la facultate banii. Altfel cum ar fii ajuns Harvardul, Harvard? Au profesori pregatiti, au laboratoare dotate si cel mai important ti se deschid multe usi dupa ce termini facultatea. Eu zic ca si sistemul lor are anumite avantaje. Mi se pare destul de necuprinzator doar un exam de admitere. Poate ai trac (sint o multime de oameni inteligenti care nu sint capabil sa dea teste). Sa nu uitam ca Einstein a picat cu brio la examenele de fizica cind era in scoala. Un singur examen duce doar la o toceala infernala. Si daca totusi nu dam 2 bani pe Harvard si sint ei atit de prosti la un interviu, de ce se inghesuie o lume intreaga sa ajunga acolo? Nu imi spuneti ca doar de snobism ca nu va cred. Sint intr-adevar si copii de alumni cu bani multi ca vor intra dar sper ca nu va veti inchipui copilul lui Bill Gates se va duce la community college. Este penibil. Si dintre cei bogati sint copii destepti. Nu trebui gindit ca doar daca au bani sint neaparat prosti. Daca nu ar rezultate te vor da afara. Si da, foarte multi au imprumuturi pentru a termina o facultate cu renume. Pentru unii se imprumuta parintii, alti mai putin norocosi isi platesc singuri. Este o realitate si o buna posibilitate. Ratele sint mici (interesul incepe dupa o anumita perioada dupa ce termini facultatea). Sint o miriada de posibilitati si in fond nu toti mergem la Princeton sau la Yale. Eu de exemplu nu am avut bani deloc si cu toate ca am fost acceptata la NYU si am avut ceva burse, tot nu mi-am permis asa ca m-am orientat la State College. Am avut servici 7 zile pe saptamina si asa mi-am platit tuition. Este un sacrificiu dar mai tirziu, plateste inzecit. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CLEO bursele le-am primit aplicand din Romania, dar evident beneficiem de ele de cand am venit in SUA. Asa este, sunt de ph.d. (doctorat)[:D]. Referitor la cele undergrad, cred ca in general sunt mult mai mici ca si suma. Detaliile date de Lai sunt f bune ca de obicei.[:D][pup] CRISMIR copilasul se califica la Healthy Start (Healthy Families) aplicati pt el, nu conteaza statutul vostru, ci al lui. RUXI eu sper ca este un zvon. Tu ce mai faci esti bine?[pup] KIM multe felicitari si pupici pt puiutul tau scump si pe aceastra cale.[flo] LAURAT ai niste minuni de copilasi scumpi![pup] CONCHITA mii de pupici! pupici, [dual] allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt si unii destepti si pe deasupra mai au si atu-ul contului din banca al parintilor. sunt cei care stau in mediul lor ermetic, prestabilit de parinti, cei care au parte de activitati alese. au ore de pian, au ore de tenis, au ore de inot, au cursuri particulare in limbi straine, au acces la persoane cu influenta, se plimba, vad, invata constant. bineinteles ca au anumite avantaje din start, ca tocmai asta se cauta de comitetul de admitere: cat mai mult, cat mai bun, cat mai bogat. si da, sunt si cei care scapa, care sunt destepti veritabil, care invata stiind ca acasa nu ii asteapta un mediu confortabil, care se zbat sa strabata scara sociala. sa va mai spun o povestioara la interviul de la yale: -"si iti place filozofia?" -"ce citesti?" -"cu ce sisteme de gandire esti de acord?" -"ce filozof te caractereizeaza, sau e vreunul a carui filozofie se muleaza pe sistemul tau de valori?" mie tipa asta mi s-a parut de o curiozitate genuina si de bun gust. oce, eu sunt de acord cu tine, de fapt cu toata lumea, vroiam doar sa reliefez si alte aspecte ale procesului de admitere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

allya, ma crezi ca nu mai tin minte motivul pentru care te-am intrebat despre pieicidiu' tau? uoff batranetea[bang] creca vorbeam despre o fata care se lauda ca ia nush cat in ajutoare...in fine, nu conteaza. lia, chestia cu ss-u' vine asa, in mare: se preconizeaza ca in vreo 14-15 ani nu vor mai fi fonduri pentru plata pensiilor ss, la care platim toti cei care muncim. pana acum nu a fost nici o problema, prin anii'50 erau 16 oameni ai muncii la un pensionar, acum rata este alarmant de mica. de ce? pentru ca intre timp au crescut mari "baby boomers", adica acele embrioane [:D] zamislite imediat dupa razboi. intelegi tu, oamenii bucurosi de reintalnire cu cei dragi, s-au pus pe..sarbatorit. [:)] cand lucrurile s-au mai potolit si am intrat intr-o perioada de pace relativa, a scazut natalitatea si asta e ce ne chinuie acum. acum, ar fi ceva solutii. bush a propus sa dea posibilitate tinerilor sa investeasca jumatate din taxe(6.2%) in fonduri private, dar nu are detalii in acest sens, doar o notiune vaga. democratii sunt de parere ca trebuie salvat ss cu orice pret, ca nu vor scadea veniturile actualilor beneficiari in cativa ani, etc. nici el nu are solutii clare, de fapt el mai mult spune cu ce NU este de acord. o solutie ar fi sa se mareasca taxarea de la cei 12.4 la ~18.ceva%, dar amandurora le e cam tarsala sa propuna asa ceva, nu cade bine in plina campanie. problema se stie din timpul domniei lui clinton, care s-a lamentat incontinuu, dar n-a facut nimic. asa ca o sa mai vedem. parerea mea e ca nu se poate fara o reforma a ss, si asta cat mai repede, desi o sa fie cheltuiala mare si nervi macinati. nu vad situatia prea roz. si sper ca nu te-am adancit si mai mult in ceata. miau-miau, mereu imi iei vorba din gura [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cleo, eu zic ca te lamentezi degeaba...sigur vor fii bani cind iesim noi la pensie, dar atunci probabil vom avea vreo 80 e ani pina devenim pensionari "cu acte'n regula"[:D] Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa te-auda al de sus [:D] 80 nu-i o varsta chiar asa inaintata daca ma gandesc io bine, tot ne faceam aici planuri mai demult ca la pensie ne retragem toate in sudul frantei si ma gandeam ca eu, fiind mai babeta(acum intra si cherie in ecuatie[:)] ), vin si-n bat. doar ca intre timp m-am razgandit, acum vreau portocalia [hot]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...