Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (21)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Trebuie sa stii ce vrei, Corina! [biz] Am intrebat si eu asta, dar n-am stat cu frica: persoana care mi-a facut dosarul mi-a spus ca asa e si nu altcumva: ori las livretul si totul e ok, ori nu-l las, dar cererea va fi refuzata (ea nu-mi putea accepta dosarul incomplet, ca i-ar fi sarit cei de la capitala in cap, asa mi-a spus). Dar m-a asigurat ca nu sunt prima careia i se cere asta, si ca nu stie sa fie cazuri in care s-au pierdut. Fata de la primarie (starea civila) m-a asigurat si ea ca de cate ori au "venit" aprobarile de la Bucuresti, documentul original era si in plic. Daca in alea 2 luni iti trebuie livretul de familie.... Nu stiu, te programezi sa nu-ti trebuiasca!!! [alcool] « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor m-ati facut sa rid cu lacrimi ,cu "lectiile "voastre de limba romina date sotilor .......al meu nu se strofoca prea tare stie si el s azica "sarumina mama si sarumina tata si buna ziua "si gata i-i ajunge ..... Cit despre strumf mi-am luat CD-uri cu muzica pentru el (Cutiutele Muzicale si Corul Copiilor Bing -Bang)apoi mi-am luat povesti nemuritoare si fabule de acasa din ro! Insa sincer tare greu i-mi ies cuvintele in romina din gura ,nu stiu de ce ,nu ma asteptam sa-mi fie asa greu ,eu care nici nu concep sa nu vorbeasca copilul meu romineste ,i-i vorbesc in romina dar fac un efort in plus ......nu stiu de ce este asa greu! Fetelor cind vad cita umblatura este ca sa-ti pastrezi dubla nationalitate sincer mie mi-e lehamite ,si nu prea ma mai atrage sa mai dau nasu cu autoritatile romine dupa ultimele "experiente" avute,acum poate voi aveti interese ,poate aveti o casa s-au un apartament in ro ,lasate acolo s-au alte motive ,eu am renuntat la gindul asta pentru ca eu nu am nimic in ro iar ai mei parinti nu au ce sa-mi lase dupa moartea lor .......singurul lucru pe care-l regret este ca nu pot sa votez dar oricum nu aveam eu posibilitatea sa merg la Paris pentru votat ! Apropo astia nu au auzit de "URNA VOLANTA"? adica ce daca se face pentru bolnavi de ce nu s-ar face si pentru rominii din alte tarii!? O masina cu o urna care sa treaca prin 10 orase ale frantei ce ar fi asa o catastrofa???????CIT i-ar costa o actiune dinasta? Aura&Luca,2 ani si 7luni! "Daca dragoste nu e nimic nu e" http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=/a58e
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun!!!!! azi mi-am gasit in sfirsit un stage pentru primele trei saptamini din 18 cite trebuie sa fac in total stage ! La "Sécour Populaire"(oare asa se scrie?[?])incep de marti si cind o sa am cazuri mai deosebite o sa va povestesc ,deocamdata azi cind am discutat termeni conventiei d estage am stat intr-o sala in care erau citeva afise in vreo 5 limbi straine ,din care unul in romina si m-am mirat si am intrebat cum de au pus un afis in romina la care tipul mi-a zis ca sint si romini care vin si cer ajutor la ei......... Aura&Luca,2 ani si 7luni! "Daca dragoste nu e nimic nu e" http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=/a58e
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lu.more
Pentru schimbarea pasaportului romanesc in caz de dubla cetatenie : - 4 foto 3,5 / 4 - copie carte de indentitate fr. - pentru casatorie incheiata in Franta : daca dupa casatorie s-a schimbat numele, se cere transcrierea casatoriei in Romania (copie cert. casatorie « format » romanesc) -65 € (la consulatul din Marsilia) se asteapta linistit acasa si in vreo 2 luni vine pasaportul nou.
Lu, dureaza 2 luni?! inseamna ca pentru mine va fi cam tarziu pentru alegerile astea [V] trebuia sa ma trezesc mai repede [:(!]. Eu n-as avea nevoie de transcrierea casatoriei caci ne-am casatorit in ro si am transcris casatoria in Franta unde a fost mai simplu si mai rapid. Otilia [cool][:-)))] ai grija sa nu repete si prin ro noile "achizitii" lingvistice [:-)))] Aurelia felicitari pentru stage! Pare foarte interesant ce faci tu, de abia astept sa povestesti. Si sa stii ca dubla cetatenie tot o ai chiar daca pasaportul tau e expirat sau nu ti-ai transcris casatoria in Ro, tot cetatean roman ramâi. Ba chiar cred ca e foarte dificil sa renunti la cetatenia romana, iti trebuie o gramada de acte + foarte multi bani (cred ca taxa era in jur de 500€!) a+ [pup] [url="http://photobucket.com/albums/v494/xcoco/"]imagini[/url] [foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oau! ce scump este ! pai sa stii ca chiar i-mi convine ca ramin cetatean romin ;deci pot sa ramin romin si fara sa fac toate demersurile astea ametitoare !!!!!!!cu atit mai bine! azi am fost la doctor cu Luca ,nu stiam ca o consultatie in week-end costa dublu !!!!!!!pe mine nu ma platea patronul meu dublu cind lucram simbata si duminica .......tot 7,19 euros pe ora ca si in saptamina ! bine e sa "ai carte "cum zicea mama!!!! Aura&Luca,2 ani si 8luni! "Daca dragoste nu e nimic nu e" http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=/a58e
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trec sa va salut si eu, ca de la o vreme nu fac altceva decat sa dorm, cu greu, la ce showuri imi face Seb... Azi am fost la cumparaturi cu nasica si nasicul, si tare placut e, sa ai prieteni cu care sa iesi...Si amandoua, romance de romance, ne-am luat carne tocata sa facem mici. Am facut, buni tare, am mancat. Nu sariti, ca i-am facut bine si carnea era proaspata, Lulu va poate confirma! Zi-ne ce a zis socrul de micii tai!!! M-am distrat si eu cu romana sotilor vostri, mai ales a sotului Otiliei.[:-)))] Stiti ceva de Sibylle, ca nu o mai vad pe aici de ceva vreme? Ea, care era mereu la datorie... Pupicei de la Seb!!! oana si bebitza din burtica [copil] (31s+) "Si maine mai este o zi..." http://community.webshots.com/user/oanacretu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, iacata-ma si pe mine, dis de dimineata. Aseara au fost socrii mei in vizita si le-am facut mici (stiti deja de la Oana). Succes total. Soacra s-a minunat tare - si e o bucatareasa desavarsita - cum niste apa minerala si un pic de bicarbonat pot sa faca o carne tocate asa de pufoasa. Sotul meu mi-a spus ca au iesit mai buni ca cei pe care i-a mancat in Romania, si Anca la fel (si eu la fel...). In concluzie am stat pana la miezul noptii la taclale, am petrecut o seara foarte placuta. Diseara mergem la o colega de-a Ancai. Parintii ei ne-au invitat la un cous-cous iar copiii vor merge sa stranga bomboane la vecini. Ma umfla si rasul: doua familii mixte de mixte(romani francezi-tunisieni) vor petrece Halloween impreuna! Cu ocazia asta, am fost nevoiti sa-i cumparam un costum Ancai, sa se deghizeze. A alergat William toata dupa amiaza ieri, ca in magazine nu mai era nimic! Pana la urma au gasit un costum de vrajitoare. O sa facem poze diseara. Cam atat deocamdata. O zi buna! « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...