Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum eviti monotonia intr-o relatie de durata?


Recommended Posts

Fetele, Sunt de aproape 7 ani cu prietenul meu si s-a cam instalat monotonia... Imi cam fug ochishorii dupa altii... [olala] Nu va grabiti sa ma judecati, nu sunt o fire instabila, imi doresc o relatie de lunga durata, o si am, dupa cum se vede, insa parca tot lipseste ceva. Problema e ca de 7 ani facem cam aceleasi lucruri, nu am stat niciodata impreuna, doar cand am fost in vancata la mare sau la munte. Tzin foarte mult la el, insa mai mult ca un tovarash, ca un frate, mai putin ca un iubit sau un amant. In pat nu avem probleme, suntem multumiti o data ce incepe treaba, ca iese bine, dar nu prea simt atractia de la inceput, acea "vraja", sau dor... Nu avem probleme, nu ne-am certat niciodata (poate ne mai trebuia si noua cate o cearta, sa se mai invioreze atmosfera...[:)]) Chestia e cam paradoxala, dar asta e: daca pot sa zic asa, e plictisitor de bine. Stiu ca trebuie sa te straduiesti putin ca sa mearge treaba intr-o relatie, sa nu te plictisesti, insa nu am nici un indemn sa fac vreun efort pentru asta. Nici prea mari distractii nu avem (de ex. sa mergem intr-un weekend la munte etc), deoarece el nu castiga atat de bine. Eu castig mai bine ca el, si acest lucru ma macina cateodata. In mare, cam asta e. Mai credeti ca exista vreo speranta? Sau sa ne vedem fiecare de treaba acum, cat nu e prea tarziu? PUP[mariaj]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dar din partea lui, cum percepi situatia? Daca tot nu stati impreuna, poate ca v-ar fi buna o pauza ("am treaba la servici", "am prea mult de invatat pentru facultate", "vreau sa pun muraturi", chestii din astea) si rariti-o asa, câteva zile. Poate ca, in felul acesta, v-ati lamuri un pic cum stau lucrurile. Anamaria si Andrei (28.04.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea cred Tia, nu imi doresc deocamdata si nici nu prea cred ca pot sa am in curand, am niste probleme cu hormonashii, de care se pare ca nu scap asa usor...[bang] Oricum nu ma risc sa fac un copil pe care nu-l doresc deocamdata, numai ca sa vad daca asta lipsea in relatia noastra sau nu. Si daca nu va imbunatati asta lucrurile, ce ma fac cu copilul? [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anamaria, El se pare ca nu isi face tot atatea probleme ca si mine. Ar dori sa ramanem impreuna, asta stiu sigur, dar cateodata se simte si la el rutina. De ex.: "Azi iesim?" "Da" "Ce facem?" "Pai, nu stiu, la o plimbarica/ vii la mine/ vin la tine/ la o pizza etc." "Iarasi? Asta am facut si saptamana trecuta"... Ne vedem oricum destul de rar, sambata si duminica dupa amiaza... Altii cand aud, cica: "Doamne, cum puteti? Noi ne vedem in fiecare zi si tot nu ne saturam... " A fost plecat vara trecuta in strainatate pentru 1 luna jumate, dar nu pot sa zic ca mi-a fost dor cine stie ce, imi lipsea un pic rutina noastra, tre sa recunosc, dar cred ca mai mult din obisnuinta... La voi nu s-a intamplat asa? Nici macar dupa casatorie?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

påi ia fa tu niste teste ale relatiei.. [:)][:)] - plecati undeva amandoi si petreceti cat mai mult timp impreuna. vorbiti despre ce simtiti, cum vedeti viitorul impreuna dar si profesional bla bla.. - stati separati un timp. daca nu mai puteti de doru celuilalt tragi concluziile... oricum e clar ca ar trebui sa stati de vorba despre ce este intre voi. noi asa din afara nu putem decat sa ne dam cu presupusul... si un alt lucru ce mi-a atras atentia este banii.. te deranjeaza ca el nu castiga mai mult ca tine?? in ziua de azi sunt multe femei care castiga mai bine decat partenerul lor si sunt fericiti. ------------------------ [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/louisea23/album?.dir=/f341"]poze cu Bandit[pis][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ramonika,de acord cu tine.Dupa parerea mea,nu se face un copil decat atunci cand lucrurile merg (foarte) bine,este dorit si asteptat..sau in caz de "accident" este primit cu bucurie. Cand deja scartaie ceva,copilul NU este solutia,in nici un caz,mai ales primele luni dupa nastere aduc o oboseala si un stress foarte mare (pe langa fericire,implinire...) si intr.o relatie deja tensionata..e foarte greu.Privind pe plan mai indelungat...iar nu e bine ,stit si voi de ce. Asa ca,ramonika...nu stiu ce sa zic,daca ai probat si separarea si nu ti-a fost foarte greu,daca nu te deranjeaza ca va vedeti o data-de doua ori pe saptamana...e cam grav,zic eu. Poate si pentru ca ai certitudinea ca te asteapta si nu apar probleme,...ar mai ramane doar ...ma gandesc acum ce ar fi daca va separati de ot o perioada,va dati termen..ex 3 luni de zile sunteti liberi de orice obligatii...fiecare face ce vrea si cu cine vrea si daca apoi o sa va doriti cu disperare inapoi,o sa va puneti pirostriile si gata.Tu ai sufletul indoit ca poti sta langa el in ritmul asta o viata,el se simte in siguranta...poate sa dureze,dar mai degraba cred ca nu,mai ales ca tie deja ti se pare ca lipseste sarea si piperul,te gandesti cum ar fi cu altcineva,te imbolnavesti de rutina.Poate,daca vedeti cum e pe bune fara celalalt,atunci ai sa.ti clarifici sentimentele si ai sa realizezi o data pentru totdeauna ca locsorul caldut de acasa e mai bun decat ce ai gasi aiurea.Poate si el se gandeste la asta ,dar,evident nu indrazneste sa ti-o spuna,dupa cum nici tu lui ce ne-ai scris noua in primul mesaj si poate ca e prea comod si invatat cu binisorul. Mai scrie.ne! http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sictirul pe care-l aveti ma duce cu gandul ca nu v-ati gasit perechea. Cand ti-e dor cu-adevarat de omul iubit este suficient ca sunteti impreuna, restul nu conteaza. A fi plictisitor nu este deloc bine, cel mult poti spune ca este comod. Eu zic sa te rupi din aceasta relatie fara viitor si bucura-te de viata. Va pup. http://community.webshots.com/user/furni001
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inca ceva...cel mai important factor intr.o relatie este...comunicarea!!! Ia-l de manutza undeva si vorbiti clar despre ce se petrece cu voi,cu sentimentele voastre. Si cu banii...pe el il deranjeaza ca tu castigi mai bine??Ar trebui sa fie mandru,nu?? Daca pe el nu-l deranjeaza..pe tine nu ar trebui nici atat,in fond banuiesc ca ai muncit mult sa ii meriti si e dreptul tau sa te bucuri de fiecare "zero" in plus la salariu.Si sa fii mandra de tine,doar o meriti! http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ramonika
Anamaria, El se pare ca nu isi face tot atatea probleme ca si mine. Ar dori sa ramanem impreuna, asta stiu sigur, dar cateodata se simte si la el rutina. De ex.: "Azi iesim?" "Da" "Ce facem?" "Pai, nu stiu, la o plimbarica/ vii la mine/ vin la tine/ la o pizza etc." "Iarasi? Asta am facut si saptamana trecuta"... Ne vedem oricum destul de rar, sambata si duminica dupa amiaza... Altii cand aud, cica: "Doamne, cum puteti? Noi ne vedem in fiecare zi si tot nu ne saturam... " A fost plecat vara trecuta in strainatate pentru 1 luna jumate, dar nu pot sa zic ca mi-a fost dor cine stie ce, imi lipsea un pic rutina noastra, tre sa recunosc, dar cred ca mai mult din obisnuinta...La voi nu s-a intamplat asa? Nici macar dupa casatorie?
Mah, da voi va pierdeti timpu aiurea unul cu altul. Voi nu va iubiti. Daca asta e ce vrei, adica o relatie comoda, monotonia nu prea poate fi combatuta. Daca vrei mai mult e cazul sa stati putin de vorba si sa vedeti ce vrea fiecare. E o vorba: boala lunga, moarte sigura. Parerea mea...[alcool] Andreea Life it's like a box of chocolates. You never know what you gonna get!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...