Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din USA, poftiti la o barfa! (30)


Recommended Posts

Si revin la intrebarea mea din paginile precedente - Isi are, sau nu-si are rostul un financial advisor? Descoperire mare, si trebuie sa o impart cu cineva. De 2-3 zile mananc non stop niste "cream wafer rolls" - role din napolitana umplute cu crema de vanilie. Astazi lingeam firmiturile si cercetam cutia goala, cand descopar, in small print - "product of Romania" facute pentru nemti. Venetian Cafe Wafers. De aia mancam eu ca sparta. Maine ma duc sa-mi cumpar altele.[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salutare tuturor! am fost in Romania si tare bine a fost....am stat zece zile dar a fost suficient ca sa ne reincarcam bateriile cu aerul de Bv si ceva campian si Ploiesti... Brasovul e neschimbat! aceeasi senzatie de bine "imi curge prin vene" cand merg pe strasse... Mama e aici si parca acasa nu a fost chiar acasa daca ea nu era acolo ,ci aici...in fine, cert e ca am prins gustul cu ea aici si ma intreb cand o pot aduce inapoi...sa fiu mai explicita: ea are viza pe zece ani, iar acum are voie sa stea pana in februarie.Ma intreb care este intervalul de timp in care o pot aduce inapoi.Trebuie sa respecte sase luni intre plecare si revenire sau nu conteaza? PS Uitasem sa va zic ca interviul ptr GC a fost o formalitate.Asa ca scaparam si de asta .Musai sa ma apuc de treaba cu scoala si restul mai ales de imi iese faza cu mama... Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laura _Oprescu
Salutare tuturor! Trebuie sa respecte sase luni intre plecare si revenire sau nu conteaza? PS Uitasem sa va zic ca interviul ptr GC a fost o formalitate.Asa ca
ne exista nimc scris, ca si orice chestie legat de emigrari. Oricum este bine sa fie cel putin 1 an intre datile de intrare in US. Tatal meu a venit anul trecut a stat 4 luni, dupa care a stat 6 in tara. Iar cind a venit inapoi i-au dat drept de sedere numai 3 luni ca cica nu este un an de cind a intrat in US ulitma data. Deci chiar daca a stat 6 luni in tara, nu a ajutat cu nimic. Dar daca el ar fi stat 6 luni aici si 6 in tara ar fi fost ok. Sper sa te fi lamurit un pic. mn
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pup toate lumile! Laura Welcome Back! Ma bucur ca te-ai simtit bine in Ro. Cred ca trebe sa stea 6 luni in Ro dupa alea 6 luni de America. Stiu ca tatal unei prietene a avut viza pe 3 ani si ma rog, a plecat dupa alea 6 luni si n-a lasat sa treaca 6 luni, i-au dat drumul inapoi totusi dar cica i-au zis la intrare ca nu e in regula, ca a mai fost odata in anul respectiv etc. I-au pus nu stiu ce stampile prin pasaport. Ana, felicitari pt. notele minunate! In legatura cu intrarea la college, dc. esti destept intri cu sau fara bani. Si daca parintii au bani nu inseamna ca nu esti "cu adevarat destept". Esti doar norocos. Asta este viatza. Fi-miu o sa tb. probabil sa fie destept "cu adevarat":)) ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca e posibil sa cistigi foarte mult. Intrebarea e cit risc esti dispus sa tolerezi si cit de aproape de pensie esti. Daca esti constient ca e speculatie si nu iti pui toti banii de pensie, e foarte fun sa vezi cit poti cistiga - am facut si eu asta cu niste actiuni de companii de tutun, dar am considerat banii ca si pierduti si cind s-au dublat a fost bonus; nu as avea asa ceva in portfoliul meu de pensie sau undeva unde ar conta cu adevarat. Softul cu currency suna fun si el. E bine ca majoritatea celor de aici sunt departe de pensie si isi pot permite mai mult risc. Eu cred in eficienta pietelor si in ideea ca daca ar exista un fel sigur, fara risc de a avea returns ff mari in timp scurt, toti cei care investesc banii pt clienti ar face asta (si nu s-ar putea tine secretul). Pentru mine, dollar cost averaging in low-cost mutual funds este ce vreau sa fac pt. pensie. Pentru altii sunt alte metode ca cele pe care le-ai descris. Insa e bine ca avem pareri diferite, pt ca datorita acestor pareri diferite a oamenilor diferiti exista atitea metode de investitii si beneficiem cu totii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scumpele mele, dragele mele acum 5 minute am vb cu elena la telefon si AU IESIT DIN SPITALLLLLLLLLLLL!!!!!!!! Va fi greu, dar este in sfarsit acasaaaaaaa. imi vine sa urlu de fericire. Florin si cu Elena au zis sa va multumesc din inima pentru rugaciunile voastre , gandurile bune si nu in ultimul rand pentru ajutoarele voastre. ( a mai primit un check de 30 $ ) O SA REVIN CU VESTI va pupa andreea si familia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit si eu printre voi, adica asa din cand in cand am mai intrat sa va citesc, dar tot nu sunt la zi cu evenimentele. Mai ales cu cel din mesajul precedent, chiar nu stiu despre ce e vorba. In fine, nu va incurcati de mine, mergeti inainte cu povestile. Bravo Ana! Atata am citit ca ai luat note mari, si ca esti silitoare. Iti facem noi coronita de premiul intai. Apropos, de vize. Mama unei prietene a primit viza pe trei luni de la Bucuresti, dar cum bine stiti la intrare aici se pun 6 luni. Ea a stat linistita cele 6 luni, ba fiica-sa i-a mai prelungit (aprobat de INS) inca 6 luni si saptamana trecuta cand s-a dus sa mai ia o viza, tanti de la ghiseu i-a zis pas. Cica a incalcat regulile. Din cate am auzit sunt asa de magari aia din consulat ca timp de cativa ani nu mai dau viza daca ai stat peste cat ai cerut. Sa va mai povestesc despre evenimentele de la noi. Cupilu' mic are cinci dinti, ieri a implinit 11 luni, e in galeria de la ora de karate de la frate-su, mananca de toate si ne striga cu mama, tata si papa. Mama se cheama toate femeile, iar tata toti barbatii, inclusiv fratele. Cupilu' mare e mare, a inceput clasa a III-a de o luna si ii stric copilaria cu probleme din culegeri romanesti, de care bastinasii au fierbinteli in moalele capului. Mai trec si saptamana viitoare, ca poate-s mai libera, acuma ca s-au incheiat muncile de sfarsit de an fiscal. Flacaii mei: http://share.shutterfly.com/osi.jsp?i=EeBOWzhu2aNWLd
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iote mai lume noua, in sfarsit!! Laura T, sa dau Rosenthalu' gios din pod? :)) La Multi Ani pentru voinicelul de 11 luni, multa stamina pentru scolarel si felicitari pentru karate, iar tie ...inteleseram ca ai program super-incarcat, deci iti urez timp liber mai mult, ca poate mai vii pe-aici [pup] -------------- If you look into someone's face long enough, eventually you're going to feel that you're looking at yourself. (P.Auster)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele,va rog frumos,imi spuneti si mie echivalentul american al marimilor la sutiene si incaltaminte?23.5 e cat in US?(6.5 parca,da' nu-s convinsa si daca n-am dreptate,s-ar putea sa am o surpriza neplacuta cand primesc obiectele:D)si D70 la sutien(asta inseamna circ. bustului sub sani 70)/88 e cat? multzu' frumos[flo]. [url="http://community.webshots.com/user/liaokukura"]Lia&Andrew[foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...