Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Nayel CFR2


amik

Recommended Posts

buna fetelor! Ma bag si eu discutia voastra legata de no spa. si eu sunt pacienta dr.Nayel si la ultimul control mi-a indicat sa iau Materna si la nervoie no spa, de 2 -3 ori pe zi. Nu cred ca intamplator spune la toata lumea de no spa. Am citit undeva ca Materna ar contine foarte mult calciu si ca acesta provoaca contractii in majoritatea cazurilor. Asa ca el ia masuri de precautie si ne spune la toate dar mai ales foloseste si exprimarea magica "la nevoie" Eu sunt insarcinata in 19 sapt si nu am mers niciodata la el la spital ci numai la cabinet. am preferat varianta cu cabinetul pentru ca nu stiu cum se procedeaza cu plata in spital, la cabinet stiu cel putin care e tariful. Va rog sa ma ajutati si pe mine in aceasta privinta, eventual pe PM. Va multumesc din suflet. Pana acum eu sunt foarte multumita de el, desi la primul control am fost la dr. Bucur din Giulesti, super doctorita, dar am renuntat din cauza conditiilor din spital si a comportamentului personalului mediu de acolo. Ca analize, am facut foarte multe, asta pentru ca asa mi-a prescris acea doctorita, dar dr, Nayel mi-a spus ca unele sunt un pic exagerate pentru varsta mea (26 ani). De exemplu dr, Bucur mi-a bagat in cap ca trebuie sa fac triplu test asa ca l-am innebunit pe dr. Nayel sa-mi dea trimitere (el considera ca aceasta analiza nu este necesara).Pana la urma mi-a dat si acum astept rezultatul. eu am sa merg la morfofetala pe 15 februarie la Sanador la dr. Herghelegiu. A fost cineva dintre voi la el? Am auzit ca are cel mai performant aparat din tara. Dr. Nayel este super, sper ca asa va fi pana la capat si ca va putea sta cu mine la nastere. Nu stiu inca cum voi naste, mi-e frica de nu mai pot dar cred ca voi decide mai incolo impreuna cu doctorul si cu sotul meu. o seara buna alina si bebe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Alina, pai intreaba-l pe Nayel cum a fost la mine cu triplu test, ca imi iesise aiurea, si asa am decis sa ajung la el. Mi-a explicat el cum sta treaba cu acest test, mi-a dat ex de rezultat bun si copil cu probleme, si m-a incurajat. Oricum, nu e genul care un doi face amniocenteza. Poate ar trebui sa mergi la spital sa te acomodezi cu atmosfera.Eu asa am facut si nu regret. Crinuta si [copil] Rayan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca trebuie sa zic si eu ceva, s-a incins atmosfera pe aici. Nayel recomanda tuturor No-Spa "la nevoie". Eu fireste l-am intrebat imediat ce inseamna "la nevoie" si mi-a raspuns "contractii dureroase". E foarte bine ca il recomanda fiindca altfel poate nu l-ai avea in casa si daca te-ar durea ceva te-ai panica repede si poate nu ai reusi sa-l suni imediat. E preventiv. In alta ordine de idei Materna nu contine calciu decat un sfert din necesarul zilnic al unei femei gravide! Calciul e un mineral esential pentru buna dezvoltare a bebelusului si pentru sanatatea mamicii! Nu va mai feriti de el. Doar in exces provoaca contractii. Cu greutatea chiar nu stiu ce sa zic. Poate nu a fost atent. E si foarte ocupat si deci foarte obosit. La prima mea sarcina am fost la el la controlul de 36 saptamani si mi-a spus ca am o fetita mare, avea deja 3 kg. Era estimarea lui, si la mine masoara doar capul si piciorul. Am nascut la nici 24 de ore de la ecografie si copilul a avut 2.950kg. Pot spune ca a aproximat foarte corect. Eu merg intotdeauna la el la cabinet. Astept putin fiindca se fac programari, stiu exact tariful si el se poate concentra doar pe consultatie, nu il mai intrerupe nimeni cu alte probleme. Daca aveti nelamuriri intrebati-l. Intotdeauna raspunde si nu se supara daca il bati la cap. Primele analize si eu le-am facut la recomandarea doctoritei mele obisnuite (Nayel e mult prea departe de mine si il vizitez doar cu probleme mai speciale) de la Medicover. Cam acum 3 saptamani cand am fost la Nayel l-am intrebat daca nu cumva trebuie sa mai fac si alte analize fiindca aflasem de Listeria si eu nu o facusem. S-a uitat pe analizele mele si mi-a dat imediat trimitere pentru Listeria si alte cateva analize. Eu il apreciez foarte mult, e un medic foarte bun si daca chiar ai probleme se mobilizeaza exemplar. Poate ca la problemutele noastre curente nu e prea entuziast in explicatii, dar cheia succesului este sa-i puneti intrebari. Hai ca am tinut ditamai pledoaria. [pup] tuturor! Roxana, Mariuca (5 ani si 7 luni) si bebe din burtica s. 29+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa este Roxana. Ce pot eu sa spun acum din experienta atat a sarcinii cat si a nasterii, este ca : la spital este f solicitat, de aceea nu dureaza mult o vizita. Eu una l-am innebunit cu listeria care tot imi iesea dintr-o data 1/160, desi inainte imi iesise negativ, iar el imi spunea sa nici nu mai repet ca nu e nimic, ca mai toate gravidele vin cu acest rezultat. Ei bine, nebuna de mine repetam analiza asta cam la 3 saptamani pana mi-a iesit negativ. La el am ajuns din cauza triplului test prost, si mi-a explicat cum stau lucrurile cu acest test. In primul rand m-a calmat psihic, iar asta m-a ajutat enorm. Apoi mi-a spus ca nu ne grabim sa facem amnio. Intai repetam testul, apoi fac eu cariotip, apoi eco 4d concentrata pe placenta ( placenta secreta HCG ca re imi iesise mie dublu decat limita maxima). Ei bine, dupa 2 saptamani de agonie i-am spus ca nu mai fac nici un cariotip, nici amnio ci merg mai departe. M-a incurajat enorm, dar intr-un mod sincer. De fapt mi-a dat ex cu triplu test foarte bun si totusi el a sesizat la eco ca ceva nu ar fi ok, a facut cezariana de urgenta si asa a fost. Sa fiti sigura ca vede super bine la eco. Am fost la foarte multi medici la eco in sarcina, iar dintre toti numai Iosup si Nayel au fost la mm si asta de fiecare data. La capitolul nastere, a fost exemplar, in sensul ca, a vazut ca nu raspund la declansare si nu a riscat nimic. Nu a vrut sa imi rupa apa deoarece copilul nu era angajat corespunzator. Mi-a placut asta. A incercat 2 zile sa nasc normal, imi facea nu stiu cate tusee sa vada daca exista vreun progres, astepta contractia pentru a vedea cum se comporta colul in timpul unei contractii, si si-a dast seama ca natural nu exista sanse, deoarece singurul progres inregistrat dupa 2 zile de perfuzii a fost inia o pauzare a colului care nu era nici macar total sters. Cezariana a facut-o super, am inteles de la asistente ca face niste cezariene opera de arta, la putin timp nu mai vezi mai nimic. Acum dupa 6 saptamani ma simt excelent, am si uitat ca am trecut printr-o operatie.Ma uit la ingerasul meu si nu pot crede ca am asa o minune mica.... Crinuta si [copil] Rayan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e Crinuta, face niste cezariene perfecte. A fost super haios cand m-am dus la el dupa 5 ani insarcinata fiind din nou si era convins ca e prima sarcina [:D] Nu vedea cezariana pe care chiar el mi-o facuse! Ce-i drept nu se mai vede deloc, doar pe pipaite se mai simte o liniuta mai in relief. A mai aprins o lumina si a cautat-o bine pana a gasit-o. A fost incantat [:D] Roxana, Mariuca (5 ani si 7 luni) si bebe din burtica s. 29+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce bine ar fi sa fac si eu cezariana! asa gandesc uneori. Nu stiu care este cea mai buna varianta pentru bebe si pentru mine dar din ce ine ce mai mult inclin sa cred ca cel putin pentu el cezariana este cea mai buna. as fi tare curioasa daca dr. Nayel accepta cu usurinta sa faca cezariana la cerere. Intr-una din cartile mele despre nasteri si mamiciscria ca daca ai uterul retrovers nasterea normala ar trebui evitata. Mie asa mi-a spus o doctorita la un control, ca as avea uterul retrovers. Dr. nu a facut nici o observatie pana acm si nici nu a deschis acest subiect (sunt convinsa ca este prea devreme pentru el si pentru mine) Am auzit ca atunci cand face cezariene face si liposuctie si la scurt timp dupa operatie esti ca un manechin din nou.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, Pai voi m-ati convins ca Dr. Nayel e exact ceea ce cautam. Eu sunt mutata recent in Bucuresti si dupa 2 experiente nu tocmai fericite cu 2 medici ginecologi, am rugat la Femina Intim sa-mi recomande cineva un doctor bun, cu cabinet particular (eventual si-n Drumul Taberei [:D]) si fetele m-au trimis la voi. Va rog dati-mi o veste buna si spuneti-mi ca mai are cabinetul din Drumul Taberei nr.106. Nu de alta, dar ies din bloc, traversez strada, si intru la el in cabinet, ideal pt. mine ca am bebe de 10 luni si nu-mi prea permit sa bat orasul in lung si-n lat. Mie mi s-a depistat o rana pe col, sunt putin speriata, de asta vreau sa merg la un doctor f. bun care sa ma trateze f. bine, pt. ca noi vrem ca peste 1 an si ceva sa-l facem si pe bebe nr. 2. Si mai mult, vreau ca si dupa aia, sa ma pot sfatui cu el cand e momentul pt. a doua sarcina, sa-mi urmareasca sarcina si sa si nasc cu el. Eu in Iasi aveam un doctor de nota 10 si din cate povestiti voi Dr. Nayel pare a fi exact ca el. Ca si in Iasi, as prefera sa merg la el la cabinet ca sa aiba mai mult timp pt. mine, ca la spital stiu ca e aglomerat si vreau sa evit asta. Si apropos de varsta la care nasti... Crissi.. tu parca esti ingrijorata ca ai 29 de ani [:)]. Eu am ramas insarcinata pt. prima data la 34 ani si aveam 35 cand am nascut. Nu am facut nici un triplu test, nici amniocenteza... doar analizele obisnuite, si ecografii normale. Si totul a fost f. bine. Am un copil minunat si, asa cum spuneam, vrem si al doilea [:)]. Ca sa rezum: Dr. Nayel mai are cabinetul in Dr. Taberei? Stiti cumva ce program are sau un nr. de tel. pt. programari? Multumesc Sa traim bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gicutza cabinetul e tot acolo. Tel: 777.48.70, dupa ora 12 iti raspunde asistenta. Nayel apare pe la ora 15. Are program doar de luni pana vineri, nu si in weekend. Du-te cu incredere! Ce noroc pe tine sa stai asa aproape! Eu strabat tot orasul cand merg la el. Si saptamana viitoare chiar asta voi face [:D] Si abia astept sa vad ce-mi face bebelusul! Roxana, Mariuca (5 ani si 7 luni) si bebe din burtica s. 29+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca i-ai raspuns tu Roxana, deoarece eu am fost acolo doar o singura data ( in rest merg la spital) si nu mai stiam adresa, am fost cu taxiul atunci. Gicutza, sa ne spui si noua cum a fost, ok? Roxana, si eu trebuie sa ajung saptamana asta, deja am 6 saptamani si jumatate de la cezariana. Oricum, mi s-a oprit sangererarea, a fost menstruatie, asa cum mi-a spus Nayal la telefon. Tu tot cu cezariana ai nascut nu? Si acum la fel vei naste nu? Eu una,daca voi mai avea un copil tot asa vreau sa nasc. Crissi unde ai disparut? Anca Mihaela? Crinuta si [copil] Rayan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...