Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici din Constanta (18)


Recommended Posts

Sar'na Sanzi, pentru sfaturi! Aha, deci e chestia cu agitatia care creste febra! Ei bine, atunci iesim si ne plimbam cu carutul, cautam caini si pisici prin jur. Incerc acum sa-i fierb separat niste galuste, poate le va papa! Stie cineva vreun secret al galustelor, ca nu tot timpul imi ies????? Cristina si Alexia ( 22 iulie 2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cris, eu fac galustele asa: iau un ou, separ albusul de galbenus, bat bine albusul cu putina sare, pana se face o spuma tarisoara, apoi adaug galbenusul, amestec usor, de cateva ori, apoi adaug grisul, 3-4 linguri. Daca e compozitia prea spumoasa, mai adaugi putin gris - compozitia tb sa fie ca un mustar mai grosut, dar sa nu pui nici prea mult gris, ca ies prea tari; si le pui imediat in supa care clocoteste, sa nu stea compozitia, ca se lasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crixia, pupici bolnavioarei! Galuste: 2 oua, 2-3 linguri de ulei, sare dupa gust,gris. Separi albusurile de galbenusuri. Albusurile le bati bine cu un praf de sare(bezea), iar galbenusurile le freci cu ulei pus putin cate putin pana se face o maioneza mai moale. Nu te stresezi prea tare nici cu bezeaua, nici cu maioneza sa-ti iasa ca la prajituri. Apoi le amesteci incet prin invaluire si pui in ploaie grisul si continui pana farfuria se invarteste singura pe masa daca n-o tii in mana ci doar amesteci cu lingura de lemn. Apoi lasi compozitia 2-3 minute la dospit. Cu o lingurita iei din compozitie si pui in supa clocotind , dar pe foc mic. Cand incep sa crape galustele iei o canuta de apa si le stropesti cu apa rece si dupa aceea le intorci cu lingura in oala. Pofta buna! Sunt meseriasa la galuste, parol! Tania cu[ispita]Anduta(14sept'96)+ [bb] Bibi(14febr'04) [url="http://community.webshots.com/user/dady1968"]...albumul fam.Bugy [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca nu am reusit sa dorm nici o ora azi pe zi, Sofi s-a trezit dupa fiecare 20 de minute de somn, asa ca sunt cam ametita... Roxa, tu numesti scoica scaunelul de masina, nu? Ca si eu tot de acelasi lucru vorbesc...cred... Sanzi, da, te rog, intreaba-o, ca daca nu ii trece cu ce o dau eu acum, sa am macar o alternativa..solutia chirurgicala ramane pe ultimul plan... Cris, sanatate multa Alexiei...imi pare tare rau ca e bolnavioara. Pupici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tania,tot acolo,la sala 5 chirurgie,dar vezi sa nu intrebi de mine zilele astea tare ca tot sunt pe drumuri cu examene si cursuri.Da un bip inainte.Teodora s-a acomodat excelent,chiar nesperat,mananca mai bine,ma intampina fericita.Iar eu imi dau seama pe zi ce trece ca nu trebuie sa ma supar pe toate fleacurile,incerc sa ma bucur in timpul care-mi ramane de pe-o zi de ea. Crix,m-as abtine cu baia primele 2 zile,poate i-as face doar pe regiuni,este si frig in casa,chiar daca incalzesti o camera,vrea copilul sa se plimbe si-n alta,plimbarea in prima zi -nu,nu strica o zi in casa,urmatoarea daca-i mai bine poti iesi,dar departe de copii sa n-o suprainfectezi,eu o tin tot timpul tratamentului departe,stii sistemul lor imunitar este in perioada asta putin deprimat,plus ca se anunta si gripa.Eu n-o scot si din alte considerente,alearga,transpira,vrea intr-un loc in care eu nu vreau s-o duc,tipa,raguseste,etc.Daca tot vrei si Alexia sta cuminte si nu-i vant pe-acolo,faceti o plimbare scurta.Tratamentul ca la carte se tine 5 zile,adica inca 3 zile dupa disparitia simptomelor.In rpivinta galustelor,si eu sunt cum zice sotul meu experta in facut galuste,uite: un ou(50 grame),unt(50 grame,adica sfert de pachet),gris(100 grame),o lingura de apa,sare.Untul moale la temperatura camerei se amesteca cu oul,apa si grisul.Se lasa cateva minute deoparte.Eu adaug si patrunjel taiat fin,de ornament.Se pun la fiert in supa la foc mic.Incerci prima galusca,daca se desface adaugi in restul de compozitie inca putin gris.Le lasi sa fiarba cel putin 10 minute. Mada,vezi sa nu exagerezi cu-cantitatea de unguent.Ma bucur din suflet ca sunteti pe drumul cel bun! Roxana,e bine c-a cedat la algocalmin.Bei vreun ceai de stimulare a lactatiei? Cornelia,aveti grija de voi!O sa ai un copil pretios,spun si eu,va fi baiat. Fetelor,fiecare clipa din viata sa va fie plina de fericire! Tania,[flo]!Vreau sa ne mai scrii cuvinte frumoase,care pe mine ma fac sa fiu mai buna si care ma fac sa vad adevaratele valori din jurul meu. July si Teodora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gata, am venit din service cu Voinicku. bilant: 7 kile, 63 cm, ...cam cit un copil de 6 luni (parca eu nu stiam, de la haine...[:D]). Mada, eu il pun pe Patrick de la 2 saptamini in scaunelul de masina, e ff bun si nu da nici o problema coloanei (ai de il fac nu-s prosti deloc, crede-ma). ii place asa de mult acolo.....sta si el ca oamenii mari! Tania, cum e Bibitza cu dintzisorii? vreun semn nou? Crix, pupicei Alexiei. pai de aia nu maninca mama, de la problema din git! niste miere cu lamiie nu incerci sa ii dai? face foarte foarte bine si o scapa de senzatia aceea de arsura si poate o si pacalesti sa manince ceva. sanatate multa! Cornelia, eram sigura ca nu ai nici o preferinta...nu zic nici eu nimic. dar o sa vrei sa afli la eco sau nu?[:D] eu am un feeling, iti dau mutarea in plic daca vrei! July, nu mai beau nici un ceai ca m-am saturat de ala de fenicul pina peste cap. oricum am destul. maine dimineatza merg cu mama la procedura de litotritie....sper din tot sufletul sa mearga, asa ca nu ma dati absenta la catalog dimineatza. va pupam si va dorim o seara linistita!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

July, mercic de aprecieri. Marele nostru pacat este infatuarea. Avem impresia ca detinem adevarul absolut si astfel orgoliul ne insoteste pasii in relatiile de cuplu si in cele interumane. Am trecut prin experiente amare vis-a-vis de cei f. apropiati mie si cu timpul tuturor le-am acordat circumstante atenuante. Sa nu-ti inchipui ca am fost dintotdeauna o fire concilianta, din contra. Pt. a ajunge la aceasta performanta a trebuit sa ma impac cu mine ca apoi sa vad partea pozitiva a celor din jur. Acum in orice relatie noua pun in balanta ce este bun si ce este rau la persoana respectiva si daca o singura calitate depaseste defectele, pt. aceasta calitate merita sa-i dau o sansa acelei persoane. Am relatii deosebite cu persoane extrem de dezagreabile altora si care ma considera...singura prietena, desi personal nu m-am interiorizat alaturi de ele. Mai am si o mostenire(seman tatalui meu): am o incredere oarba in oameni si in capacitatea lor de a fi buni. Rareori binelui i se raspunde cu rau! Carteodata reusim sa ranim fara intentie persoanele din jurul nostru. Important este sa avem curajul de a ne cere iertare. O sa fi surprinsa de reactia celor vizati.... Important e sa gandesti...POZITIV si viata ti se va parea altfel din start! pt. alta data din experientele de viata ale Taniei[:D]Ma cheama datoria, adicalea Bibi! O noapte linistita! Tania cu[ispita]Anduta(14sept'96)+ [bb] Bibi(14febr'04) [url="http://community.webshots.com/user/dady1968"]...albumul fam.Bugy [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[V] sa ma exemplific Vroiam sa va scriu si am auzit-o plangand, am mers la ea si nu am putut sa o linistim multe minute, nici eu, nici Razvan. Plangea tare, cred ca o durea ceva si mai cred ca s-a enervat ca era treaza, ca tinea ochii inchisi, ar fi vrut sa doarma. Stiti ca se zice ca omul bolnav, si somnoros este foarte nervos! In cazul nostru era la dublu. Dupa incercari cu lumina aprinsa, plimbat in brate s-a mai linistit putin sau a obosit mai tare si am luat-o cu noi in pat. Inainte de galagia asta vroiam sa va spun ca foarte greu a luat ieri supa. A fost o minune cum a reusit tati sa o faca sa pape juma de castronel, dupa multe incercari de ale mele. Ziua de ieri a fost de rasu'-plansu, adica dupa ce ca eram tristi, papa fii-mea supa, asta seara, si cand aude la Tv o melodie o apuca dansul. Da ce dans! Pe varfuri, cu piruete, cu batut dintr-un picior, ridica mainile parca facea aerobic. Va dati seama ca am ramas tablou si eu si tati! Pana sa scoatem camera de filmat... s-a terminat spectacolul!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...