Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce faci cand ajungi in aeroport in america?


Recommended Posts

simina, cred ca sanca facea referire la un alt gen de emigrare, inaintea actualei loterii, cand intr-adevar toti aveau un sponsor, fie ca era familie, prieten sau o organizatie romaneasca sau internationala. eu nu am auzit de nimeni sa vina fara sa cunoasca pe cineva, se pare ca e obicei nou si ma tem ca mirelei ii va fi relativ greu, sper sa aiba o situatie materiala buna. mai greu o sa fie sa gaseasca apartament avand in vedere ca are catel cu ea si nici multe hoteluri nu accepta animale, desi mai se gasesc exceptii. in orice caz eu o admir pentru curaj si-i doresc bafta, din pacate nu stiu nimic despre miami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ok fetelor nu sarati asa de tare ca nu vreau sa-i tai elanul lui Mirela. O admir, si ii doresc din tot sufletul noroc. Sfatul meu e daca ai putea totusi sa-ti gasesti o "roomate", o persoana care sa imparta apartamentul cu tine. Sant multi studentzi care fac treaba asta. In felul acesta ar fi si mai usor sa inchiriezi undeva fara SSN. Sant multe locuri care inchirieaza apartamente pentru short term - o luna, doua fara sa semnezi un lease pe un an de zile. Trebuie sa fii sigura ca te accepta cu Pet, si de obicei daca ai Pet ai depozitul mai mare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirela, succes la interviu, mai intai! E cam neplacut sa te trezesti singura in aeroport, si e greu sa rezisti psihic intr-o lume complet noua fara un suflet alaturi(exceptand-o pe catelusa). Dar sunt multi studenti cu vize de lucru aici si n-au prea avut probleme de adaptare. Poate unde stiau ca se vor intoarce totusi acasa... Asa ca nu ma indoiesc ca o sa treci si tu cu bine peste "surprize". Aici, pe DC, o sa primesti o multime de sfaturi daca ai nevoie. Mie nu mi-a trebuit decat pasaportul pt. inchirierea apt. E adevarat ca in cladire locuiau de 8 ani niste prieteni, deci eram recomandati cumva. Dar poti rezolva inchirierea prin internet si chiar motel pt. primele zile. Gasesti si nr. de tel. si poti vorbi direct cu receptia. Te mai ajutam noi cumva, daca ne dai amanunte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Sanca Intrebare: Tie cand ti-au aprobat sa vii aici, nu ti-au dat si un sponsor? Sponsorul s-ar ocupa de - cazare (apartament, roomate, etc), te-ar ajuta sa-ti cautzi servici si ar fi mult mai usor perioada de acomodare. Nu vad cum ai putea sa inchiriezi un apartament fara SSN si credit line, dovada ca ai servici, etc. Eu zic, cand mergi la interviu o sa-ti explice cei de acolo cine o sa te ajute si pe ce perioada de timp.
Vezi ca inca nu ai capatat viza. Nu cumva sa pui asemenea intrebari sau sa pari cat de putin nesigura pe tine, ca te tranteste la interviu si nu mai pupi viza in veci. La interviu se pun exact acest fel de intrebari: unde te duci (stat, oras), cei vei face cand vei ajunge acolo, pe cine cunosti, ce calificare ai - ce job te gandesti sa cauti si, bineinteles, cati bani ai. Nu mai stiu in ultimii ani, dar e bine ca la interviu sa poti DOVEDI cu acte ca ai cam $10,000, cel putin. Daca nu indeplinesti aceste conditii, acordarea vizei este destul de improbabila. Asa ca acum concentreaza-te pe asta in primul rand. Erau forumuri unde se discuta despre asta, unde chiar persoane care au reusit sa treaca de interviu isi povesteau experienta cu lux de amanunte si de unde cu siguranta ai ce invata. Deci la interviu trebuie sa spui clar, sigura pe tine, unde te duci si ce ai de gand sa faci acolo, nu cumva sa te balbai la intrebarile astea. Una din fetele de aici te-ar putea ajuta trimitandu-ti adresa si numele ei, pe care sa le spui consulului la interviu ca fiind persoana (o prietena) la care te vei caza cand ajungi in State, chiar daca pe urma te vei duce probabil in alt loc. Deci tu inca nu ai castigat Loteria vizelor, ci ai fost selectionata pentru procesare. Ocupa-te de obtinerea vizei mai intai, ai apoi 6 luni in care sa faci pregatiri si aranjamente de plecare. Alta problema: stiu ca in tarile din Occident (nu stiu daca si in SUA), catelul sta un timp in carantina, deci nu-l poti lua de la aeroport sa pleci cu el de acolo. De asta ar trebui sa te interesezi inainte de a pleca, fetele din SUA iti pot confirma sau infirma lucrul acesta. Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Milia are dreptate, Mirela. Roaga pe vreuna din fete sa-ti dea voie sa folosesti adresa si nr. ei de telefon la consulat, la interviu. Doar atit, apoi vezi tu unde te duci... Suma minima/persoana, daca nu ai AoS sau job offer, este de minim 5000 USD. Desi nu este scris pe nicaieri oficial (eu nu am gasit), asta este concluzia tuturor loteristilor care au trecut prin interviu pina acum. Chip in taci! Intreaba orice vrei, incercam sa te ajutam! Link-ul catre "Forumul loteristilor", care mi-a fost dat si mie acum vreo 5 luni si care m-a ajutat mult, este: [url]http://webgate.no-ip.com:8080/forum/index.php[/url] Bafta si curaj! Home, wherever you are... Simina & Andrei (Deiutzu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru raspunsuri, da, cred ca ar fi mai bine sa-mi fac o scurta autobiografie, ca sa ma cunoasteti mai bine, sunt din Timisoara, am 30 de ani, si sunt fericita(ca sa zic asa)posesoare a plicului 2, a DV 2005, adica am fost selectionata pentru procesare, ca sa o citez pe Millia.nu am luat viza inca, si sansele mele de la ultima postare s-au diminuat, pentru ca atunci stateam linistita, asigurata fiind de administratorul sit-ului romania-international(draga Papadie, stiu ca nu ai fost de rea intentie, e vorba chiar de Ovidiu Baisan,administratorul acelui site) ca ma va ajuta cu Aos, dar acum am aflat ca ma va costa 2000 $ Aos-ul!!!va dati seama ca nu ma mai gandesc la cum va fi in aeroport... din pacate, asta a fost primul meu contact cu o persoana din america, care timp de o luna ma asigurat ca totul va fi o.k., sa stau linistita, ca se rezolva (spunea el), dar acum, cand mai am mai putin de o luna pana la interviu, am aflat care este pretul.Se pare ca unii romani au gasit alte surse de venit de pe spatele nefericitilor castigatori[bang] Eu voi veni acolo cu o suma frumusica, suficienta cat sa ma pot descurca, dar trebuie sa-mi vand afacerea (salon de infrumusetare), iar legile lui Murphy functioneaza, in sensul ca sigur i-l voi vinde dupa interviu, pentru ca acuma, in urma anunturilor din ziare precum ca i-l vand, raspunsurile sunt de genul ne mai gandim, trebuie sa-mi vand cutare, bla, bla,..stiti voi cum e suma de care dispun nu este suficienta pentru interviu, de aceea un aos ar fi mai mult decat necesar in cazul meu si ca sa raspun la inca o intrebare pusa de voi, dragele mele, eu am facut cursuri de coafura si masaj, si la salonul meu paractic si cosmetica. va pup pe toate p.s.De ce am ales Miami Florida? pentru ca toata viata mi-am dorit sa stau la caldurica [8D] oricum nu ma asteapta nimeni pe acolo, ce mai conteaza?! mirela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bafta multa, mirela! admir femeile curajoase. daca esti asa de hotarita, sigur ai sanse mari sa reusesti in USA. mie nu mi-a placut Miami (prea agitat pentru gusturile mele), dar asta nu inseamna ca tie nu-ti va placea, ca doar nu suntem toti la fel [^] fetele au dreptate, e mai bine daca iti asiguri dinainte cazarea, mai ales ca ai si pet-ul. nu te vad bine, umblind din hotel in hotel, dind banii pe taxiuri si fiind refuzata din cauza ca nu accepta animale de companie. de cite ori am mers in Florida, am facut rezervari la hotel prin http://www.florida.com , si am gasit mereu preturi bune (mai ales iarna). eu zic sa nu pleci nepregatita. chit ca stai la hotel citeva zile, si, intre timp, iti cauti ceva cu chirie. fa-ti un plan, imagineaza-ti interviul inainte ca el sa aiba loc. cei de la ambasada cauta persoane care stiu ce au de facut cind ajung in SUA. documenteaza-te pe internet, si sigur vei avea ce sa le raspunzi. poti sa le zici ca te-ai interesat, si, dupa ce ajungi acolo, vrei sa urmezi un curs in domeniul tau, in cutare loc, da-le date exacte, ca nu-i de gluma. sa vada ca esti sigura pe tine si ai deja un plan. altminteri, te pot considera nepregatita pt a face fatza vietii de acolo. din nou, multa bafta! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mirela, de ce nu incerci sa dai cautare pe Google la "biserici romanesti in US" sau asa ceva (sau, poate, comunitati romanesti), poate gasesti un suflet bun care sa te ajute cu un AoS sau cu un job offer! Macar sa treci de interviu, ca apoi te poti reloca. Tine-ma la curent! Bafta!!! Home, wherever you are... Simina & Andrei (Deiutzu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa pleci, nu te descuraja acum, nu da cu piciorul unei asemenea sanse! S-ar putea sa fie sansa vietii tale! Daca nu-ti place acolo, te poti intoarce oricand inapoi! Mie mi s-a parut ca privesti lucrurile prea usor, dar acuma nu te speria, ca nu e dracul chiar asa de negru! Ti-am spus sa te duci pe site-urile si mai ales pe forumurile (in limba romana si nu numai) care discuta aceasta problema: interviul. Daca ai afacerea ta e cu atat mai usor: trebuie sa chemi un expert care sa evalueze bunurile pe care le posezi (personale, plus cele legate de "afecere"). Intereseaza-te pe forumuri sau chiar la consulat privind aceasta evaluare (cine trebuie sa o faca, ce experti sunt recunoscuti de ambasada, etc). Nu are importanta ce ti s-a raspuns la anuntul publicitar, nu intereseaza pe nimeni la consulat asa ceva! Si nu incerca sa-ti vinzi afacerea acum, doar in scrisoare scrie clar sa nu-ti instrainezi bunurile si proprietatile pana nu obtii viza! Deci trebuie sa obtii o evaluare facuta de un expert autorizat si a carui evaluare sa fie recunoscuta de consul. Deci sanse ai, nu te ingrijora! Celelalte acte ti le-ai pregatit? Medicalele? Daca simti ca nu esti gata pana la data interviului, cred ca poti decala interviul prin telefon, desi nu cred ca e o idee buna; dar, decat sa fii respinsa, poate e mai bine asa. Stiu cazuri care au fost respinsi initial si reprogramati pana cand au adus toate documentele necesare. Dar pentru asta trebuie sa fii sigura pe tine si hotarata, ca sa nu fii respinsa fara drept de apel. Cred totusi ca mai ai destul timp sa-ti pregatesti cele necesare. Nu e aici locul potrivit pentru problema ta! Gaseste un forum care dezbate exact aceasta problema, cel mai bine unul romanesc, in care vei avea de-a face cu persoane care au trecut de interviu chiar la consulatul din Bucuresti, unde vei merge si tu. (link-ul catre "Forumul loteristilor", dat de siminaf http://webgate.no-ip.com:8080/forum/index.php ). Citeste cu atentie ce gasesti acolo, vezi cazurile de persoane care au fost respinse si motivele, care este suma necesara pe care trebuie sa dovedesti ca o ai, cine trebuie sa-ti evalueze bunurile; scrie-ti problema, cu toate amanuntele, si cere sfaturi. Sunt sigura ca le vei primi! Sa ne tii la curent! Mult succes iti doresc! ___________________________________________________________________________ Dincolo de nori e soare mereu!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...