Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Nayel CFR2


amik

Recommended Posts

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[hia] De fiecare data cand mai citesc ce povestiti despre CF2 sunt si mai incantata.[bis] Multumim pentru descriere. Pe Nayel il stiu de mai mult timp, am nascut si prima data cu el, dar atunci era la Municipal. E un medic jos palaria, intr-adevar. Mai vreau si eu sa va intreb cate ceva. La CF2 trebuie sa te duci cu pijamalele tale sau iti dau de acolo sau cum vrei tu? Si in privinta lui bebe: ce trebuie sa am la mine pentru copil? Hainute pentru toate zilele sau doar pentru plecarea acasa? In afara de pampersi, e nevoie si de cosmeticale sau au ei de calitate? Si in salon bebe sta tot timpul cu mamica? La Municipal asa s-a intamplat si mi-a placut tare mult sa o am pe Mariuca cu mine tot timpul. Crinuta, ce mai face Rayan? [pup] tuturor Roxana, Mariuca (5 ani si jumatate) si bebe din burtica s. 28+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, sa iti aduci tu 2-3 camasi de noapte. Ei au acolo, insa sunt nasoale, desi sunt curate. Pentru nastere e bine sa ai una mai proasta, deoarece o vei pata cu sange, iar din a doua zi iti poti pune o camasa mai buna. Pentru bb eu am dus 2-3 camasute si vreo 2 salopete. Ei il infasa la inceput pe bb cu ce au ei pe acolo, si din a 2-a zi daca vrei il imbraca cu hainutele aduse de tine. Ceea ce iti vor cere imediat dupa nastere sunt pampersi si servetele umede. De adus ti-l aduc in camera a doua zi daca nasti normal, sau a 3-a daca nasti cu cezariana. Bineinteles ca sta in camera cu bb, dar fi linistita, exista sonerie la pat, in caz ca ai nevoie de vreo asistenta sa te ajute suni si vine imediat. Soneria nu suna la asistentele de copii, ci la celelate care se ocupa de nastere, injectii, tratamente, insa, cum suni vine imediat cineva si daca ai nevoie sa iti trimita o asistenta de la copii ti-o trimite imediat. Eu aveam cosmetice la mine, insa nu mi-au cerut. Nu stiu cu ce i-au spalat, insa cand il aduceau pe Rayan la mine era intotdeauna foarte curat si mirosea frumos. Rayan face bine, ma cam supara cu mancarea mai ales de la san, asa ca sunt nevoita sa ii dau mai mult Humana, desi eu am ceva lapte. Cu programul nu ne-am organizat inca, are zile cand cere in permanenta de mancare, in schimb doarme toata noaptea, iar altele cand exista o pauza de 3 ore intre mese. In rest e un scump, nu imi pot lua ochii de la el. Si acum dupa o luna parul ii sta in sus, de zici ca are freza punk. Mariuca ta ce face? Crinuta si [copil] Rayan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinuta, multumesc pentru informatii. Ma bucur ca Rayan e bine, are o freza super [cool]. S-a obisnuit sa suga din biberon acum, nu cred ca il mai convingi cu sanul. Dar ce mai conteaza, daca e bine baietelul, totul e in regula. Mariuca mea e foarte grijulie cu bebe, vorbeste cu ea, imi ia burta in brate si imi propune nume destul de des. S-a laudat peste tot, si la gradinita si in parc, ca mami a ei mai face un bebe dragut. [:)] Roxana, Mariuca (5 ani si jumatate) si bebe din burtica s. 28+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dr. Iosup mi a spus ca e baietzel.. nici nu va inchipuitzi fetelor cit de fericita am fost cind l am auzit " e cam suparat ca habar n are cum il cheama"[:D]... Ma credetzi ca in dimineata cu echografia, chiar stateam in pat si ma gindeam la ce m as face , ca sa zic asha, daca mi zice dr. ca o sa am o fetitza... si ca ar trebui sa mi schimb viziunea despre sarcina asta cu totul.. adika nu ma vedeam in stare sa fiu mamika de fetitza.. nu stiu de ce.. Auzisem io din "popor" ca daca faci baiat , te umfli la fata, tzi se umfla buzele si nasu' si nu mai stiu ce... e na.. nu mai cred nimik , ca io arat absolut la fel , acum la aproape 22 de saptamini, doar ca sint cu 4 kg. mai grasa.. dar in rest nu m am schimbat delok.. am inca multe ginduri si nu m am horatir delok in ce priveste nasterea... dar mai e timp... Pupici fetelor.. crissi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai hai Crissi, alege-i nume. Lui Iosup ii place sa treaca si numele in foaia de ecograf. Nu te-a intrebat la inceputul ecografiei :" Si cum il chama"? La mine asa a facut, la care eu zic " pe cine", si el continua " pe copil". Si eu stiam deja de 6 saptamani ca am baiat, dar nu ma asteptam sa imi spuna Iosup din primele secunde. Sa stii ca si mie mi s-a spus ca daca am baiat ma umflu la fata, nasul se lateste, etc, si toata lumea imi spunea in primele saptamani ca eu sigur fac fata ca nu m-am schimbat deloc, etc, la care eu o tineam una si buna pe a mea : " nu, eu stiu ca fac baiat". Cand am venit in tara am auzit pe dos, ca de fapt la fete te schimbi, desi nu are nici o logica. Mai degraba as crede prima varianta deoarece sunt hormonii masculini care mai schmba femeia. Am avut o colega care a nascut baiat, si ea s-a schimbat enorm. La 3 luni dupa nastere arata mult mai bine decat inainte, i se dezumflase fata, nasul isi revenise, deci uite ca se aplica teoria asta unor femei. Stiu ca nu te-ai ingrasat ca te-am vazut putin pe hol, doar ca nu stiam ca esti tu. Daca ne mai intalnim odata trebuie sa ne recunoastem. Cand mai mergeti la spital fetelor? Cand mai e de garda dr Nayel? Anca Mihaela, ce mai faci? Crinuta si [copil] Rayan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu vreau sa stiu mai ales ca intr-o saptamana trebuie sa ajung la controlul de 6 saptamani. Cine mai vine atunci? Adema, am facut si eu o fixatie cu lohiile astea.Cat trebuie sa tina? Mie mi-au trecut la 3 saptamani si jumatate, apoi dupa cateva zile de pauza au revenit in forta. E normal? Crinuta si [copil] Rayan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunati-l pe dl. dr. si intrebati-l cand e de garda si la ce ora va poate primi.A fost miercurea trecuta, dar nu mai stiu exact-parca mai e pe 31, dar nu bag mana in foc! Crinuta, parca m-au tinut 3-4 saptamani.Discuta cu dl. dr. ca stii ca iti explica orice. [pup] Adema&Codrut http://community.webshots.com/user/eoncioiuro Povestea nasterii: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41021
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rrox3, am vazut ca intrebai ce iti trebuie la maternitate.Pai 2 camasi de noapte neaparat, mai trebuie sa ai la tine vata (nu tampoane), iar pt. BB pampers, lucrusoare din bumbac spalate si calcate in prealabil (!), prosopel de baita si cosmeticalele de baie.Cat am avuit bebelusul in salon, dimineata la prima ora veneau asistentele de copii, ii cantareau si ii spalau chiar in fata noastra in salon.Asa ca am folosit prosopelul lui si gel de baita si crema de uns dupa aceea. [pup] Adema&Codrut http://community.webshots.com/user/eoncioiuro Povestea nasterii: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41021
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...