Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (21)


Recommended Posts

Doruletz, m-am terminat de ris cu mesajul tau!!! [:-)))][:-)))][:-)))] Si chiar acum am experimentat pe sotul meu, i-am zis "hai sa te invat cum spunem citron pe româneste" si el repeta fuga dupa mine: "lamouillé"! Iar eu sa lesin de ris! El cica dar ce prostii ma inveti tu pe mine aici de rizi asa... Si a plecat repetind in nestire: lamouillé, lamouillé... [:-)))] Corina draguta, la multi ani fericiti! oLo, pai cum o cheama pe fosta campioana olimpica de natatie, poate o cunoastem si noi... Scumpe fetele tale, mai ales a mica cu lupusorul ei! [:)] [pup] ~Otilia&[url="http://community.webshots.com/user/laadelita"]LaAdelita[/url]~[url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia"] [fetita][/url] [url="http://www.desprecopii.com/INFO.ASP?id=451"]Povestea nasterii Adelitei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si minunea mea de sot se lupta cu limba romana. Am facut nenumarate sedinte de "muine,puine, cuine" si acum seaman a ce trebuie. Mi-a facut si mie figuri de genul: "ce mai fu...teti" in loc de "ce mai faceti" cica era politicos. Cum toata lumea il incuraja sa vorbeasca incerca si el sa plaseze ce invatate. Cea mai tare faza a fost in tren cand controloarea (care masura 1,40) i-a spus mltumesc cand i-a aratat biletele Cu un mare zambet pe fata, jumatatea mea a raspuns: sa cresti mare! (aproape fara accent, de era sa ne ia invida la bataie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alina-mihaela - copilul e trecut pe pasaportul tau? Daca da - atunci nu iti trebuiesc nici un fel de acte in plus. Ptr orice eventualitate - in momentul in care sotul tau face scrisoarea ca isi suma toate cheltuielile ptr tine - sa specifice asta si ptr copil. Mergi apoi la ambasada cu toate actele (eventual sa ai si certificatul de nastere al puiului). Eu il am pe David in pasaportul meu (in fine - el s-a nascut aici), dar oricum - nu am nici o viza in plus ptr el. Nici cand am avut visa Visiteur nu a fst cazul, si nici acum cu viza "Vie prive familiale". Multa bafta! Corina - Felicitari si Casa de Piatra! (romantic sotior mai ai![cina2]) Doruletz - care e statutul tau aici? Ai viza de 10 ani? Daca nu - atunci trebuie sa mergi in Ro ptr schimbarea pasaportului [sm] Lili - eu sper ca David sa invete bine romaneste avand in vedere ca si eu si ta-su suntem romani[bis] [majoreta] Luminita [mamica] si [copil] DAVID - 11.03.2004 [bibe] "Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru schimbarea pasaportului romanesc in caz de dubla cetatenie : - 4 foto 3,5 / 4 - copie carte de indentitate fr. - pentru casatorie incheiata in Franta : daca dupa casatorie s-a schimbat numele, se cere transcrierea casatoriei in Romania (copie cert. casatorie « format » romanesc) -65 € (la consulatul din Marsilia) Pentru schimbare pasaport copil : La fel + certificat nastere copil + alti 65 € Dupa completarea unui formular, se asteapta linistit acasa si in vreo 2 luni vine pasaportul nou. De unde rezulta demersurile se fac (de preferinta) cu cel putin 2 luni si jumatate inainte... « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lu.more
Pentru schimbarea pasaportului romanesc in caz de dubla cetatenie : ... - pentru casatorie incheiata in Franta : daca dupa casatorie s-a schimbat numele, se cere transcrierea casatoriei in Romania (copie cert. casatorie « format » romanesc) ...
Asta inseamna ca trebuie sa facem alte formalitati pentru transcrierea casatoriei ? Luminati-ma si pe mine ! Mersic. Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Banuiam eu ca sunt inca Domnisoara pentru statul roman, (ca m-au trecut pe numele de fata in certificatul copiilor), dar ce se face pt a deveni o adevarata doamna!!!! Eu am mers la Strasbourg ca mi-e mai aproape(?!) Am fost si la Pris o data, dar m-am certat cu domnu' consul! Mergeam sa intreb ce se face ca sa adaugi foi in pasaport acum 6 ani si m-a luat cu ... cetatenii au si obligatioi nu numai drepturi si de ce nu stiu ce si cum?i-am zis ca d'aia sunt acolo sa ma interesez... Pe el nu prea l-a interesat!!! Nu stiu ce facuse cu o noapte inainte!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate da!!!Nici eu nu am facut-o pentru ca nu aveam chef sa pierd timpul pe la primarie!!! Trebuie sa mergi la primaria din orasul unde ai locuit in Romania,certificatul de casatorie tradus si inca ceva acte nu stiu exact(poate fetele care au facut-o sa stie mai bine)iar apoi se asteapta vreo doua luni.Stiu ca poti face o procura( pentru mama sau tatal tau sau cine vrei tu) sa se duca ei sa ia actele cind sint gata!! Pupici Corina si Anna nazdravana!![fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru transcrierea casatoriei se merge serviciul special de pe langa politia unde ai avut ultimul domiciliu (in Ro), cu: - livretul de familie (francez): iti opresc originalul + traducere legalizata. Originalul iti e returnat mai pe urma. - copie certificat de nastere sotie romanca - copie act de naissance sot francez - 1 exemplaire Acte de mariage (ramane la ei) ... nu mai stiu... Se da o declaratie scrisa in fata ofiterului, in care iti povestesti viata, cum te-ai casatorit etc. si soliciti transcrierea casatoriei in fata autoritatilor romane(se acopera impotriva casatoriilor "en blanc"). Mie mi-a dictat-o doamna care mi-a facut dosarul. Se trimit toate astea la Bucuresti, unde se analizeaza. Daca nu e nici o problema, dupa vreo 2 luni certificatul de casatorie (tip romanesc) poate fi ridicat de la serviciul de stare civila al primariei unde ai avut ultimul domiciliu. Tot atunci recuperezi si livretul de familie. Se poate face si prin procura: trimiti toate actele + procura cuiva in Romania, care se ocupa in locul tau. Dar sa faci o procura aici costa "la peau des fesses", dupa cum stiti... Eu am depus actele cand am fost in Ro, apoi am lasat cuiva o procura sa-mi ia certificatul de casatorie cand a fost gata. « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...