Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Va rog sa ma ajutati!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Elle, De felul meu sunt f copilaroasa si toleranta, dar cand vine vorba despre astfel de treburi,ma transform brusc. Dat fiind ca nu cunosc situatia ta in ansamblu,e posibil sa fiu subiectiva,dar daca simti ca intr-adevar ai un sot asa cum ai spus:violent verbal, abuziv......lasa-l si fugi cat te tin picioarele! CU astfel de situatii nu e de glumit, nu este timp de asteptat, de iertare infinita.Nu mai poti tu suplini educatia care tb facuta cu zeci de ani in urma! Acum tu esti inca tanara, copilul tau e inca bebe si puterea lui de adaptare este f mare.Lucrurile nu vor mai sta la fel peste 3,4 ani! Vad ca in trecut l-ai mai iertat si a avut comportamente excentrice(f bun -f rau)! Eu nu spun sa nu ii mai dai o sansa , dar dai-o acum repede, spune-i ca nu mai suporti asa ceva si ca ti-ai dori sa se schime,implica-l in cresterea copilului, rupe-te de socri. Sincer, nu cred ca va fi ceva mai mult decat o pierdere de timp, dar e bine sa incerci ca sa nu pleci fara sa ii mai fi dat o sansa. Despe atitudinea soacrei...nu te amarai prea mult.Asta e felul ei de a gandi si nu e vinovata ca e asa.Este un fel de a gandi inoculat in mintile femeilor de veacuri ''femeia tb sa rabde, sa faca tot ce poate ca sa isi salveze casnicia. Ea e de vina ca sotul e rau, ca ea ar tb sa faca aia si ailalta , sa fie buna gospodina,cuminte,seara amanta ideala,mama perfecta ziua si asa mai departe''. NU te supara pe biata femeie ca nici ea nu stie ce spune.Cu siguranta isi da seama ca esti fata buna, altfel te-ar vrea despartita. In legatura cu probabilitatile ca sotul tau sa obtina custodia....e f putin probabil,dar in ziua de azi orice se poate intampla. Daca nu is o familie cu relatii f puternice in judecatorie, iar daca tu esti isteata si gandesti bine fiecare pas pe care o sa il faci, o sa fie bine! Sigur o sa ramana bebe cu tine !Cat de mare e copilul? In situatii f rare , un bebe e incredintat tatalui si atunci tb sa dovedeasca in instanta ca mama e denaturata,e betiva, bolnava psihic , isi bate copil,etc Pup si curaj! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea daca nici nu-l mai iubesti atunci nu mai ai ce cauta linga el..eu il iubeam enorm si nu-mi vedeam viata fara el...era altceva...stiu poate ca si eu am gresit ca am aceptat asa ceva dar la mine s-a indreptat tot..acum ma respecta,ma apreciaza si cel mai mult conteaza ca ma iubeste...nimic nu face fara sa ma consulte si fara sa discutam amanuntit sa vedem daca e bine sau nu..hotaram impreuna orice vrem sa facem... imi pare sincer rau pt ca trebuie sa-ti spun dar asta e nu ai nimic de pierdut sa stii...stiu ca e greu,stiu ca te gandesti tot timpul "ce o sa fac daca plec? cum o sa ma descurc????"dar daca esti puternica ai sa reusesti...ma rog sa-ti dea Dumnezeu sanatate si curajul de care ai nevoie pentru a lua hotararea care trebuie/...cea mai buna pt tine.. mult noroc... te [pup].. Liana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by CryssUK Despe atitudinea soacrei...nu te amarai prea mult.Asta e felul ei de a gandi si nu e vinovata ca e asa.Este un fel de a gandi inoculat in mintile femeilor de veacuri ''femeia tb sa rabde, sa faca tot ce poate ca sa isi salveze casnicia. Ea e de vina ca sotul e rau, ca ea ar tb sa faca aia si ailalta , sa fie buna gospodina,cuminte,seara amanta ideala,mama perfecta ziua si asa mai departe''. NU te supara pe biata femeie ca nici ea nu stie ce spune.Cu siguranta isi da seama ca esti fata buna, altfel te-ar vrea despartita. Cristina
Eu zic ca cea mai mare parte din vina o poarta ea - soacra-sa! In primul rand ca felul in care el trateaza o femeie (nu mai pun la socoteala ca-i este sotie) este rodul educatiei, mai precis lipsei de educatie pe care i-a dat-o maica-sa! In al doilea rand, soacra-sa este o parsiva care nu ia atitudine pt. ca-i convine situatia: nor-sa pusa cu botul pe labe de fi-su, fi-su traieste bine merci el este sefu' la el in casa, ea sufera si ce daca? doar nu e fi-sa! [bang][bang]. Tocmai asta este: o considera fata buna, numai buna de incalecat de fi-su si tot neamul lui! Imi vine sa [vom][vom] cand vad genul asta de soacre care considera nora acel ceva ce trebuie sa-i faca viata baiatului ei cat mai buna si ... atat. Deja m-am enervat (simt cum mi se urca singele in tample). Elle_seb, ridica-te, scutura-te si prezinta-le (inclusiv maica-si) regulile tale de joc. In primul rand ia decizia de a va muta de acolo. Esti singura pe terenul lor. Pe teren neutru, numai voi trei, altfel stau treburile, alta influenta ai asupra propriului sot. Atata timp cat "ii da ma-sa sa suga" va copilari en-gros, nu va fi dispus sa-si asume nici o responsabilitate. Creeaza-i conditiile sa se simta barbat, nu vataful nevestei de sub poala lui ma-sa. Va pup. http://community.webshots.com/user/furni001
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

... nu ma rabda sufletul... deci mai zic cateva Sigur se vor opune unei mutari, ca de! se-mpute treaba! Nu vrea, ia-ti copilul si muta-te. Se trezeste la realitate, f. bine, vine singur dupa tine. Nu vine, te-ai lamurit cum stau lucrurile si tot f. bine este. Oricum, fara a lua atitudine nu se rezolva nimuc, din contra, vor trage concluzia ca poti sa-nghiti si mai multe (ai vazut ca-ti propune sa mai stai p'acasa, nu esti suficient de odihnita pt. fi-su![bang][bang]) Va pup. http://community.webshots.com/user/furni001
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elle,daca tu ai un domiciliu stabil(am inteles ca mama ta i-ti va acorda tot sprijinul),daca poti sa-l intretii financiar,copilul fiind asa de mic nu are cum sa nu ramana cu tine. Capul sus si daca dupa o lunga discutie cu sotul tau despre situatia ta dureroasa nu se schimba atunci fa-ti bagajul treptat si pleaca la mama ta. Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu, Aliada In aceste situatii - mai ales ca este la mijloc un copil - trebuie sa fii radicala, ori e alba ori e neagra. Daca spui ca nici macar nu-l mai iubesti... Stai cu el, timpul trece, copilul cresta in acel mediu de certuri (iti spun din experienta mea de copil) si speri ca va veti intelege pina la urma. Poate ca tu esti o norocoasa, in care situatie sotul tau va renunta la fustele mamei si se va maturiza, dar....ma indoiesc. In mai toate cazurile, mai devreme sau mai tirziu, povestea se termina cu un divort. Fii fata cuminte si nu-i da motive pe care sa le foloseasca in procesul de custodie, eventual "intimpla-ti" ceva martori cind te injura si face urit, pentru a putea fi folositi in proces - asta daca ti-e teama ca pierzi copilul. Daca vrei sa faci pasul asta, fá-l cit bb este mic si depinde total de tine. Daca vreodata va fi sa fiti impreuna, veti fi dar nu risca pe pielea ta si a bebeului tau. Asta este parerea mea. In viata trebuie sa faci compromisuri dar trebuie sa fii atenta cu ce pret. Sa te ajute Dumnezeu. PS: Daca esti credincioasa, mergi la biserica si plateste slujbe de 40 zile cu pomelnic vinerea. Pe mine m-a ajutat. Roaga-te sa fie asa cum ti-e scris. Kulta si BB Daniela "Lucrurile bune li se intimpla celor ce stiu sa astepte"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...