Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Va rog sa ma ajutati!


Recommended Posts

buna elle, ce poveste trista ... nu as vrea sa te intristez mai rau decat esti dar fi atenta ... daca a spus ca nu pleci din casa lui decat singura ... atentie mare ... poti ramane fara copil ... am o prietena care a patit ceva asemanator ... au trecut ani buni si ea nu si-a mai vazut copilul ... tipul a plecat in tara cu tot cu parinti si nimeni nu stie unde sunt (are si pile la politie) ... ce mai o chestie tragica ... asa ca atunci cand te-oi fi saturat sa mai induri toate cele ... nu spune ca pleci ... intai ia copilul, du-te la ai tai si gata ... pentru nimic in lume nu-i da copilul nici la plimbare! iar daca te actioneaza in instanta trebuie sa mentionezi faptul ca a spus ca vrea sa-ti opreasca copilul ... si acum cand ma intalnesc cu acea prietena mi se rupe sufletul de ea ... auzi sa-i ia copilul ! Cum a ajuns o tipa ca tine ... cu un tip ca el ? Cred ca daca sotul meu mi-ar fi spus ce ti-a spus al tau ii crapam capul ... si sa nu crezi ca am o carpa la usa ... am un ditamai omul cu o personalitate mare cat toate zilele ... dar asa ceva nu si-a permis niciodata sa zica ... ca vorba ceea ... ciuperci sunt pe toate drumurile! Iti doresc numai bine ... alte sfaturi nu mai am ce sa-ti dau ... pentru ca cu un tip care are inclinatii spre violenta ... parerea mea e ca nu merge nimic ... " Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii." I. Golescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns
E greu rau de tot, mai ales daca tu il mai iubesti inca.. E usor a da sfaturi, e greu a le urma, pentru ca numai tu stii ce e in inimioara ta... Intamplarea face sa fi avut si eu relatii directe cu o asemenea situatie si stiu cu siguranta ca asemenea situatii in general nu fac decat sa degenereze, pentru ca acolo unde nu este respect nu exista nimic. Ceea ce ti s-ar aplica si tie din ce ai scris pana acum, sotul tau nu stie sa te respecte. Nu stiu daca tu crezi ca il vei putea schimba vreodata. Dar eu cred ca ar fi cazul sa stai bine si sa gandesti adanc asupra problemei tale. Da-ti tu singurica un raspuns, dar fa-o repede pentru ca amanata problema, eu sincer nu o vad bine. [:(]Imi pare sincer, sincer rau ca trebuie sa treci prin asa ceva. Keep in touch and take care of you Carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu il preocupa copilul deloc, de ce crezi ca ar vrea sa ti-l ia? Daca te decizi sa pleci, ar fi bine sa te sfatuiesti cu cineva din doemniu ce trebuie sa faci din punct de vedere legal ca sa fii sigura ca nu iti ia copilul. Este foarte mare lucru ca ai sprijinul mamei tale in aceasta situatie. Eu nu pot sa iti spun ce sa faci, asta tu decizi, pot sa iti spun ce as face eu in locul tau. Eu l-as parasi, mai ales ca nu ramai pe drumuri. Inca o data, mi se pare foarte important ca mama ta te sustine, nu stii ce mult inseamna acest lucru. Daca are viciul bauturii nu va scapa de el, iar copilul va creste traumatizat si va avea permanent in fata un exemplu negativ in persoana tatalui. Iar felul in care te trateaza mi se pare inadmisibil [V]. Daca te hotarasti sa nu pleci, de ce nu vorbesti cu socrii tai sa le ceri un sfat? Poate ca ei il cunosc mai bine, si inteleg ca socrul cel putin este rezolnabil, din moment ce ti-a luat apararea... Desi, daca zici ca el a fost tinut pe brate tot timpul de parinti, poate ca nu e mare lucru nici de capul lor... Dana si [copil] Stefania (27.06.2003) ----------------------------------------------------- "Life has more imagination than we carry in our dreams".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Elle, Din postarile tale vad ca esti f nefericita si nu cred ca il mai iubesti pe omul cu care te-ai casatorit. Daca nu il mai iubesti, atunci iti va fi mult mai usor sa pleci si sa lupti pt copilul tau!Dar poate ma insel eu!Tb sa iti stabilesti f bine ce mai simti pt el! Cunosc multe relatii de genul asta, in care barbatul nu are pic de respect pt sotie, nu ii pasa de copil si cu siguranta in spatele acestor lucruri sta infantilismul.Sotul tau este inca un copil,iar daca tu ai acceptat de la bun inceput chestiile astea, nu cred sa se mai schimbe vreodata! As fi vrut ca postarea mea sa fie mai optimista,dar asta e adevarul pe care eu il vad. Gandeste-te la copilul tau care va creste intr-o atmosfera tensionata!oare sotul tau ii va vb frumos, calm copilului cand acesta va creste si va intelege?! Eu am crescut intr-o familie in care se intampla frecvent ceea ce imi descrii tu si m-a afectat ca om,mi-a ucis o parte din copilarie,m-am maturizat mai repede si am condamnat-o mereu pe mama ca nu a dat divort! Nu cred ca vrei sa ajungi sa te judece copilul caci ''ei sunt cei mai drepti si cei mai duri judecatori''! Inca esti tanara si ai un viitor inainte.Iti poti reface viata dupa un timp si poti fi fericita,iar copilul e inca mic si se poate adapta f usor.Pe Forum sunt multe fete recasatorite, cu cate un copil si care sunt f fericite. Roaga-te la Dumnezeu sa te ajute sa iei decizia cea mai potrivita si apoi fa-ti un plan. E f imp sa ai un plan bine stabilit, sa nu pleci la nervi,fara sa te gandesti. Asa cum a spus o fata mai sus, te poti astepta la orice mai ales daca sotul tau are pile ,relatii. 1. In primul rand cauta sa lucrezi full time, 8 ore pe zi ca sa ai o baza materiala stabila in cazul in care dai divort si ceri incredintarea minorului.Chiar daca ai sa lucrezi 4 ore nu cred sa fie f mari probl, dar te poate incurca in cazul in care judecatorul e partinitor. 2. Incearca sa mentii o rel buna cu socrii, pt ca daca se intervine cu pile undeva, cu siguranta socrii cunosc mai multa lume decat sotul.Socrii tb sa inteleaga ca esti o mama buna pt copil si ca nu o sa ii excluzi definitiv din viata nepotului.Imp e sa ii faci sa creada asta, chiar daca ...... Cred ca stii, la fel de bine ca mine, ca si ei au partea lor de vina in educatia feciorului lor(al tau sot),dar asta tb sa ramana doar in mintea ta !;) 3. Gandeste-te daca aveti bunuri mobile sau imobile cumparate dupa incheierea casatoriei, ca sa stii cata bataie de cap te astepta cu impartirea.Din cate am inteles nu aveti casa voastra, asa ca o sa fie mai usor. 4. Ar fi bine sa consulti un avocat inainte si sa discuti ce tb sa faci in situatia ta, sa stii cum vor decurge lucrurile in instanta. NU ii spune lui ce intentii ai,ia copilul si pleaca , iar daca sare la bataie sau face scandal, profita de situatie soi fa o plangere la POlitie pt ca asta te va ajuta mult intr-un proces de divort. El va primi o mustrare sau daca a fost violent va primi cel mult o amenda , asa ca nu iti fa griji ca il bagi in nu-s ce incurcaturi. Tb sa fii corecta, dar tb sa profiti de orice situatie pt a te apara , pt a lupta.Nu tb sa spui minciuni in instanta sau sa exagerezi, dar tb sa spui tot adevarul! 5. Sa pui niste bani deoparte pt proces(oricum nu e o suma f mare) si sa te gandesti la 2 martori care ar vrea sa depuna marturie in proces. Daca va intelegeti in privinta divortului si a incredintarii copilului, atunci e f bine ca se poate termina in 3 infatisari. 6. Gandeste-te ca nu o sa iti fie usor, ca poate o sa te simti singura sau vinovata ca ''a ramas copilul fara tata ''(vb din popor care a distrus multe vieti),dar ai rabdare cu tine,fii toleranta cu tine insati, roaga-te mult si mergi mai departe.''Cand D-zeu iti inchide o usa, iti deschide o ferestra!'' Pup, Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O idee traznita, dar care poate da roade. Cum reactioneaza dupa ce il face tatal lui albie de porci? Poate ar trebui sa stai de vorba cu mama lui ce crede despre iesirile astea isterice din partea lui? Si cum ziceau fetele, intereseaza-te din p.d.v legal pentru copil in cazul divortului. It is better to have loved and lost than never to have loved at all! http://www.yamafoto.com/?ref=12560
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elle_seb
"du-te naibii ca esti dusa", exagerezi, si a continuat cu "cristosul ma-tii si dumnezeii ma-tii", "daca-ti dau una iesi prin geam" si alte de-astea cu ai lui in casa. Mi s-a ridicat tensiunea instant si m-a umflat plansul
Poti sa-l mai iubesti dupa ce-ti vorbeste astfel? Poate ca unii, in ciuda problemelor, raman impreuna de dragul copilului, dar atata timp cat apar insulte si poate mai tarziu chiar si batai, in mod sigur copilului nu-i prieste un astfel de mediu. Acum e mic si nu intelege, dar gandeste-te ca va creste si va pricepe tot ce-i spune tatal mamei si atunci cum te vei simti? Copiii imita adultii si un astfel de tata nu-i cel mai bun exemplu prentru el. Decat asa, mai bine lipsa. Va ramane in continuare tatal lui, vor pastra relatiile, ii va plati pensie alimentara, dar in nici un caz nu isi va bate joc de tine sub ochii copilului. Putin probabil ca sotul sa se jeneze de prezenta copilului atata timp cat de cea a parintilor lui putin ii pasa. Meriti respect, sa nu te indoiesti de asta, si daca nu intrevezi nici o sansa sa se schimbe cel mai sanatos ar fi sa te desparti de el. Nu te teme, n-are cum sa obtina copilul, spune asta doar ca sa te intimideze. Citeste la Clubul mamicilor si al taticilor singuri, exista o multime de parinti care reusesc sa-si creasca singuri copiii. E mai greu, dar nu imposibil. Copilul iti da puterea sa mergi inainte. Cat despre incercarea ta de a salva casnicia: ai avut vreo discutie cu legatura cu felul in care iti vorbeste? Nu imediat dupa ce debiteaza prostiile, ci mai tarziu, cand il prinzi bine dispus, sau intr-un moment de intimitate (daca mai aveti asa ceva). Si-a cerut vreodata scuze si a promis ca pe viitor isi va controla limbajul si isi va revizui comportmentul? Cineva spunea ca barbatii se pot educa precum copiii...nu sunt in totalitate de acord, exista si cazuri fara speranta. Depinde cat mai are de recuperat ca sa ajunga la standardele tale. Uneori se mai intampla si minuni. Si nici statul asta in comun nu-i bun... n-aveti cum sa va separati de socri si sa aveti casa voastra -asa ar fi ideal sau macar sa locuiti la rudele tale? Cristina http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elle, si eu cred ca nu e suficient de matur sotul tau. Iar faptul ca stati cu socrii nu e decat un impediment in maturizarea lui. Probabil ca nu aveti alta solutie. Cred ca ai putea sa incerci o disctuie cu el si sa ii arati ca ai nevoie de sprijinul lui. Cred ca sufera de incapacitatea de a fi "responsabil" si poate daca ar vedea ca ai nevoie de el si-ar mai schimba atitudinea. Poate!! Eu nu-ti spun sa fugi, pentru ca stiuu cat de greu e sa iei o astfel de decizie mai ales ca tanara mamica. Ana Maria Succes si s-auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma intrebai, Carmita, daca il mai iubesc inca... Cum poti sa iubesti pe cineva care nu are pentru tine nici cea mai mica urma de respect, afectiune, ca de iubire.... nici nu mai poate fi vorba. Nu mi-a mai spus ca ma iubeste de cand ne-am casatorit. Eu tot nu pot sa inteleg cum poate cineva sa se schimbe la 180 de grade, pentru ca pe cat era de atent si de binevoitor pe vremea cand inca eram prieteni, pe atat este de dezinteresat acum. Kehleyr ma intreba de ce nu vorbesc cu parintii lui. Chiar s-a intamplat asta, aseara, cand maica-sa m-a luat la o discutie si m-a intrebat ce este intre noi, de ce nu ne intelegem, etc. I-am spus ca imi vorbeste urat, ca se poarta agresiv cu mine si sa vedeti, fetelor, ce-mi zice: Ca eu nu-l inteleg pe el cat e de obosit cand vine acasa, si ca atunci cand este nervos sa-l las in pace, ca (fiti atente!) eu sunt nervoasa din cauza ca mi-am reluat serviviul si ca ar fi mai bine sa nu ma mai duc la birou astia 2 ani cat in mod normal asa avea concediu de ingrijire a copilului, ca de fapt asta e problema, eu vin obosita si nervoasa si din cauza asta sunt toate tensiunile astea dintre noi!!! Mother Fucker!!! Mi s-au ridicat piticii din nou si i-am spus clar ca nu asta este problema, ci cum se poarta el cu mine, insa pentru ea lucrul asta ete nesemnificativ, nu i se pare nimic exagerat in atitudinea lui si sa-l inteleg si pe el..... INCREDIBIL!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba eu ti-as spune sa fugi ! Pentru ce sa stai cu el ? Pentru copil ? Nu, nu este acesta un rapuns, fiindca nu se comporta ca un tata. Pentru tine ? Nici vorba. Nu poti sa motivezi ca aveti o relatie frumoasa. Gandeste-te ca tu iti cresti copilul cu dragoste, cu devotament... Daca ai fi avut o fetita, si atunci cand ar fi crescut ar fi trecut prin ceea ce treci tu acum, ce i-ai spune ? Sa ramana ? Nu cred ! Nu ai pentru ce sa ramai cu un om care isi permite sa te injure, sa te jigneasca si in fata parintilor lui ! Pfui ! Fii demna, ai grija de viata ta, de fericirea ta. El nu va merita ! ----------------------------- Sa nu crezi ca spun doar asa, fara sa stiu ce spun. Am trecut printr-un moment in care a trebuit sa iau o asemenea decizie. Stiu ca este f.f.f.f. greu, dar am plecat, nu m-am temut de scandaluri, de discutii, desi am avut parte si de asa ceva. Am plecat si bine am facut ! Acum sunt fericita ! Foarte ! Alaturi de un alt om, care merita iubirea mea. Asta iti doresc si tie ! Gandeste-te ca ai multi ani in fata si nu merita sa ii irosesti pentru un om ca el. ------------------------ Dupa primul tau mesaj nu ti-as fi raspuns asa, dar atunci cand am citit cum iti vorbeste, nu pot sa nu te sfatuiesc altfel decat sa-ti vezi de viata ta, departe de el. Daniela si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003) http://community.webshots.com/user/oana_maria100 http://community.webshots.com/user/oana_maria200 POZE NOI !!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...