Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de oct-nov-dec 2003 (38)


Veve

Recommended Posts

Carmen, felicitari pentru mersul la gradinita. Sint convinsa ca Mateiutzu se va obisnui si chiar ii va placea acolo. Si tu te vei obisnui fara el citeva ore pe zi. Iti zic din proprie experienta [:D] Bine, la mine e un pic altfel, eu stau oarecum mai linistita la servici fiindca stiu ca puiutul e cu buni, care deja stie mersul treburilor si cu care e obisnuit copilul. Liliana, felicitari pentru botez. Sa-ti traiasca micul crestin. Noi am inceput de aseara administrarea de antibiotic. Ieri am vorbit cu dr si am intrebat-o de unde putea sa ia Proteus Mirabilis. Ea mi-a zis ca numai din spital ! Cica Proteus nu traieste in mod normal in sistemul digestiv uman, ci doar in mediile spitalicesti. Daca era sa faca infectia de la kk din pampers, atunci facea mai degraba cu E Coli, ca bacteria asta traieste in intestinele umane. Asa ca nu e de la igiena sau de la noi de acasa, ci a venit cu Proteus Mirabilis din maternitate [bang]. Si cum era asiptomatica toata treaba asta, daca nu-i faceam acum urocultura, mai ducea cu el infectia asta mult si bine. A mai zis dr ca nu i-a afectat rinichii, daca era sa-i afecteze atunci se vedea pe copil, ca dadea semne de boala. Asta e, dupa ce terminam cu antibioticul (7 zile), repetam analiza sa vedem daca am scapat. Doamne ajuta. Pupici [pup] Simona si bb Codrin (14.12.2003) http://community.webshots.com/user/simonarata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bey, voi ma exasperati cu copii care merg singuri si bine prin casa. Al meu parca e legat de picioare, vrea numai de-a busilea! Ileana,multumim pentru urari. Imi pare rau ca este iritat Luca la fundulet stiu ca si al meu e tareee marait daca o pateste. Nici Adrian nu sta locului cand mananca tot vrea sa se intoarca in scaun, sa se ridice. Oricum voi sunteti mai norcoase, al meu nu mananca fara muzica la tv, si mai nou nu-i mai place orice formatie?solist! Nooooo, are preferinte mandrul asa ca face un scandal de zici ca-l tai daca e ceva ce nu-i place. Pur si simplu m-a capiat, nu stiu ce sa mai fac ca sa-l dezvat de tv, nici in pat nu sta fara el aprins, ca sa nu mai spun ca pe noi nu ne baga in seama dc e cava ce-i place! Ieri am haladuit ca bezmetica prin magazine ca sa-i caut un mergator si cand in fine am gasit unul era folosit(era expus si s-au jucat copii cu el) si vanzatoarea s-a uitat la mine chioras ca cica ala e o chestie de plimbat papusi pt fetite!! Am zis ca turbez can am auzit-o mai ales ca pe site scrie exact la ce foloseste,offff! Mai fetelor ce sa-i mai pun io pe tava la fishior la motz? Ca pana acum am zis asa:bani, carte, pix(stilou), chei masina, aur, minge, da sunt in pana de idei. Va pup si [s] la sarbatoriti! Adrian[copil],Alina[mamica]si sotul Adi[roker] [foto][url="http://community.webshots.com/user/bibiadialina"]Poznele noastre[/url][foto] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=17457"]Nasterea Ingerasului[bibe][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicilor si piticilor! Noi, ca de obicei, mai lenesi la scris... Ven, multumesc tare mult de informatiile despre opritoarele de usa, o sa le comand si eu luni... Carmen77, tu cum te descurci cu bb la cresa, ca si eu il duc pe Sebastian , dar cand plange dimineata ca il las acolo imi vine sa renunt si la cursuri si la tot si sa imi iau copilul acasa...educatoarele zic ca plange doar 5 minute,pana de ia cu joaca si ca sa stau linistita ca-i normal, dar pe mine asa ma mustra constiinta... imi pare tare rau sa aud ca atatia copilasi au probleme...va doresc sa vi se insanatoseasca puiutii cat mai repede! Despre Sebastian, ce sa va spun....de cand merge la cresa a facut cateva progrese, ii prieste cred sa se intalneasca cu alti copii....nu ma mai musca, probabl ca l-o fi muscat si pe el careva pe acolo si l-a dezvatat... am apucat si eu in sfarsit sa pun poze noi pe http://community.webshots.com/user/andreeacc [s][s][s] pentru toti piticutii carora n-am apucat sa le spun la timpul potrivit! [pup][pup][pup] Andreea si [copil] Sebastian - 07.10.2003 http://community.webshots.com/user/andreeacc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Liliana, sa-ti traiasca micul crestin si sa fie fericit alaturi de surioara si parintii lui (si animalutele). Apropos de animalute, Luca ieri lingea la lingurita lui, i-o dadea si lui Cezar, lingea si ala un pic, si apoi iar in gura lui Luca. Ma dispera copilul asta. Ah, si lui ii place sa se joace in WC. Ridica capacul si clipoceste cu manutele in apa aia. Brrrrrrrrrr. Allya, eu stiam ca infectiile urinare nu se fac de la ce baga copii in gura, ci de la ce au la fundulet, sau ma rog, in mediul apropiat organelor genitale. Dar poate ma insel. dar logica mea imi spune ca de la ce baga in gura ar face infectii la burtica sau in gura, etc. Simona, ca sa fie afectati rinichii de la infectie, copilul ar arata semnalmente. Iar ca sa stii daca rinichii au capatat "cicatrici" se observa numai la un scan test. Asa ca nici o grija ca nu face copilul complicatii din astea. Pupicei de la Luca pentru puiut. Alina, calculator de birou, s-o face vreo economista..., oglinda, pieptan. Pupicei, Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CIUF draga [flo] eu nu am zis ca de la mancat au facut copii infectie urinara, probabil au facut din propriile fecale, caci E Coli traieste in mod normal in intestinele noastre. Ce ziceam eu sa faceti este o masura preventiva ca sa preveniti si o infectie nasoala: enterocolita cauzata de aceeasi bacterie. Au fost niste cazuri in SUA cand niste copii au facut astfel de enterocolite de la burgeri nefacuti bine si neproaspeti. De asta si micii care nu-s proaspeti si bine gatiti sunt periculosi. WC-ul este iarasi o sursa de infectie. va pup si multa sanatate la bebelusi! allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrea, nici mie nu imi place deloc ca trebuie sa il duc la gradinita, dar nu am incotro deocamdata, cursurile astea pe care le fac eu sunt oferite o singura data de catre guvernul canadian, daca le refuzi, adio ... iar soacra nu imi poate veni decat dupa 15 noiembrie, iar pana atunci sa vad daca o mai chem sau nu, ca Matei va fi "adaptat" pana atunci. Marea mea durere este ca deja mi s-a imbolnavit dupa 2 zile de gradinita! Iar ii curg mucii garla si are si un pic de febra, maximul a fost 38.3, dar i-am dat Eferalgan si i-a scazut. Acum am stat cu el azi acasa, dar daca tot asa o sa o tina, nu stiu nici daca o sa pot termina cursul asta. In legatura cu plansul, Matei a plans numai in prima zi, a doua zi a fost ok. Cand il duc acolo, il pun intre ceilalti copii si eu ma strecor sa nu ma vada, si asa nu iese cu circ. Dar cum am zis, aici tare des racesc astia mici, ca toti mucosii is adusi plini de muci si flegme (scuzati expresia, dar asa e), si evident ca iau si ceilalti copii, care sunt sanatosi. http://community.webshots.com/user/carmen77102 http://community.webshots.com/user/carmen77104 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona,imi pare rau ca si bebitu tau are infectie urinara,bine ca ai cerut si tu analizele si ca acum ii dai tratament Noua ne-a dat dc Amoxiclav ca asta era unul din antibioticele permise la bbi la care era sensibil e-coli,5 ml la 8 ore ,10 zile,dupa care repetam si noi urocultura. Ca sa fiu si eu in ton cu Julia am fost la dc ginecolog si mi-a gasit anexita asa ca si eu voi lua Amoxicilina si supozitoare Scobutil. Liliana,felicitari pt botez,sa-ti traiasca puiutul si sa-ti aduca numai bucurii! Ileana,imi pare rau ca s-a iritat Luca la fundulet,mai lasa-l si tu fara pampers si spala-l cu ceai de musetel si galbenele,la noi a dat rezultate f bune cind a fost maimutica iritata la pussylica. Maimutica sta cuminte la masa citeva secunde dupa care trebuie sa faca ceva,sa ma traga de par,de nas,sa scoata din gura si sa dea si la caini sa pape,sa bata din palme.... Carmena,ma bucur ca acum ai un baiat cumintel,sa va ajute Dumnezeu sa va luati apartament cit mai repede ca imi dau seama ca va este f greu sa stati toti 3 intr-o sg camera,mai ales ca o sa creasca si piticu si poate cine stie o sa vina si bb 2[:D][:D] [s][s][s] Adrian si Luca,sa cresteti mari si sanatosi! Va pupic Adriana si bb Julia(06.11.2003) http://community.webshots.com/user/julia062003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bonsoir! Liliana, felicitari inca o data pentru cele 3 evenimente din famelie! Sa va bucurati de copil si sa aveti puterea sa-i cresteti! Si ei sa fie sanatosi si frumosi si voiosi! Daca il tenteaza peria din baie sigur o s-o si linga in curand. [:D] Bubu, chiar ieri Luca s-a spart buza pentru a treia ora!!! S-a jucat pe langa un scaun din bucatarie, s-a impiedicat si a cazut cu buza in el. S-a umplut de sange, dar nu a urlat mult. Rana s-a inchis imediat. Prma oara m-am speriat, a cazut din mainile mele cu buza intr-o banca de lemn de la o terasa de la mare. Atunci mi-a sarit imina, dar acum nu. avem experienta. [:D] Ma rog la Dzeu ca episodul cu spartul capului sa apara muuult mai tarziu. [:D] SimonaR, insanatosire grabnica la pui! Lorelai, nu te mai vaita ca nu merge in picioare, e o durere de cap in minus. [:D] In primele zile cand a inceput mersul biped imi sarea imina sa-l vad in picioare, eram obisnuita sa-i apara moaca in campul meu vizual mult mai jos, ca de, mergea de-a-busilea. [:D] Acu' ne-am invatat. Noi nu am pus pe tava cheile, ca am uitat si oricum pe alea le alegea mai intai. Dar am mai pus o carte, o trusa cu ac si ata si bani. Carmen, nici nu ati terminat bine cu raceala si ati luat-o de la inceput??? Nasoala treaba... da-i cu pompa de muci si cu paracetamol, poate trece repede. Julia, popoul lui Luca e mult mai bine, pt ca am inceput tratament pt candida, ca de asta sufera el din cauza de antibiotice. Ii dau juma de pasila de Stamicina de 3 ori pe zi si dupa 2 doze e mult mai bine. Plus ca mai am si o crema preparata in farmacie, habar n-am ce are in ea ca am uitat sa intreb si e buna si aia se pare. Noi suferim in continuare de dureri de canini si de o masea care nu iese deloc, il chinuie groaznic. Azi noapte a dormit juma de noapte la el in pat si juma de noapte la noi. Oare o mai renunta la obiceiul asta? Nu cred ca in curand se va petrece vreo minune... Dar macar apuc si io un somn zdravan fara el langa mine. ca dupa ce il aduc in patul nostru se vaita in somn, scanceste, geme si se foieste groaznic. Ala numa' somn nu-i pt nici unul dintre noi... Azi am tras de el si nu l-am mai culcat dimineata la 10 ca de obicei si uite asa am dormit noi la pranz 2 ore jumate. mama, mama ce bine a fost! [:D] daca o tinem tot asa am sanse sa recuperez la capitolul somn, unde-s deficitara rau de tot. [s] pentru sarbatoritii de maine! Ileana si Luca (2 octombrie 2003) http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...