Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (11)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 166
  • Creat
  • Ultimul răspuns
In mod normal ar trebui sa ramanem. Daca va incadrati la legea cu "Hochqualifizierte" sau cu salariu mai mare de 84k pe an, atunci cred (daca se voteaza legile de aplicare pe 5 nov)ca puteti aplica din ian 2005. Daca nu la expirarea contractului si daca exista un contract in derulare puteti aplica pentru RP. Sanatate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca se voteaza regulamentul asa cum este acum toti cei cu green card vor primi viza pe perioada nedeterminata si independenta de firma de care lucreaza. Putin rabdare, in noiembrie tb sa rezolve si problema asta ca sa poata aplica legea ce intra in vigoare in ianuarie. Daca se schimba ce scrie in regulament se aplica a doua posibilitate, pe care ai spus-o si tu, sfasitoarea, adica cea cu contractul. Eu zic ca DA, putem ramane, daca vrem intr-adevar. [url="http://community.webshots.com/user/tinatache/"]Cristina[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am inteles eu, din ce au spus sfasietoarea si tinatache, in cazul celei de a doua variante, inseamna ca putem aplica pentru RP din momentul in care legea intra in vigoare, adica direct din ian. 2005. Sau trebuie sa asteptam sa implinim cele 60 de luni de contributii la darile sociale si mai apoi sa aplicam? Dar in cazul asta nu inteleg cu ce drept vom putea sta in continuare in De in intervalul de timp din momentul in care s-au implinit cele 60 de luni, deci implicit si cei 5 ani de GreenCard, si momentul acordarii RP? Caci presupun ca intre cerere si acordare se mai scurge niste timp, nu? Ca doar nu ti-o da pe loc? ariadna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, cred ca vestea asta s-ar putea sa intereseze pe careva: http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?page=articol§ion_id=1&article_id=103595 : De la 1 noiembrie Supralegalizarea actelor oficiale romanesti va fi facuta si de Prefecturi sau Curtile de Apel Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Porumbita
ziceti-mi si mie, pt un apartament de 2 camere, cam la cat se pot ridica cheltuielile cu intretinere curent, etc.. merci!
Cred ca depinde de oras...eu locuiesc in Frankfurt, considerat unul din cele mai scumpe din Germania la capitolul chirie, daca nu chiar cel mai scump:pe un apartament de 62 mp platim lunar 650 euros plus curent electric 50 lunar.In cei 650 intra caldura, apa rece si calda, taxa pt.curatenie. In Hamburg am locuit acum trei ani, dar erau alte preturi, in marci germane si oricum depinde de zona din oras unde alegi sa locuiesti. Mona Es gibt Gedanken die klüger sind als die Menschen die sie denken.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da-ne amanunte in ce zona, oras, etc. Pt ca daca ai norocul sa stai in München, platesti nu gluma! Pretul pe m2 depinde de localitate si cartier, de etajul si de gradul de renovare al cladirii. Apoi se adauga la pretul "rece" cheltuielile de gunoi, de curatenie a scarilor, de curent, de gaz, de apa, de parcare. Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Porumbita
ziceti-mi si mie, pt un apartament de 2 camere, cam la cat se pot ridica cheltuielile cu intretinere curent, etc.. merci!
depinde si cat consumi. La 3 cam. si 4 pers. acuma cred ca ajunge la 200, fara curent. [url="http://community.webshots.com/user/tinatache/"]Cristina[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva fff.important:ideal ar fi sa cunoasteti germana ori sa va ajute cineva la descifrarea contractului de inchiriere, sa stiti ce semnati, fara sa ramaneti cu neclaritati ca astia atat asteapta, sa va faca surprize neplacute.La inchiriere se plateste o Kaution(garantie s-ar zice)in valoarea a trei chirii reci lunare(asa ni s-a cerut noua)adica doar pretul chiriei fara cheltuielile de intretinere, pret care se specifica de regula in contract.Apoi se cere facuta o asigurare de Haftpflicht (dificil de gasit un echivalent in rom, e rasunderea pe care ti-o asumi fata de ceilalti locatari ai imobilului daca vrand nevrand le-ai cauzat vreun accident ori alt neajuns si se poate ajunge la un proces, asigurarea asta te scapa de plata unor daune).Asigurarea asta eu stiu ca-i obligatorie dar am inteles ca nu toti o fac...isi asuma riscuri.Dar hai ca m-am intins, nu gluma.Ideea e sa lamuriti bine contractul, ca dealtfel orice hartoaga ce vi se pune sub nas,la semnat, ca o mica neatentie poate sa va coste...si aici ii cam doare in cot de ofurile tale ca Ausländer. Numai bine, Mona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...