Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (11)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 166
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by ariadne
fetelor dragutelor, va rooooog din suflet ajutati-ma si pe mine cu "cateva"[:)]info, efectiv nu imi mai adun nervii sa pun cap la cap toate informatiile de aici, deci, care sunt pasii pt. obtinerea cetateniei germane? asa cu amanuntul, daca are cineva timp, lamuriti-ma si pe mine va rog, trebuie si eu sa incep procedura si mi se urca tensiunea numai cand ma gandesc la timpul pierdut ca sa aflu ceva de la consulat. [flo][flo][flo] ari&celine
A!Scuze!Acum am vazut ca vrei documentele pt obtinerea cetateniei germane. Uite,l-am intrebat acum pe sot pt ca el s-a ocupat de tot pina acum si noi am terminat cu partea germana,astept sa-mi vina decizia si sa purced la renuntarea la cetatenia romana.Zice ca trebuie sa mergi la Ausländerbehörde-le de care apartineti voi,ei iti dau o lista intreaga cu toate documentele de care ai nevoie pt Anmeldung,lista e diferita de la land la land.Noua ne-a luat timp mult adunarea documentelor, am avut nevoie de Familienbuch al socrilor si bunicilor sotului,plus alte acte cam aiurite. Succes! Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uraaaaa mi-au raspuns cei de la Mü. Dupa ce le-am scris un mail nu prea bine dispus mi-au trimis un document cu actele necesare. toate bune si frumoase, am totul, in afara de traducerea dupa Aufenthaltserlaubnis (drept de sedere). Fetelor, care ati fost la consulat ptr. pasaport nou. Ati facut traducerea in Romania, la un traducator oarecare din germania, sau o fac ei la ambasada (cat dureaza si cum ati procedat - trimis pasaport cu viza prin posta?????). Si inca o intreabare, cat v-a costat traducerea?? Multumesc mult de raspunsuri. Pupici Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, multumesc mult, in mod sigur voi fi in situatia in care va fi imposibil sa obtin anumite acte, ex.cele de care pomeneai, parintii sotului sunt in State si nu au asa ceva cu siguranta, bunicii s-au dus, bleah, ma apuca groaza. la anul, acum schimb pasaportul, ca sa renunt apoi la el[alcool]. intr-o buna zi..... ari&celine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ARIADNE : In primul rind mergi la Ausländeramt si spui ca vrei sa faci cerere pentru primirea cetateniei germane.Aia te verifica si in functie de citi ani esti aici si alte date personale te incadreaza la legea care ti se potriveste.Sub 8 ani ai nevoie de unele acte peste 8 de altele, mai putine.Apoi vei fi pusa sa dai un test de limba germana care in functie de datele de mai sus va fi mai simplu sau mai complicat.Dupa ce l-ai luat vei primi de la ei "EINBÜRGERUNGZUSICHERUNG" prin care iti garanteaza pe o perioada de cam 2 ani ca dupa ce te prezinti la ei cu renuntarea la cetatenia romana o vei primi pe cea germana. Apoi trimiti o SCRISOARE la consulatul romanesc de care apartii cu un plic si timbru inauntru pentru raspuns. In scrisoare iti expui situatia familiara si ceri lista cu actele necesare pentru renuntarea la cetatenia romana.In functie de situatia fiecaruia e nevoie tot de alte acte. Dupa ce ai primit scrisoarea cu raspunsul te apuci sa-ti stringi actele. Unele din ele cele din RO poti sa le obtii cu imputernicire pentru cineva de acolo.Cel putin cind am facut eu se putea.Prima data intreaba !!!!!! Dupa ce ai toate actele de pe lista verificate de 1000 de ori te duci cu ele la consulat si cu banii in buzunar si daca ai noroc iti accepta dosarul din prima daca nu li se scoala ca intre timp mai vor ceva de la tine.Daca ai reusit fa o cruce mare si asteapta cam un an pana primesti raspunsul.Renuntarea o poti ridica personal de la consulat sau prin posta. Cind o ai in mana suni la Ausländeramt si zici ca ai primit-o.Aia vor zice sa o duci la ei impreuna cu ce-ti mai zic ei. Apoi trebuie sa astepti vreo doua luni pana primesti Einbürgerung. Apoi ai voie sa faci cerere pentru Pass si Ausweiss. GATA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, vineri pe 12.11 merg la münchen. Dupa ce mi-am facut un car de nervi (am ajuns sa sun si la MAE in Bucuresti), mi-am adunat toate actele, si maine imi aiu bilet de tren pana la Mü. Cred ca daca le mai nazare ceva alora, cred ca si explodez. Sper sa iasa totul asa cum trebuie si sa ma scuteasca de inca un drum. Faza draguta e ca seful meu acuma nu-mi mai da concediu. I-am spus ptr. ce-mi trebuie si mai mult in gluma a zis ca el nu-mi aproba hartia ptr. concediu, ca daca nu am pasaport, atunic nu mai plec cate patru saptamani in Romania si pot lucra. Va dati seama ce "batalie" a iesit aseara in birou (noroc ca seful e un tip super cu umor si suntem buni prieteni). Mai am o rugaminte adresata celor din Mü. Daca va vine o idee, cam ce as putea sa vad in vreo doua ore in Mü, spuneti-mi si mie. In primul rand imi trebuie o informatie legata de statia de metrou la care sa cobor in centru dupa ce-mi termin treburile la consulat (stiu ca centrul e mare, dar vreau sa vad macar un pic). Acum ma apuc sa ma uit pe www.muenchen.de poate ma lamuresc acolo. Pupici Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor fericitelor care deja treceti la treaba cu actele, mult succes si sa va vedeti scapate de stres cat mai repede! roxana, dupa ce termini treburile te urci tot in U4 (din care cobori la statia Richard Strauss str. ca sa ajungi la consulat) si cobori in Karlplatz. Acolo este un McDonalds, si de la el la vale incepe pietonala pe care te poti plimba pana in Marienplatz. Daca vrei sa vezi doar Marienplatz atunci iei S-Bahn-ul pana acolo ca sa nu mai pierzi timpul. Dar si Karlsplatz e frumoasa. Alaltaieri am fost la consulat ca sa il trec pe pitic (si) la mine in pasaport si cum eram cu copilul am intrat imediat. Cei care au intrat in prima tura cu noi ziceau ca stau de la 8 la usa. Mult succes! [url="http://community.webshots.com/user/tinatache/"]Cristina[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa iesi la primarie, e faina atmosfera acolo. Si daca te farmeca jucariile vechi e intr-un turn linga primarie un mic muzeu al jucariilor (asa am aflat eu cum a fost facut primul ursulet de plus ). Asta daca o ai si pe cea mica cu tine.... Daca nu te pasioneaza, poti sa te plimbi in jurul primariei, e faina zona dintre primarie si rezidenta (in rezidenta sa nu intri daca nu ai o juma de zi pt ea...e imensa!!!). Nu stiu sa iti zic statiile de metrou, ca eu am fost o singura data pt 3 zile acolo si nu-mi mai aduc aminte. Oricum nu te vei plictisi! Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma fete frumoase m-a lovit tristessu de doua ori: prima ca tre sa ma duc la Munchen sa fac acte lu' Mielu ca vrem sa plecam acasa de sarbatori (aici daca nu va suparati prea tare sa repetati pt o baba surda ce tres a fac?! stiu ca s-a mai vb de o mie de ori[ups]dar...) doi: ce mama dracului sa maninc si eu? iar am 45 de kile si crede lumea ca'st bona lu Catrina nu mumasa:-( exclus mincarurile cu hormoni[:D] "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by papadie
ma fete frumoase m-a lovit tristessu de doua ori: prima ca tre sa ma duc la Munchen sa fac acte lu' Mielu ca vrem sa plecam acasa de sarbatori (aici daca nu va suparati prea tare sa repetati pt o baba surda ce tres a fac?! stiu ca s-a mai vb de o mie de ori[ups]dar...) doi: ce mama dracului sa maninc si eu? iar am 45 de kile si crede lumea ca'st bona lu Catrina nu mumasa:-( exclus mincarurile cu hormoni[:D] "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Inteleg ca trebuie sa mergi la Mü ptr. pasaport, sau ma insel?? Daca e de pasaport iti trimit eu lista actelor prin mail: Da-mi un PM cu adresa ta de mail. Cu mancare nu stiu ce sa zic, da-i cu Knödeln mit Sose. Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...