Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Nayel CFR2


amik

Recommended Posts

Fetelor, il duc joi pe Rayan la oftalmolog. Din primele zile a facut stafilococ ( din spital) si acum iar avem probleme. Sper sa nu fie glanda lacrimara de vina. Oricum, si alti bebei care s-au nascut la CF2 in acea perioada au aceleasi probleme. V-am spus ca sa stiti, e o informatie importanta. Crinuta si [copil] Rayan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Rayan a facut stafilococ din spital????????? asta i o informatie importanta si care cam da de gindit... Ce naiba? stiam de filantropia ca ies copiii de acolo cu fel de fel de infectii dar.. ziceati de cfr ca e curatzel... Am vazut ieri , la prima , emisiunea aia cu nasterile din polizu , fetelor, si...[:D]m a luat o FRICA...... mare de tot... si mai am o problema , adika, daca e sa nasc natural... parca totusi as prefera o femeie medic.. linga mine, ca mi se pare atit de jenant si de urit... si am mai auzit si niste povesti , de groaza de la fete care au nascut natural.. cum ca te trec toate cele in clipele alea.. daca pricepeti voi[:D]... adika.. nu ma vad delok cu nayel fata n fata , io cum ma screm de 8 ore.. si cine stie ce mi iese , inaintea bebeului.. vreun pipi miku sau mai rau... deci, sincer fetelor... prefer cezariana , m am gindit bine.. si...in conditiile in care e cezariana , nu ma deranjeaza ca nayel e barbat[;)]... dar sa ma screm pina mi sar ochii , cu el de fatza... nu prea ma vad.. in stare... nu stiu, o sa ma gindesc, sint in saptamina 25, deci, timp mai e .. dar.. trece asha de repede...... Pupici.. crissi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crissi, iti explic eu cum e cu nasterea. Eu am trecut si prin 2 induceri nereusite, deci tuseu la 1-2 ore, si durerile la tuseu erau ingrozitoare pt mine, mai ales ca nu ma dilatam deloc. Sincer, ceva jena este, dar nu neaparat ca Nayel e barbat, in schimb cand ai durerile alea uiti si de jena si de tot. De iesit altceva nu iti fa probleme, se face clisma inainte, deci problema e rezolvata. Eu zic sa stai de vb cu el si sa ii spui ca vrei cezariana. Uite, duminica cand am fost la el i-am spus clar si raspicat ca ma bucur enorm ca am nascut cu cezariana si nu normal, si a ras. Ti-as spune eu mai multe dar nu aici. Vorbim ori la tel, ori pe privat. Spitalul este fffffffffff curat, nu curat, de asta poti fi sigura. E cea mai faina maternitate din Bucuresti. De luat cate ceva se ia din orice spital.Nu ai citit povestile cu Municipalul? Uite, la noi la mamici de ian-febr bb-ii au iesit cu stafilococ auriu din spitalul Elias. Eu de aceea am ales varianta CFR2 -Nayel, deoarece eram atat la un medic bun cat si la cea mai moderna maternitate. Fiind atat de mica, este usor de condus, de controlat. La Filantropia platesti ca sa stai in camera de 3 paturi, iar conditiile sunt nasoale. Am fost in spital pt eco de cateva ori si nu mi-a placut deloc. La CFR 2 sunt 4 paturi in salon( dar pot fi ocupate doar 2), paturi moderne( iti trimit poze din spital daca vrei), cu butoane de iti schimbi pozitia cum ai chef, ai termopan, aer conditionat, baie in camera, frigider si totul PE GRATIS!!!!!!!!1 Am vazut poze cumarata rezervele la Municipal, iar paturile nu sunt nici pe departe la fel de moderne ca cele de la CFR2. Eu nu stiu daca mai e acel stafilococ sau nu, insa, cand mergi la Nayel spune-i asta. Oricum, il duc pe Rayan la oftalmolog joi si va spun ce si cum. Crinuta si [copil] Rayan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aa, cum sa l intreb pe Nayel de stafilococ..? " auzi dom' doctor? mai umbla stafilococu' prin spital"?[:D].. oricum sper ca Rayan sa se faca bine repede.. O prietena care a nascut in filantropia, a plecat cu fetitza de acolo, plina de "pustule" cu puroi..pe care le tot facea in cap.. si a cam tras ceva timp cu ele.. pina la urma a fost ok, dar.. vezi.. parca totusi mi se pare atit de barbar ca un bebeu atit de mik sa fie nevoit sa faca injectii si fel de fel de tratamente.. ptr niste infectii spitalicesti.. Crinuta, cit priveste nasterea.. sint F. hotarita.. vreau cezariana cu totzi dintzii.. sa vad cum fac sa deschid subiectu' cu Nayel.. mai incolo.. si cum il abordez astfel incit sa nu poata zice "nu"..[:D]... daca ai ceva detalii interesante.. , cind ai timp , trimite un privat.. Pupici Multi.. Crissi 25+ crissi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crissi, am uitat sa fac cateva precizari. In primul rand Nayel se comporta exemplar la nastere. Poti sa urli sa faci ce vrei, el te incurajeaza. In al doilea rand, accepta epidurala, deci daca ar fi sa nasti natural poti opta pt asta, si nu trebuie sa aduci tu ca are el tot. Un alt aspect f important care m-a ajutat sa ma deci pt CFR2 este personalul. Tu stii ca asta e o mare problema in Romania, si e de ajuns sa citesti povestile nasterilor ca se vezi cum se poarta de oribil in majoritatea spitalelor Ei bine, personalul de la CFR2 se comporta f bine, este tanar, nu asteapta nimeni bani de la tine. Ai sa vezi. Stiu ce vorbesc deoarece am stata ceva in spital si am ajuns sa cunosc tot personalul. Singurele care nu mi-au placut sunt asistentele de la copii, dar si printre ele mai sunt unele dragute. Ce nu mi-a placut mie a fost ca nu au stat langa mine sa ma ajute cu alaptatul, m-au facut sa renunt prea usor, in rest sunt ok, adica copiii sunt curati, spalati, ingrijiti, nu iti ia nimeni din pachetul tau de pampers sau din servetele umede, intelegi? Si apropos de corectitudine, inainte sa intru in operatie totul s-a desfasurat cu o viteza ametitoare, nu am avut timp nici sa realizez ce se intampla. Mi-au ramas in salon poseta, toti banii, acte, telefon, tot. Ba chiar aveam in capot 1,5 mil, si buzunarul era si mic si se vedeau. Ei bine, cand am ajuns la postoperatoriu mi s-au adus toate acolo de catre infirmiera( pe care nu am platit-o) si nu lipsea nimic. Crinuta si [copil] Rayan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da. exact, ii spui lui Nayel ce ai auzit, care e problema? E dreptul tau de viitoare pacienta a spitalului sa afli cat mai multe informatii. Referitor la cezariana, iti spun eu cum sa faci, asta am inteles-o dupa ce am nascut. La mine totul arata ok pt o nastere naturala, nimic nu indica ca nu o sa ma pot dilata si voi ajunge la cezariana. Am avut un col f rigid care in ciuda medicatiei nu a vrut sa coopereze spre bucuria mea. Acum stau sa ma gandesc ca mai toate burticile de la noi se plangeau de dureri groaznice de bazin( me refer in ultimele sapt), de faptul ca nu mai pot dormi noaptea, abia merg, etc) numai eu nu aveam asa ceva. Pe mine nu ma durea nimic si uite ca nu m-am dilatat nici cu 2 zile de prefuzii. Poze am doar din salon, uite nu m-am gandit sa fac si cu Nayel, dar la viitoarea nastere ( sper) o sa fac. Nu am poze din reanimare ( acolo sa vezi paturi si mai si decat in saloane), din sala de nasteri si de pe hol. Iti trimit poza pe pm, dar sa imi dai adresa ta de mail. Crinuta si [copil] Rayan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, ai dreptate, personalul conteaza enorm intr un spital.. Iar m a luat frica [:D] cind citesc aici .. despre cezariana ta.. Ziceam de treaba ca Nayel e barbat , ptr. io inainte de el , am fost numa in filantropia, si numa' la medici femei.. dar lasa mult de dorit.. iar cind o prietena m a dus la cfr 2, sa ne consulte nayel.. ma asteptam la unu batrin si urit..[:D] adika unu de care sa nu mi fie rusinika..aa, imi venea sa fug cind l am vazut.. cred ca asta se intimpla cind ai alte asteptari.. iar cit priveste durerile.. sint asha de rea de boala si de dureri.. ptr. ca n am prea avut parte in viata mea de dureri fizice.. stii ce mi as dori??[:D[ ca prt o zi, adika ziua in care nasc.. sa devin subit " gigi larga"...[:D] si sa iasa copilu in 2 timpi si trei miscari.. dar nu prea cred... crissi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o problema cu dr femei, cu o singura exceptie, o dr din Arabia Saudita, dar ea chiar ca este o exceptie, in rest eu merg doar la medici barbati, indifernet ca este stomatolog, ginecolog, etc. Hahaha, mi te si imaginez cand l-ai vazut pe Nayel ce fata ai facut, mai ales daca te asteptai la un mos. De ce te-a apucat frica cand ti-am spus de cezariana mea? Am tot scris ca a fost cea mai buna solutie, ca nu am avut dureri, ca m-am refacut foarte repede, ca am nascut miercuri si vineri eram acasa, ca joi ma plimbam de una singura iar vineri mergeam fara nici o problema. Nu am trecut prin travaliu, prin urlete, prin dureri ingrozitoare. Asta imi aminteste de prima zi de declansare esuata, cand seara, in salon ma intreaba o fata ce fac, si eu raspuns " rau, ca n-am dureri"[bang][bang][bang]! Iti dai seama ce au ras, insa, eu chiar vroiam sa nasc. Nu iti spun ca a doua zi, dupa a doua declansare fara rez am dat in depresie si cand a venit sotul la mine am inceput sa plang si nu ma mai puteam opri, in schimb a doua zi cand mi-a spus Nayel ca intru imediat in cezariana am chiuit de fericire. Ce am uitat sa specific este ca Nayel se ocupa f atent de pacientele sale, sa aibe cel mai bun pat, cel mai bun salon, venea la mine tot timpul, tinea leg telefonic cu asistentele sa vada cum e evolutia( asta la declansanre), e genul care vine la orice ora. A doua zi, erau inca 3 fete pt declansare, iar in sala de nasteri sunt doar 2 paturi + masa de nasteri, asa ca, moasa, dupa ce le-a facut celor 2 noi venite clisma a decis sa ma trimita pe mine in sala postoperatorie cu perfuzia, invocand faptul ca fetele aveau nevoie de baie langa ele datorita clismei, iar eu nu aveam nevoie, deci puteam sta si acolo. Sa nu iti spun ce reactie a avut Nayel cand a aflat. S-a suparat pe moasa respectiva, i-a spus cum a indraznit sa ma mute pe mine care eram de ieri, si mai ales fara sa il intrebe. Cert e ca in 5 minute eram inapoi. Mi-a placut mult atitudinea lui, sincer. Crinuta si [copil] Rayan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...