Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din USA, poftiti la o barfa! (30)


Recommended Posts

Lai, uite ce incercam sa spun. Avem multimea celor destepti. Dintre ei, cei mai multi provin din familii cu nivel mediu de trai. Foarte putini provin din familii instarite. Si mai putini provin din familii defavorizate. Ei bine atunci ultimele doua categorii au ceva mai multe sanse sa intre in universitatile tari fie ptr ca acolo au absolvit parintii, fie din cauza discriminarii pozitive. Asta in timp ce grosul candidatilor chiar daca se bat pe (numeric) cele mai multe locuri, au sanse mai putine, fiind mai multi. Habar n-am de proportia exacta sau daca am dreptate sau nu, dar asa pare. Conchita sigur ca ne "viziteaza" si pe noi gindurile astea, pe de alta parte am incredere in sistemul american ca nu se lasa in baza investitiilor mele judicioase sa construiasca capitalismul salbatic. Cel mult as pune asa de niste perdele. Intrebarea, pe vremuri, la cei care cautau continuarea educatiei era : Ce ai face daca ai avea un milion de dolari? (dupa raspuns, dindu-si ei, pare-se, seama ce ti s-ar potrivi in viata) Actualizind cu factorul inflatie, va intreb si eu: Ce ati face daca ati avea de pilda 3 milioane de dolari? A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelalte stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Conch, de unde ai tras tu concluzia ca mi s-a aplecat de la pastrama? :D Nu-s pesimista deloc, din contra. Ideea e ca nu prea vreau sa traiesc pana la 80, pe bune. Ce-o fi, om vedea, Dumnezeu cu mila. Investitii, da, mi-ar placea tare daca 1 - as avea bani de investit si 2 - daca m-ar putea face cineva sa inteleg cum se face, ca-s bata de proasta la capitolul asta. Adica nu cum se cumpara actiuni (nu-s chiar asa de bata) dar dupa ce criterii le alegi si cand sa vinzi si... ma rog, toata strategia asta imi da dureri de cap mie. Lai, mustul si pastrama sunt parte din cultura noastra, e ca un fel de octoberfest romanesc. Nu tii minte ca pe vremea asta se deschideau mustariile in Ro? Adica terasele se imbracau in stuf si decorate cu stiuleti de porumb uscat si dovleci... si se bea must si se manca pastrama de oaie la gratar. Miam.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita
quote:
Originally posted by Andrada
Categoric conchita te-ai nascut in tara gresita[:D]!! A
s-avem pardon, ca optimismul meu e romanesc. [^] nu, pe bune, chiar vi se pare indecenta dorinta de a avea neste banisori la chimir, fara grija zilei de maine? sau e indecent sa recunosti ca vrei, asa ca mine? :)) cum oti crede voi, asa sa fie, dar io m-am cam sictirit de saracie, am trait si am vazut prea multa. [V] -------------- If you look into someone's face long enough, eventually you're going to feel that you're looking at yourself. (P.Auster)
da mey dar banii se fac pe bubbles-uri nu in recesiune. mi marido a investit spre 10000 de euro in 2000 (nu doar in stocuri de chip-uri dar ma rog preponderent, ca asta-i domeniul lui) si trebe sa spun ca cu toate vinzarile -si -cumpararile pe care le-a facut de atunci tot in minus e ... insa toti tipii de la compania lui (americana in Olanda) sunt milionari facuti pe bubble...[xx(]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am reusit in sfarsit sa vb. cu florin (f.putin pt. ca este extraordinar de obosit) si cu elena. maine spera sa ii dea drumul din spitalllllllll. a apucat-o groaza pe de alta parte , pt, ca la spital are ajutoare, are patul care se ridica sau se coboara si........ dar fericita ca a scapat copilul cu viataaaaa. rugati-va in continuare pentru el si pt. ea. va multumim tuturor celor care i-au ajutat si care vor sa-i ajute in continuare. numai bine va doresc si o sa va tin la curent cu noutati. andreea si familia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti sa investiti pt. retirement dar nu vreti sa va complicati cu strategii, uitati-va la Vanguard Target Retirement funds la vanguard.com. Sunt organizate pe ce an intentionati sa iesiti la pensie: 2005, 2015, 2025, 2035, 2045 si investesc intr-un amestec de index funds si bonds, cu proportiile in functie de in ce an iesi la pensie (de exemplu, TR2045 investeste mai mult in stocks - nu in stockuri individuale, ci in index diversificat care include intreaga piata, inclusiv cea din Europa si Pacific (astfel incit daca o companie da faliment etc. impactul sa fie minim). TR2015 are o proportie mult mai mare in bonds, iar 2005 deja investeste in mai mult in cash (100% safe dar cu dobinda mai mica). Incetul cu incetul, aceste proportii se schimba pe masura ce timpul trece, in asa fel incit sa devina din ce in ce mai conservator. In felul asta, tot ce trebuie sa faci e sa investesti o suma in fiecare luna si nu te ingrijorezi. Nu fac reclama, dar din cercetarile mele asta a rezultat ca alternativa cea mai buna. Nu sunt afiliata cu ei, nu primesc bani pt recomandare etc. Vanguard e o companie f. serioasa, mare si are "expense ratio" foarte mica (procentul de bani pe care il iau ei). Cred ca minimul e 3000 si poti sa pui citeva sute in fiecare luna. Nu recomand deloc sa incercati sa fiti mai bune la ales actiuni ca cei care fac asta full time si care au la dispozitia lor o multime de modele statistice si multi mai multi bani de investit etc. Pt ca incercind sa cumparam anumite actiuni asta am incerca sa facem - si e mult prea riscant! Mai multe informatii despre target retirement funds e la http://flagship5.vanguard.com/VGApp/hnw/content/Funds/FundsVanguardFundsTargetOverviewJSP.jsp?Entry=spotlighton02
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutari la fete, hai ca scriu si eu pe fuga, ca nu prea e frumos sa folosesti compu din Lerning Center pentru forumuri, dar mi-e ca uit pana diseara ce vreau sa spui. :)) Monicuta, asta e o prejudecata, cum ca nu e recomandat sa intri pe piata individual, fara macar un broker, pentru ca exista deja big boys care stiu mai multe decat tine. crede-ma pe cuvant ca intalnesc aproape zilnic, chiar daca indirect, oameni de toate culorile, cum am mai spus, care au inceput cu Options de pilda, facand bani frumosi. dupa aia au trecut la speculatii de foreign currency, commodities, unii au intrat in cash flow industry mai intai ca intermediari, etc. tu vorbesti numai de stocks, si aici e discutabil. ca poti sa tranzactionezi shares intre 10-30 de parai bucata, nu neaparat sa te arunci la d'alea de sute de dolari. Nici eu nu fac reclama, dar exista atat de multe soft-uri acum pe piata care simplifica toata analiza tehnica si inlocuiesc vestitele charts, incat si un copil de 10 ani se poate descurca onorabil. De altfel, am vazut cu ochii mei o duzina de copii cel putin care folosesc aceste metode cu succes real. Apoi, softurile astea sunt vandute de companii care ofera suport permanent, direct adica. probabil ca daca n-as fi lucrat intr-un domeniu care sa ma aduca in contact cu lumea asta a finantelor, in detaliu oarecum, as fi ramas si eu la stadiul in care sa consimt ca un fond mutual sau nush ce broker sa aiba grija de banii mei. cu prima ocazie cand am bani sa ma bag in asa ceva, adica sa cumpar un soft din asta, eu incep cu speculatii de foreign currencies. pe bune. e cel mai simplu domeniu, iar softul e simplu: are luminite rosii si verzi dupa care te iei cand cumperi si vinzi, atata tot. am editat un interviu cu o duduie care a facut $21.000 intr-o noapte, jucand pe o singura pereche: dolarul american/lira sterlina. sam vina rau, nu alta, cu banii astia mi-as fi achitat masina, credit cards-urile si mi-ar mai fi ramas si sa-mi invit prietenele la o inghetata, pfiuu :))in mod sigur mi-ar fi ajuns si sa-mi fac plinu la masina azi, ca sunt pe zero, si poate ma duc pe gios acasa :)) bey, mi-au venit azi rezultatele partiale la invatatura pe semestrul asta, si am 3 de B, restul(fo 30) sunt A-uri. nu ma dau mare, ci fac lobby pentru romanii din US, sa se stie ce dastepti sunt ei. :)) -------------- If you look into someone's face long enough, eventually you're going to feel that you're looking at yourself. (P.Auster)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita
bey, mi-au venit azi rezultatele partiale la invatatura pe semestrul asta, si am 3 de B, restul(fo 30) sunt A-uri. nu ma dau mare, ci fac lobby pentru romanii din US, sa se stie ce dastepti sunt ei. :))
Waw conchita, sunt mandra ca te cunosc [flo] Adriana mamica lui [URL="http://www.earpower.com/bebe"]Codrin[/URL][testoasa](19 aprilie 2002) si a [URL="http://www.earpower.com/bebe/olguta"]Olgutei[/URL][hippi](6 decembrie 2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conchita, bogatul se imbogateste, iar sarcul.... tot sarc. Parerea mea personala - daca e sa investesti in stock market sau in orice fel de actiune, trebuie sa ai bani de unde sa iei fara sa se cunoasca. Daca castigi, bine, investesti din castig, daca pierzi, cel putin nu ramai cu buza umflata. Ca sa castigi in Las Vegas trebuie sa mergi cu accontul doldora de bani. Cam acelas lucru e pentru mine ca sa scoti un profit din diverse investitii. Sant riscuri, mari si mici. No pain, no gain, dar cand e vorba de stock market e mafie mare. Uite-te la Martha Steward care invata sa tricoteze acuma, crezand ca a fost smechera...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...