Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (11)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 166
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dragile mele, stand acasa cu Lucia in carantina, are varsat de vant, mi-am adus aminte cu stupoare ca in luna mai a anul viitor imi expira pasaportul, deci va trebui sa mi-l prelungesc sau sa-mi fac unul nou ptr. cet. rom. cu domiciliu in strainatate (mi se va retine buletinul[bang][bang]). Am o mie si una de intrebari , dar cea mai fierbinte este: se mai prelungesc pasapoartele turistice pe care e Aufenthaltsgenehmigung sau trebuie sa-mi faca pasaport nou. M-am interesat pe internet (la situl consulatului de la bonn) ce acte imi trebuie (precizez ca nu ajung in Romania ca sa-l fac acolo, deci va trebui sa merg la München), dar stiind ca cei de la München de la consulat sunt de toata cacao, spuneti-mi si mie, cum as putea sa procur formularele ptr. a le completa de acasa? Ptr. moment cred ca am pus destule intrebari. Cand ma voi hotara cand voi ajunge la München (cu trenul URAAAA ca si asa urasc mijlocul asta de transport), va voi stresa cu intrebari de genul, ce pot vizita in cateva ore in München, sau cum ajung de la consulat in centru si ce e interesant de vazut (sarim peste muzee si parcuri). Va pup pe toate si va multumesc ptr. ajutor. Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, eu nu am inteles de ce vrei sa completezi formularele acasa, daca tot urmeaza sa faci un drum la München.Din cate stiu eu, cererile pt eliberare de pasaport se depun personal.Deci tot va trebui sa faci un drum incoace.In schimb, pt ridicarea pasaportului nu mai e nevoie sa vii.Exista (sau cel putin exista candva ) posibilitatea ca sa primesti pasaportul prin posta cu conditia sa fi trimis Consulatului o cerere in aceste sens, plus un plic autoadresat si timbrat. Pasapoartele vechi nu se mai prelungesc.Nu-ti face probleme pt.Aufenthaltsgenehmigung.Nemtii iti pun o alta viza in pasaportul nou fara nici o problema. Tinteste catre stele si poate ca vei atinge cerul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Camelia
Roxana, eu nu am inteles de ce vrei sa completezi formularele acasa, daca tot urmeaza sa faci un drum la München.Din cate stiu eu, cererile pt eliberare de pasaport se depun personal.Deci tot va trebui sa faci un drum incoace.In schimb, pt ridicarea pasaportului nu mai e nevoie sa vii.Exista (sau cel putin exista candva ) posibilitatea ca sa primesti pasaportul prin posta cu conditia sa fi trimis Consulatului o cerere in aceste sens, plus un plic autoadresat si timbrat. Pasapoartele vechi nu se mai prelungesc.Nu-ti face probleme pt.Aufenthaltsgenehmigung.Nemtii iti pun o alta viza in pasaportul nou fara nici o problema. Tinteste catre stele si poate ca vei atinge cerul.
Stiu ca cererile se depun personal (ma va costa drumul mai mult decat pasaportul in sine, dar asta e), dar nu imi place sa stau langa ghiseu si sa completez pe fuga formularele, care si asa trebuie sa fie in trei exemplare - stai in picioare, cauti serii de buletin, pasaport, atasezi poze --> cad actele din mana, imprastii totul -- ma caracterizeaza in situatii de stres si graba. Nu ar fi prima data cand patesc asa ceva, asa ca mi-e mai simplu sa merg cu ele de acasa completate. Eu nu-mi fac grija ptr. Aufenthaltsgenehmigung, dar mi-ar fi convenit sa pot trimite pasaportul prin posta (asa era la prelungiri, nu era prezenta obligatorie). Asa, daca trebuie sa merg personal la München, trebuie ori sa merg cu trenul sau sa inchiriez o masina (scumpe amandoua) - avem o singura masina, sa-mi iau concediu, sa-si ia si sotul o jumatate de zi concediu (Lucia e numai 4 ore la camin), o caruta de bani ptr. zece pagini de pasaport. In concluzie toata chestia trebuie organizata ca pe o "nunta", si sa nu mai vorbim de nervii de la consulat in cazul in care se confirma "cordialitatea" vestita a celor de la München (vorbesc de cei de la consulat). Imi cam sta in caracter sa fac in primul moment din tantar armasar, dar sper sa nu fie chiar asa de tragic pe cat imi imaginez eu. Pupici Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, imi pare rau pt toate inconvenientele dar nu avem incotro.[bang] Ma apuca si pe mine crizele de nervi de cate ori am vreo treaba cu ei desi locuiesc chiar in München. Cu sau fara Aufenthaltsgenehmigung, pasapoartele vechi nu se mai prelungesc.Va trebui sa-ti faci unul nou.Cat despre completarea formularelor, pot sa-ti spun ca asta a fost pt mine partea cea mai usoara.Le-am completat in fata d-nei viceconsul (si impreuna cu ea). Bafta si rabdare iti doresc! Tinteste catre stele si poate ca vei atinge cerul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Camelia, daca tie ti s-a parut completatul formularelor treaba cea mai usoara, de tog spune-mi si mi ecare au fost celel mai grele treburi. Am inteles ca trebuie 4 poze tip pasaport, copie dupa pasaport (primele patru pagini + viza), copii dupa certificatul de nastere si cel de casatorie, caruta de bani si rabdare. Ce altceva ar mai trebui sa pregatesc, ce-mi mai trebuie in afara de rabdare? Ar fi bine sa fac termin inainte de a merge la München sau ajunge sa fiu diminata la consulat??? Stiu ca sunt intrebari prostesti, dar mai bine sa le pun acum, decat sa ma trezesc ca vitica in München la consulat si sa-mi lipseasca ceva. Trebuie sa fiu pregatita ptr. orice ca nu-mi permit sa fac drumul asta de doua ori (dus-intors cu trenul 100Euro se duc pe apa sambetei). Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost ieri la Consulat si desi de plictiseala am citit toate afisele, nu mai tin minte nimic. Ce pot sa-ti spun e ca programul e Luni, Miercuri, Vineri intre 9-12. Cum ajungi iti da un bon de ordine si formularele pe care tb sa le completezi (in functie de problema ta), apoi te striga in functie de numarul de ordine. Luni a fost foarte liber (~ 10 persoane) si nu a fost cazul de "prelungiri". Nu stiu ce se intimpla insa daca e mai aglomerat. Taxa se plateste numai cash si e maxim 95 euro (nu stiu exact daca asta e taxa pt pasaport, dar asta era taxa maxima din tot tabelul) O problema pe care am observat-o la majoritatea cazurilor prezente era cu certificatul de casatorie care trebuia sa fie transcris (chiar si pt casatorii anterioare). Era o tipa care era casatorita o doua oara si i-au cerut certificatul de nastere al primului sot!!!! Vorba multa saracia omului, asa ca punctez ce mi se pare important - nu stiu actele necesare, dar prietenii nostri le-au obtinut printr-un fax de la consulat - daca ai nevoie de certificatul de casatorie, si te-ai maritat in De, ai nevoie de transcriere (hai ca incep sa nu mai fiu sigura de nimic ... ca erau oameni cu StammBuch-ul german si aveau nevoie si de ??? o chestie care zicea numele de dupa casatorie - o foaie care in original are nu stiu ce dunga rosie punctata, dar poti cere de la Primarie o copie pe care tb s-o apostilezi la Landesgericht si apoi s-o traduci) Hai ca nu mai scriu ca mai mult te sperii... Sper sa nu fie asa complicat ca tu doar iti "prelungesti" pasaportul si nu il "schimbi" (in sensul de alte date) Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Mona_B
Inca ceva fff.important:ideal ar fi sa cunoasteti germana ori sa va ajute cineva la descifrarea contractului de inchiriere, sa stiti ce semnati, fara sa ramaneti cu neclaritati ca astia atat asteapta, sa va faca surprize neplacute.La inchiriere se plateste o Kaution(garantie s-ar zice)in valoarea a trei chirii reci lunare(asa ni s-a cerut noua)adica doar pretul chiriei fara cheltuielile de intretinere, pret care se specifica de regula in contract.Apoi se cere facuta o asigurare de Haftpflicht (dificil de gasit un echivalent in rom, e rasunderea pe care ti-o asumi fata de ceilalti locatari ai imobilului daca vrand nevrand le-ai cauzat vreun accident ori alt neajuns si se poate ajunge la un proces, asigurarea asta te scapa de plata unor daune).Asigurarea asta eu stiu ca-i obligatorie dar am inteles ca nu toti o fac...isi asuma riscuri.Dar hai ca m-am intins, nu gluma.Ideea e sa lamuriti bine contractul, ca dealtfel orice hartoaga ce vi se pune sub nas,la semnat, ca o mica neatentie poate sa va coste...si aici ii cam doare in cot de ofurile tale ca Ausländer. Numai bine, Mona
Mona, poti da un exemplu (sau mai multe:)), te rog, de o prevedere in contract de care tb sa tinem seama? te intreb pt propria informare, sa stiu data viitoare. Contractul nostru este unul 'tip' asa ca nici nu ne-am stresat prea tare cu cititul. In principiu, tot ce contravine legii (care este f protectoare cu chiriasii) nu este valabil chiar daca ai semnat contract. Sau altfel spus "nimeni nu e mai presus de lege", cu diferenta ca aici chiar se aplica. Deci, ca sfat: cel mai bine ar fi sa fie formatul tipizat de contract, iti dai seama de cum il vezi. Dar probabil ca voi nu o sa aveti prea mult de spus la capitolul asta. Inca ceva: Kaution, banii pe care ii lasati garantie, ii depuneti amandoi frumusel la o banca intr-un cont special(stiu cei de la banca despre ce e vb.) pe numele chiriasului dar la care doar proprietarul va avea acces. Avantaj: stiti unde sunt banii, primiti ceva dobanda si e mai sigur ca ii si primiti inapoi. Mult succes! [url="http://community.webshots.com/user/tinatache/"]Cristina[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, multam fain de info. Eu am certificat de nastere romanesc tip A4 ca ne-am casatorit acolo, certificat de nastere, la fel, tip nou du "doua mii" de apostile, de care vrea mama lor. In internet pe situl consulatului de la bonn scrie ca taxa e de 135¤, sa fie oare diferita de la Land la Land sau de la consulat la consulat, ma minunez. oricum nu mai are importanta ca oricum trebuie sa-mi fac pasaport nou si in Ro nu ajung. Cred ca o sa merg in una din saptamanile viitoare (maine sun la consulat sa ma lamureasca si de acolo), ca vreau sa profit de oferta de la DieBahn cu 29¤ un drum oriunde vrei in De, ca altfel ma costa nuami un drum 50¤ (100 dus-intors). M-am uitat pe internet cum se ajunge de la gara din Mü la consulat cu metroul U4, sase statii, deci n-ar fi o tragedie. Ce ma sperie e ca nu stiu cand sa merg, adica in ce zi a saptamanii (lu-mi sau vi) ca sa nu fie atat de aglomerat. MI mi-ar conveni vinerea, dar daca e mai liber in alte zile,.... o sa sun maine dimineata sa vad ce-mi spun ei la consulat. Cand scriam mai devreme ca am certificat de anstere si casatorie tip nou, mi-a trecut prin cap o idee cam dubasa, in sensul, sa nu se fi schimbat iarasi tipul lor din 2000 pana acum. Eu am actele facute in 2000 si atunci ziceau ca asa vor fi de acum incoace, o hartie de A4. Cristina, tu cand scrii ca actele trebuie sa fie transcrise, inteleg ca te referi la faptul ca trebuie sa fie recunoscute si eliberate in Ro, deci si de tip nou (A4). Cred ca e o prostie ce am intrebat acum, dar mai bine sa par proasta acum decat in fata consulatului (am mai scris asta intr-un mesaj anterior - cred ca-mi fac moto) Pupici Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by roxanak
Cristina, multam fain de info. Eu am certificat de nastere romanesc tip A4 ca ne-am casatorit acolo, certificat de nastere, la fel, tip nou du "doua mii" de apostile, de care vrea mama lor. In internet pe situl consulatului de la bonn scrie ca taxa e de 135¤, sa fie oare diferita de la Land la Land sau de la consulat la consulat, ma minunez. oricum nu mai are importanta ca oricum trebuie sa-mi fac pasaport nou si in Ro nu ajung. Cred ca o sa merg in una din saptamanile viitoare (maine sun la consulat sa ma lamureasca si de acolo), ca vreau sa profit de oferta de la DieBahn cu 29¤ un drum oriunde vrei in De, ca altfel ma costa nuami un drum 50¤ (100 dus-intors). M-am uitat pe internet cum se ajunge de la gara din Mü la consulat cu metroul U4, sase statii, deci n-ar fi o tragedie. Ce ma sperie e ca nu stiu cand sa merg, adica in ce zi a saptamanii (lu-mi sau vi) ca sa nu fie atat de aglomerat. MI mi-ar conveni vinerea, dar daca e mai liber in alte zile,.... o sa sun maine dimineata sa vad ce-mi spun ei la consulat. Cand scriam mai devreme ca am certificat de anstere si casatorie tip nou, mi-a trecut prin cap o idee cam dubasa, in sensul, sa nu se fi schimbat iarasi tipul lor din 2000 pana acum. Eu am actele facute in 2000 si atunci ziceau ca asa vor fi de acum incoace, o hartie de A4. Cristina, tu cand scrii ca actele trebuie sa fie transcrise, inteleg ca te referi la faptul ca trebuie sa fie recunoscute si eliberate in Ro, deci si de tip nou (A4). Cred ca e o prostie ce am intrebat acum, dar mai bine sa par proasta acum decat in fata consulatului (am mai scris asta intr-un mesaj anterior - cred ca-mi fac moto) Pupici Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Draga Roxana, Da,sunt bune actele tale asa cum le-ai descris.Ale mele is facute din 1999,anul trecut in toamna mi-am schimbat pasaportul si a fost totul in ordine cu ele. Eu am platit 95 euro,plus pozele vreo 16 euro parca. Daca te-ai casatorit in Ro nu e nevoie de acte transcrise ci numai de stampilele si apostilele alea dar pe alea le ai sigur ca altfel nu ai fi primit viza. E foarte bine ca te ingrijesti sa-l schimbi pina nu expira;eu nu am facut-o,am stat 2 luni fara pasaport si m-au luat autoritatile la rost(cei de la Landratsamt)si ma mir cum am scapat fara amenda.Mai nasol ca ziceau ca esti bun si de inchisoare [bang] daca nu ai act valabil... Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...