Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de oct-nov-dec 2003 (38)


Veve

Recommended Posts

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Raportam si noi o infectie urinara. Cu Proteus Mirabilis. Am ramas socata cind am vazut ca are peste un milion de germeni/ml urina, in conditiile in care daca ai peste 100.000 se considera infectie certa. Si mai mare mi-a fost mirarea finndca copilul meu nu are nici un simptom, ori eu cind am avut acum vreo 3-4 ani infectie cu E Coli la un milion de germeni eram in pat, deliram de febra la 41.5, si ma durea burta de numa. Am sunat-o pe dr si mi-a zis ca la bebelusi infectiile urinare sint asimptomatice, nu ca la adulti. Azi ma duc sa-mi dea reteta de antibiotic (Augmentin sirop). Asta e, mai bine tratam decit sa se cronicizeze si sa afecteze rinichii. Vikinga, ce mishto ca Aldito se socializeaza cu fetitele [cool]. Asa mai invata si el cite una alta, mai ai si tu timp de respiro, e super. Ileano, am ris o tura buna de ispravile lui Luca. Auzi tu, cu chilotii dupa git si cu sutienul in cap [:-)))] Lorelei, si eu am vinatai pe maini de la muscaturi. Pe buni a muscat-o de barbie [:D] Ven, imi pare rau de voi, cu racelile astea, incearca sa-i dai zilnic in perioada asta de toamna cit mai multa vitamina C. Eu ii dau macar sucul de la o portocala zilnic, desi ideal ar fi sa storci un mar, un morcov si o portocala si sa-i dai sa bea, eventual diluat cu apa, sa nu fie prea concentrat. Carmena, eu merg la dr si la control de rutina, chiar daca nu avem probleme. Nu chiar lunar, dar oricum. Lapte ii dau La Dorna sau Fulga, desi nu mai vrea sa bea lapte, i-l ingros cu cereale si ii dau cu lingurita, ca numai asa serveste mofturosul. In schimb mincare maninca fara probleme tot ce-i dau. In week-end ii dau prin blender, ca e mai simplu pt. mine si asa papa si el mai repede si mai bine. In cursul saptaminii, ii da buni sa papae cit eu sint la lucru, si ea ii paseaza cu furculita, dar maninca si asa, chiar daca mai incet. Julia, din cite am auzit se poate da si un tratament homeopat in paralel cu antibioticul, rezultatul e garantat. In prospectul de la Augmentin am vazut ca actioneaza si la E Coli si la Proteus Mirabilis. Dar oricum, in antibigrama facuta la urocultura se vede clar la ce substanta e sensibil germenul. Acolo ai sa vezi amoxicilina + acid clavulanic, ceea ce inseamna Augmentin ca medicament. Dumnezeu stie de la ce se fac infectiile astea, din cite am citit si pe Internet, astea sint niste bacterii care traiesc in mod normal in sistemul digestiv uman. Mai rau e cind se inmultesc si ataca aparatul urinar. Eu banuiesc ca din fecale vin si ataca pasarica. In cazul asta iti dai seama ca fetitele sint mult mai expuse, desi nici baietii nu sint scutiti. De aceea e indicat sa fie schimbat pampersul imediat ce a facut kk si sa pastram o igiena severa. Desi uneori nici asta nu e suficient, ca doar nu poti sa zici ca si-a tinut cineva copilul murdar la fund sau mai stiu eu ce. Ideea e sa bea si multe lichide, ca sa se curete cit mai des si mai bine aparatul urinar. Din pacate, Codrin nu prea bea apa, dar acum l-am trecut din nou pe ceai cu miere si lamaie si a ajuns la "performanta" de 400-500 ml pe zi. Yael, sarcina usoara si pupici la pritesa ta frumoasa ! Pupici [pup] Simona si bb Codrin (14.12.2003) http://community.webshots.com/user/simonarata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa iesim si noi repede la raport. Ieri a fost prima zi de gradinita, adica l-am lasat 5 ore, cat am fost eu la curs, si a fost destul de OK din punctul de vedere al educatoarelor. Adica a plans un pic dimineata [:(], dar mult mai putin ca alti copii in prima zi. Deci ele au zis ca a fost OK, mai putin partea cu dormitul, adica nu a vrut deloc sa doarma pana am ajuns acasa, ceea ce inseamna ca s-a trezit la 7.30 dimineata si s-a culcat la 2 la amiaza. Nu stiu de unde atata energie, dar ma rog, asta e ... Si-a facut si o prietena la gradi, pe Valerie, care e o roscata cu ochi albastri [:D], cica toata ziua or stat impreuna si s-or cautat unu pe altu prin gura, si-au bagat degetele in ochi, etc. Sa vedem daca nu a uitat-o pana azi [:D]. Acu in 10 minute merg sa il scol si o luam de la capat. Trece timpul mult mai repede cand faci si altceva decat sa stai in casa cu bble, da mie una mi-a fost tare dor de el cat am stat la cursul ala, ma tot intrebam ce face .. acu sper sa ne obisnuim si eu si el ... Poate mai intru mai dupa amiaza. Sanatate la toti bblushii bolnaviori, in special lui Codrin, Markus si Julia, [pup] si insanatosire rapida va dorim. http://community.webshots.com/user/carmen77102 http://community.webshots.com/user/carmen77104 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, dragele Noi suntem in focuri ca azi imi vin parintii. Ca de obieci sotul e plecat in delegatie si eu am atatea de facut prin casa ca nici nu stiu cu ce sa incep. Mi-a luat ceva timp sa fac numai lista cu ce am de facut. Luca se chinuie iar cu dintisorii, pacatosii de ei, si ma cam maraie. Adameasca, bey si fiu-meu ma innebuneste cu linsul periei de WC, dar si al pompei de desfundat WC. Eu ii zic "Tiganul". La cele mai scarboase chestii se baga. Adriana, cum se mai simte Julia? I-a trecut infectia? Sympa, bine ai venit pe taramurile floridiene. Sa dea Domnu' sa va placa acolo, dar eu am auzit ca e tare cald si umiditate. Eh, traiasca AC! Carmen, la ce cursuri te-ai dus? Ne-a tentat o mutare in Canada (stiu ca acolo pot munci), ca ma ingrozeste statul acasa pana imi dau astia dreptul de munca. Albesc si eu tot acasa stau. Poate mai fac un copil ca sa fiu mai utila. Simona, stai ma linistita, nu te gandi la rau, ca nu vor fi afectati asa de repede rinichii de la cateva infectii. Ar fi o problema daca ar avea reflux de urina, adica urina sa se intoarca spre rinichi, cum are Luca. Da' eu stiam ca nu e recomandat sa dai la bbi miere. Mai bine indulceste-i ceaiul cu zahar. Vikinga, puiutul tau e un cool guy. Inconjurat de atatea fetite, ehehe, cred ca si Luca ar vrea[olala]. Nu va pot spune cu cata nerabdare imi astept parintii. Nu ma pot duce niciunde cu copilul dupa mine. Chiar sa iau numai o paine. In week-end, daca nu ma duc la voluntariatul meu cu gradinaritul, ma mai apuca cate un dor de bantuit prin magazine, dar nu pot sa-l las pe al meu sot cu Luca ca ii e greu sa stea singur cu el. Si la cat de rar ne vedem noi, sa-mi mai pun si coada pe spinare. Incerc sa-l invat pe pui sa se joace singurel, ca sa nu stea dupa mine toata ziua. Il mai las singurel in camera lui si vad ca e foarte bine asa. Altfel, se tine dupa "fusta" mea, tragand dupa el o antena, un fir, un cablu, etc. Muraturile au iesit super. Sunt foarte mandra de mine. V-am pupicit si va mai scriu maine, Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor, noi suntem bine, copilu meu vorbeste 2 cuvinte in ungureste: poci (un fel de noroc) si mennye (nny se citeste ca ~n in spaniola, adica du-te)...[:D] sau poate mai multe da nu inteleg io..., a fcaut timid si niste pasi, asa zice bunicu. va pupic si va anunt ca am pus pozici noi, [flo] allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor eu lucrez si cu E Coli, este o bacterie care dobandeste f usor rezistenta la antibiotice (in special la ampicilina) deci este f importanta antibiograma. Daca curatati cu alcool etilic jucariile si cu clor in baie ajuta la eliminarea unor posibile focare de infectie. Carnea tocata iarasi trebuie f bine gatita si igiena la fundulet e f importanta mai ales ca strengarii cum le iei scutecul hop si cu manuta pe fundulet. va pupic si muuulta sanatate! allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bonsoir! mai, ce-i cu infectiile astea urinare? Hm... nasoala treaba... Luca are fundul super iritat, e rosu, rau de tot, il ustura si maraie intr-una din cauza asta. Juma de zi s-a tarat pe fund si a scancit. Pe langa pacatoasa aia de candida cu care ne luptam de vreo 4 zile s-a mai iritat la popou si din cauza de kk mult azi (de vreo 6 ori, spre deosebire de ieri doar o data). trebuie sa fie de la eruptia dentara, ca altceva nu cred ca are... In rest toate bune si frumoase. Merge bine prin casa, nu mai are astampar nici sa doarma, dar sa mai si manance. [:D] Ai vostri stau linistiti la masa? Ca al meu nu sta decat daca ii dau ceva de lucru, adica sa rasfoiasca o revista, sa puna un capac la un bibe, d-astea... Da' macar nu alrg cu mancarea dupa el prin casa. Carmen, felicitari pentru un baiat asa cuminte, sa-l tina Dzeu asa. Ciuf, Luca al tau m-a dat gata cu pompa de desfundat. Is de belea copiii astia. "Tigan" e putin spus in ceea ce-l roiveste pe fi-miu. [:D] [s] pentru Adrian Antonio, Luca si Luca!!! [:D] Ileana si Luca (2 octombrie 2003) http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor, Noi am trecut deja in randul baieteilor mari si crestini. Am facut doi intr-unul, botez si aniversare. La botez, pe la mijlocul ceremoniei s-a pus pe-un urlat de nu-l mai putea potoli nimeni. In fine, a trecut. De pe tavita a ales peria de par, pixul si un inel de aur asa ca o sa fie pedant, destept si bogat. Ei, va place ce bine stiu sa interpretez? Merge tot mai bine, poate deja sa se aplece fara sprijin si sa-si ridice o jucarie, zice mama, tata, apa, da, Lala(sor'sa) si sporovaie o gramada pe limba lui, deja i s-a prezis ca va fi un avocat de succes[:D], stinge televizorul daca se uita Laura si asta-l capaceste dupa aia. Daca-i dau un biscuit n mana, pleaca si-o cauta pe Tina(unul din caini) prin casa, ii intinde mana, Tina musca din el si restul vrea sa-l manance el, pe urma isi intinde fata spre botul ei si daca nu esti prin preajma Tina ii trage o limba si el poate pleca mai departe satisfacut. Si lui ii place in baie, trebuie sa fie capacul pus pe wc. fiindca altfel e tentat sa vada ce-i acolo si bineinteles ca-l tenteaza si peria, deocamdata nu si-a exprimat intentia de a o linge dar cine stie ce-i mai trece prin cap. Avem si poze noi cu baiatul nostru cel mare. [url="http://community.webshots.com/user/lilianacsaki"]Pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliana, sa iti traiasca micul crestin baietel mare [:D], tare frumos e ... o sa faca multe victime in randul fetelor. Sa fie sanatos si fericit si voi la fel, sa va bucurati de el si el de voi [flo]. http://community.webshots.com/user/carmen77102 http://community.webshots.com/user/carmen77104 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca scriu si eu citeva cuvinte despre noi. Brian e un mare dracusor, nimic nu poate neatins de el. De la mincind cartofi cruzi, si normal murdari, pina de a ajunge la punga cu gunoi. De citeva zile spune mama, inca tata nu spune. Melany prima data a spus tata si deabia pe la 1 an si 4 luni a spus mama. In sfirsit a acceptat pantofiori in picioare asa ca simbata ne-am dus in parc si ne-am plimbat. Eram asa de mindra. Inca nu merge singurel dar sta citeva secunde nesprijinit. De ziua a lui melany i-am luat un cos de cumparaturi din plastic cu roti, ca si la magazine. Cu acela Brian se plimba prin casa si era asa de mindru. Pina saptamina trecuta cind si-a luat avind si nu stiu cum a cazut dar si-a spart buza. Asa ca L-am scos din uz. Dar credeti ca s-a lasat Brian pacalit? Acum a luat scaunul lui Melany (care iarasi e din plastic) cu care se plimba prin casa. Dupa ce a implinit 11 luni am intrerupt si eu sa il alaptez. Mai bine zis el nu a mai vrut, intr-o dimineata asa ca l-am intarcat. Week end-ul trecut am ramas pentru prima data singura cu dracusorii. Cum era timp frumos am stat mult pe afara. Nasol a fost ca am fost foarte racita, dar m-am descurcat. Eu acum sint in febra invatarii francezei, dar in acelas ma tot gindesc cum va fi acasa, cum va fi drumul, cum se va descurca Melany care nu prea vorbeste romaneste. Am zis ca poate o sa o dau citeva ore pe zi la gradinita. Voi vedea cum se va obisnui. Am uitat sa le spun copilasilor care au facut 1 an, sa creasca mari si frumosi iar mamicile sa se bucure de ei. Liliana, sa imi spui mai amanuntit cum s-a comportat crestinul David la botez. Eu am mari emotii. Am mai intrebat inca o data dar nu mi s-a raspuns: a fost careva botezat acasa sau toate iati botezati pe copilasi la biserica? La noi de 2 zile e o vreme nasoala, ploua si tot ploua. Nici nu am dus-o pe Melany azi la camin, pentru ca nu am avut cu cine sa il las pe Brian. Sa speram ca vin zile mai fumoase ca inebunesc sa stau in casa. Melany, Melany(3 ani) si Brian(31.10.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...