Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (11)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by tinatache
quote:
Originally posted by Mona_B
Inca ceva fff.important:ideal ar fi sa cunoasteti germana ori sa va ajute cineva la descifrarea contractului de inchiriere, sa stiti ce semnati, fara sa ramaneti cu neclaritati ca astia atat asteapta, sa va faca surprize neplacute.La inchiriere se plateste o Kaution(garantie s-ar zice)in valoarea a trei chirii reci lunare(asa ni s-a cerut noua)adica doar pretul chiriei fara cheltuielile de intretinere, pret care se specifica de regula in contract.Apoi se cere facuta o asigurare de Haftpflicht (dificil de gasit un echivalent in rom, e rasunderea pe care ti-o asumi fata de ceilalti locatari ai imobilului daca vrand nevrand le-ai cauzat vreun accident ori alt neajuns si se poate ajunge la un proces, asigurarea asta te scapa de plata unor daune).Asigurarea asta eu stiu ca-i obligatorie dar am inteles ca nu toti o fac...isi asuma riscuri.Dar hai ca m-am intins, nu gluma.Ideea e sa lamuriti bine contractul, ca dealtfel orice hartoaga ce vi se pune sub nas,la semnat, ca o mica neatentie poate sa va coste...si aici ii cam doare in cot de ofurile tale ca Ausländer. Numai bine, Mona
Mona, poti da un exemplu (sau mai multe:)), te rog, de o prevedere in contract de care tb sa tinem seama? te intreb pt propria informare, sa stiu data viitoare. Contractul nostru este unul 'tip' asa ca nici nu ne-am stresat prea tare cu cititul. In principiu, tot ce contravine legii (care este f protectoare cu chiriasii) nu este valabil chiar daca ai semnat contract. Sau altfel spus "nimeni nu e mai presus de lege", cu diferenta ca aici chiar se aplica. Deci, ca sfat: cel mai bine ar fi sa fie formatul tipizat de contract, iti dai seama de cum il vezi. Dar probabil ca voi nu o sa aveti prea mult de spus la capitolul asta. Inca ceva: Kaution, banii pe care ii lasati garantie, ii depuneti amandoi frumusel la o banca intr-un cont special(stiu cei de la banca despre ce e vb.) pe numele chiriasului dar la care doar proprietarul va avea acces. Avantaj: stiti unde sunt banii, primiti ceva dobanda si e mai sigur ca ii si primiti inapoi. Mult succes! [url="http://community.webshots.com/user/tinatache/"]Cristina[/url]
de fapt ai dreptate, daca ceva nu e in regula in contract, deci contravine legii, se considera nul.Noi n-am patit-o niciodata poate si pt.ca am avut Vermieteri corecti macar in ce priveste intocmirea contractului.Paranoia mea insa m-a indemnat sa o sfatuiesc pe Porumbita sa fie atenta cand citeste ceva, ca mai sunt destui din cei care abia asteapta sa tzapeasca noii veniti,mai ales ca nu cunosc bine limba...la fel e bine ca la preluarea locuintei sa semnaleze eventualele lipsuri sau inconveniente sa ceara sa fie trecute in Übergabeprotokoll, altfel chiriasul e bun de plata la reparatii sau mai stiu eu ce...noi am avut unele observatii cand ne-am mutat in ultima locuinta, clantele de la usi trebuiau reparate, una din ferestre nu se inchidea bine, Teppichboden avea pete, deci departe de a fi fost complet renovat apartamentul.Dar am insistat sa fie toate astea notate apoi am semnat. Es gibt Gedanken die klüger sind als die Menschen die sie denken.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 166
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by roxanak
Draga Camelia, daca tie ti s-a parut completatul formularelor treaba cea mai usoara, de tog spune-mi si mi ecare au fost celel mai grele treburi. Am inteles ca trebuie 4 poze tip pasaport, copie dupa pasaport (primele patru pagini + viza), copii dupa certificatul de nastere si cel de casatorie, caruta de bani si rabdare. Ce altceva ar mai trebui sa pregatesc, ce-mi mai trebuie in afara de rabdare? Ar fi bine sa fac termin inainte de a merge la München sau ajunge sa fiu diminata la consulat??? Stiu ca sunt intrebari prostesti, dar mai bine sa le pun acum, decat sa ma trezesc ca vitica in München la consulat si sa-mi lipseasca ceva. Trebuie sa fiu pregatita ptr. orice ca nu-mi permit sa fac drumul asta de doua ori (dus-intors cu trenul 100Euro se duc pe apa sambetei). Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Pentru mine cel mai greu a fost sa astept, ore in sir, cu copilul dupa mine.Si sa am rabdare cateva luni sa-mi soseasca noul pasaport.Intre timp n-am avut nici un act de identitate (toate actele mi-au fost furate).[bang] Ca sa fii sigura ca nu vii degeaba, eu te sfatuiesc sa te informezi direct la Consulat prin telefon despre actele de care ai nevoie.Dupa cum vezi, experientele noastre sunt diferite.Asa ca cel mai bine e sa afli direct de la ei de ce anume ai nevoie.S-ar putea sa raspunda mai greu la telefon, dar raspund intr-un final.Cel putin la mine asa a fost. Din cate stiu eu, nu se fac termine la Consulat.Vii dimineata si-ti iei numar de ordine. Bafta! Tinteste catre stele si poate ca vei atinge cerul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by roxanak Cristina, tu cand scrii ca actele trebuie sa fie transcrise, inteleg ca te referi la faptul ca trebuie sa fie recunoscute si eliberate in Ro, deci si de tip nou (A4).
exact, dar daca te-ai casatorit in Ro, e ok. hai ca mi-a mai venit o idee sa te sperii. Pe site-ul consulatului de la Bonn sint Recomandari pentru eliberarea unui pasaport de cetatean roman cu domiciliul in Germania si parca mi-amintesc ca am citit si eu ceva la consulat in care se facea diferenta daca ai domiciliul in Ro sau De ("domiciliu" nu inseamna unde locuiesti, ci adresa din pasaport (pag 3), eventual 4) ... Tre' sa plec, continui miine dimineata Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"bombi" draga, nu ma sperii chiar asa usor. Daca ar fi cum zici tu ca domiciliul il ia de pe pasaport, inseamna ca o sa fiu in continuare cet. rom cu domiciliu in Ro, deci nu mai trebuie sa predau buletinul. Iuhuuuuuu Legat de taxa, pe situl consulatului de la Bonn scrie de 135 €, dar am auzit si eu doar de 95 de la München. Dubios. Aum ma apuc sa sun, urati-mi bafta ca deja suna numai ocupat. Pupici Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Partea cu speriatul era ca s-ar putea sa se elibereze pasapoarte noi numai persoanelor cu domiciliul in De (sper totusi sa nu fie asa). Pe site-ul de la Bonn scrie ca tre' sa ai viza cel putin pe inca un an de la data depunerii actelor (sau sa aduci o adeverinta ca ai sa primesti viza in continuare) Am observat ca ai umlauturi in numele in familie. Sa fii atenta cind completezi formularele sa scrii cu "ue", sa altfel nu se accepta. Succes la telefon si daca ai posibilitatea, cere-le un fax cu actele necesare. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by roxanak
Daca ar fi cum zici tu ca domiciliul il ia de pe pasaport, inseamna ca o sa fiu in continuare cet. rom cu domiciliu in Ro, deci nu mai trebuie sa predau buletinul. Iuhuuuuuu Legat de taxa, pe situl consulatului de la Bonn scrie de 135 €, dar am auzit si eu doar de 95 de la München. Dubios. Aum ma apuc sa sun, urati-mi bafta ca deja suna numai ocupat. Pupici Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Daca ai domiciliul in Ro, Consulatul poate sa-ti refuze cererea de eliberare a pasaportului prin intremediul lor.Asta inseamna ca va trebui sa-ti faci noul pasaport in Ro. E posibil ca taxele percepute de reprezentantele diplomatice sa difere.Fiecare reperezntanta diplomatica isi poate stabili propriile taxe.Asa ca bucura-te daca la München e mai ieftin.[;)] Tinteste catre stele si poate ca vei atinge cerul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, fetelor, dragutelor, sunt cu nervii in varful degetelor. Nu raspunde NIMENI. Am sunat la Berlin la secretariat si mi-a spus sa sun in afara orelor de program. Daca sun si-mi spun ca sa sun in timpul orelor de program, cred ca o sa-si auda cateva vorbe de la mine. Momentan sunt de-a dreptul nervoasa si intrigata. La faza cu domiciliu in strainatate, la mine e foarte simplu. Eu sunt casatorita cu un cetatean german, stau aici de cinci ani, am drept de sedere nelimitat, nu cred ca o sa am probleme. In alta ordine de idei, am pasaportul si buletinul actual pe numele nou. La faza cu Ü si UE mi se pare o idiotenie. Buletinul il am cu Ü ca tanti din Ro a fost mai atenta cand l-a scris, iar pasaportul cu U ca aia au dormit. Acum ramane sa dau de ei la telefon sau sa le scriu un mail. LA faza cu faxul e ca eu nu am fax, doar la firma si asta ar insemna sa-l pun pe sotul meu sa pazeasca faxul ca nu cumva sa se bage vreo secreatara sa arunce hartiile din greseala. Vad eu ce fac. Mai incerc acum la telefon, dupa aceea vad cu mailul si daca nu reusesc, direct la MAE sun. Sa-i vad atunci ce fac cu reclamatiile. Va mai scriu mai tarziu sa va spun ce mancare de peste (deja imi miroase urat) am facut. Pupici Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, tu locuiesti in D dar in pasaport scrie ca ai domiciliul in Ro,nu-i asa?In plus, inteleg ca ai si buletin.Deci nu ai statutul de cetatean roman cu domiciliul in strainatate.Nu uita sa mentionezi asta cand vorbesti la Consulat.S-ar putea sa te refuze sa-ti faci pasaportul prin intermediul lor cu exceptia faptului ca ceri acum si stabilirea domiciliului in strainatate, ceea ce ai dreptul din cate inteleg eu. Si inca ceva:din experienta proprie pot sa-ti spun ca e inutil sa suni la Berlin daca vrei sa vii la Consulatul de la München.S-ar putea sa nu coincida ceea ce ti se spune la Berlin cu ceea ce ti se spune la München. Tinteste catre stele si poate ca vei atinge cerul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acuma chiar ca m-ai bagat in ceata. pai cand mi-am facut eu pasaportul nou nici nu exista chestia cu pasaport ptr. cet. roman cu domiciliu in strainatate. Am cautat pe internet si nicaieri nu scrie ca trebuie facut neaparat in Romania. Eu in Ro oricum nu ajung, asa ca sa-i ia .... O sa sun in continuare, sa vad. la Berlin am vorbit cu o tipa draguta (secretara ambasadorului) si mi-a zis ca daca nu reusesc sa vorbesc la Mü pana la 13:30 sa sun din nou la ea, intre timp se intereseaza si ea. Camelia, de data asta ai reusit sa ma sperii. Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Camelia, m-ai speriat degeaba. Ce spui tu legat de pasaportul ptr. cet rom cu domiciliu in strainatate, uite ce am gasit pe situl: http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=5078&idlnk=3&cat=5 "III. Paºaportul simplu pentru cetãþenii români care îºi stabilesc domiciliul în strãinãtate 1. Cetãþenii români cu domiciliul permanent în strãinãtate, ale cãror paºapoarte au expirat sau care solicitã domiciliu permanent în srãinãtate, pot obþine paºapoarte noi prin misiunile diplomatice sau oficiile consulare române, iar când se aflã temporar în þarã, la serviciile judeþene de evidenþã informatizatã a persoanei, (pe raza cãrora au avut ultimul domiciliu), din cadrul Direcþiei Generale de Evidenþã Informatizatã a Persoanei. Nu se admit pentru aceastã categorie de persoane procedura împuternicirii pentru eliberarea paºaportului prin procurã. Pentru aceasta, vor completa ºi depune la misiunea diplomaticã sau oficiul consular: * cerere tip, în dublu exemplar; cererile se completeazã cu cernealã de culoare neagrã ºi vor fi semnate de solicitanþi în interiorul chenarului anume desemnat, fãrã sã se depãºeascã conturul; * patru fotografii color 3,5x4,5cm, identice ºi de datã recentã, care trebuie aplicate numai în chenarul destinat acestora; * copie a permisului de ºedere sau a documentului care sã ateste autorizarea ºederii permanente, însoþitã de o traducere în limba românã, certificatã de consul; în cazul persoanelor cu dublã cetãþenie, se va anexa copie de pe paºaportul strãin a paginii cuprinzând datele de identificare; * copie xerox a paºaportului românesc, care a expirat (primele patru pagini). Dacã paºaportul anterior a fost pierdut sau furat, solicitantul trebuie sã depunã, în original, raportul eliberat de poliþie, în baza declaraþiei de pierdere sau furt; fãrã acest document cererea de obþinere a unui nou paºaport nu poate fi înregistratã. * copii xerox ale actelor de stare civilã româneºti, respectiv copii ale certificatelor de naºtere sau de cãsãtorie strãine, care au fost transcrise în prealabil în România; Notã: Actele de stare civilã, întocmite în strãinãtate, au putere doveditoare în þarã numai dacã sunt transcrise în registrele de stare civilã din România. In astfel de situaþii, paºapoartele noi se pot obþine numai în baza actelor de stare civilã transcrise în România. Transcrierea se poate face direct, cu ocazia deplasãrii în þarã, sau prin împuternicit cu procurã specialã, autentificatã de misiunile diplomatice sau de oficiile consulare ale României în strãinãtate. 2. Cetãþenii români cu paºapoarte simple emise în þarã, care obþin din partea autoritãþilor statului în care se aflã aprobarea/permisiunea de a-ºi stabili domiciliul, se pot adresa misiunii diplomatice sau oficiului consular, solicitând obþinerea unui nou paºaport cu menþiunea stabilirii domiciliului in strãinãtate. Pentru aceasta, vor completa ºi depune la misiunea diplomaticã sau oficiul consular: * cerere-tip, în dublu exemplar; cererile se completeazã cu cernealã de culoare neagrã ºi vor fi semnate de solicitanþi în interiorul chenarului anume desemnat, fãrã sã se depãºeascã conturul; * patru fotografii color 3,5x4,5cm, identice ºi de datã recentã, care trebuie aplicate numai în chenarul destinat acestora; * copie a permisului de ºedere sau a documentului care sã ateste autorizarea ºederii permanente, însoþitã de o traducere în limba românã, certificatã de consul; * copie xerox a paºaportului românesc (primele patru pagini); * copii xerox ale actelor de stare civilã româneºti, respectiv copii ale certificatelor de naºtere sau de cãsãtorie strãine (daca este cazul), care au fost transcrise în prealabil în România; * buletinele sau cãrþile de identitate româneºti în original; 3. În cazul în care cetãþenii români stabiliþi în strãinãtate solicitã preschimbarea paºaportului ca urmare a schimbãrii numelui prin cãsãtorie ori dintr-un alt motiv, este obligatoriu sã anexeze la cerere ºi actul de cãsãtorie transcris în România, tradus ºi legalizat, sau alte documente din care rezultã schimbarea numelui, care au urmat aceeaºi procedurã (de exemplu: actul de naturalizare prin care ºi-a schimbat numele ºi/sau prenumele, recunoscut de cãtre autoritãþile române competente). Actele administrative de schimbare a numelui trebuie transcrise la autoritãþile române de stare civilã. Hotãrârile judecãtoreºti strãine de schimbare a numelui (adopþie, divorþ) trebuie recunoscute de tribunalele românesti competente." La punctul 2 scie ca cererile ptr. astfel de pasaport se pot face la misiunile diplomatice sau consulare. Acum am alta nelamurire, scie acolo ca trebuie traducere dupa dreptul de sedere, traducere certificata de consul. Se fac traducerile astea la consulat, sau trebuie facute extra la un traducator autorizat??? BITTE sa-mi raspunda cineva. Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...