Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (11)


Recommended Posts

In loc de umlaut se poate una din variantele U sau UE. Cu faxul, cred ca faci din tantar armasar. Poti chiar sa ii spui secretarei ca astepti un fax pe numele tau si ea o sa ti-l aduca frumos la birou chiar daca nu pricepe ce scrie [:)]. Prietenii nostri au primit faxul tot la servici si pe coperta era specificat numele destinatarului. La intrebarile tale: 1. Trebuie sa soliciti "domiciliu in strainate" ca se te incadrezi la pct 2. In acest caz ti se retine buletinul 2. Traducere se poate face si la consulat, dar la alt ghiseu decit cel cu pasaportul. Nu ti-e mai comod sa faci traducerea acasa?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 166
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Roxana, departe de mine intentia de a te speria ,vroiam doar sa te informez.Si-apoi n-am contrazis informatiile pe care le-ai preluat de la MAE.Eu intelesesem ca vrei sa-ti pastrezi buletinul si, implicit,domiciliul in Ro.Scuze daca n-am inteles bine![flo] Tinteste catre stele si poate ca vei atinge cerul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Camelia e OK, m-ai speriat dar imi trece repede. Cand spuneam de buletin spuneam doar asa, intr-o doara. Da mi-ar conveni sa il pastrez, dar stiu ca la noul tip de pasaport nu se poate, asa ca il voi da inapoi. Am reusit sa intru pe fir la consulat dar 15min mi-a cantat o melodie de asteptare si atat, dupa aceea s-a intrerupt. Inca nu m-a parasit rabdare, dar si cand m-o parasi, cred ca numai vorbe de dor si drag o sa am la adresa lor. Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, din pacate in ceea ce priveste consulatul nu te pot ajuta, ca eu pina acum n-am apelat niciodata la serviciile lor. N-am inteles de ce nu-ti poti pastra buletinul la noul tip de pasaport. Eu mi l-am facut anul trecut in iunie(in tara, este tip nou) si inca am buletinul, Aufenthaltsgenehmigung(eu am pe termen nelimitat) mi-au lipit imediat una noua la intoarcerea in Germania, fara probleme aici in localitate la Außländeramt. Stie cineva ce avantaje ai in momentul in care figurazi ca cetatean roman stabilit in strainatate(noi cind i-am scos certif. de nastere al lui Patrick in lb.rom in Romania, am fost sfatuita sa fac o astfel de cerere la consulat aici in Germania), asta fiind si cazul cind iti ia buletinul, dar n-am inteles ce avantaje as avea si din lipsa de timp nici nu m-am interesat. toate cele bune si multa sanatate fetitei voastre narcisa x [copil][copil] Patrick 29.06.2002 Vivien 27.01.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Avantajele sau dezavantajele unui astfel de pasaport nu le stiu, dar presupun ca exista numai dezavantaje si anume, o noua metoda sa faca bani (daca te intorci in tara - definitiv - trebuei sa-ti faci din nou buletin). Nu stiu exact ce sa zic, de aceea doream sa vorbesc cu ei, dar nu se dau de gasit. Eu nu am sanse sa ajung in tara, asa ca sunt nevoita sa merg aici la München. Le-am scris un mail, sper sa-mi raspunda, daca nu le scriu si o scrisoare si daca nici asa nu merge, pai atunci nuami sa iau legatura cu MAE imi mai ramane. Sotul meu deja spumega ca un taur, eu ca o locomotiva. Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pasaportul este acelasi, indiferent de domiciliu!Singura diferenta este ca la cei cu domiciliu in strainatate exista in pasaport la pagina 4 mentiunea :"Titularul are domicliul in X" ( unde X= tara unde titularul pasaportului domiciliaza in fapt[:D])Cetatenii romani care nu au in pasaport aceasta mentiune, se considera a avea domiciliul in Ro, chiar daca, in fapt, ei locuiesc in alta tara. Avantajul major al statutului de cetatean roman cu domiciliu in strainatate este ca atunci cand respectivul cetatean doreste sa se restabileasca in Ro, o va face prin repatriere, ceea ce ii permite sa-si introduca bunurile personale in Ro fara a plati taxe vamale. Tinteste catre stele si poate ca vei atinge cerul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by narcisa
Roxana, din pacate in ceea ce priveste consulatul nu te pot ajuta, ca eu pina acum n-am apelat niciodata la serviciile lor. N-am inteles de ce nu-ti poti pastra buletinul la noul tip de pasaport. Eu mi l-am facut anul trecut in iunie(in tara, este tip nou) si inca am buletinul, Aufenthaltsgenehmigung(eu am pe termen nelimitat) mi-au lipit imediat una noua la intoarcerea in Germania, fara probleme aici in localitate la Außländeramt. Stie cineva ce avantaje ai in momentul in care figurazi ca cetatean roman stabilit in strainatate(noi cind i-am scos certif. de nastere al lui Patrick in lb.rom in Romania, am fost sfatuita sa fac o astfel de cerere la consulat aici in Germania), asta fiind si cazul cind iti ia buletinul, dar n-am inteles ce avantaje as avea si din lipsa de timp nici nu m-am interesat. toate cele bune si multa sanatate fetitei voastre narcisa x [copil][copil] Patrick 29.06.2002 Vivien 27.01.2004
Narcisa, Eu am pasaport nou cu domiciliu in strainatate,buletinul l-am predat si chiar daca il pastram,in cazul asta nu mai era valabil.Asa e legea. Tu daca ti-ai facut pasaport nou in Ro,e normal sa ai domiciliul acolo pt ca numai in strainatate se pot face pasapoarte cu domiciliul in alta tara.Stiu ca asa e legea noua. In foile pe care le aveam eu de la consulat scria ca tre'sa anunti ca ai domiciliul in strainatate,primesti o stampila in pasaport care arata chestia asta.Din cite stiu eu,daca locuiesti aici tre'sa ai domiciliul actual in pasaport pt ca e singurul act cu care te legitimezi. Nu stiu sigur daca e vreun dezavantaj sau vreun avantaj cred ca e egal. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Camelia, [flo] multumesc frumos pentru raspuns si [pup]Teodorei. Alina, mersi de raspuns, si recunosc ca m-ai pus un pic pe ginduri; ai dreptate in ceea ce ai scris, sper sa ajung cindva la Bonn sa rezolv si aceasta problema; sa trimit pasaportul prin posta mi-e teama, e singurul act cu care ma legitimez, asa cum scrii si tu. Oare influenteaza cu ceva acest statut de cetatean roman cu domiciliul in strainatate, faptul ca detinem niste proprietati in Romania? Asta a fost si motivul principal de ce nu m-a interesat sa fac acest pas, dar oricum buletinul actual pe care il detin este pe o adresa a carei domiciliul intre timp nu ne mai apartine, mama facind actele in tara in numele nostru. toate cele bune narcisa x [copil][copil] Patrick 29.06.2002 Vivien 27.01.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor dragutelor, va rooooog din suflet ajutati-ma si pe mine cu "cateva"[:)]info, efectiv nu imi mai adun nervii sa pun cap la cap toate informatiile de aici, deci, care sunt pasii pt. obtinerea cetateniei germane? asa cu amanuntul, daca are cineva timp, lamuriti-ma si pe mine va rog, trebuie si eu sa incep procedura si mi se urca tensiunea numai cand ma gandesc la timpul pierdut ca sa aflu ceva de la consulat. [flo][flo][flo] ari&celine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...