Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici din Constanta (18)


Recommended Posts

Ultimel vesti primite: - constanteanul cel pitic a facut icter. ne fiind cunoscatoare in cauza ne-am alramt si eu si Nico (mama piciului). azi dupa ce am citit pe net tot felul de articole care i le-am transmis prin telefon, si dupa o vizita a doctoului acum cateva orea, ne-am mai linistit. - tot piticul e tare somnoros, nu prea vrea sa suga (bine ca nici sor' mea nu prea are lapte, dar completeaza din seringa), e chiar foarte cuminte si doarme mult. - sora mea a inceput sa mearga incetisor, azi o durea capul, credem ca din cauza lipsei de hrana, inca nu a mancat nimic, doar a baut cate putina apa. - eu presupun ca apar duminica seara in constanta, sper sa ma descurc pe post de bona si sa nu o incurc prea mult pe mamica - acum sunt la faza de printare a articoleleor privitoare la "primele zile acasa ale nounascutului" dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am reusit sa o adorm pe Sofi asa ca scriu si eu un piculet... Tatiana, dar cu cat s-a nascut Bianca? cat a luat pe luni? oricum carenta de fier si hemoglobina nu influenteaza greutatea - din ce stiu eu - sunt cu totul alte probleme...eu zic sa stai linistita, daca ea e vioaie, mananca, auzi, sta in fundulet, deja, inseamna ca e zdravenica, de-abia astept si eu sa o vad pe Sofi stand in fundulet...Si am inteles ca si tu esti cadru didactic. Ce materie predai? in privinta conditiilor de acolo si a salarizarii, intr-adevar, e jalnic, dar lasa ca cica vom lua cu 30% mai mult, ca au obtinut mariri in urma grevei de la inceputul anului scolar. Vreau sa iti scpun ca pe 15 sept am stat ca pe ghimpi, mi s-a parut tare ciudat sa stau acasa, intr-un fel le invidiam pe colegele mele, dar cand m-am uitat la Sofi, mi-a trecut...si mie imi place tare mult meseria asta. Am avut ocazia sa fac altceva, pe un salariu MULT mai bun, dar nu am putut sa plec, mi-e prea drag sa merg la scoala...pe de alta parte, daca nu ar fi fost salariul mai consistent al sotului, probabil nu as fi avut ce face si as fi renuntat la invatamant, in favoarea celuilalt post, mai bine platit. Sotul meu ma incurajeaza sa merg la scoala, spune ca e important sa fac ceva ce imi place, ca el e incantat cand vin de la scoala vesela si ii povestesc ce nazbatii au mai facut "copiii mei", cum le spuneam... Tania, draguta chestie ai scris acolo...trebuie printata si aratata la barbatii nostri, sa stie pe ce se iau punctele...nu (doar) pe ce cred ei...he-he! Azi am fost si eu in oras sa-mi procur fisele pt permis...m-a determinat Crixia, ca eu de 2 ani tot amanam sa il schimb pe noul nume...Sofi a fost cu mine, 3 ore am plmbat-o si acum mi-a stranutat de 5 ori la rand, sper sa nu raceasa, ca maine mergem la vaccin...Duminica la o bijuterie in Tomis i-au facut gauri in urechi si acasa am vazut ca nu sunt simetrice, dar mi-e mila de ea sa o intepe din nou, nu stiu ce sa fac... Ce stiti, pot merge la solar daca alaptez? N-ar trebui sa fie nici o problema, nu? Roxana, imi place ca dai retete, uite asa mai imi bucur si eu sotul cu cate ceva bun - ar trebui sa-ti multumeasca. Cand am facut budinca si i-am zis de unde am reteta, a zis si el pt prima data ca e bun la ceva si statul meu calare pe calculator... Hai ca am tot scris...nu ma mai opresc - s-a trezit si Sofi, ca ea doarme cu cronometrul ziua, rar cand doarme 2 ore...in rest 10 minute, ca deja e prea mult... Va pupam pe toti si toate, Mada si bebe Sofi, 2 luni si 8 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am fost la medic sa ne luam rezultatele. Fetita mea este sanatoasa, nu are nici o anemie![cool]Sta foarte bine la capitolul Ca si Fe, chiar mai bine decat mine cred. Tot astazi a fost si ziua in care i-am dat pentru prima oara banana cu biscuite; pisate bine si amestecate. Fetelor, nici nu ma asteptam sa le ia atat de bine! A mancat Bia mea aproximativ jumatate de banana si un biscuite. Pana nu a terminat tot nu s-a lasat. M-am plans doctorului ca tot nu prea ia in greutate, chiar si cu lapte praf si mi-a recomandata sa incep sa-i dau piure de fructe cu biscuite, si apoi supica strecurata, dupa care sa-i dau pasat de legume, iar cand va face 4 luni sa-i dau si carnita de pui. Zice ca este posibil sa nu-i mai ajunga lapticul. Dar asta n-ar insemna ca ar trebui sa planga de foame? Si Bia mea n-a mancat niciodata mai mult de 75 ml lapte la o masa. Ei acum, am sa incep sa-i dau asa cum spune doctorul si voi vedea si eu cum se comporta. Bubitele nu ne-au trecut, dar au inceput sa se usuce. Sper ca suntem pe drumul cel bun in privinta asta. In rest suntem bine, amandoua. Bia a inceput sa doarma ceva mai mult ziua dar se pare ca noaptea devine mai agitata; se trezeste mai des, dar pana la urma fie cum o vrea ea numai sa fie sanatoasa. Piticii vostrii ce mai fac? Roxana, tu trebuie sa fii fericita. Pitikul tau a luat foarte bine in greutate, semn de bunastare mama!!!A mea, vorba unei vecine, parca mananca numai lunea si vinerea. Imi venea s-o strang de gat! Dar sa nu fiu rautacioasa, totusi. Ce mai faceti voi bun de mancare? Care-i gospodina cea mai renumita? Noi am intrat in pana de idei si cautam ajutor.Help, help. Aaa, si era sa uit: Ca supica pentru pitika mea sa fie una dintre cele mai bune, ce trebuie sa contina si ce nu? Va pup pe toate![bis] Voi nu intrati niciodata pe chat? Tatiana [mamica] si Bia pitika [bibe].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mada, rapid sa iti raspund la intrebare (ca tre sa fug la gradi) intrii pe chat de la meniu, apoi ti se deschide o noua fereastra, intrii pe camera de chat in care vrei sa vb, si gata!!!! si Buna dimineata la toata lumea!!! Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/user/sinzi_ana"]Poze NOI-NOUTE cu David la 20luni[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Dimineata! uf, ce somn imi este! Am pregatit-o pe Anduta pt. scoala si am dat un ochi pe forum(tot era calc. deschis de dimineata de Costin) Tatiana, nu forta prea tare diversificarea. E adevarat ca daca nu o alaptezi exclusiv e bine sa incepi mai devreme, dar totusi nu mai devreme de 4 luni! Nu te superi pe mine dar juma' de banana pt. prima oara este mult. Mai ales ca nu e recomandata decat dupa cel putin 6 luni. Este alergogena!Incepe cu suculet de morcov, continui sa adaugi cate putin din alte fructe de sezon, ca banane ai toata iarna la dispozitie sa-i dai. Nu-i important sa fie grasa ci sanatoasa. Sistemul digestiv este imatur dezvoltat la varsta aceasta pt. o diversificare brutala. Nu-i dai mai mult de un aliment nou intr-o saptamana.Lasa ca de mancat o sa manance sigur orice pana la urma. Diversificarea alimentatiei sugarului inseamna introducerea in meniul zilnic al bebelusului a altor alimente, in afara laptelui. Este o etapa importanta in viata copilului, care se impune, deoarece necesitatile sale nutritive sint in crestere si nu mai pot fi acoperite in totalitate de alimentatia lactata. Ca regula, se incepe diversificarea la 4 luni pentru copiii alimentati artificial si la 6 luni pentru cei alimentati natural, iar in paralel, se impune conditia ca bebelusul sa fi atins limita de 6 kilograme. Principiile diversificarii sint: · Se incepe la sugarul sanatos, fara nici o urma de boala · Se introduce un singur aliment nou odata, pentru a testa toleranta copilului la acesta; se incepe cu cantitati mici si se va merge progresiv pina la inlocuirea completa a unei mese de lapte · Se va tenta alimentatia cu lingurita, cu copilul asezat in sezut · Daca bebelusul refuza un anumit aliment, nu se va insista, se renunta, apoi se va relua administrarea lui dupa citeva zile · Alimentele utilizate pentru alimentatia sugarului trebuie sa fie proaspete, facute in casa, de preferinta, fara conservanti, condimente, fara sare sau zahar, pina la virsta de 1 an · Se vor urmari scaunele bebelusului, daca apar varsaturi, si se monitorizeaza cresterea ponderala Se va incepe cu cerealele instant amestecate cu lapte, in cazul copiilor hipotrofici (mai slabuti), sau cu supa de zarzavat, la copiii eutrofici (cu greutate normala) sau hipertrofici (greutate peste normal). Cerealele se administreaza de preferinta la masa de seara, in biberon; se vor cauta initial cele fara gluten, mai dificil de digerat de sugarii pina la 6 luni. Supa de zarzavat se administreaza la masa de prinz; se folosesc pentru prepararea ei initial numai radacinoase (morcov, telina, albitura), apoi cartof, dovlecel, ardei, ceapa, etc., respectindu-se regula introducerii treptate. Este permisa adaugarea in supa a unei lingurite de ulei, pentru a ii creste valoarea calorica si nutritiva. In primele zile se administreaza numai zeama, incepindu-se cu 20-30 ml, apoi se va creste cu 20-30 ml/zi pina la 100ml, dupa care se vor adauga si legumele fierte si pasate, deasemenea in cantitati crescute progresiv. A treia masa care se va inlocui este cea de la ora 10 -11, cind se introduc sucurile de fructe (mar, portocala, piersica) si sucul de morcov, urmate de "ingrosarea" acestuia cu pulpa fructelor mentionate, plus, in functie de sezon, altele: caisa, para, strugure. Sint controversate administrarea de banana si kiwi - cu continut vitaminic si de minerale bogat, dar cu potential alergogen, de aceea recomandate de unii medici dupa virsta de 1 an. In toate cazurile, introducerea acestor noi alimente se va completa cu laptele pe care il primea sugarul in mod obisnuit la acea ora; inlocuirea completa se face numai cind noul aliment are consistenta crescuta (piure) si sugarul primeste 120 - 150 g din respectivul aliment. La virsta de aproximativ 6-7 luni, dupa ce bebelusul s-a obisnuit cu cele 3 mese diferite se va adauga brinza de vaci - de obicei amestecata cu piureul de fructe; Ulterior, se va introduce carnea, in piureul de legume de la masa de prinz - pui ,vita sau peste - mixata, in cantitati progresiv crescute. De doua ori pe saptamina se poate da galbenus de ou fiert tare, in locul carnii. Ca garnituri se poate inlocui piureul de legume cu spanac, orez, ciulama (sos alb); se pot prepara perisoare cu orez sau galuste de gris, facute numai cu galbenusul de ou. De la 8 luni se poate introduce in alimentatie iaurtul, simplu, natural, cantitati mici de unt si smintina, adaugate la masa de prinz sau constituind o masa separata (la ora 17:00-18:00), alaturi de mamaliguta sau paste fainoase (taietei). De la aceasta virsta este permisa piinea, biscuitii, prajiturele dietetice de casa (papanasi,de ex.). Sugarul va fi incurajat sa tina aceste alimente in mina si sa manince singur. Dupa 9 luni se poate schimba usor gustul alimentelor cu lamiie, bors, adaugate in supe sau cu usturoi in sosurile albe sau de rosii. Practic, pe masura ce se apropie de un an, copilul va putea sa manince mincare gatita, foarte variat, asemenator cu restul familiei, cu restrictie la sare, prajeli, condimente, oul crud/ albusul de ou, chiar preparat, carnea de porc, grasimi animale/vegetale in cantitate crescuta. De la virsta de un an laptele praf folosit se poate inlocui cu lapte de vaca, dar pentru mamele care mai alapteaza, este foarte bine sa nu intarce copilul, daca lactatia este prezenta si copilul manifesta inca interes pentru supt. Total interzise pina la un an sunt : · Mierea de albine · Albusul de ou · Carnea de porc · Alune, nuci, alte seminte (pericol de innecare) · Ciocolata · Alimente prajite, grase, condimentate Odata cu inceperea diversificarii se va tine cont ca sugarul trebuie sa primeasca si lichide in cantitate suficienta - apa minerala plata, sucuri de fructe facute in casa, ceai. Sper sa te ajute aceasta schema de diversificare pe tine si toate noile mamicute! Succes mult...si multa rabdare....cat carul iti trebuie. Tania cu[ispita]Anduta(14sept'96)+ [bb] Bibi(14febr'04) [url="http://community.webshots.com/user/dady1968"]...albumul fam.Bugy [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineatza dragelor! ce mai faceti? ce zi super si azi.....sa o tot tina asa! Tatiana...si eu stiu la fel ca Tania, nu se da banana la copii asa de mici, este alergena...chiar pina la 1 an (eu sunt mai stricta chir). dar daca nu are vreo reactie Bianca...poate ii va merge bine. succes! Mada, Sofi e ca pitaku meu, nici el nu mai doarme ziua....30 de minute e record. doar luni mi-a dormit 4 ore (!!!!!) dar asta pentru ca era lesinat de somn. Sanzi, azi e zi de gradi.....te asteptam cu perle! gata, nu mai pot sa scriu ca vrea sa ne jucam stapinu', altfel isi baga miinile in gura pina la cot. va pupam si va dorim o zi super, vorbim later!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Tatiana, nu vreau sa te supar, dar si eu cred ca e mult prea devreme pt. banana. Eu nu am alaptat-o de loc pe Maria si totusi pana la 4 luni nu i-am dat nimic altceva. Am inceput cu suc de morcovi si mere, apoi supa limpede de morcov si albitura (incet, incet am adaugat alte legume si am ajuns la supa crema), apoi mar, banana (6 luni), apoi carnita s.a. Am vorbit azi cu prietena mea si am ramas uimita de ce i-a zis ei un medicul (de altfel, printre pediatrii renumiti in C-ta). Fetita ei are 7,3 kg la 3,5 luni! O alapteaza exclusiv si, dupa cum vedeti creste f.f. bine). D-ra a certat-o ca nu ii da ceai (din cate stiu eu daca nu este f. cald si copilul este alptat la san, ceaiul sau apa nu sunt obligatorii), i-a spus sa ii dea pikovit si Ca si sa inceapa sa ii diversifice mancarea (suc, supa). I-a zis: "copilul asta e nemancat". Eu asa ceva nu am mai auzit. Un copil care creste asa de bine, care doarme bine, nu plange, are ce papa (laptic)... Asa ca, mi-a fost confirmata parerea despre medicii din Constanta. Dana, probabil ca durerea de cap este din cauza anesteziei. Tatiana, intrebai de gospodina cea mai renumita. Pai nu se vede? Roxana. Cel putin, la bucatarie nu cred cqa o intrece cineva [:)]. Inca nu am mancat gogosi [q]. va pup Cornelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu repede la apel. Azi am cantat cantecele despre Londra (am gasit numai de astea negativista, unul ca arde Londra, si altul ca se prabuseste podul Londrei!!!). Sergiu, care ii merge gura de nu mai poate, imi spune ca "-m-ai ametit de cap!" si se vaicarea nevoie mare. E unul Andrei, are 3 ani, care ma iubeste de nu mai poate, afiseaza un ranjet cand ma vede...pana la urechi...2 fete gemene la grupa mare care vorbesc non-stop si ma bat la cap ca le deranjeaza x-ulescu ca vorbeste! Tatiana, eu as recomanda pentru Bia, daca pb ei este faptul ca nu ia in greutate cerealele nu fructe. PEntru ca sunt cu lapte si eu cred ca sunt mai bine tolerate de stomacel. Cele de la milupa de la 4 luni. Noi asa am inceput. La 4 luni cu cereale si tot atunci putin suc de fructe (mar, morcov, portocala) 1 zi o lingurita, 2 zi 2 lingurite (maxim 40ml pe zi). Eu asa as face, inaintea piureurilor de fructe sau legume as da cereale. Apoi legume si apoi piure de fructe. Roxa, teroristu e in functiune? Poate ne vedem sambata prin Tabacariei daca vremea e asa frumoasa! July, cred ca esti prea obosita cand vi de la serviciu sa mai scrii ceva!!! Mada, tu ce predai? Unde? Tania, te simti mai bine? Bibi ce face? O ajuta pe sora ei la teme? Cornelia, cat mai are Mariuta in kg? Ca imi aduc aminte ca era foarte bine!!! Ea mananca de toate? Sau e mofturoasa la mancare? David cu toate ca ia Ketof, tot asa sclifosit si putin mananca, si se indarjeste parca pe zi ce trece sa nu mai se atinga de lactate, nu cascaval, nu branza, nu iaurt, nu budinci care au asa ceva! Philadelphia cu ierburi il mai pacalesc sa manance si cam asta e tot, in rest lapte de capra (acum s-a temrinat asteptam refill si lapte de soia!) Vreti sa va invat si pe voi poezii? Ca le si visez!!! Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/user/sinzi_ana"]Poze NOI-NOUTE cu David la 20luni[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hihi Cornelia,,, ma faci sa ma rusinez....hai ca dau niste gogosi daca m-ai luat cu complimente![:D] cum te simti? Sanzi asa asa, baga poezele....te cred ca le stii pe dinafara! cred ca ne vedem simbata pe dimineatza...ca sa mai alergam un pic, prea e frumos afara, sper sa ramina asa. pitaku a adormit cu suzi dupa un pic de scandal, dar l-am lasat in patut ca m-am hotarit sa incep sa ii regularizez programul ca se cam alintase, mincat din ora in ora si chestii din astea, asa ca incerc sa dau militaria jos din pod. acusi doarm de vreo 15 minute asa ca ma relaxez si eu dupa partida de curatenie de ieri...inca ma doare spatele! pupicei!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

copil, curatenie, mancare!!! Doamne Roxa...cum le faci pe toate??? Eu mi-s o taraie brau!!! uite ia sa te bucuri de linku asta: http://order.next.co.uk/page.asp?b=G48&p=276&o=1 Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/user/sinzi_ana"]Poze NOI-NOUTE cu David la 20luni[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...