Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (11)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 166
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[quote]Originally posted by Porumbita
ups, la umbrela nu m-am gandit... [8D] vroiam sa va intreb, daca traducem/legalizam diplomele aici e ok? sau trebuie facut asta numai in Germania? si cu anticonceptionalele voi cum ati procedat? se cumpara liber de la farmacie? sau trebuie mereu reteta? [/quoteNumai cu reteta se obtin aici.Deci, mai bine le cumperi din Ro. Am locuit si eu in Hamburg cateva luni, orasul e frumos insa vremea-i deprimanta:umeda si rece,iar soarele-i cam scump la vedere.Tresa ai cam tot timpul o umbrela la tine.Multi nervi tari iti doresc! Mona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la nemtoaice! Porumbita, eu stau la vreo 2-3 ore de Hamburg (in Oldenburg) si deocamdata e vremea Ok, fata de cum m-au speriat pe mine oamenii in tara. Fiind aproape de mare, nu e foarte frig (ba chiar cred ca e mai cald decat in Romania), dar uneori bate un vant de te ia pe sus. Eu mi-am luat la mine hainele de iarna. Cu medicamentele...pe mine m-au speriat "aia" de la Eurolines ca cica n-am voie sa iau cu mine decat cateva pastile. Ei bine, la vama nu s-a uitat nimeni sa vada ca aveam o punga intreaga de medicamente, asa ca... Eu am venit pentru 5 luni si mi-am luat cat de mult am putut din tara(de toate, de la fier de calcat pana la sapun si pasta de dinti), pentru ca nu stiam ce preturi o sa gasesc aici. Daca vrei, scrie-mi pe pm si o sa-ti trimit lista mea (una dintre ele, ca am facut la liste vreo luna, de teama sa nu uit ceva esential). Ce sa nu-si ia: stii si tu cum e cu alcoolul si tigarile, mancare doar pentru drum (in principiu, la supermarket Aldi gaseste preturi uneori mai mici decat in Romania). A! Sa nu uit! BRANZA! (daca rezista pe drum...) Nemtii cred ca nu au auzit de telemea, iar eu nu stiam si acum mor de dorul ei... [pofta] Drum bun! Pa![recevere]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se gaseste telemea, numai ca tb sa probezi cutiile de prin magazin pana dai de una pe gustul tau.De fapt noi pana acum am gasit cam tot ce mancam si in Romania, numai ca tb sa cauti si sa incerci. Cosmeticele au aceleasi preturi la calitate mai buna, nu merita cärate. Monaaaa, te pregatesti deja?? uau, ce-a trecut timpul. In spital nu ai nevoie de nimic, de fapt ei nici nu-ti accepta hainele proprii pt bebel, au ei grija de tot. Apoi iti poate aduce tati un schimb de haine de la piele pana la haine groase, ca sa-l luati acasa. Nastere usoara!! [url="http://community.webshots.com/user/tinatache/"]Cristina[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Porumbita
Buna fetelor! [bis] Sotul meu [:D] o sa plece vineri in Hamburg. o parte din bagaje o trimite prin Eurolines, pe autocar. Aveti ceva "tips&tricks" ref. la ce sa ia si ce sa nu ia cu el? noi ne-am gandit la haine, ceva medicamente, cateva carti/CD-uri care ii sunt necesare... merci mult de orice sugestie!
Sa-si ia hainele cele mai bune si de calitate.Restul...mai tarziu. Cartile de care are nevoie,CD-urile,etc. Medicamente....Algocalmine, Antinevralgice, hm..eu nu mi-am adus mare lucru si nici nu simt lipsa. Anticonc. sa-ti iei cate poti ca aici sunt doar pe reteta si nu sunt ieftine deloc. Sa-ti mai iei si teste de sarcina ca aici is scumpe rau (10€) - daca te intereseaza,of course... Fa-ti dintii cat mai stai in tara (daca ai probleme). Mai, in principiu aici se gasesc de toate, nu prea ducem lipsa de nimic. Mai e cate o chestie de pofte dar se rezolva adesea. Ah, sa-ti aduci Supliform :))))))))))) Si trimite-mi niste poze! Mama de [URL="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Lauraa"]Lara[/URL], 10 Mai 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristinutzo si eu am descoperit telemeaua, feta adica? Dar mai, mi-e pofta de mor de brinza cu smintina cu mamaliga asa ca la noi[pofta]. Ca mlodoveanca mi-s nu-i asa[:I][:D]. Dupa ce ca faina de porumb e asa mai altfel, dar sa zicem.. ei bine brinza proaspata asa cum am mincat acasa cumparata de la tarani si cu smintina din aia..NICI O SANSA! Daca voi ati gasit ceva sa-mi ziceti si mie, pls! Mona eu mi-am pregatit un mare bagaj pt bb ca asa citisem prin reviste dar sa stii ca aici chiar nu ai nevoie de nimic. Doar de hainutze pt bb la externare si neaparat scaunul de masina, dar asta cred ca stii deja. Sarcina usoara in continuare si iti tinem pumnii sa ai o nastere usoara! Majoritatea sunt usoare, stai fara griji! Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by niccostea
Buna la nemtoaice! Porumbita, eu stau la vreo 2-3 ore de Hamburg (in Oldenburg) si deocamdata e vremea Ok, fata de cum m-au speriat pe mine oamenii in tara. Fiind aproape de mare, nu e foarte frig (ba chiar cred ca e mai cald decat in Romania), dar uneori bate un vant de te ia pe sus.
Si eu tot la 2-3 ore de Hamburg stau si aproape de mare, ok in mare[alcool], si din cite am inteles, pt ca avem majoritatea turistilor din Hamburg si prieteni si rude e ca vremea in Hamburg e diferita de cum e aici de ex. Aici se schimba de la soare la ploaie intr-o zi de citeva ori si asta pt ca bate vintul mai duce mai aduce norii. In hamburg se schimba vremea mult mai lent, e destul de ploioasa, iarna nu stiu excat daca e foarte frig. Aici iarna nu scade mai mult de -2°C, e asa ca toamna urita, dar in schimb bate vintu de te ia pe sus si sunt furtuni puternice rau de tot[bang]. Mi-aduc aminte ca anul trecut, de fapt anul asta in ina-feb vedeam la tv cum oamenii aproape stateau paralel cu pamintul[wow], adica normal cu picioarele pe pamint dar atit de inclinati de ziceai ca ii ia pe sus! Si aici la Promenade(un fel de faleza) e exact la fel cind sunt furtunile alea mari, dar eu stau ascunsa in casa! My God.. Titulatura asta a mea e exact la misto, adica fac si eu haz de necaz[alcool] Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor! Eu lociesc de trei ani in hamburg, asa ca ceea ce va pot spune este ca vremea in Hamburg este destul de capricioasa, se schimba de cateva ori pe zi, si este mai mult ploioasa... Important de spus, este ca persoanele care au operatii sau reumatism... or sa cam aibe dureri [bang][bang][bang]din cauza aerului umed. In ceea ce priveste mancarea romaneasca, aici se poate gasi totul, insa asta nu inseamna ca are acelasi gust [bang] Faina de porumb si branza de care-ti pofteste inima se gaseste la turci. smantana...., eu mananc de obicei smandcare este un fel de smantana, insa mai groasa. Sa auzim numai de bine:-)) Diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...