Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (11)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 166
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Elena merge procura facuta la notar fara probleme, normal cu acea apostila. Sa stii ca eu am vb la vremea respectiva cu avocatul si mi-a zis ca e ok daca o scriu in romaneste iar dedesubt in germana. Ba chiar merge si numai in romaneste iar lui sa-i explic despre ce e vorba(asa am si facut, era vb de o imputernicire pt vinzarea unui apt si una pt transcrierea unui certificat de nastere si unul de casatorii). Conditia este sa o semnezi in fata lui, la urma urmei e o declaratie personala cu actiunile viitoare pe propria raspundere, el numai o autentifica, adica semnatura. Asa mai scapi de niste cheltuieli cu traducerile in Ro. Nu e chiar atit de greu sa o compui, eu nu mai am nici un model. Ceva de genul "subsemnata X, nascuta la data de.. cu domiciliul in.. imputernicesc prin prezenta(sau ce cuvint mai merge) pe Y nascut..cu dom in.. sa ma reprezinte la Ministerul de Interne din Iasi(sau Starea Civilia din Iasi nu stiu exact unde, dar mai bine le scri pe amindoua ca n-are la ce sa strice[:D])in toate actiunile cu privire la(sau cu scopul.. )... ". Si mai era o fraza care se scria la sfirsit, poate alte fete isi aduc exact aminte, era vb de ceva de genul ca imputernicitul are putere deplina sa ia toate decizile, sa poata depuna acte, sa i sa poata inmina acte cu privire la aceasta problema. Na ca nu mai stiu exact sa formulez treaba asta asa cum trebuie. Oricum cam asta e ideea. Succes! Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by osolita
Fetelor am si eu o intrebare: cum poti sa-ti cresti in tara asta copii fara sa stai mereu cu grija ca daca i-ai lasat o secunda nesupravegheati pot cadea in mana unui nenorocit de pedofil? Eu sunt efectiv ingrozita, orice revista deschid(mai putin cele de specialitate) dau peste povesti cu copii violati si apoi ucisi. Saptamana trecuta a fost violata si ucisa o fetita de 7 ani din Hamburg, ieri disparuse alta, acum o cauta si mi-e groaza sa deschid maine radioul. Bine ca nu ma uit la Tv ca din cate imi amintesc si acolo dadeau mereu cazuri de astea. Pe voi nu va ingrozesc faptele astea?
Osolita sa stii ca nu esti singura care te framinti pe tema asta[V]Din pacate se intimpla atitea nenorociri si stau si eu si ma gindesc, ca probabil si acele mamici (vai de sufletul lor....!!!) au avut si ele grija de copii lor. E absolut groaznic si as fi in stare sa-mi sacrific toate alte vise si aspiratii sa las la o parte munca si alte chestii numai sa fiu dupa urma copilului mau sa-l veghez. dar si asa ma intreb daca e cu adevarat o solutie.. Sufar ca stau pe o insula la mama naibii, sufar ca nu am atitea avantaje pe care un oras mare le presupune, sufar de pe acum la gindul ca baiatul meu sau ceilalti eventuali copii ai mei vor trebui sa plece de aici pentru studii daca vor dori sa le faca, dar.... Macar atit am inima mai usoara ca rata infractionalitatii e foarte redusa aici. De la inceput asta a fost o intrebare pusa sotului si cunoscutilor daca aici au fost cazuri de ucideri, violuri, rapiri de copii si raspunsul a fost nu. Nu sunt cazuri de case sau masini sparte, la mine sta mai tot timpul usa neincuiata la masina sau casa(ok noapte nu, dar de foarte multe ori le-am uitat) si da, am o mai mare usurare la gindul ca unde naiba sa fuga un raufactor de aici?! Nu e usor sa ajungi pe land. Cel mai grav caz aici a fost acum vreo 10 ani cind un turist beat a batut doi politisti si a trebuit sa vina pina si pompierii sa-l calmeze. Dar oricum nici chiar starea asta de fapt nu reprezinta o garantie...[V] Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by osolita
Fetelor am si eu o intrebare: cum poti sa-ti cresti in tara asta copii fara sa stai mereu cu grija ca daca i-ai lasat o secunda nesupravegheati pot cadea in mana unui nenorocit de pedofil? Eu sunt efectiv ingrozita, orice revista deschid(mai putin cele de specialitate) dau peste povesti cu copii violati si apoi ucisi. Saptamana trecuta a fost violata si ucisa o fetita de 7 ani din Hamburg, ieri disparuse alta, acum o cauta si mi-e groaza sa deschid maine radioul. Bine ca nu ma uit la Tv ca din cate imi amintesc si acolo dadeau mereu cazuri de astea. Pe voi nu va ingrozesc faptele astea?
Si eu sunt inca socata de crimele asupra copiilor-sa abuzezi de o fiinta lipsita de aparare, chiar daca nu ucizi, tot crima e-pedofilia e o plaga aici, un motiv in plus sa-mi doresc sa emigrez cat mai repede in Canada. Mona- [gravi]34 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

,
quote:
dar imputernicirile acestea se pot face numai la consulat???
pt. acte obtinute din romania prin imputerniciti eu am facut asa/ prima data am incercat caci nu stiam daca accepta. un vollmacht scris de mine in germana pe juna de pag. si dedesupt pe romaneste....m-am dus aici in sat la Gemainde si am semnat in fata ei si mi-a pus o stamplia speciala si am platit 6€ daca nu e deranj prea mare poate imputernicitul sa sune sau sa mearga si sa intrebe daca o astefel de imputernicire este acceptata sau tin neaparat sa aiba una de la consulat/ambasata...cu apostila ..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...