Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (11)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 166
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Findus
Alina, renuntarea la cetatenia romana , deci verificatul actelor etc dupa ce le-ai depus personal la consulat, ambasada , dureaza un an de zile, daca nu mai mult.
Mama mia,chiar asa?Tipa de-aici imi zise de 2 luni,oare stie ea cum e pe la noi sau zise dupa imaginatia ei? Ti-ai predat tu recent cetatenia romana?Pt ca stiu ca cele 2 caziere(juridic si financiar...chiar am avut curind nevoie de ele pt alte acte)sunt valabile doar 2 saptamini. Multumesc mult! Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Alina
quote:
Originally posted by Findus
Alina, renuntarea la cetatenia romana , deci verificatul actelor etc dupa ce le-ai depus personal la consulat, ambasada , dureaza un an de zile, daca nu mai mult.
Mama mia,chiar asa?Tipa de-aici imi zise de 2 luni,oare stie ea cum e pe la noi sau zise dupa imaginatia ei? Ti-ai predat tu recent cetatenia romana?Pt ca stiu ca cele 2 caziere(juridic si financiar...chiar am avut curind nevoie de ele pt alte acte)sunt valabile doar 2 saptamini.
poate dura si mai bine de 1 an...sotul meu si-a depus dosarul in 1 septembrie 2003 si a trecut deci acel an am sunat la ministerul de justitie din ro....unde ajug toate dosarele si mi-a spus sa revin in cca. 2 3 luni caci dosarul lui este in asteptare....si i-am spus ca ..pai ni s-a spus de 6-8 luni, maxim 1 an...si acum ajungem la 1,5 ani! m-a intrebat mirata cine ne impuie capul cu termenul asta de un an? ca cica nimeni nu poate stie cat dureaza...si totul este in functie de cate dosare sunt.... la noi cazierul si toate actelece le-am facut pt. dosar au avut o valabilitate de 3 luni....dar....au trebuit rezolvate personal...caci ni s-a spus de la consulat...ca nu iau in calcul cele facute prin imputernicire...si asa a fost au verificat pe pass...daca la data cand s-au emis actele a fost sotul in romania./ consulatul münchen
quote:
Mama mia,chiar asa?Tipa de-aici imi zise de 2 luni
sti ce dureaza cca. 2 luni? dupa ce iti vine raspunsul de la statul roman ....cum ca ti se aproba cererea de renuntare si nu mai esti cet. roman..te sterge din date.....sa zic asa...cu acea hartie de duci aici o depui..platesti si dupa cca. 2 luni esti declarat cetatean german si ti se da pass-ul german.... deci toata disrtactia dureaza in mare cca. 2 ani....in care daca nu ai...iti formezi bazele pt. firele albe...si iti testezi la maxim nervii...ajungi la concluzie ca saritura cu coarda elastica poate fi o nimica toata.... daca ai norocul sa stai aproape de cosutat..atunci sparanesti ceva...ma refer la nervi ...in rest..ca la noi drumuri peste drumuri 350km pana la münchen + 350 si ianpoi doar nu era sa ramanem acolo[:D]....ca sa ne spuna ceea ce si la telefon puteau ...dar ...nu o fac asa ca bafta....multa si rabdare de fier
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Peca multumesc de raspuns [flo]. Da,noi avem la doi pasi consulatul si o sa incerc sa sun sau sa le scriu sa-mi trimita ce am nevoie pt renuntarea la cetatenia romana. Cu mersul asta personal...hm,nu stiu daca o sa pot.Parca Mirunda zicea ca s-a descurcat prin imputernicire si sper sa mearga si la mine.Stii,ma chinui de ceva vreme sa-mi schimb numele de familie in numele sotului si pt chestia asta am avut nevoie de o multime de acte inclusiv de caziere.Initial au zis ca tre'sa vin personal sa le scot dar mama a insistat ca nu pot ca am copil mic,tra la la si au acceptat si prin imputernicire.Bine,e vorba de Politia Timisoara dar acum actele au ajuns deja la Bucuresti,la minister si cica dosarul e in ordine. E curios...aici,in De am fost numai de 2 ori la Landratsamt si a treia oara o sa merg sa-mi scot cetatenia si sa platesc taxa si din punctul lor de vedere dureaza destul de putin(maxim 6 luni)iar in Ro,dureaza asa mult renuntarea la cetatenie.Bete in roate,asta e!Cred ca e si greu ca in Ro nu au datele despre persoane in computer si te cauta ca pe vremea lui Pazvante,plus concediile lor,lenea care trebuie cumva stimulata si alti factori. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, Peca ti-a raspuns in amanuntime la intrebare. Eu am putut (deci le-au acceptat la consulat) prin imputernicire sa-mi trimita din Timisoara cazierul si ce mai trebuie.Insa trebuie neaparat sa le ceri la Consulat o lista cu actele ce-ti trebuie ca difera de la persoana la situatie.Daca mai (are)sotul cetatenie romana, situatia copilului (copiilor),unde si cu cine esti casatorita etc.etc. Si dupa ce ai norocul si-ti accepta dosarul cu toate actele la consulat te pui pe asteptat si astepti, astepti. Apoi cind ai rezolvat-o si pe asta cu renuntarea in mana mergi iar la Landrasamt si atunci nu mai dureaza mult intr-adevar.La mine a durat o luna .Saptamana viitoare merg sa-mi dea Einbürgerung si apoi am voie sa fac cerere pentru Reisepass si Ausweiss. Mult succes si nervi de otel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Viitorul sot a sunat la ambasada Germaniei sa intrebe ce acte sunt necesare pt viza lui(cu green cardul), dar tipa de la informatii l-a luat asa repede si a uitat sa intrebe si ce acte sunt necesare pt mine. [:D] Voi va mai aduceti aminte ce acte v-au trebuit? Si inca o chestie! Ne casatorim duminica si o sa imi schimb buletinul pe noul nume. Dc nu imi schimb pasaportul (pt ca expira in 2006) e vreo problema? (ma refer la viza) Multumesc mult pt ajutor! [bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Findus
Alina, Peca ti-a raspuns in amanuntime la intrebare. Eu am putut (deci le-au acceptat la consulat) prin imputernicire sa-mi trimita din Timisoara cazierul si ce mai trebuie.Insa trebuie neaparat sa le ceri la Consulat o lista cu actele ce-ti trebuie ca difera de la persoana la situatie.Daca mai (are)sotul cetatenie romana, situatia copilului (copiilor),unde si cu cine esti casatorita etc.etc. Si dupa ce ai norocul si-ti accepta dosarul cu toate actele la consulat te pui pe asteptat si astepti, astepti. Apoi cind ai rezolvat-o si pe asta cu renuntarea in mana mergi iar la Landrasamt si atunci nu mai dureaza mult intr-adevar.La mine a durat o luna .Saptamana viitoare merg sa-mi dea Einbürgerung si apoi am voie sa fac cerere pentru Reisepass si Ausweiss. Mult succes si nervi de otel.
Findus multumesc mult de raspuns [flo].Peste vreo saptamina sau doua voi da o fuga la consulat sa intreb ce am nevoie.Sper sa rezolv si eu prin imputernicire ca iarna e greu cu deplasatul in Ro si fetita mea e inca mica,e si mai greu. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...