Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (21)


Recommended Posts

ONUTA draga ma pun in locul tau ,si ma vad traind pe furis ca sa zic asa si cu frica zilei de mine.........te inteleg ca nu poti sa participi la discutii de genul celor cu cartea e sejur si nationalitatea ......eu care nu am nici o problema de genul asta pot sa-ti spun ca atunci cind nici tu nu vei mai avea o sa constati ca te-ai bucurat zdravan citeva zile a-ti facut cinste si a-ti baut pentru un lucru mult rivnit si pentru care a-ti galerat la fel de mult, si peste o saptamina,o luna de acest eveniment o sa realizezi ca problemele nu s-au imputinat ca viata ta nu s-a schimbat prea mult in bine si ca oamenii te privesc la fel ca si inainte ! Ai sa realizezi ca ,cursa continua ca alte si alte probleme i-si asteapta rindul la rezolvat ,ca chiar daca ai nationalitatea tot trebuie sa continui sa faci economii,sa te imbraci dintr-un magazin bun doar pentru cununie si apoi doar sa treci pe linga ele si sa te uiti la vitrine! Vei incepe sa faci primul imprumut ,si sa calculezi mai chibzuit banii,apoi al doilea ,si sa incepi sa calculezi cu minutiozitate toate cheltuielile ,apoi i-ti vei da seama ca ai avea nevoie totusi si de un permis de conducere si incepi scola si emotiile si examenele si esecul poate si totusi trebuie sa mergi inainte si tot asa ..... ................pina cind ai sa realizezi intr-o zi ca nimic nu s-a schimbat si ca viata toata este o cursa ,o cursa din care nu poti sa te opresti si care te impinge inainte ,inainte........ Aura&Luca,2 ani si 7luni! "Daca dragoste nu e nimic nu e" http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=/a58e
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Aurelia
acum doua minute la telejurnalul "bref" a aratat pe M6 casa vecinilor mei arsa ......a vazut cineva? Aura&Luca,2 ani si 7luni! "Daca dragoste nu e nimic nu e" http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=/a58e
La voi arde focul iar la noi ploua de cura [haibat]! Ce se intampla? Liliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna, fetelor cucuietelor! Vroiam sa multumesc pentru incurajarile si sfaturile voastre, cred ca nu am facut-o desi m-am gandit cu caldura la voi. Azi am discutat despre drepturile pe care le putem avea in privat sau in domeniul public si profa spunea ca toate fetele de anii trecuti care erau rezidente (in fiecare an au in promotie o fata din est) au patit ca mine ; si-au depus nationalitatea pentru a continua studiile mai apoi ca infirmiera, sage-femme, etc. sau pentru putea ocupa un post public . Si toate au fost refuzate. Parca imi suna a "nu luati painea de la gura stranepoatelor lui Asterix"...Dar poate exagerez! Si dupa vreo inca 15 minute de discutii pe tema examenelor de diploma organizate de DDAS,profesoara se uita la mine si zice ca se bazeaza pe elevii eminenti sa ia note foarte mari la aceste examene care vor reprezenta scoala si le ridica renumele. Vreau sa spun ca mi se pare extrem de caraghios! Eu sa le ridic cota cu notele mele si apoi sa cedez locul de onoare cand voi candida, deoarece imi lipseste "blazonul". Nu ca ar avea scoala vreo vina in toate acestea, e situatia de asa natura... Situatie de care trebuie sa invat sa râd, o doza de umor face intotdeauna mai bine decat una de venin. Nadine, urmeaza sfatul fetelor! Incetul cu incetul vei invata sa te descurci in toate. Cere ceva timp, ceva nervi. In ce priveste frustrarea abia buchisesti litera A, ca sa ma exprim asa. Cred ca dupa ce vei frecventa o data, de doua ori un medic ginecolog, iti vei capata dreptul de a-i cere sa te primeasca in urgenta, in general nu refuza. Si mie mi s-a intamplat acelasi lucru. Iar la medicul generalist mergi cand ai nevoie de trimitere pentru analize, pentru o reteta la farmacie, pentru vaccinuri si cateva boli "cumsecade". Incearca daca poti sa gasesti unul care primeste fara RV dupa amiaza (un generalist, ca la ginecologi nici o sansa), e mai simplu chiar daca vei avea putin timp de omorat in sala de asteptare... La cererea ta despre CV ti-as propune sa te uiti in Office, caci stiu ca in baza de date exista modele. Daca nu stii sa o faci iti voi explica pe privat, e simplu. In rest, Nadine draga, intreaba-ne cand ai nevoie de o informatie. Si ia-o incet, pe rand, ca sa nu iti intoxici creierul cu multe si marunte. Banuiesc ca primul pas va fi OMI, dupa ce iti depui dosarul pentru cerere de carte de sejur. Apoi, la 3 luni de la casatorie in general, mergi la Caisse Primaire d'Assurance Maladie (CPAM) unde vei cere sa ai dreptul la securitatea sociala. Daca nu lucrezi in momentul acela, vei fi trecuta pe numarul de securitate al sotului (valabil pana in momentul in care te vei angaja) si veti fi amandoi pe aceeasi Carte Vitale. Important e sa depui dosarul acela (in functie de regiune: ori la prefectura, ori la politie) caci e important ca analizele pentru OMI sa fie facute in primele 3 luni. De aici vor decurge toate de la sine, vei fi convocata prin posta si vei stii unde sa te adresezi si cand. Las "microfonul" vrabiutelor cu experienta din La France. Carora le dau un pupic de noapte buna! Michaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna fetele! Nadine - eu cnd am ramas insarcinata si vroiam neaparat sa ma consulte un medic - ginecolog (era luna august), am dat telefon la spitalul din apropiere si am spus ca vreau sa vin in urgenta la ei. M-au intrebat daca pot astepta pana a 2a zi, iar a 2a zi m-a consultat chiar medicul cu care vorbisem la telefon si caruia ii explicasem de ce vreau RDV. In privinta RDV la un ginecolog din experienta iti spun ca trebuie sa insisti la secretara, ca de ea depinde cat de repede te programeaza!Eu negociez la sange datele de RDV. Iar cu generalistu, cum au zis si restul fetelor - il poti schimba cand vrei daca nu-ti place de ochii lui.Si vezi ca sunt unii care au program sambata, si mergi la ei fara RDV luat in prealabil. Samsara imi pare rau ptr ca treci prin ce treci..depindem atat de mult de functionarii publici si de toanele prefectilor incat imi vine sa [bang] de multe ori. Eu cand am cerut Regruparea Familiala m-a ajutat Dumnezeu si ei au considerat ca am cerut "sur place" si uite asa la un an de la "demande" am primit acceptul si am trecut de la statutul de Visiteur la cel cu "drepturi egale cu ale sotului". Am inteles insa ca la alte prefecturi s-a refuzat Regruparea chiar daca sotia a stat in RO pe toata perioada analizarii dosarului. Motivele? - cica economice (prea multi someri[alcool]). Cred ca tu ai avut nesansa sa dai peste un functionar mai turbat, sau daca a tinut de prefect: ori era el un pic dus, ori era in toane proaste in ziua aia [xx(] Sper sa rezolvi repede! [flo] [majoreta] Luminita [mamica] si [copil] DAVID - 11.03.2004 [bibe] "Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, fetele! M-am trezit constiincioasa de dimineata si-am sunat la consulatul de la Marsilia, sa vad ce si cum pentru alegeri. Domnul care mi-a raspuns s-a trezit si el bine dispus si dupa ce m-a felicitat pentru o asa intrebare, mi-a spus sa vorbesc in jurul meu celorlalti romani pe care-i cunosc, si sa inchiriem un minibus sa venim impreuna. Ceea ce fac. Haideti, fetele, cele de pe aici, punem mana de la mana si mergem impreuna? Eu una merg oricum, si daca nu inchiriem ceva, nu uitati ca am 3 locuri libere in masina. Nu stiu cine mai e nu prea departe de Marsilia, poate o punem de o intalnire la consulat, apoi facem cunostinta la o cafea !!! Deci Oana, Alina, Michaela, stiu ca voi cunoasteti si alti romani pe aici (eu nu va am decat pe voi), hai sa ne mobilizam si sa mergem sa votam! Celelalte fete, voi cum o sa faceti? « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]Originally posted by chatonel
Samsara, cred ca multe solutii nu prea ai, daca ai ajuns la recurs; acum trebuie sa ai numai atuuri in mina si eu cred ca tu poti sa fortezi putin nota si cu: -(...) _ trebuie sa aveti un cont comun cu sotul tau, in caz ca nu e facut si daca aveti un imprumut comun sa le scoti eseantierul _ nu uita sa specifici ca oricum ai dreptul la nationalitate prin naturalizare, pt ca esti pe teritoriul fr de mai mult de 5 ani (5 ani e minim) **** Imi permit sa intervin pentru o precizare : 1 / contul comun nu e o obligatie (ex : in cazul casatoriilor cu contract "séparation des biens" e chiar absurd, deci nimeni nu iti poate impune asa ceva). Dar orice dovada de "timp petrecut impreuna" poate fi utila : facturile de hotel din vacanta ar trebui cerute pe numele ambilor, bilete de tren, de avion etc. 2 / a fi de 5 ani pe teritoriul Frantei nu e o conditie suficienta pentru a a avea dreptul la cetatenie (mai sint si alte criterii care se impun ca de exemplu in acei 5 ani sa fi lucrat in continuu). Altfel ar fi prea simplu, toti imigrantii ar avea-o. Eu nu am avut nici o vizita acasa iar dupa semnarea declaratiei comune de viata...comuna, a trebuit o singura data sa ma prezint (doar eu)la Renseignements Generaux (eram la Poitiers) unde mi-au pus intrebari despre toata familia mea si a sotului (parinti, frati, surori, copii, nepoti). Scria cineva ca "s-a uitat mult prin baie". Acolo au ei cele mai evidente semne de viata comuna : doua periute de dinti, lame si spuma de ras, eventual parfumuri masculin si feminin. Bineinteles, oricine poate trisa, dar in definitiv nici sistemul lor de verificare nu poate fi infailibil, la fel cum cineva (ca Michaela)poate corespunde criteriilor si totusi sa i se refuze cererea (in plus fara justificare). Michaela, intereseaza-te si pe la asociatii a caror activitate e sustinerea strainilor in drepturile lor vs relatiile cu autoritatile . Un avocat pledeaza pentru banii pe care i-i dai dar nu are decit o "obligation de moyens" si nu o "obligation de résultats". Asociatiile in schimb fac in general benevolat, o fac din inima si sint gata sa mearga pina in pinzele albe ! If you want to win you have to learn to be a master of the game.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...