Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (11)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 166
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by niccostea
Buna la nemtoaice! Porumbita, eu stau la vreo 2-3 ore de Hamburg (in Oldenburg) si deocamdata e vremea Ok, fata de cum m-au speriat pe mine oamenii in tara. Fiind aproape de mare, nu e foarte frig (ba chiar cred ca e mai cald decat in Romania), dar uneori bate un vant de te ia pe sus. Eu mi-am luat la mine hainele de iarna. Cu medicamentele...pe mine m-au speriat "aia" de la Eurolines ca cica n-am voie sa iau cu mine decat cateva pastile. Ei bine, la vama nu s-a uitat nimeni sa vada ca aveam o punga intreaga de medicamente, asa ca... Eu am venit pentru 5 luni si mi-am luat cat de mult am putut din tara(de toate, de la fier de calcat pana la sapun si pasta de dinti), pentru ca nu stiam ce preturi o sa gasesc aici. Daca vrei, scrie-mi pe pm si o sa-ti trimit lista mea (una dintre ele, ca am facut la liste vreo luna, de teama sa nu uit ceva esential). Ce sa nu-si ia: stii si tu cum e cu alcoolul si tigarile, mancare doar pentru drum (in principiu, la supermarket Aldi gaseste preturi uneori mai mici decat in Romania). A! Sa nu uit! BRANZA! (daca rezista pe drum...) Nemtii cred ca nu au auzit de telemea, iar eu nu stiam si acum mor de dorul ei... [pofta] Drum bun! Pa![recevere]
E adevarat ca nemtii nu se omoara dupa telemea, prefera branzeturile cu nume sonore, italienesti ori frantzuzesti, dar asta nu inseamna ca n-au auzit de telemea ori ca nu s-ar gasi.Trebuie doar sa cauti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by vikinga
Cristinutzo si eu am descoperit telemeaua, feta adica? Dar mai, mi-e pofta de mor de brinza cu smintina cu mamaliga asa ca la noi[pofta]. Ca mlodoveanca mi-s nu-i asa[:I][:D]. Dupa ce ca faina de porumb e asa mai altfel, dar sa zicem.. ei bine brinza proaspata asa cum am mincat acasa cumparata de la tarani si cu smintina din aia..NICI O SANSA! Daca voi ati gasit ceva sa-mi ziceti si mie, pls! Mona eu mi-am pregatit un mare bagaj pt bb ca asa citisem prin reviste dar sa stii ca aici chiar nu ai nevoie de nimic. Doar de hainutze pt bb la externare si neaparat scaunul de masina, dar asta cred ca stii deja. Sarcina usoara in continuare si iti tinem pumnii sa ai o nastere usoara! Majoritatea sunt usoare, stai fara griji! Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Vikinga, de unde esti din Moldova?Eu sunt bucovineanca din Suceava(mai precis din comuna Vama).Dar cand aveam eu trei ani ne-am mutat in Banat.Insa nu ne-am considerat niciodata banatzeni!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai din Galati sunt, dar in copilarie am fost frecvent la matusile mele din Piatra Neamt si Durau, vai ce amintiri frumoase! Ce peisaje, ce oamnei calzi, ce petreceri, ce mincaruri! Mona si eu am nascust normal, am fost fata ascultataore si cind imi zicea moasa asa si asa, ei ma chinuiam sa fac ca ea. Si am reusit si repede si fara "taietura" la pussy[xx(]. Stai linistita ca esti pe miini bune, tu doar tre sai asculti bine! Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de raspunsuri! am retinut antinconceptionalele, medicamentele, hainele groase mai bune, umbrela... cu incaltarile cum ati procedat? eu am mai fost o sg data in Germania, anul trecut, si nu prea am vazut tocuri pe strada. si la mine nu prea sunt pantofi fara toc... si la chestii din astea mai sentimentale (poze, etc) cum ati procedat? le-ati luat din prima sau pe parcurs? voi in general cu ce calatoriti RO-Germ? am vazut ca la bilete de avion e in jur de 400 de euro, trenul e 300 si ceva si autocarul 245. nu am mai mers asa mult cu autocarul, dar ma gandeam ca asa as scuti banii de trimis bagajele separat prin autocar. laura supliformul si vergisalul sunt la loc de cinste!!! :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eheee… de cind am renuntat eu la tocuri!! In Romania eram numai pe tocuri, aici numai in pantofi comozi si pantaloni!!!! Pozele pot sa spun ca le-am luat pe parcurs, si cartile la fel. In primii ani mergeam de cite 4 ori pe an in Romania. Bilete de avion gasesti si cu 270 euro la Malev (cind au oferte) sau la Carpatair. Numai bine, C.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Porumbita
multumesc de raspunsuri! am retinut antinconceptionalele, medicamentele, hainele groase mai bune, umbrela... cu incaltarile cum ati procedat? eu am mai fost o sg data in Germania, anul trecut, si nu prea am vazut tocuri pe strada. si la mine nu prea sunt pantofi fara toc... si la chestii din astea mai sentimentale (poze, etc) cum ati procedat? le-ati luat din prima sau pe parcurs? voi in general cu ce calatoriti RO-Germ? am vazut ca la bilete de avion e in jur de 400 de euro, trenul e 300 si ceva si autocarul 245. nu am mai mers asa mult cu autocarul, dar ma gandeam ca asa as scuti banii de trimis bagajele separat prin autocar. laura supliformul si vergisalul sunt la loc de cinste!!! :)
Si aici poti purta tocuri... inalte, voiai sa spui, ce-ti pasa ca altele nu prea poarta!Important e sa te simti comoda.Eu mai purtam la servici, da la sf.zilei nu-mi mai simteam picioarele.Daca iesi la plimbare(ceea ce mai rar se poate din cauza vremii)merg si tocurile inalte.La munca insa iti recomand pantofi comozi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multam fain de informatia cu branza! Eu am intrebat in dreapta si in stanga, pe la romani care sunt pe aici de mai multa vreme (3 ani) si mi-au zis ca ei isi aduca telemeaua de acasa, din Romania...iar eu i-am crezut pe cuvant si n-am cautat mai mult decat in vreo 3 supermarket-uri (Aldi, Plus si Extra), unde n-am gasit decat feta si alte chestii mult mai scumpe... Da` acuma bine ca stiu, ca sa ma duc pe capul turcilor sa-mi dea telemea! Multumesc![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor bine macar ca Germania nu are o zona sesimologica asa puternica cum e Vrancea. Ati vazut saracele fete de acasa ce spaima au tras cu cutremurul de azi noapte, mai ales care erau singure cu copii, la etaj inalt, sau si mai rau in blocurile cu bulina rosie..! Bine macar ca aici sunt marea majoritatea cladirilor de locuit sint mici si bine ca cel mai mare cutremur in istoria Germaniei a fost de vreo 4°pe sc Richter. Nu cam asa stiti si voi? Si nu cumva a fost chiar recent chiar in zona Hamburgului? Cum e ca nu stiu, aici nu s-a simtit deloc. Acum ceva timp eram la cineva la un gratar cu alti citiva prieteni si deodata s-au zgltiit geamurile puternic! Toti speriati zic "cutremur!!!", numa eu stateam linistita si le ziceam ca daca era cutremur sigur il recunosteam, intr-adeavr fusese doar un avion militar(jet nu stiu cum) care a zburat la mica inaltime. Doamne daca ar trece si ei prin tot ce am trecut noi cu cele cutremure ar fi ingroziti! Bine ca macar asta nu avem aici dar cit de greu e cind stai cu grija celor ramasi acasa[V] Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...